Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:08:28 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 69029 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:24:59 μμ »

Eυχαριστω παιδια ολους σας για τις ευχες , τους δυο τελευταιους για τις ιδεες τους και την προσφορα τους.
Δεν το πηρα για εκμεταλευση το νομισμα , το πηρα επειδη ηθελα να εχω ενα απο αυτη την παρτιδα.
Ειχα ηδη ενα αου στα χερια μου οταν αγορασα μια συλλογη καποτε και ημουν ηδη καλυμμενος.
Απλα μου αρεσε που γυαλυζε σαν να βγηκαν σημερα απο το νομισματοκοπειο αυτη η παρτιδα.
Χαρη σε εναν φιλο το πηρα και σε καλη τιμη και εκλεισεγια μενα εκει το θεμα.
Ξερω οτι υπαρχουν πολλοι που το θελετε ακομη , προσωπικα πιστευω οτι λιγη υπομονη δεν βλαπτει, εαν ειναι εκατονταδες τα νομισματα θελωντας και μη καποια μερα ολα θα βγουν στην αγορα!!
Ισως καποιοι να το παρετε και σε ποιο καλη κατασταση αποτο δικο μου και σε ποιο καλη τιμη!
Ιδωμεν των εξελιξεων και ο καθενας οπως νομιζει αγοραζει διχως να επηρεαζετε ουτε απο τα λεγωμενα μου , αλλα ουτε απο τον αλλον!!  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:27:31 μμ »

Βαλε κατι παραπανω φιλε pepos  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
450 δινει ο αλλος
Το νόμισμα φίλε spykat είναι από τη δέυτερη παρτίδα, όχι από τα καλά (κατά τη γνώμη μου πάντα).
Πιστεύω ότι θα γράψει μέχρι 64 (μπορεί να κάνω και λάθος).
Εγώ πάντως τόσο το κοστολογώ και τόσα διαθέτω.
Είναι δε αρκετά παραπάνω από αυτά που πλήρωσα για ένα παρόμοιο αλλά πιστεύω ότι θα γίνει ότι είχε γίνει με τα τάλιρα του '30 και τα πενηνταράκια του '83.
Τώρα δηλαδή είναι η "φούρια" και μετά θα εξαφανιστούν.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:29:07 μμ »

Eυχαριστω παιδια ολους σας για τις ευχες , τους δυο τελευταιους για τις ιδεες τους και την προσφορα τους.
Δεν το πηρα για εκμεταλευση το νομισμα , το πηρα επειδη ηθελα να εχω ενα απο αυτη την παρτιδα.
Ειχα ηδη ενα αου στα χερια μου οταν αγορασα μια συλλογη καποτε και ημουν ηδη καλυμμενος.
Απλα μου αρεσε που γυαλυζε σαν να βγηκαν σημερα απο το νομισματοκοπειο αυτη η παρτιδα.
Χαρη σε εναν φιλο το πηρα και σε καλη τιμη και εκλεισεγια μενα εκει το θεμα.
Ξερω οτι υπαρχουν πολλοι που το θελετε ακομη , προσωπικα πιστευω οτι λιγη υπομονη δεν βλαπτει, εαν ειναι εκατονταδες τα νομισματα θελωντας και μη καποια μερα ολα θα βγουν στην αγορα!!
Ισως καποιοι να το παρετε και σε ποιο καλη κατασταση αποτο δικο μου και σε ποιο καλη τιμη!
Ιδωμεν των εξελιξεων και ο καθενας οπως νομιζει αγοραζει διχως να επηρεαζετε ουτε απο τα λεγωμενα μου , αλλα ουτε απο τον αλλον!! 
Τώρα μίλησες σωστά Γιώργο.
Ο καθένας να βαδίζει με το δικό του μυαλό και σκεπτικό προσπαθώντας να  μένει ανεπηρέαστος.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:29:32 μμ »

ποιος δινει 450 ρε παιδια;
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 03:30:42 πμ »

Ποσο μα ποσο κωλοτουμπας μπορει να γινει ακομα Απορία
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:20:13 πμ »

μου φαινετε στα νομισματα εχει αρχισει η εποχιακη μοδα!πρωτα οι παυλοι που τωρα μονο απο 64 αρια και πανω υπαρχει ενδιαφερον,η για του 54,που εχουν καποια καλη τιμη,πριν λιγο τα ταλληρα του 1930!τωρα τα κορωνακια,και επετε συνεχεια,για να μην πλητουν και οι συλλεκτες!το θεμα ειναι μηπως στην τελικη,ολα χειραγωγουνται απο μερικους πανεξυπνους εμπορους!που οι συλλεκτες για να μην γινονται μπαναλ!και δεν τα εχουν 66αρια-68αρια,δινουν κατοσταρικα που στο τελος μαλλον καποιοι χανουν!ποιοι αραγε?δειτε που πηγαν οι παυλοι 63αρηδες,κλπ.ουτε τιμη εκκινησης!μην βιαζεστε να κονομησετε,κανεις δεν χαριζει τιποτα!και στην τελικη ποια η διαφορα να εχω πενταλεπτο 66αρι απο 64αρι,οταν η τιμη εχει τεραστια διαφορα!να ηταν καποιο σπανιο η αξιολογο νομισμα,το καταλαβαινω!παρτε τα ολα 66αρια!να δειτε στο τελος τι εγιναν τα χρηματα σας!ισως γινομε ενοχλητικος σε μερικους,αλλα προσωπικα παντα,δεν θα εδινα ουτε 100-150 για 66αρι πενταλεπτο του κουτιου που λεμε,αν και δεν με ενοχλουν καθολου τα πιστοποιημενα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:28:56 πμ »

μου φαινετε στα νομισματα εχει αρχισει η εποχιακη μοδα!πρωτα οι παυλοι που τωρα μονο απο 64 αρια και πανω υπαρχει ενδιαφερον,η για του 54,που εχουν καποια καλη τιμη,πριν λιγο τα ταλληρα του 1930!τωρα τα κορωνακια,και επετε συνεχεια,για να μην πλητουν και οι συλλεκτες!το θεμα ειναι μηπως στην τελικη,ολα χειραγωγουνται απο μερικους πανεξυπνους εμπορους!που οι συλλεκτες για να μην γινονται μπαναλ!και δεν τα εχουν 66αρια-68αρια,δινουν κατοσταρικα που στο τελος μαλλον καποιοι χανουν!ποιοι αραγε?δειτε που πηγαν οι παυλοι 63αρηδες,κλπ.ουτε τιμη εκκινησης!μην βιαζεστε να κονομησετε,κανεις δεν χαριζει τιποτα!και στην τελικη ποια η διαφορα να εχω πενταλεπτο 66αρι απο 64αρι,οταν η τιμη εχει τεραστια διαφορα!να ηταν καποιο σπανιο η αξιολογο νομισμα,το καταλαβαινω!παρτε τα ολα 66αρια!να δειτε στο τελος τι εγιναν τα χρηματα σας!ισως γινομε ενοχλητικος σε μερικους,αλλα προσωπικα παντα,δεν θα εδινα ουτε 100-150 για 66αρι πενταλεπτο του κουτιου που λεμε,αν και δεν με ενοχλουν καθολου τα πιστοποιημενα!χαιρετω,γιαννηςτ.

Nα αγιασει το στομα σου, Γιαννη μου    Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 10:13:13 πμ »

Α γεια σου! Επιτελους να καταλαβαινουμε τα αυτονοητα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:21:48 μμ »

μου φαινετε στα νομισματα εχει αρχισει η εποχιακη μοδα!πρωτα οι παυλοι που τωρα μονο απο 64 αρια και πανω υπαρχει ενδιαφερον,η για του 54,που εχουν καποια καλη τιμη,πριν λιγο τα ταλληρα του 1930!τωρα τα κορωνακια,και επετε συνεχεια,για να μην πλητουν και οι συλλεκτες!το θεμα ειναι μηπως στην τελικη,ολα χειραγωγουνται απο μερικους πανεξυπνους εμπορους!που οι συλλεκτες για να μην γινονται μπαναλ!και δεν τα εχουν 66αρια-68αρια,δινουν κατοσταρικα που στο τελος μαλλον καποιοι χανουν!ποιοι αραγε?δειτε που πηγαν οι παυλοι 63αρηδες,κλπ.ουτε τιμη εκκινησης!μην βιαζεστε να κονομησετε,κανεις δεν χαριζει τιποτα!και στην τελικη ποια η διαφορα να εχω πενταλεπτο 66αρι απο 64αρι,οταν η τιμη εχει τεραστια διαφορα!να ηταν καποιο σπανιο η αξιολογο νομισμα,το καταλαβαινω!παρτε τα ολα 66αρια!να δειτε στο τελος τι εγιναν τα χρηματα σας!ισως γινομε ενοχλητικος σε μερικους,αλλα προσωπικα παντα,δεν θα εδινα ουτε 100-150 για 66αρι πενταλεπτο του κουτιου που λεμε,αν και δεν με ενοχλουν καθολου τα πιστοποιημενα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Γιάννη μου θα μας τρελάνεις.
Δηλαδή δίφραγκο '59 MS63 βρίσκεις εύκολα στην αγορά?
Τρία χρόνια που κατεβαίνω στη λέσχη ένα πιστοποιημένο MS63 έβγαλε ο Σκλαβούνος, άλλο δεν έχω δει.
Πενηνταράκια '57 MS62 πόσα έχεις δει? Εγώ το δικό μου σε MS64 το πήρα 270€.
Δραχμούλες '54 και '57 ακυκλοφόρητες πες μου που υπάρχουν να τις πάρω όλες.
Σειρές Κωνσταντίνου '70 ακυκλοφόρητες πόσο εύκολες είναι?
Μασούρι δεκάρικα '80 που είναι και 30 ετων νομίσματα σαν αυτό που έβγαλε προς πώληση ο Μίμης εδώ στο στέκι πόσο εύκολο είναι? Το τσίμπησα εν ριπή οφθαλμού.
Έτυχε τώρα να πέσουν οι πεντάρες του '95 στην πιάτσα, δεν είναι μόδα απλά τώρα έκατσε η παρτίδα.
Ο Παύλος κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολος σε ακυκλοφόρητος ειδικά του '54, '57 και '59 εκτός των γνωστών εξαιρέσεων.
Στα τάλιρα του '30 έπεσε παρτίδα με 500+ κομμάτια και έχουν εξαφανιστεί όλα.
Δε λέω έπεσαν οι τιμές και λογικό είναι αλλά να μην απαξιώνουμε νομίσματα επειδή κάθονται παρτίδες.
Οι έξυπνοι σε τέτοιες περιπτώσεις μαζεύουν ότι μπορόυν για να κερδίσουν κάποια υπεραξία μετά από κάποια χρόνια.
Τα 80 και κάτι κομμάτια πενηνταράκια '83 που βρίσκονται τώρα?
Πες μου πόσο παίζει ένα τέτοιο πενηνταράκι σε MS64?
Δεν κοστίζει 1200€ (και λίγα λέω) που κόστιζε πριν πέσει η παρτίδα αλλά 500€ τα έχει μέσα στο νερό.
Όλοι γνωρίζουν ότι έχει πέσει παρτίδα με πεντάρες '95 αλλά όλες οι BU πωλούνται πάνω από 300€ στη λέσχη και αλλού όπως πολύ καλά γνωρίζεις.
120 ετών ακυκλοφόρητο νόμισμα είναι βρε Γιάννη.
Στο eBay αυτή τη στιγμή υπάρχουν τάλιρα '30 MS66 πιστοποιημένα, δες πόσο θα κλείσουν.
Σε είκοσι χρόνια από τώρα πόσο θα πωλείται μία πεντάρα '95 MS66 αγορασμένη σήμερα με 350€?
Υπάρχει πάτος στο βαρέλι Γιάννη μου, όπως στα μονόλεπτα του '79 που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν 2000+ κομμάτια διαθέσιμα αλλά κανείς δεν πουλάει RB κάτω από 120€-150€.
Λογικό να πάει η τιμή από 1000€ στα 150€ raw με τόσα πολλά στην πιάτσα αλλά κάπου χώνεψε και δεν πάει παρακάτω.
Μονόλεπτα '78 που είναι και εύκολο νόμισμα, τώρα που έπεσαν 10-15 κομμάτια στην πιάτσα από μέλος του forum πες μου πόσο πουλήθηκαν. Μπροστά σου στον καφέ δεν το αγόρασα από τρίτο χέρι παρακαλώ? 
Έτσι και με τις πεντάρες όλοι ξέρουν την ποσότητα πάνω κάτω και αρχίζει και χωνεύει η τιμή. Από 1500€-1800€ που είχε μία BU έχει πέσει στα 350€-400€, δύσκολο να πάει παρακάτω λόγω της μικρής ποσότητας, το ίδιο δηλαδή με τα πενηνταράκια του '83.
Αν βγεί καμιά παρτίδα με 500-1000 κομμάτια το να το ξαναδούμε το θέμα.
  
  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:32:22 μμ από pepos » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 03:48:49 μμ »

Βρε φιλε pepos, μαζι μιλαμε, χωρια καταλαβαινουμε. Δεν λεμε οτι σε ολα τα δυσκολα εχουν πεσει ποσοτητες στην αγορα. Αλλα λεμε, τουλαχιστον εγω, οτι σχεδον σε ολα ειδικα στα νεοτερα, σε αυτα του προηγουμενου αιωνα, θα πεσουν ποσοτητες. Και αυτα που τωρα πληρωνονται για χρυσα, θα πεσει η τιμη τους. Ακομα και αυτα του Παυλου που θεωρουνται δυσκολα σε ακυκλοφορητα, ακομα και τετοια θα εμφανιστουν.
Και μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε γιατι πριν 2 μηνες πουλιοταν η πενταρα 450 ευρω και τωρα εχει πεσει στα 300 και βγαλε. Και θα πεσει και αλλο.Και τοτε φθηνα λεγατε οτι ηταν και τωρα τα ιδια λετε. Ουτε απαξιωνουμε τα νομισματα. Ουτε και θα πουληθουν 66ρια για 10 ευρω. Εκει στα 100-150 ευρω ειναι μια χαρα τιμη. Τα ιδια και με τα μονολεπτα και με τα ταλληρα και με ολα. Ας τα κρατουν οσο θελουν οποιοι θελουν και οσες ποσοτητες θελουν. Οποιος τα κανει αυτα ειτε βρισκει κοροιδα και πουλαει λιγα και ακριβα ειτε τα κραταει και νομιζει οτι εχει θησαυρο στα χερια του. Να σου δωσω και ενα παραδειγμα. Ας πουμε οτι εχω 100 ταλληρα του 1930 ΜΣ66 ολα και εχω πουλησει κανα δυο για 400 ευρω. Συνολικα νομιζω πως εχω 40.000 ευρω στα χερια μου. Στην πραξη δεν εχω πανω απο 10000 και αυτα καλοπληρωμενα. Τωρα αν δεν μπορει καποιος να περιμενει, ας το πληρωσει οσο του ζητανε αλλα ας ξερει οτι οσα δινει δεν θα τα παρει ποτε πισω και οχι οτι αγοραζει ευκαιρια.
Οσο για το ποσο πωλουνται εδω και στο εβαυ, ασε. Αφου υπαρχουν συλλεκτες που δινουν σοβαρα χρηματα για κοινοτατα νομισματα και χαρτονομισματα, τι να πεις...
Τωρα για τα νεοτερα αυτα του Κωνσταντινου και του 80, πλακα με κανεις ετσι?
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:11:24 μμ »

Αυτες ειναι προβλεψεις νομιζω...μπορει και να επαληθευτουν μπορει και οχι...εγω παντως δεν μπορω να προβλεψω το μελλον! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:15:59 μμ »

Αυτο παλι με τη σειρα του 70 και το δεκαρικο του 80 δε το καταλαβαινω...τι το ιδιαιτερο εχουν? Σιγουρα υπαρχουν χιλιαδες ΒU.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:22:20 μμ »

ηλια μου συνφωνω οτι ενα καλο νομισμα(υψηλης καταστασεως εννουμε!οχι σπανιο)ποτε δεν χανει την αξια του!κοιταξε που εφθασαν στην τελευταια δημοπρασια της πνε οι ευκολοι παυλοι!εστω και 64αρια και πανω!ουτε καν χτυπηθηκαν αρχικη τιμη,οπως και οι 66αρες χουντες!180 ευρω το ζευγαρι απουλητο!αλλα τονιζω οτι πρεπει να ειμαστε και λιγο μαζεμενοι ως προς το υψος των τιμων! ενα μσ66! σιγουρα θα πληρωθει!αλλα οχι σε σχετικα ευκολες ημερομηνιες οπως του 62,κλπ.σιγουρα του νικου το αξιζει!λογω σπανιωτητος,αλλα οταν βλεπω σε ημερομηνιες ευκολες ειναι και λιγο σπαταλη!μην ξεχνας ποσοι μαζευουν υψηλες καταστασεις συστηματικα!και ποσοι απλως εχουν 5-10 κομματια λογω συγκυριων!και τελος μην ξεχνας ποσοι εχουν παρτιδες που επιτηδες δεν τις κυκλοφορουν η δεν τις πιστοποιουν!ποσοι εχουν του 54 πανω απο 65αρια?οπως και τα ταλληρα του 1930! μου χαρισε φιλος raw βρυξελων που δεν εχω συναντησει καλυτερο!ξερω οτι θα βγει μς σιγουρα!αλλα δεν το πιστοποιω για δικους μου λογους!μην ανεβαζουμε μονοι μας τις τιμες και μετα παραπονουμαστε,που εφθασαν τα νομισματα εν μεσω κρισης!οταν δωσω για εναν παυλο 400 ευρω!μετα ειναι πολλα 750 λιρες για εναν χρυσο οθωνα!εστω και βερυ φαιν!η στον παυλο παιζει ρολο, η καλλιτεχνικη του χαραξη?σιγουρα ακυκλοφορητα ολα τα νομισματα ειναι επιβλητικα,εχουν το αρχικο τους λουστρο,και μακαρι ο καθενας μας να μπορουσε να τα αποκτουσε!οταν θα χρειασθει ενας νεος συλλεκτης για καταστασεις αξιοπρεπεις.δεν λεω για 64αρια και πανω!ολοκληρη περιουσια μονο για τον παυλο,μεχρι που θα φθασει?η μαλλον που θα βρει τα υπολοιπα!συνφωνω παντως οτι ενα σπανιο θα πληρωθει,αλλα μην το κανουμε κανονα!δεν ειναι ολα σπανια και πανακριβα!!!ειδες την δεκαρα του 1869,που πηρε ο ναυαρχος εχθες στο αμπαυ?χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:38:28 μμ »

Φίλε Sykat, Παύλος αν υπάρχει στους εμπόρους, γιατί σε χέρια συλλεκτων σε ποσότητες δεν υπάρχει, δεν έχει βγει ακόμη.
Τα νομίσματα κυκλοφόρησαν σχεδόν όλα γιατί είχαμε να κόψουμε νόμισμα από το '30.
Προσωπικά πιστεύω ότι σε ακυκλοφόρητα είναι δύσκολος.
Αν έχεις πάρει τα 100 τάλιρα του '30 2500€ (γιατί τόσο τα πήρα εγώ και άλλοι) τότε έχεις διπλασιάσει τα λεφτά σου με λίγα κομμάτια (πολλοί πρόλαβαν και το έκαναν).
Τα υπόλοιπα εάν είσαι γάτος τα θάβεις και τα βγάζεις μετά από 10 χρόνια ή όταν πουλάς λες θέλω τόσα και όποιου του αρέσει.
Εγώ βλέπω τις πωλήσεις και τι χρήματα δίδονται στο eBay ή εδώ άσχετα αν αξίζουν τα νομίσματα ή όχι.
Κωνσταντίνος '70 είναι δύσκολος σε ακυκλοφόρητο γιατί τα νομίσματα κόπηκαν Βομβάη και ήταν κακής ποιότητας κοπές.
Και για τα δεκάρικα εικοσάρικα του '80 ή πενηντάρικα '94 σε μασούρια δεν κάνω καθόλου πλάκα. Όποιος διαθέτει μασούρια σε αυτές τις ημερομηνίες ευχαρίστως να τα αγοράσω.
Δεν είμαι έμπορος και μεταφέρω γνώσεις που μου έμαθαν παλαιότεροι στο χώρο.
Μπορεί να με μαλώσουν κιόλας που τα λέω δημόσια.
Αλλά δεν τρέχει τίποτα γιατί κανείς δεν δίνει σημασία.
Πριν από τρεις Κυριακές εμφανίστηκαν μασούρια 100 δραχμών Αλεξάνδρου 1998 στη λέσχη.
Τα τσίμπησε ένας γάτουλας μέλος του στεκιού εδώ, 150€ το μασούρι και έσκασα (με την καλή έννοια) που δεν τα πρόλαβα γιατί μετά στον καφέ μου τα έδινε 220€ το τεμάχιο ακατέβατα.
Με λυπήθηκε ο Νίκος (Σεντούκι) και μου έφερε την επόμενη Κυριακή ένα μασουράκι στα 170€.
Το 1959 ήταν πολύ εύκολο για τους παππούδες μας να μαζέψουν Παυλάκια ακυκλοφόρητα και σε καλές ποσότητες, κανείς όμως ή ελάχιστοι το έκαναν.
Φαντάσου να σου είχε αφήσει κάποιος πρόγονος από 50 σειρές ακυκλοφόρητες του '54 και του '59 τι θα είχες τώρα στα χέρια σου.
Συμπερασματικά τα σχετικά εύκολα (Κωνσταντίνο, Β' Δημοκρατία κτλ) τα μαζεύω για τα δισσέγγονα και όχι για μένα.
Ποιός από εμάς μαζεύει μασούρια Ευρώ?
Σχεδόν κανείς, αν όμως φτάσουν στους απογόνους μας μασουράκια θα έχουν μία μικρή περιουσία στα χέρια τους.
Όλοι βέβαια σκεφτόμαστε βραχυπρόθεσμα χωρίς να φροντίζουμε για αυτούς που έρχονται.
Πόσο θα έχει σε 50 χρόνια ένα μασουράκι 5 λεπτών 2004 Ελληνικό που έχει ποσότητα κοπής 220.000 τεμάχια μόνον?
Έτσι και με τις πεντάρες του '95 (που εγώ έχω πει και έχω γράψει ότι θα χωνέψει στα 300€ με 350€ αρκετό καιρό τώρα) αυτός που πούλησε ολόκληρη την παρτίδα πόσα λες να έβγαλε από το τίποτα, απλά γιατί κάποιος πρόγονός του έβαλε στην άκρη κάμποσα με μηδενικό τότε κόστος.
Ο γάτουλας που τα κατέχει τώρα, μάλλον ήδη έχει πάρει τα λεφτά του και πλέον αν δεν πάρει αυτά που θέλει ανά τεμάχιο άνετα τα θάβει για τα παιδιά του.
      
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:00:54 μμ »

ηλια μου συνφωνω οτι ενα καλο νομισμα(υψηλης καταστασεως εννουμε!οχι σπανιο)ποτε δεν χανει την αξια του!κοιταξε που εφθασαν στην τελευταια δημοπρασια της πνε οι ευκολοι παυλοι!εστω και 64αρια και πανω!ουτε καν χτυπηθηκαν αρχικη τιμη,οπως και οι 66αρες χουντες!180 ευρω το ζευγαρι απουλητο!αλλα τονιζω οτι πρεπει να ειμαστε και λιγο μαζεμενοι ως προς το υψος των τιμων! ενα μσ66! σιγουρα θα πληρωθει!αλλα οχι σε σχετικα ευκολες ημερομηνιες οπως του 62,κλπ.σιγουρα του νικου το αξιζει!λογω σπανιωτητος,αλλα οταν βλεπω σε ημερομηνιες ευκολες ειναι και λιγο σπαταλη!μην ξεχνας ποσοι μαζευουν υψηλες καταστασεις συστηματικα!και ποσοι απλως εχουν 5-10 κομματια λογω συγκυριων!και τελος μην ξεχνας ποσοι εχουν παρτιδες που επιτηδες δεν τις κυκλοφορουν η δεν τις πιστοποιουν!ποσοι εχουν του 54 πανω απο 65αρια?οπως και τα ταλληρα του 1930! μου χαρισε φιλος raw βρυξελων που δεν εχω συναντησει καλυτερο!ξερω οτι θα βγει μς σιγουρα!αλλα δεν το πιστοποιω για δικους μου λογους!μην ανεβαζουμε μονοι μας τις τιμες και μετα παραπονουμαστε,που εφθασαν τα νομισματα εν μεσω κρισης!οταν δωσω για εναν παυλο 400 ευρω!μετα ειναι πολλα 750 λιρες για εναν χρυσο οθωνα!εστω και βερυ φαιν!η στον παυλο παιζει ρολο, η καλλιτεχνικη του χαραξη?σιγουρα ακυκλοφορητα ολα τα νομισματα ειναι επιβλητικα,εχουν το αρχικο τους λουστρο,και μακαρι ο καθενας μας να μπορουσε να τα αποκτουσε!οταν θα χρειασθει ενας νεος συλλεκτης για καταστασεις αξιοπρεπεις.δεν λεω για 64αρια και πανω!ολοκληρη περιουσια μονο για τον παυλο,μεχρι που θα φθασει?η μαλλον που θα βρει τα υπολοιπα!συνφωνω παντως οτι ενα σπανιο θα πληρωθει,αλλα μην το κανουμε κανονα!δεν ειναι ολα σπανια και πανακριβα!!!ειδες την δεκαρα του 1869,που πηρε ο ναυαρχος εχθες στο αμπαυ?χαιρετω,γιαννης.
Τζόνυ μου τα ίδια λέμε, δεν ομιλώ για τα έυκολα του Παύλου ('62, '64, '65) ομιλώ για '54, '57 και '59.
Τζόνυ ξέρεις ότι για παράδειγμα στις δημοπρασίες εγώ δεν κατεβαίνω, ούτε Καραμήτσο πάω, αλλά χέρι με χέρι παίρνω νομίσματα. Είναι πολλοί και όχι μόνον εγώ που το κάνουμε αυτό, άρα το ότι δεν έφυγαν στη δημοπρασία δεν είναι κριτήριο.
Τώρα για χαλκονικέλινο BU αν πιστεύεις ότι αξίζει 150€ και όχι παραπάνω, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και να εμείνω στην αποψή μου περί της αξίας τους.
Με την ίδια λογική το πενηνταράκι του '57 που έχει και αυτό μεγάλο αριθμό κοπής νομισμάτων και είναι 50 χρόνια νεότερο πρεπει να πωλήται 30€.

ΥΓ Τέτοιες ευκαιρίες σαν του Ναυάρχου έχουν κάτσει σε όλους μας και θα μας κάτσουν αρκετές ακόμη αλλά δεν είναι αυτός ο κανόνας.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences