Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:04:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Silver Libertads 2020  (Αναγνώστηκε 4978 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 10:39:01 μμ »

Καλησπέρα σας  Χαμόγελο

Ασχολείται κανείς με συλλογή ασημένιων Libertads ; Το mintage του 2020 φαίνεται ενδιαφέρον στα νομίσματα 2oz (5,500) καθώς και στα fractionals. Π.χ. στο πίνακα της σελίδας φαίνεται ότι το νόμισμα με ένα τέταρτο της ουγκιάς έχει ένα από τα χαμηλότερα, 4,450 κομμάτια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Libertad_(coin)

Ποια είναι η γνώμη σας ως προς τη συλλεκτική αξία τους σε βάθος χρόνου ;
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 10:40:31 μμ »


και επίσης είναι πανέμορφα

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 12:06:51 πμ »

Συμφωνώ αγαπητέ ως προς την καλαίσθητη εμφάνισή τους. Όμως μην περιμένετε αξιόλογες αποδόσεις, έστω και σε βάθος χρόνου. Κοινές bullion κοπές είναι και το tirage των ολίγων χιλιάδων, εξαρχής αποκλείει την σπανιότητα.

Κοινός τόπος άλλωστε, για τα περισσότερα σύγχρονα bullion νομίσματα..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2021, 12:12:39 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 11:31:11 πμ »

ειναι εξαισια νομισματα αξιοτιμε κυριε..τωρα ως προς την συλλεκτικη αξια τους στο μελλον δεν γιγνώσκω..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 01:14:59 μμ »

bullion είναι, λογικά δεν θα βγάλουν υπεραξία στο μέλλον παρά μόνο τη διαφορά του μετάλλου.
αναγνωρίσιμα είναι, εμπορικά αλλά σαν τα αμερικάνικα δολάρια δεν έχει (που τα προτιμούν και οι περισσότεροι). αν θες πιθανές υπεραξίες μόνο Πάντα και Σομαλίες..
Καταγράφηκε
AKIS.S
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 07:54:49 μμ »

Εγω πιστευω οτι bullion ξε bullion απο την στιγμη που εχει βγει σε μικρο αριθμο τεμαχιων την υπεραξια του θα την παρει. Για το ποτε αυτο θα το κρινει ο νομος την προσφορας και της ζητησης. Δεν ειναι ολα τα ασημενια τιμη μεταλλου συν μια υπεραξια 1-2-3-4-5 ευρω που πιστευουν καποιοι. Τοτε ας μου δωσει καποιος απο την σειρα Queen beast το Lion η το Griffin (2 oz) στα 50 η στα 55 ευρω που ειναι και των τελευταιων 4-5 ετων η της Rwanda το Gorilla (1 oz) του 2008 και εγω θα τον πληρωσω 5 φορες την τιμη του μεταλλου (110 ευρω). Εαν σου αρεσει ως νομισμα το συγκεκριμενο χωρις να γνωριζω σε τι τιμη το εχεις βρει το παιρνεις για την συλλογη σου και εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις αλλο ενα παιρνεις και αλλο ενα. Στο μελλον πιστευω οτι σιγουρα θα παρεις τα χρηματα σου συν το κατι παραπανω.
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 01:15:55 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες  Χαμόγελο

Δεν το έχω στη κατοχή μου το συγκεκριμένο του 2020 αλλά το σκέφτομαι. Το κόστος του είναι υψηλό. Αλλά αυτό που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον είναι ότι από την ημερομηνία που ξεκίνησαν να κόβουν το 1/4oz (1991), το 2020 είναι η 2η χαμηλότερη χρονιά με το χαμηλότερο mintage (1o είναι το 2007 με 3,500 και δεν υπάρχει πουθενά για πώληση,όσο και αν έψαξα).

Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 01:21:05 πμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις το έχω στα χέρια μου !
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2021, 09:32:59 μμ »

Hola amigos  Άνεση

Σας υποσχέθηκα ότι θα τη δείτε και τώρα που ήρθε και την έχω στα χέρια μου, σας τη παρουσιάζω παρακάτω.

Εντυπωσιακή λεπτομέρεια και ποιότητα. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η παγωμένη ματ "αντικέ" εμφάνιση που δεν έχω συναντήσει σε άλλα bullion. Το λάτρεψα και σκέφτομαι να ξεκινήσω συλλογή όλη τη σειρά από 1/20 μέχρι τη 1 ουγγιά.

Απολαύστε την







Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2021, 09:50:59 μμ »

Πολύ όμορφο! καλορίζικο στη συλλογή σου!!
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2021, 11:40:57 μμ »

 Χαμόγελο
Ευχαριστώ !
Καταγράφηκε
Antonis Nikolaou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2021, 10:47:59 μμ »

Πολύ όμορφο φίλε καλορίζικο. Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μερικά kruggerand και αετούς πριν πάει πιο πάνω το ασήμι
Καταγράφηκε
syllektis81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2021, 11:39:06 πμ »

Ευχαριστώ πολύ Αντώνη  Χαμόγελο

Η γνώμη μου είναι πως τα Krugerrand και οι αετοί είναι καλές επιλογές bullion μόνο στη περίπτωση που καταφέρεις και τα βρεις σε καλές τιμές. Εννοώντας καλές τιμές = χαμηλό premium + τα μεταφορικά. Εναλλακτικά αν σε ενδιαφέρει το μέταλλο, υπάρχουν και πιο φθηνές επιλογές όπως τα 20δραχμα, 30δραχμα. Αυτό είναι προσωπική άποψη και όχι χρηματοοικονομική συμβουλή.

Τα Libertads ενώ είναι κοινά bullion, έχουν υψηλότερα premium σε σχέση με τα υπόλοιπα λόγω του χαμηλού mintage, υπάρχει δηλαδή κάποια σχετική "συλλεκτικότητα". Προσωπικά εμένα μου αρέσει η εμφάνιση τους, τα θεωρώ πανέμορφα και σκοπεύω να συγκεντρώσω συγκεκριμένες ημερομηνίες για συλλογή και όχι σαν επένδυση στο μέταλλο. Τώρα αν αποκτήσουν κάποια υπεραξία στο μέλλον, ευπρόσδεκτη  Χαμόγελο χωρίς να αποτελεί αυτό το βασικό μου στόχο.


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences