Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:05:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1833 MONAXOY  (Αναγνώστηκε 8386 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 21, 2021, 07:34:51 μμ »

Ένα όμορφο τάλιρο του 1833, κοπή Μονάχου
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 07:37:04 μμ »

Και η πλευρά με τον θυρεό (το δεύτερο είναι η ποικιλία του ελλείποντος μίσχου).
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 07:41:16 μμ »

Για να το ξεκαθαρίσω επειδή δεν το έγραψα καλά: Είναι δύο διαφορετικά νομίσματα, το πρώτο με πατίνα το δεύτερο χωρίς (και ποικιλία ελλείποντος μίσχου, παρουσιάζεται σχεδόν 1/1 με το κανονικό).
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:25:47 μμ »

Τρομερό ζευγάρι κύριε Παναγιώτη!!! δεν γίνεται να ξεχωρίσεις ένα από τα δύο!!!(εγώ σε ενδεχόμενη επιλογή θα επέλεγα με δυσκολία το πρώτο ,εξαιτίας της τόσο γλυκιας πατινας του!!!).
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:36:22 μμ »

Τρομερό ζευγάρι κύριε Παναγιώτη!!! δεν γίνεται να ξεχωρίσεις ένα από τα δύο!!!(εγώ σε ενδεχόμενη επιλογή θα επέλεγα με δυσκολία το πρώτο ,εξαιτίας της τόσο γλυκιας πατινας του!!!).

Και πολύ καλά θα έκανες. Σε άλλο νομισματικό forum όμως οι περισσότεροι επέλεξαν το δεύτερο επειδή είναι "frosty"!
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:45:49 μμ »

Ναι.... καλύτερα!!!!ας κοντραριστουν να πάρουν τα φροστι και ας αφήσουν σε εμάς τα πατιναρισμενα!!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 10:56:01 μμ »

επελεξαν το δευτερο; δνε λεω... και τα δυο ειναι κουκλες... αλλα το πατιναρισμενο δεν ειναι καλυτερο ρε παιδια;; οχι λογο πατινας... αλλα το κατω εχει φθορα στον κεντρο της κορωνας που δεν φαινονται τα μαργαριταρια... αλλα ουτε και το.... πως να το πω... το αναποδο Τ στην σφαιρα στην κορυφη... κατω απο το σταυρο (παντα μιλαω για την κορωνα στην πισω οψη)! δεν το βλεπουν αυτο;;;

μιας και μιλαμε ομως για 2 ποικιλιες.. και τα δυο ειναι ονειρεμενα! Χαμόγελο

το frosty τι ειναι παλι;;;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 11:10:14 μμ »

Φοβερά ταληρα και τα δύο. Το frosty φίλε Νίκο είναι το χρώμα του πάγου, κατάλευκο, χωρίς πατίνα. Μπορεί να το ακούσεις και σαν frost white.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 11:27:06 μμ »

Άλλα δύο εξαιρετικά νομίσματα -όπως όλα άλλωστε που μας παρουσιάζεις- Παναγιώτη. Κι εγώ νομίζω πως το πρώτο με την πατίνα είναι πιο όμορφο. Μιλάω για το συγκεκριμένο, γιατί έχω δει νομίσματα με πατίνα που 'χάνουν', ίσως γιατί δεν διακρίνονται εύκολα τα χαρακτηριστικά τους (το χρώμα είναι πολύ σκούρο ή φαίνεται πιτσιλωτό κλπ).
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:14:32 πμ »

επελεξαν το δευτερο; δνε λεω... και τα δυο ειναι κουκλες... αλλα το πατιναρισμενο δεν ειναι καλυτερο ρε παιδια;; οχι λογο πατινας... αλλα το κατω εχει φθορα στον κεντρο της κορωνας που δεν φαινονται τα μαργαριταρια... αλλα ουτε και το.... πως να το πω... το αναποδο Τ στην σφαιρα στην κορυφη... κατω απο το σταυρο (παντα μιλαω για την κορωνα στην πισω οψη)! δεν το βλεπουν αυτο;;;

μιας και μιλαμε ομως για 2 ποικιλιες.. και τα δυο ειναι ονειρεμενα! Χαμόγελο

το frosty τι ειναι παλι;;;

Αυτο που λες νικο φθορα, ειναι πολυ συχνο φαινομενο ατα ταληρα μοναχου κ προερχεται απο μπουκωμα στο συγκεκριμενο σημειο.. Πολλα υψηλοβαθμα ακυκλοφορητα παρουσιαζουν αυτη την ιδιαιτεροτητα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:25:11 πμ »

αν υπηρχαν βαθμοι στην πατινα(δεν γινεται ειναι λιγο υποκειμενικο) με το 100 ανωτερο θα του βαζα 95...γουστα ειναι βεβαια αλλα εγω θα προτιμουσα ενα xf με ωραια πατινα παρα ενα unc  που μπορει να χει πιο αξια οικονομικη..ενα unc μπορεις να το βρεις πιο ευκολα απο μια ωραια πατινα φυσικη ή να φενεται φυσικη τοσο ωραια..νομιζω
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 12:20:39 μμ »

Εγώ θα διάλεγα και τα δύο, λόγο ποικιλίας πάνε πακέτο (για εμένα τουλάχιστον). Μου αρέσουν βέβαια οι ελαφριές πατινες, αλλά και τα frosty έχουν την ομορφιά τους. Τώρα άσχετα μ την ποικιλία τους, αρνούμαι να διαλέξω, ,πως να διαλέξω;; Είναι και τα δύο τόσο όμορφα! ......
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 01:07:21 μμ »

επελεξαν το δευτερο; δνε λεω... και τα δυο ειναι κουκλες... αλλα το πατιναρισμενο δεν ειναι καλυτερο ρε παιδια;; οχι λογο πατινας... αλλα το κατω εχει φθορα στον κεντρο της κορωνας που δεν φαινονται τα μαργαριταρια... αλλα ουτε και το.... πως να το πω... το αναποδο Τ στην σφαιρα στην κορυφη... κατω απο το σταυρο (παντα μιλαω για την κορωνα στην πισω οψη)! δεν το βλεπουν αυτο;;;

μιας και μιλαμε ομως για 2 ποικιλιες.. και τα δυο ειναι ονειρεμενα! Χαμόγελο

το frosty τι ειναι παλι;;;

Στην ποικιλία "ελλείποντος μίσχου" κοπής Μονάχου, λείπει βέβαια ο μίσχος στο κλαδί-στεφάνι αριστερά και παράλληλα υπάρχει ατελής εκτύπωση στα κοσμήματα του στέμματος (αυτό ακριβώς που πρόσεξες και αναφέρεις) λόγω "μπουκώματος" της μήτρας εργασίας. Η συχνότητα εμφάνισης σε σχέση με το κοινό είναι 1/1, εγώ τα έβαλα μαζί όχι λόγω σπανιότητας βέβαια αλλά για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα.....
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 04:24:50 μμ »

Το νόμισμα το καλό ειναι το χρωματιστό evenly toned και οχι το ξεθωριασμενο ,blast white λεγεται ,φροστιντ ειναι τα χταπόδια,τα καλαμάρια και οι κιμάδες στο ψυγείο σας.
Αλλη μια ηλιθια εκφραση ππυ χρησιμοποιητε απο άσχετους ειναι το,τίμιο νομισμα.
Πως μπορει ενα νομισμα να ειναι τίμιο τωρα........
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 08:12:59 μμ »

το "frosted" δεν το βρισκω και τελειως κουλο. εννοει μορφη που φερνει σε "κρυσταλλους" οπως του παγου και χρωμα αντιστοιχα λευκο.
αλλα οταν το ακουω το μυαλο μου παει πιο πολυ στα μοντερνα και πιο πολυ σε νομισματα οπου εχει γινει επιτηδες τα ψηλα σημεια τους να εχουν αυτην την μορφη. γτ η καταληξη -ed παραπεμπει στο οτι του "συνεβει" κατι. (οποτε δεν θα το χρησιμοποιουσα για το συγκεκριμενο)
εδω βεβαια οι προλαλησαντες, δεν εγραψαν frosted, εγραψαν frost white και "frosty", περιγραφοντας απλως το χρωμα του

το "τιμιο" δεν το χω ξαναματακουσει. δλδ οταν το ακουσα το μυαλο μου πηγε μονο στην εκφραση "τιμιο" που τη λεμε για ο,τιδηποτε, πολλες φορες ειρωνικα. "τιμια προσπαθεια" ας πουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2021, 08:51:01 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences