Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:41:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για νομισμα του 1681!!!!  (Αναγνώστηκε 1540 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2021, 08:57:38 πμ »

Παρακαλω για εκτιμηση της κατάστασης του και τιμής του.Δεν βρισκεται ακομη  στην συλλογή μου ...το σκεφτομαι γθα αγορα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2021, 09:02:27 πμ από πήγασος » Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 08:23:41 μμ »

??
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:24:17 πμ »

αν δεν κανω λαθος ειναι 1/12 του ecu (10 sols)... νομισμα της γαλλιας τοτε!
η ημερομηνια που εχεις δεν ειναι 1681 αλλα ειναι του 1661. μαλιστα το συγκεκριμενο ειναι νομιζω κοπης Παρισιου. φερει το Α σαν νομισματοσημο.....

εχει πολλες ποικιλες, εχει κοπει σε πολλα νομισματοκοπεια κτλ! ειναι ελαφρυ κερμα... καπου 2.26 γραμμαρια σε 91.7% ασημι. υποψιν.... καποια σπανια νομισματοκοπεια κτλ... ειναι ακριβα!

σαν κερμα δεν ειναι κατι σπανιο ή ακριβο! πιθανον να υπαρχουν και κοπιες και θελει προσοχη! τιμες... δεν ξερω να σου πω... δεν παρακολουθω την αγορα...

οφειλω να πω ομως οτι το συγκεκριμενο... δεν ξερω.. δεν μου γεμισε το ματι... σε ενα σημειο... εκει που γραφει το ονομα του λουδοβικου... LVD... το L ειναι περιεργο ενω δεν ξερω γιατι... εχει τελειες αναμεσα στα γραμματα! L.V.D. !!!!

οι τελειες μπαινουν για να υποδειξουν οτι ειναι τα αρχικα απο διαφορετικες λεξεις... πχ το D.G. ειναι το Dei Gratia.

τελεια εχει επισεις και στο ΧΙΙΙΙ που μας δειχνει οτι μιλαμε για τον λουδοβικο τον 14ο!!! δεν μπαινει ποτε τελεια αναμεσα στο Χ και τα ΙΙΙΙ !!!!!!! δεν τα χωριζεις ποτε!!!

τι να πω... να ειναι καμια ποικιλια που δεν ξερω;;; ισως καποιος γνωριζει καλυτερα!

Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 07:04:51 πμ »

Ευχαριστώ πολύ!!Αν κάποιος άλλος φίλος θελει να γραψει την γνώμη του ευπρόσδεκτος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:27:18 μμ »

Συμφωνώ κι εγώ. Με κάθε επιφύλαξη, γιατί οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, μάλλον πρόκειται περί κόπιας, και μάλιστα κακής ποιότητας. Πράγματι η τελεία ανάμεσα στο Χ και το ΙΙΙΙ δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Επίσης στην ημερομηνία τα εξάρια μου φαίνονται πολύ πλάγια.
Δες εδώ:
https://en.numista.com/catalogue/pieces30834.html
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 03:04:10 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences