Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:16:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση Συλλογής Αξεσουάρ Ρολογιών  (Αναγνώστηκε 9814 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:02:33 μμ »

Εγώ θέλω να ρωτήσω. Αυτός που μαζεύει ''αναδευτήρες ποτών'' είναι συλλέκτης?
Τα αντικείμενα αυτά είναι συλλεκτικά?
Θα σας πώ μετά μία ιστορία που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:19:29 μμ »

Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις Μιχαλη,απορω που απορεις?  Άνεση Οτι μας κατεβει Σαρκασμός αποτελει μερος μια συλλογης.Το λεξικο το γραφει καθαρα,με το λεξικο θα τα βαλουμε?Ευτυχως που καταλαβα το αρχικο λαθος μου και συμφωνω με τον κυριο Μπαμπη.Τωρα πλεον ολοκληρωθηκα σαν συλλεκτης.Ειδα το φως το αληθινο ελαβα πνευμα επουρανιο. Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:22:39 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:21:31 μμ »

Εγώ θέλω να ρωτήσω. Αυτός που μαζεύει ''αναδευτήρες ποτών'' είναι συλλέκτης?
Τα αντικείμενα αυτά είναι συλλεκτικά?
Θα σας πώ μετά μία ιστορία που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.
Πανεμορφα ειναι Μιχαλη πες και την ιστορια μηπως ειναι πιο ενδιαφερουσα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:24:24 μμ »

Ευχαριστώ πολύ είστε λίαν ευγενικός.

Σας επιστρέφω την ειρωνική σας αγένεια, η οποία ελλείψει σοβαρών επιχειρημάτων, χαρακτηρίζει την γενικότερη εκφορά του λόγου σας.

Όπως μπορεί ο καθένας..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:29:37 μμ »

Γιατι κυριε Μπαμπη,το επιχειρημα του λεξικου Σαρκασμός ειναι ατρανταχτο,εγω σας πιστευω,εσεις γιατι με πληγωνετε? Κλάμα
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:31:22 μμ »

Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις Μιχαλη,απορω που απορεις?  Άνεση Οτι μας κατεβει Σαρκασμός αποτελει μερος μια συλλογης.Το λεξικο το γραφει καθαρα,με το λεξικο θα τα βαλουμε?Ευτυχως που καταλαβα το αρχικο λαθος μου και συμφωνω με τον κυριο Μπαμπη.Τωρα πλεον ολοκληρωθηκα σαν συλλεκτης.Ειδα το φως το αληθινο ελαβα πνευμα επουρανιο. Άνεση

Πεστα χρυσοστομε να αγιασαει το στομα σου,αν και νεος και εγω ο καθε τυχοδιωκτης αλεπουδιαρης μπαινει εδω μεσα να πουλησει οτι μπορουμε να φανταστουμε σαν συλλεκτικο.

Υ.Γ οι βρωμικες καλτσες μονο στο πλυντηριο.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:33:02 μμ »

Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις Μιχαλη,απορω που απορεις?  Άνεση Οτι μας κατεβει Σαρκασμός αποτελει μερος μια συλλογης.Το λεξικο το γραφει καθαρα,με το λεξικο θα τα βαλουμε?Ευτυχως που καταλαβα το αρχικο λαθος μου και συμφωνω με τον κυριο Μπαμπη.Τωρα πλεον ολοκληρωθηκα σαν συλλεκτης.Ειδα το φως το αληθινο ελαβα πνευμα επουρανιο. Άνεση

Πεστα χρυσοστομε να αγιασαει το στομα σου,αν και νεος και εγω ο καθε τυχοδιωκτης αλεπουδιαρης μπαινει εδω μεσα να πουλησει οτι μπορουμε να φανταστουμε σαν συλλεκτικο.

Υ.Γ οι βρωμικες καλτσες μονο στο πλυντηριο.
Αποκλειετε δεν τις πλενω,θα χασουν την πατινα του χρονου. Άνεση
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:38:14 μμ »

Κατάλαβες φίλε Μιχάλη!

Αυτές ακριβώς τις διαχρονικές παθογένειες εννοούσα, στην κατ’ ιδίαν συζήτησή μας, εάν γίνομαι αντιληπτός.
Επ’ ευκαιρία, μήπως πλην της έννοιας του όρου «συλλεκτικό αντικείμενο», θα έπρεπε να αναθεωρηθεί και η σημασία του όρου «επίτιμο μέλος»;

Ουσιώδες και όχι ρητορικό το ερώτημα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:42:56 μμ »

Δεν μπορει κατι θα γραφει το λεξικο,ψαχτο Μιχαλη,ισως ηρθε η ωρα να γινει ο κυριος Μπαμπης(οσο ναναι εχει γνωσεις ο ανθρωπος)επιτιμος. Φιλε μου Οταν θελεις να ειρωνευεσαι καποιον πρεπει να δεχεσαι και τις ειρωνιες,ως εδω απο εμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:45:04 μμ από giannist » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 03:49:31 μμ »

Εγώ θέλω να ρωτήσω. Αυτός που μαζεύει ''αναδευτήρες ποτών'' είναι συλλέκτης?
Τα αντικείμενα αυτά είναι συλλεκτικά?
Θα σας πώ μετά μία ιστορία που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.

Αγαπητέ μου φίλε Μιχάλη,

Ναι είναι συλλέκτης, με συλλεκτικό αντικείμενο ενδιαφέροντος τους αναδευτήρες ποτών. Δεν είναι;
Και αν παραλλήλως πίνει όταν τα μαζεύει, θα βλέπει την συλλογή του διπλή!

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 04:04:48 μμ »

Συλλεκτης αναδευτηρων μπορει να ειναι,ενας αναδευτηρας μονος του,απο αυτους που εδειξε ο Μιχαλης)δεν ειναι συλλεκτικος!Ελπιζω να καταλαβες τι λεω και να μην χρειαζεται λεξικο,δεν κουραστηκες να γραφεις για να γραφεις?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 04:07:19 μμ »

Εγώ θα πω την ιστορία έτσι όπως την έζησα.
Κάποια στιγμή θέλησα να πουλήσω κάποιους αναδευτήρες που είχα ''σαν συλλογή'' απο μικρός.
Ήταν καμιά 50αρια. Έβαλα αγγελία στη χ.ε. και περίμενα. Με πήρε λοιπόν ένας κύριος και με ρώτησε
αν γίνετε να τους πάω στο Πειραιά. Αποφάσισα και πήγα.
Στο διαμέρισμά του είχε 130.000 αναδευτήρες. Απο αυτούς οι 6000 ήταν μοναδικοί.  Και άλλους τους είχε
απο πολλές φορές τον καθένα.
Μου εξιστορούσε πάνω απο τρείς ώρες, το πως του απέκτησε, το πόσο μερικοί ήταν σπάνιοι και πόσο δύσκολα
ήρθαν στα χέρια του, πόσοι φίλοι τον βοήθησαν κλπ κλπ.....
Το πάθος του ήταν τρομερό!! Λίγες φορές έχω δει τέτοιο πάθος για συλλογή. Πραγματικά μου είχε κάνει
μεγάλη εντύπωση. Ήξερα ακόμα και τα εργοστάσια που είχαν κλείσει και το καλούπι δεν υπηρχε ποιά!
Ήξερε πρωτότυπες ημερομηνίες κατασκευής αλλά και τις κόπιες!!!  Καλούπια δλδ που κατασκευάστηκαν
στην Ιταλία και μετά πουλήθηκαν στην Ελλάδα, κλπ κλπ.
Πραγματικά τον άκουγα και είχα μείνει με το στόμα ανοικτό!! Ο άνθρωπος ήταν διάνοια στους ΑΝΑΔΕΥΤΗΡΕΣ!!!

Τι θέλω να πώ! Αυτός για μένα είναι ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ! Με όλη τη σημασία της λέξης! Μάλιστα περισσότερος συλλέκτης
απο πολλούς εδώ μέσα, που το ''παίζουν'' συλλέκτες και είναι φούμαρα και πολύχρωμες κορδέλες!!
Τώρα για το αντικείμενο της συλλογή του, να πάω να του πώ ότι δεν είναι συλλεκτικό!!! Η ίδια η ιδέα θα με προδώσει!!
Πως να του πω, ότι ρε φίλε είσαι σπουδαίος συλλέκτης, αλλά το αντικείμενο που συλλέγεις δεν είναι συλλεκτικό,
επειδή δεν το συλλέγουν πολλοί ή η τιμή μεταπώλησης είναι μικρή ή ότι δεν υπάρχουν και άλλοι πολλοί συλλέκτες
με το ίδιο ενδιαφέρον!!!


Γιάννη και Μπάμπη, Μπάμπη και Γιάννη. Για μένα πνίγεστε σε μία κουταλιά νερό!
Για μένα και οι δύο έχετε δίκιο όπως είπε και ο γεροντόσαυρος Μαθουσάλας ellinas. Kai πραγματικά το πιστεύω!
Δεν το λέω για να μην παρεξηγηθώ απο τους δυό σας. Πραγματικά πιστεύω ότι δίκιο έχετε και οι δύο!  
Ανάλογα απο πιά γωνία θα το κοιτάξεις. Κάτι σαν τα αρχαία αγάλματα που φωτίζονται απο τον ήλιο.
Αν κάτσουν να το ζωγραφίσουν τέσσερις ζωγράφοι απο τις τέσσερις μεριές του ορίζοντα, θα βγάλουν τέσσερις
διαφορετικούς πίνακες. Το άγαλμα όμως ένα είναι!    
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 04:23:05 μμ »

Εχεις δικιο Μιχαλη και μοιαζει σαν να παιζουμε με τις λεξεις.Διαβασε αν θες το επιχειρημα μου.Θα συγχαρω το φιλο που μαζευει αναδευτηρες,γιατι οντως το αγαπα αυτο που κανει,και θα τον ονομασω και αληθινο συλλεκτη.Εναν αναδευτηρα(μονο του) απο αυτους που εδειξες ομως,δεν θα τον πω συλλεκτικο.Δεν ξερω αν εχω δικιο,αλλα αυτο εχω σαν αρχη στα σαραντα και χρονια που ειμαι συλλεκτης νομισματων.Οσο για την μοδα που επικρατει και τα βαπτιζουν ολα συλλεκτικα δεν θα την ακολουθησω.Εστω και αν προκειται για μεγαλης οικονομικης αξιας αντικειμενα.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 04:30:01 μμ »

Δεν μπορει κατι θα γραφει το λεξικο,ψαχτο Μιχαλη,ισως ηρθε η ωρα να γινει ο κυριος Μπαμπης(οσο ναναι εχει γνωσεις ο ανθρωπος)επιτιμος. Φιλε μου Οταν θελεις να ειρωνευεσαι καποιον πρεπει να δεχεσαι και τις ειρωνιες,ως εδω απο εμενα.

Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και ιδιαιτέρως εσένα, κύριε «χρυσέ επίτιμε». Τώρα όμως αφού με προκαλείς ανταποδίδω.

Αυτή η τακτική είναι δικό σου ιδίωμα. Ειδικά όταν ξεμένεις από επιχειρήματα και στριμώχνεται στη γωνία. Υπήρξες ανέκαθεν αγενής και παρέμεινες τέτοιος. Το ίδιο έπραξες και στο παρόν θέμα. Αρχικώς με την.. πραμάτεια του φίλου (ο προκλητικός όρος δικός σου) και εν συνεχεία μαζί μου.

Με την νοσηρή περίπτωσή σου, ασχολήθηκα δεόντως στο παρελθόν και δεν σκοπεύω να σε ξαναστολίσω. Αν δεν μπορείς να ανέλθεις, κακό του κεφαλιού σου. Δεν πρόκειται να κατέλθω εκ νέου στο επίπεδό σου.

Και μια και το αναφέρεις, θεωρώ απίθανο μέσα στην απαράλλακτη πλάνη σου να δεις το φως το αληθινό.
Ίσως όμως για το ευγενές του χαρακτήρα σου, σε αναβαθμίσουν σε επίτιμο πρόεδρο!

Ό,τι έπρεπε να ειπωθεί ελέχθει. Τέλος από πλευράς μου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 05:08:17 μμ »

Αγαπητε μου την ελειψη επιχειρηματων μου δεν βλεπω.Οσο για τις ειρωνιες κοιτα τα γραπτα σου για τις καλτσες,το λεξικο και αλλα χαζα,που πισω απο μια ξυλινη γλωσσα μας αραδιαζεις. Οχι μονο τωρα,αλλα γενικα στο στεκι,το χρυσε επιτιμε τι σου λεει?Μπηκα στο στεκι πριν δεκα και χρονια σε συνολο πενηντα μελλων.Μονο εσενα εχω δει να με χαρακτηριζει αγενη και προκλητικο.Ψαξε αν εχω βοηθησει και ποσους να ξεκινησουν τα πρωτα του βηματα στον συλλεκτισμο.Τελος για να τελειωνει το θεμα,εισαι ο μονος που δεν με ενδιαφερει η γνωμη του. Γιατι δεν εχεις γνωμη,μονο με λεξικο και google λειτουργεις.Οσο για τις περισπουδαστες φιλοσοφιες σου,μου θυμιζουν δικολαβο αλλων εποχων.Τελος και απο την δικη μου,αν δεν με ξαναενοχλησεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences