Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:34:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα 1841 με θυρεό  (Αναγνώστηκε 3041 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:40:23 μμ »

Όταν ξεκίνησα να συλλέγω λίρες και πηρα το πρώτο μου νομισματικό βιβλίο , άρχισα να κοιτάω σπανιότητες και να βάζω στόχους. Μια λίρα που πάντα μου προκαλούσε δέος ήταν του 1841 με την Βικτώρια και τον θυρεό.

Η πιο σπάνια λίρα με θυρεό της δεκαετίας του 40 και από τις πιο σπάνιες λίρες γενικότερα σε οποιαδήποτε κατάσταση. Μέχρι τώρα από τα χέρια μου έχουν περάσει 4. Το νόμισμα που βλέπετε στην φωτογραφία είναι το τελευταίο που αγόρασα. Δυστυχώς προέρχεται από κόσμημα ειδάλως θα είχαμε έναν υπέροχο θυρεό του 41 σε σχεδόν ακυκλοφόρητη κατάσταση. Ακόμα και έτσι όμως ξέρω πολλούς που δεν την έχουν στην συλλογή τους.

Είναι αναμφισβητητα  key date.

Αρχικό τιραζ 124.054


Υπάρχουν 2 ποικιλίες γνωστές .

Το νόμισμα στην φωτογραφία είναι το γνωστό UNBARRED A in GRATIA.

Απολαύστε.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:04:59 μμ »

Σπάνια, ναι ρε Χρήστο, αλλά πλάκα κανεις ότι είναι κοντά σε unc? Μπροστά είναι VF το κομματι, πίσω καλύτερο. Αδυνατώ να καταλάβω τη σπανιότητα ίσως και ποσο καλύτερη η χειρότερη είναι από τις άλλες που είχες.

Είστε περίεργα πλάσματα οι λιρακηδες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:46:01 μμ »

Δημήτρη μου φαντάζομαι δεν έχεις πιάσει θυρεό της δεκαετίας του 40 ακυκλοφορητο για να δεις πως ειναι.

Ειπα σχεδον ακυκλοφόρητο όχι οριακά.

Θα εγραφε δηλαδη au50.

Δευτερον επειδη δεν εισαι λιρακιας και εγω δεν ειμαι σαν τους μπαρμπαδες dealers που δεν σου λενε τιποτα γιατι φοβουνται μης τους παρεις την δουλεια,   Σαρκασμός Να σου πω οτι ολοι θυρεοι δεκαετιας 40 και κυριως 41-42-43 εχουν τοσο χαμηλο ανάγλυφο που ακόμα και σε ακυκλοφόρητα νομίσματα μπορει να δεις σβησμένες γραμμες στον θυρεό , φαγωμένα λιονταρακια και φύλλα και σχεδόν ποτε μαλλί στην Βικτώρια όπως θα επρεπε να ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2020, 11:47:03 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 03:09:00 πμ »

Αδύναμες και ταλαιπωρημένες μήτρες , weak strike κλπ δλδ. Μάλιστα, τότε συγνώμη.


Πάντως έχει και την τίμια φθορουλα της πριν την κάνουν κόσμημα ε; Όλο και κανα νταλαβέρι θα είδε. Χαμόγελο

Εμένα  πάλι, μ’αρεσουνε λουστρατες πιο φρέσκιες ημερομηνίες τέλος 60 μέχρι κι 71-72, και σε 65 αν γίνεται, μιλάμε για μήλα με πεπόνια.

Εσυ μήλα, όλο το χρόνο, κλασικός. Εγώ πεπόνι μόνο καλοκαίρι, αλλεγκρος. . 😉

Εσυ όμως εναλλακτικός, εγώ κολλημένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2020, 03:16:16 πμ από digo » Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 04:33:23 πμ »

Δημήτρη μου φαντάζομαι δεν έχεις πιάσει θυρεό της δεκαετίας του 40 ακυκλοφορητο για να δεις πως ειναι.

Ειπα σχεδον ακυκλοφόρητο όχι οριακά.

Θα εγραφε δηλαδη au50.

Δευτερον επειδη δεν εισαι λιρακιας και εγω δεν ειμαι σαν τους μπαρμπαδες dealers που δεν σου λενε τιποτα γιατι φοβουνται μης τους παρεις την δουλεια,   Σαρκασμός Να σου πω οτι ολοι θυρεοι δεκαετιας 40 και κυριως 41-42-43 εχουν τοσο χαμηλο ανάγλυφο που ακόμα και σε ακυκλοφόρητα νομίσματα μπορει να δεις σβησμένες γραμμες στον θυρεό , φαγωμένα λιονταρακια και φύλλα και σχεδόν ποτε μαλλί στην Βικτώρια όπως θα επρεπε να ειναι.

Χρήστο είναι γνωστό, ότι σ'όλες της δεκαετίας του '40 τα λιονταράκια είναι φαγωμένα.
Ή μάλλον δεν είναι φαγωμένα, λόγω φθοράς δηλαδή, αλλά έτσι ήταν ούτως ή άλλως οι μήτρες.  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2020, 04:34:14 πμ από Hannibal » Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 10:05:34 πμ »

Αυτό έγραψα Γιώργο!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 03:19:17 μμ »

πολυ ωραια συζητηση
στα αριστερα του κατω δεξια "κουτιου" (πως το λενε ? κολλησε το μυαλο μου. καπως τα λενε τα κουτακια) δεν ειναι μονο απο την μητρα ετσι ?
ειναι και απο το... φορεμα
ή κανω λαθος ?
να μαθαινουμε και τπτ
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 08:09:08 μμ »

 Έκπληξη δειξε μας και την καλη τωρα να τρελαθουμε
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2021, 10:31:57 μμ »

Ενα νόμισμα που στη sheldon grade γραφει au50 δεν ειναι παρα ενα χαμηλό βερυ φαιν.

Επισης αν θα κανετε archive στις δημοπρασίες του Baldwins θα βρειτε την bentley collection.
Εκει θα δειτε λιρες της δεκαετιας 1840 πραγματικά ακυκλοφορητες.
Θυμαμαι τις πηρε ο Αιντιν Εζεν και ο James Ricks.

Πηρα και εγω μερικες απο αυτη την συλλογή για λογαριασμό μεγαλου συλλεκτη απο την Λαρισσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2021, 10:39:46 μμ από Βασκας » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences