Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:53:48 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλοκαιρινες Διακοπες!!  (Αναγνώστηκε 7183 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:00:24 πμ »

Το καλοκαιρακι φτανει στο απογειο του!! Διανυουμε τις δεκαπεντε τελευταιες μερες!!
Αληθεια πως περασαμε??
Που πηγατε??
Αν θελετε μπορειτε να αφησετε εδω τις εντυπωσεις σας!!
Εγω θα τις αφησω τον Σεπτεμβριο μια και φετος εκλεισα λιγο αργα ξενοδοχειο και με πεταξε πισω στις ημερομηνιες!! Ντροπή
Εγω ξεκιναω στις 21 του μηνος τις διακοπες μου Λύπη
Την προηγουμενη βδομαδα ομως πηγα ενα διημερο εκει που αρεσει σε πολλους επωνυμους, αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει τοσο πολυ οι παραλιες του!!
Οριστε και δυο-τρεις φωτο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:02:29 πμ »

Το τοπιο ειναι ομορφο οταν το κοιταζεις απο μακρυα!! Αλλα η διαμονη εκει ειναι αρκετα ακριβοτερη απο ολα τα υπολοιπα σημεια της Κρητης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:06:10 πμ »

Αν αναρωτιωσαστε που ακριβως ειναι στην δευτερη φωτογραφια φαινετε καθαρα αυτο εδω το νησι και απο τον οκτωμβριο θα το δουμε σε μια πολυ ομορφη ταινια!!
Τωρα ειναι τουριστικος προορισμος , πριν 70 και πλεον  χρονια ομως ηταν ενας εφιαλτης για την ανθρωποτητα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:29:49 πμ »

Και αφου οι φωτογραφιες μου ειναι χαλια (γνωστο σε ολους οτι με την φωτογραφια δεν τα παω καλα) σας βαζω και μια καποιου επαγγελματια φωτογραφου Μεγάλο χαμόγελο
Αν ποτε βρεθητε στην Κρητη ειναι καλο να επισκεφτητε αυτο το υπεροχο νησι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:21:39 μμ »

Εγω περασα τις διακοπες που μακρια απο τη θαλασσα και ψαχνοντας για νομισματα  και αλλα ευτυχως δεν εμεινα παραπονεμενος   Άνεση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:39:35 μμ »

Το αρθρο λεει:
Toυρίστες που κολυμπούσαν στην παραλία Κέρβελη, βρήκαν ένα νόμισμα, που χρονολογείται από την εποχή του Καποδίστρια.

Οι δύο επισκέπτες του νησιού μας, στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στο μουσείο Πυθαγορείου και παρέδωσαν το νόμισμα.

Δυο ειναι οι ερωτησεις μου!!
1 : Για να ειναι επι 170 χρονια στο νερο φανταζομε σε ποσο χαλια κατασταση θα ηταν!!
2: Μα καλα τρελοι ηταν και το πηγαν στο Πυθαγορείο μουσείο? Δεν μπορουσαν να το δωσουν σε μενα για εκτιμηση??Και Αν δεν τους αρεσε η φατσα μου ας το εκτιμουσε ο Θωμας βρε αδερφε Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 11:13:31 μμ »

Αχ βρε Νικολα Θυμός Εγω προσπαθουσα να περασει στο ντουκου αυτο , στα ψιλα των ειδησεων και εσυ το εκανες πρωτοσελιδο??
Εβγαλα ηδη εισητηρια βρε!! Αυριο πεταω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:59:49 μμ »

παμε ολοι για νυχτεριδες στη σαμο παιδια !  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2011, 09:52:26 πμ »

Φιλος συλλεκτης απο την Αθηνα (μην περιμενετε ονομα ,θελει να περασει αορατος  Γλώσσα ) ειχαμε κανονισει να μου φερει κατι νομισματα προς αγορα και επι την ευκαιρια να περασουμε ενα Σαββατοκυριακο με τις οικογενειες μας παρεα!!
Επιθυμια του ηταν να επισκεφτει την Σπιναλογκα.
Χωρις να το πολυσκεφτω και εγω λεω ευκαιρια για την πρωτη εξορμηση του καλοκαιριου!!
Κλεινω λοιπον δυο δωματια διπλα διπλα σε ενα ξενοδοχειο μεταξυ Ελουντας και Πλακας (πολυ ωραιο θα σας βαλω την καρτα με τα στοιχεια οταν γυρισουμε Ηρακλειο)
και περνουμε το καραβακι για απεναντι στο Νησι!!
Ο καιρος μας τα χασασε το Σαββατο (πολυς αερας) αλλα δεν μας εκοψε την καλη διαθεση (τωρα σας γραφω εξω απο την πισινα μας ενω ολοι ειναι μεσα και παιζουν εγω κρυωνω ακομα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )
Ξεκιναω λοιπον με φωτο την πρωτη περιηγηση του καλοκαιριου!!
Καταρχην το ξενοδοχειο!!

Υ.Γ Μην τρομαξετε με την ιδωτικη πισινα ανα δυο δωματια , εχει και δωματια χωρις πισινα  και με καλες τιμες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2011, 09:57:12 πμ »

Και παμε στο νησι, καταρχην λογω του οτι ειναι ακομα Μαιος και αρχες πιστευα οτι η κινηση θα ειναι μειωμενη!! Εκανα λαθος!! Το ξενοδοχειο που εκλεισα εχει ηδη 70% πληροτητα!!Τα καραβακια πηγαιναν και ερχοταν σχεδον γεματα στο Νησι !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2011, 10:01:27 πμ »

Μπαινοντας την Πυλη αρχιζουμε λοιπον να βλεπουμε διαφορα κτηρια , αλλα επισκευασμενα αλλα ακομα χαλασματα 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2011, 10:08:16 πμ »

Τα τειχη τα εκτισαν οι Ενετοι οπως μας ειπε η ξεναγος , το 1715 αν θυμαμε καλα μετα απο μεγαλη πολιορκια οι Τουρκοι κατελαβαν και την Σπιναλογκα (ηδη ολη η Κρητη ηταν στα χερια τους) και μεσα στο φρουριο εκτισαν σπιτια στα οποια κατοικουσαν περιπου 250 οικογενειες μεχρι το 1903 που τους εβγαλε ο Πριγκιπας Γεωργιος με την ιδρυση του Λεπροκομειου!! (οσο και αν εξαψα για κανενα κερμα της Κρητικης πολιτειας δεν βρηκα τιποτα , τα εχουν παρει ολα  Μεγάλο χαμόγελο )

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2011, 10:13:45 πμ »

Στην εισοδο εξοδο του νησιου υπηρχε ενα δωματιο απολυμαντηριο!! Οποιο γραμμα εβγαινε απο το νησι περνουσε μεσα απο αυτον τον κλιβανο και μετα του πατουσαν μια σφραγιδα <απελυμανθην> !!
Απο οτι ξερω πολλοι φιλοτελιστες συλλεκτες  γυρευουν τετοια γραμματα και δυστηχως δεν βρισκουν , βλεπεις οι συγγενης τα εσχιζαν , τα πετουσαν αμεσως φοβουμενοι την κοινωνια ? Μην αρρωστησουν κτλ κτλ .
Αυτο ειναι οτι εχει μεινει απο τον κλιβανο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2011, 10:16:16 πμ »

Καποια σκευη και καποια φαρμακα αμπουλες που ειχαν για να απαλυνουν τον πονο των ασθενων διασωθηκαν απο το νοσοκομειο τα εβαλαν σε καποια εκθετηρια για να τα βλεπουμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2011, 10:22:02 πμ »

Φυσικα πανω απο το νησι δεν θα μπορουσε να λειπει ο Αη Γιωργης !! Μια εκ των δυο εκκλησιων που εχει το νησι (ο αλλος ειναι ο Αγιος Παντελεημων)
Διπλα στον Αη Γιωργη ηταν το νεκροταφειο του Λεπροκομειου , ενας εκ των δυο τοπων που εναποθεταν τους νεκρους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences