Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:13:47 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Bitcoin  (Αναγνώστηκε 9250 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2021, 11:20:40 πμ »

Δεν είναι μονο το  bitcoin είναι γενικά η ραγδαία εξέλιξη του blockchain
Επισης για οσους δεν γνωριζουν στα ανταλακτηρια τυπου Binance μπορείς πλεον να αποταμιευσεις  τα κρυπτο-νομισματα σου για long term επενδυση με τοκο που η κλεφτο-τραπεζες μας δεν βλεπουν ουτε με κυαλια.
Ακομα και για τους επιφυλακτικους μπορεις να αποταμιευσεις και ευρω με 3% ετησιο τόκο (fiat money) χωρις να εμπλακεις με κρυπτονομισματα.
Επισης υπαρχει και μια τύπου τράπεζα nexo.io που τα επιτοκια ειναι ακρως δελεαστικά για ευρω,δολλαρια ή λιρες Αγγλιας και την οποια ηδη εχουν επιλεξει αρκετα εκατομμυρια χρηστες. Απο οσα γραφονται ειναι εγκεκρημενη και με ασφαλεια καταθέσεων.Δεν εχω προλαβει να δω λεπτομερεις.Αν καποιος γνωριζει επ αυτης ας μας διαφωτισει.

Τον τόκο τον αποδίδουν σε fiat ή σε αντίστοιχο crypto;
Ο γενικότερος προβληματισμός ειναι οτι αν πέσει η τιμη του crypto, οι αντίστοιχοι τόκοι θα εκμηδενισθούν....
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2021, 11:37:10 πμ »

Στο νομισμα που θα κανεις stake.Βαζεις bitcoin θα παρεις bitcoin. Βάζεις Ευρω θα λαβεις ευρω.
Μετα εχει και επιλογη αν τα εχεις κλειδωμενα για χρονικο οριο που θα επθλεξεις αλλαζωντας ετσι το επιτοκιο ( Fixed term) ή να τα χρησιμοποιεις οποτε και οταν εσυ θέλεις αλλα με μικροτερο επιτόκιο.(flexible term).
Ολα τα παραπανω οσο αφορα τηνBinance η οποια ειναι η πιο αξιολογη και αξιοπιστη.Επισης μπορεις να εκδοσεις και την. Visa debit  δωρεαν η οποια σε βοηθαει να κανεις αγορες αμεσα με  fiat ή crypto ή ακομα και αναλήψεις.
Αν ενδιαφέρετε καποιος για να κανει εγγραφη αυτο ειναι το referal code μου για να εχει και εκπτωση 5% στα fees συναλλαγών.

https://www.binance.com/en/register?ref=TLSN75T0
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2021, 03:00:15 μμ »

Νιώθω λίγο "άβολα" να κάνω stake τα crypto μου Χ μήνες όταν η τιμη τους είναι τοσο ευμετάβλητη.

Και τον κινέζο τον φοβάμαι λίγο.
Ξαφνικά προμοτάρει πολύ το ΒΝΒ, τεράστια fees στο δικό του centralized blockchain.
Θα τινάξει την μπάνκα στον αέρα καμια ώρα και θα μείνουμε με τον μουτζούρι  Θυμός

Το νόημα είναι η αποκέντρωση και η "ανεξαρτητοποίηση" (όσο γινεται), όχι να αλλάξουμε νταβατζή).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2021, 03:06:51 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2021, 05:27:52 μμ »

 Εχει αλλα νομισματσ τοτε που τα κανεις stake στο πορτοφολι σου. Βλεπε Ada με  yoroi ή dedalus wallet ή στην τελικη αγόρασε  hardware πορτοφόλι(ledger) για να εισαι 100% σίγουρος.
Aν φιλε Johneko φοβασαι τις αποτομες διακυμάνσεις να τα αφήσεις τα κρυπτονομισματα.Ετσι ειναι και εδω στο καραβι  οταν μπαινεις πρωτη φορα και αρχιζει το κουνημα ψαχνεις να δεις απο που θα φυγεις.Σιγα σιγα ομως συνηθιζεις οσπου στο τελος δεν σε νοιαζει γιατι συνιθισες😀.
Ο Κινεζος δεν ειναι χαζος να αφησειβτο μαγαζι που κοβει δις και θα συνεχισει να κοβει.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2021, 06:35:59 μμ »

Εχει αλλα νομισματσ τοτε που τα κανεις stake στο πορτοφολι σου. Βλεπε Ada με  yoroi ή dedalus wallet ή στην τελικη αγόρασε  hardware πορτοφόλι(ledger) για να εισαι 100% σίγουρος.
Aν φιλε Johneko φοβασαι τις αποτομες διακυμάνσεις να τα αφήσεις τα κρυπτονομισματα.Ετσι ειναι και εδω στο καραβι  οταν μπαινεις πρωτη φορα και αρχιζει το κουνημα ψαχνεις να δεις απο που θα φυγεις.Σιγα σιγα ομως συνηθιζεις οσπου στο τελος δεν σε νοιαζει γιατι συνιθισες😀.
Ο Κινεζος δεν ειναι χαζος να αφησειβτο μαγαζι που κοβει δις και θα συνεχισει να κοβει.


Το κούνημα δεν το φοβαμαι. Χαμόγελο Εξάλλου μια χαρά μας πάει μέχρι στιγμης.  Σαρκασμός Σαρκασμός

To staking και τον κινέζο φοβάμαι (ή δεν το έχω πιστέψει ακόμα  Σαρκασμός) = κάνω λιγότερo risky κινήσεις (κατα την αποψη μου) = λιγότερο κέρδος.
Καταγράφηκε
kostas30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2021, 12:39:59 μμ »

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ακομα αφου σας βλεπω εξπερ στα οικονομικα θεματα! αξιζει ενας αρχαριος σαν εμενα να δωσει ενα ποσο τις ταξεως 2000-3000 σε εναν χρηματιστη για να του επενδυση αυτα τα λιγα λεφτα!? ειμαι απο θεσσαλονικη γνωριζουμε κανεναν αξιολογο χρηματιστη!?
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2021, 03:00:13 μμ »

Ψαξου μονος σου συνονοματε.Δεν ειναι δυσκολο.
Εγω προσωπικα δεν ειμαι εξπερ.Μολις 3 μηνες ασχολουμε   με κρυπτονομισματα.Βεβαια το παθος μας ειναι το χειροπιαστο μεταλλο.Για να μην ξεχνιομαστε.
Για αρχη ψαξε καπου στο Youtube καπου εχει στα ελληνικα ενα σεμιναριο για bitcoin γυρω στην μιαμιση ωρα.Ξεκινα απο εκει.Επομενο βημα ανοιξε εναν λιγαριασμο στην binace.Κανε τηνβερευνα σου καιβοταν αποφασισεις κανε την αγορα-επενδυση.Ξεκινα απο τον βασιλια το σιγουρακι δηλαδη και επενδυσε σε νομισματα τις πρωτης 20αδας.
Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη ετσι;

Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 08, 2021, 06:16:36 μμ »

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ακομα αφου σας βλεπω εξπερ στα οικονομικα θεματα! αξιζει ενας αρχαριος σαν εμενα να δωσει ενα ποσο τις ταξεως 2000-3000 σε εναν χρηματιστη για να του επενδυση αυτα τα λιγα λεφτα!? ειμαι απο θεσσαλονικη γνωριζουμε κανεναν αξιολογο χρηματιστη!?

Τα μεγαλύτερα ανταλλακτηρια ειναι coinbase/pro - binance & kraken.
Το καθενα με τα δικό του UI, τις χρεώσεις του και διαφορετική ποικιλία σε νομίσματα.
(Προσωπική αποψη γράψου σε περισσότερα απο ένα).
Κάνε το kyc γιατί χρειάζεται χρόνος

Δες λίγο για wallets: coinomi , daedalus (προσοχη υπάρχει ενα fake)
Τα κατεβάζεις απο το επίσημο site, εξοικειώνεσαι, προσέχεις το seed σου σαν τα μάτια σου.

Διαβάζεις γενικά για blockchain και ξεκίνα απο το βασιλιά BTC, για να καταλάβεις τι γίνεται.
Αποφάσισε αν σε συμφέρει, αν σε ενδιαφέρει και κινήσου αναλογα.

Μου θυμίζεις το eToro που πάνε και ακολουθουν αυτοματα εναν χρηματιστή στις συνναλαγες.
Αν πάει αυτος στον γκρεμό.... θα πάμε όλοι μαζί; Σαρκασμός

Ενδιαφέροντα Youtube κανάλια με τα βασικά σχετικα με τα crypto:
https://www.youtube.com/channel/UCkLGxNtp2w4CMtrnYMuc8Kg
https://www.youtube.com/channel/UC4t1o-i3DUieL5erhYYFYTQ
https://www.youtube.com/channel/UCJWCJCWOxBYSi5DhCieLOLQ

your time , your money  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2021, 06:19:35 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 13, 2021, 06:45:45 μμ »

50000€ ή 60000$ το Bitcoin σήμερα σε all time high.
Τελικά δεν σκάει η φούσκα.
Φύγαμε για karenta.Να μας μείνει και κάτι πριν σκάσει.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 13, 2021, 07:35:10 μμ »

κοίτα που θα φθάσει 100κ και θα λέμε γιατι δεν βάλαμε περισσότερα. Χαμόγελο
Still HODLing
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2021, 07:35:39 μμ από johneko » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 13, 2021, 08:14:56 μμ »

κοίτα που θα φθάσει 100κ και θα λέμε γιατι δεν βάλαμε περισσότερα. Χαμόγελο
Still HODLing

+1
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 13, 2021, 08:15:14 μμ »

Μη μετράτε κέρδη αν δεν τα πουλήσετε ακόμη παιδιά. Όλα τα υπόλοιπα, όπως και στο χρηματιστήριο είναι πράξεις επι χαρτου. Τώρα το ποσο θα φτάσει και ποτε, εγώ τουλάχιστον δεν έχω την παραμικρή ιδέα, κι από μερικα που διάβασα εδώ κι από άλλους , εμπειρότερους από εμένα, προτιμώ άλλης μορφής επενδύσεις, όχι ότι μου περισσσευουν δλδ για επενδύσεις αυτή τη στιγμή, αλλά ναχαμε να λέγαμε....
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 13, 2021, 09:27:48 μμ »

εγω θα πω οτι για καθε επενδηση οπως και να λεγετε παρε το κεφαλαιο πισω και χαβαλεδιαζε μετα
Καταγράφηκε

spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 13, 2021, 09:47:42 μμ »

Κανόνας Νο 86957:

"What the wise man does in the beginning, the fool does in the end"

οι υπόλοιποι ας συνεχίζουν να το λένε φούσκα... απαλύνει τον πόνο 12 χρόνια τώρα... lol
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 13, 2021, 11:10:28 μμ »

Ένα ωραίο αρθρο είναι αυτο:
https://medium.com/huddlofficial/how-to-take-profits-before-the-next-bitcoin-recession-d04eb7cf3dd3

Συνδυασμός DCA και DVA (Value Averaging), δηλαδή παράλληλο profit taking.
Μπορει να μην εξασφαλιζει τα μέγιστα κέρδη αλλά μειώνει την ζημια αν γίνει μεγάλη διορθωση.
Αν βέβαια κάποιος έχει μπει στα 4κ ή στα 10κ ή στα 20κ έχει τεράστια περιθώρια απο τα 51Κ Ευρω σήμερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2021, 11:13:44 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences