Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:08:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 68949 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 01:22:23 μμ »

300 ευρώ για πιστοποιημένο 66 είναι normal.
Δημήτρη άνετα πληρώνεται και παραπάνω απλά εγώ λέω ότι όταν θα κορεστεί η αγορά αποκλείεται να το δούμε κάτω από 300€.
Τα κομμάτια είναι μάλλον λίγα και ίσως να γίνει αυτό που έγινε με τα πενηντάλεπτα το '83 που και ας βγήκαν μπόλικα πλέον δεν τα βρίσκεις.
Έπεσε μεν η τιμή τους αλλά σταθεροποιήθηκε σε πολύ καλό επίπεδο, και με τις πεντάρες το ίδιο έγινε, οι πρώτες πουλήθηκαν χιλιάρικα και τώρα διορθώνει.
Εγω πάντως την πλήρωσα πολύ πάνω από 300€ και δεν το μετανοιώνω γιατί το νόμισμα φυσάει.
BU νίκελ νόμισμα 120 ετών είναι, αν είναι σε BU τόσο εύκολες όσο υποννοούν κάποιοι να μου τις φέρετε να τις αγοράσω με 450€ τη μία.  
Και μιλάμε πάντα από 65 και πάνω όχι 58,62 και 63.
Και με τα τάλιρα του '30 τα ίδια άκουγα ότι θα φτάσουν 20€ γιατί υπάρχουν άπειρα, αλλά όλα έχουν εξαφανιστεί και 65άρι 66άρι πλέον δεν βρίσκεις, τα παλιά τους 62άρια και 63άρια πουλάνε όλοι.
  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 01:31:22 μμ »

Συμφωνω σχετικα με την τιμη η οποια ειναι λιγο χαμηλωτερη με τα εως πριν λιγο καιρο πριν ms 63, αλλα διατηρω μια επιφυλαξη για τιμες 2013-14,τελικα το του 1894 μαλλον θα κρατησει καλυτερη τιμη στο μελλον σε αντιστοιχες καταστασεις ms, ενοω παντα την Ελληνικη αγορα.
Κάτσε να βγάλουμε το 2013 ρε Βασίλη και μετά τα λέμε για το '14.
Από Γενάρη θα πέσει χοντρή πείνα και τα νέα μέτρα πλέον θα επιβάλονται με τη μορφή της αυτόματης ρήτρας.
Από Μάρτη θα μας αρχίσουν τα ΜΜΕ ότι το πρόγραμμα δεν πάει καλά και είμαστε πάλι εκτός στόχων.Να δω τι άλλο θα βρουν να κόψουν γιατί να πάνε το μισθό κάτω από εκεί που είναι δεν πιστεύω να το τολμήσουν.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 01:52:07 μμ »

Ηλια μου ενα νομισμα ms 66 ειναι διαμαντι λαμπεροτατο ,δεν ξερω τι ακριβως θα γινει εμπορικα κ,λ,π ,και ποσοι επιθυμουν να το εχουν στην συλλογη τους σε σχεση με βαθμους κατωτερους αλλα οι οικονομικες καταστασεις πλεον στενευουν την αγορα ,ναι ειναι νομισμα 120 χρονων αναντιρρητα ,με φοβιζει ομως και η ποσοτητα κοπης η οποια ειναι μεγαλη ασχετα με την συχνοτητα εμφανισης ως εχει ακομα και τωρα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 01:58:38 μμ »

Ηλια μου ενα νομισμα ms 66 ειναι διαμαντι λαμπεροτατο ,δεν ξερω τι ακριβως θα γινει εμπορικα κ,λ,π ,και ποσοι επιθυμουν να το εχουν στην συλλογη τους σε σχεση με βαθμους κατωτερους αλλα οι οικονομικες καταστασεις πλεον στενευουν την αγορα ,ναι ειναι νομισμα 120 χρονων αναντιρρητα ,με φοβιζει ομως και η ποσοτητα κοπης η οποια ειναι μεγαλη ασχετα με την συχνοτητα εμφανισης ως εχει ακομα και τωρα.

Πολύ σωστή επισήμανση... ποσότητα κοπής... συχνότητα εμφάνισης...
Καλή η συζήτηση αλλά δεν έχετε λάβει υπόψιν τις ποικιλίες που υπάρχουν στο συγκεκριμένο πεντάλεπτο του 1895. Ο Βασίλης γνωρίζει το θέμα... αν θέλετε μπορεί να σας διαφωτίσει και αυτός. Έχω την εντύπωση ότι ανάμεσα στα πιστοποιημένα υπάρχει μόνο η μία ποικιλία. Και μάλιστα οι εταιρείες νομίζω ότι δεν το γνωρίζουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 02:27:57 μμ »

Η πρώτη ποικιλία και η πιο συχνή, είναι που το Α της κοπής, είναι στο κέντρο, ανάμεσα στα 8 και 9 και είναι κάθετο.
Η δεύτερη ποικιλία είναι αυτή που το Α της κοπής ανάμεσα στα 9 και 5 υπό γωνία. Προσέξτε την φωτογραφία ακόμα και στο site της NGC αυτήν έχουν.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19819&worldcoinid=62121
Από την τρίτη ποικιλία έχω φωτογραφία, αλλά δεν μπορώ να τη δημοσιεύσω, αν θέλει μπορεί να μας βοηθήσει καποιος που την έχει. Το Α της κοπής βρίσκεται ψηλότερα κοντά στο όνομα του Χαράκτη.
Δεν πρόκειται για λάθη, τουλάχιστο αυτή είναι η άποψή μου, είναι άλλες μήτρες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 02:56:24 μμ »

Ηλια μου ενα νομισμα ms 66 ειναι διαμαντι λαμπεροτατο ,δεν ξερω τι ακριβως θα γινει εμπορικα κ,λ,π ,και ποσοι επιθυμουν να το εχουν στην συλλογη τους σε σχεση με βαθμους κατωτερους αλλα οι οικονομικες καταστασεις πλεον στενευουν την αγορα ,ναι ειναι νομισμα 120 χρονων αναντιρρητα ,με φοβιζει ομως και η ποσοτητα κοπης η οποια ειναι μεγαλη ασχετα με την συχνοτητα εμφανισης ως εχει ακομα και τωρα.
Βασίλη και δεκάρες '82 έχουν κοπεί 16.000.000 αλλά πές μου πόσο τις κοστολογείς σε 65ΒΝ σου λέω εγώ? Ας μην πούμε για RB ή  RED.
Δραχμές του 1910 υπάρχουν μασούρια BU (66 και πάνω) σε χέρια ανθρώπων που τα έχουν χρόνια, ας περιμένουμε να τα βγάλουν όταν τα βγάλουν για να μην αγοράσουμε τη δραχμούλα με 400 ή 600 αλλά να τις πάρουμε με 100€.
Θα πρέπει να ζούμε δύο ζωές για να χτίσουμε συλλογή.
Πράγματα συνέχεια θα ξεθάβονται και θα εμφανίζονται με το σκεπτικό αυτό δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:07:24 μμ »

Ας με λένε κορόϊδο κάποιοι που την πλήρωσα όσο την πλήρωσα και ας περιμένουν να πάει 150€.
Την MS64 που είχα πριν την είχα πληρώσει 650€ και την έδωσα 300€.
Να μετανοιώνω γιατί δεν μπόρεσα να προβλέψω το μέλλον?
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:16:56 μμ »

Ηλια μου ποτε δεν θα πω κανεναν κοροιδο οσο και να πληρωσει ενα νομισμα,μην συγκρινουμε τις 10 ρες του 82 με τα χαλκονικελ του γεωργιου διοτι ειναι κοινως αποδεκτο πλεον απο παρα πολλους οτι τα χαλκονικελ 5 λεπτα ειναι ως τωρα λιγοτερα και ακριβωτερα ,και συμφωνω και με τις δραχμες 1910 και την τιμη
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:30:27 μμ »

Η πρώτη ποικιλία και η πιο συχνή, είναι που το Α της κοπής, είναι στο κέντρο, ανάμεσα στα 8 και 9 και είναι κάθετο.
Η δεύτερη ποικιλία είναι αυτή που το Α της κοπής ανάμεσα στα 9 και 5 υπό γωνία. Προσέξτε την φωτογραφία ακόμα και στο site της NGC αυτήν έχουν.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19819&worldcoinid=62121
Από την τρίτη ποικιλία έχω φωτογραφία, αλλά δεν μπορώ να τη δημοσιεύσω, αν θέλει μπορεί να μας βοηθήσει καποιος που την έχει. Το Α της κοπής βρίσκεται ψηλότερα κοντά στο όνομα του Χαράκτη.
Δεν πρόκειται για λάθη, τουλάχιστο αυτή είναι η άποψή μου, είναι άλλες μήτρες.
Η επισημανση ειναι πολυ σωστη Κωστα και το εχουμε συζητησει διεξοδικα πριν λιγο καιρο το θεμα και θυμαμαι και την ποικιλια με το διαγωνιο [Α]και βεβαια εχουν κοπει απο διαφορετικες μητρες και εχει και αυτο την σημασια του και μαλλον ως τωρα οι μητρες ειναι το ελαχιστο 3 στον αριθμο,και φυσικα δεν μου κανει εντυπωση που οι εταιριες δεν το γνωριζουν διοτι εχουν πιστοποιηθει μονο απο μια μητρα νομισματα και ισχυει και για του 1894 τα 5 λεπτα αν δεν κανω λαθος ,το δικο μου για παραδειγμα 5 λεπτο 1895 που ειχα ανεβασει πριν καιρο δεν ειναι απο την μητρα των πολλων ηδη πιστοποιημενων και το ξερω καλα αυτο διοτι ερευνησα για καιρο,επισης να αναφερω κατι που ισως πολλοι δεν ξερουν ,υπαρχουν και 3 διαφορετικες μητρες στα 20 λεπτα του 1874 αλλα δεν εχω φωτογραφιες στην διαθεση μου αυτη την στιγμη ,οποιος θελει ας ερευνησει
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:35:46 μμ »

Ηλια μου ποτε δεν θα πω κανεναν κοροιδο οσο και να πληρωσει ενα νομισμα,μην συγκρινουμε τις 10 ρες του 82 με τα χαλκονικελ του γεωργιου διοτι ειναι κοινως αποδεκτο πλεον απο παρα πολλους οτι τα χαλκονικελ 5 λεπτα ειναι ως τωρα λιγοτερα και ακριβωτερα ,και συμφωνω και με τις δραχμες 1910 και την τιμη
Αυτό ήθελα να πω και εγώ Βασίλη, γιατί όταν μία δεκάρα του '82 MS65BN πιάνει στην ξεφτίλα 400€-500€ η 5άρα του '95 να είναι ακριβή στα 450€?

Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:43:45 μμ »

Ενταξει Ηλια καταλαβαινω πως σκεπτεσαι ,το προαναφερωμενο ποσο των 150 ευρω ειναι που κλονιζει το σκεπτικο σου,και εγω παρολο που δεν κρυβω οτι ευχαριστως θα την ηθελα τοσο πιστευω δεν θα την βρω ποτε σε αυτη την τιμη,οι 5 αρες θα κρατησουν τιμες πιστευω πανω απο 80-90 ευρω ακομα και σε ms62,το 66 ειναι θαυμαστος βαθμος και το 65 επισης και τα χαλκονικελ δεν τον βγαζουν ευκολα
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:55:40 μμ »

Ενταξει Ηλια καταλαβαινω πως σκεπτεσαι ,το προαναφερωμενο ποσο των 150 ευρω ειναι που κλονιζει το σκεπτικο σου,και εγω παρολο που δεν κρυβω οτι ευχαριστως θα την ηθελα τοσο πιστευω δεν θα την βρω ποτε σε αυτη την τιμη,οι 5 αρες θα κρατησουν τιμες πιστευω πανω απο 80-90 ευρω ακομα και σε ms62,το 66 ειναι θαυμαστος βαθμος και το 65 επισης και τα χαλκονικελ δεν τον βγαζουν ευκολα
Βασίλη από 65 και πάνω είναι στην ουσία as struck εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω μία 66 από μία 67 οι ειδικοί βέβαια μπορούν.
Το προαναφερόμενο ποσό εμένα μου φέρνει και στεναχώρια και γέλια μαζί.

Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 04:31:10 μμ »

Μην τσακωνεστε είναι παρα πολλές, δηλαδή αρκετές εκατοντάδες.  Οι περισσότερες δε BU.  Έχω ένα κακό να θαβω μεγάλες παρτίδες όταν τις βρίσκω αλλά είναι πολλά πολλά ακόμα και σίγουρα θα βολευτούν οι περισσότεροι.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:49:12 μμ »

Μην τσακωνεστε είναι παρα πολλές, δηλαδή αρκετές εκατοντάδες.  Οι περισσότερες δε BU. 

Xαιρομε που ακουστηκε αυτο!!
Διαβασα  καλα?
ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ?
Φυλαξε μου τρια στα 450 το κουστουμι!!
Ενα για μενα , ενα για την γυναικα και ενα για την κορη!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 06:07:53 μμ »

Βρήκα τις φωτογραφίες με τις 3 ποικιλίες.
Η μία είναι η δική σου Βασίλη κάπου την είχα σώσει και τη βρήκα, ελπίζω να μην μου κάνεις καταγγελία που την ανέβασα εδώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences