Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 11:13:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλια 12 θεοί Ολύμπου επίχρυσα  (Αναγνώστηκε 1458 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stekala
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 18, 2021, 02:38:41 μμ »

καλησπέρα έχω στα χέρια μου αυτήν την κασετίνα η οποία είχε αγοραστή από των πατέρα μου από των συλλεκτικό  κύκλο θα ήθελα να μάθω την αξία του μιας και δεν είμαι συλλέκτης και δεν γνωρίζω από που μπορώ να βρω πληροφοριες.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1661

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 03:03:53 μμ »

Καλησπέρα φίλε,και καλώς ήρθες στη παρέα μας!η σειρά των επιχρυσωμένων μεταλλίων που μας παραθέτεις,είναι ιδιωτική κοπή του ελληνικού συλλεκτικού κύκλου (δλδ δεν έχει εκδοθεί από κάποιο κρατικό φορέα) και ως εκ τούτου η συλλεκτική της αξία δυστυχώς είναι μηδενική..... απομένει σε αυτά η αξία του μετάλλου τους (η οποία δεν είναι μεγάλη) και το κυριότερο η συναισθηματική,καθώς όπως είπες ανήκαν στον πατέρα σου! Το κυριότερο, ελπίζω να σου δώσουν το έναυσμα να μπεις στον κόσμο των συλλογών!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 04:51:55 μμ »

Λογικά ασημένια είναι και όχι από κάποιο άλλο φθηνό μέταλλο. Πολλαπλασίασε το βάρος σε γραμμάρια που έχουν με το 0,66 για να βρεις την αξία τους. Αυτή είναι η αξία παρόμοιων"συλλεκτικών".
Καταγράφηκε
stekala
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 05:12:36 μμ »

καλός σας βρήκα ευχαριστώ παρά πολύ για το καλοσορησμα πάντα με ενδιαφέραν οι συλλογές από μικρός έχω ακόμα τηλεκάρτες γραματοσημα και νομίσματα και ότι άλλο έπεφτε στο χέρι μου απλά δεν το έχω σαν κύριο  χόμπι . δεν σκοπεύω φυσικά να πουλήσω  καμία συλλογή μου απλά επειδή δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο στο internet ρώτησα να μάθω. σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας .
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 12:09:57 μμ »

"σε ασημι 999 και χαλκο επιχρυσωμενο με χρυσο 24κ"
αντε βρες ακρη τωρα
χαλκο επιχρυσωμενο μαλλον αυτα εδω εννοει
το ασημι τωρα σε ποια να αναφερεται... σε αυτα παλι ?
μηπως εχει κι αλλα η κασετινα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 03:05:47 μμ »

Ειχαν βγει δυο ''κοπές'' απ' ότι κατάλαβα απο το φυλλάδιο, μιά ασημένια με 6800δρχ το κομμάτι (20 ευρώ  Έκπληξη Έκπληξη !!! όταν η χρυσή λίρα είχε περίπου 12000 δρχ...)  και μια χάλκινη με 24Κ επιχρύσωση με 3000 δρχ(9 ευρώπουλα ο χαλκός  Σαρκασμός)  το κομμάτι ...
Καλη η αρπαχτή του εν λόγω... εκδότη...
Και μετα απορούμε γιατί δεν υπάρχει αγάπη για το συλλεκτικό νόμισμα στην Ελλάδα. Κάποιος που δεν γνωρίζει απλώς τον κλέβουν οι επιτήδειοι και χάνει την όποια όρεξη να μπει στην ενασχόληση με την συλλογή νομισμάτων.
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences