Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:34:10 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το νομισμα του Οsman Pazvantoglu....  (Αναγνώστηκε 9246 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 11:40:21 πμ »

"franzosische lira" εννοουν οι γερμανοι φιλοι μας το φραγκο ?
ή εννοει κατι αλλο ?
η μηπως εννοει την ιταλικη απλα τη λεει "γαλλικη" λογω ναπολεοντα...
με μπερδεψε λιγο
επισης ... ως προς την αξια ... εννοει οτι εγινε το χαλκινο ισο με μια λιρα (οποια κι αν ειναι αυτη τελικα) ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2020, 11:49:48 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 04:39:31 μμ »

δεν ξερω να σου πω με στοιχεια αλλα θα εικασω καποια πραγματα...

αν προσεξεις αναφερει οτι το κερμα αυτο χρησιμοποιηθηκε το 1813 για την πληρωμη των Γαλλων στρατιωτων εκει!

συμφωνα με την ημερομηνια, αναφερεται στην δευτερη γαλλικη κατοχη των νησιων. ομως... οι αγγλοι απο το 1809-10 ειχαν κυριευσει τα περισσοτερα νησια και μονο οι παξοι η κερκυρα και η παργα ειχαν μεινει σε γαλλικα χερια! μαλιστα τελη του 1813 οι παξοι εγιναν αγγλικοι και τον μαρτιο του 1814 η παργα!

αρα... μιλαμε οτι το επισημασμενο κερμα ειναι ειδος νομισματος εκτακτου αναγκης! το οτι εβαλαν πανω το Ζαντε... ισως εχει να κανει με αναπτερωση ηθικου... ποιος ξερει... αλλα σαν νομισμα εκτακτου αναγκης, εναι λογικο να εχει αξια μεγαλυτερη του κανονικου... για μελλοντικη ανταλλαγη σε κανονικο κερμα!
αν ειχε μικροτερη ονομαστικη αξια θα ηθελαν μεγαλη ποσοτητα παλιων κερματων για επιτυπωση!

οι γαλλικες λιρες... ισως εχουν να κανουν με το απεναντι στις ιταλικες ακτες, βασιλειο της ιταλιας που ειχε βασιλια τον Ναπολεωντα! λογικα η βαση των γαλλικων στρατευματων που ηταν στα ιονια ηταν στο βασιλειο της ιταλιας... αρα και το κερμα που επιτυπωθηκε ειχε ονομαστικη αξια σε λιρες τετοιες... που για να ξεχωριζουν τις ελεγαν γαλλικες! 

οταν θα περνουσε το... κακο... και ηταν εφικτο, τα πιστωτικα κερματα αυτα θα τα ανταλλαζαν με τετοιες ασημενιες λιρες του βασιλειου της ιταλιας.. με τον Ναπολεοντα.

πιθανον να εγινε η ανταλλαγη αυτη... ενω ο λιγος χρονος που μεσολαβησε μεχρι να φυγουν και απο την κερκυρα... (νομιζω απριλιο του 1814 εφυγαν αλλα και επαψε η υπαρξη του γαλλικου βασιλειου της ιταλιας... και εγινε κια η παραιτηση του Ναπολεων...) δεν επετρεψε να πολυχρησιμοποιηθουν σε αγοραπολησιες..

Μετα την ανταλλαγη, καταστραφηκαν τα κερματα και γι αυτο και δεν ειναι ευκολο να τα βρεις...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:24:09 μμ »

καπου προς τα κει πηγαινε το μυαλο μου και μενα ως προς το πιο πιθανο σεναριο

πολυ ωραιο αυτο με την ανταλλαγη ως λογος καταστροφης των περισσοτερων μετα. δε θες να κυκλοφορουν τετοια νομισματα, ευκολως παραχαραξιμα, θες να επικρατησει σταθεροτητα οποτε θες και την ομοιομορφια οσο γινεται πιο γρηγορα για ψυχολογικοπολιτικους λογους, ηρθε και η ... αλλαγη και... πανεεεεε
δεν ειχε φτασει μεχρι εκει η σκεψη μου

στο ενδιαμεσο εχω αρχισει τα ... τουρκικα papers, αλλα δεν εχω βρει κατι νεο για το νομισμα του Pazvantoglou
παρ ολο που εχω ξεφυλλισει παρα παρα παρα πολλα

περιεργεια μου προξενησε το γεγονος οτι σε καποιες σελιδες δεν ειχα προσβαση. εννοω οχι οτι εμπαινα και δεν μπορουσε να τα διαβασω επειδη ηθελε account, αλλα οτι δεν γινοταν καν load η σελιδα με το paper, παρ ολο που εμφανιζοταν στα αποτελεσματα google. λες και ηταν κλειδωμενη η χωρα μας απο το να μπει στο τουρκικο σαιτ. γινονται τετοια πραγματα ?  Στριφογύρισμα ματιών

επισης νομιζω οτι το πιο "εμπεριστατωμενο" ειναι εκεινο το πρωτο paper που ειχα βρει ?
(οχι το ρουμανικο, το "κανονικο" paper)
αν εχεις βρει ολα τα references του, μπορεις να τα ανεβασεις εδω να τα εχουμε μαζεμενα να τους ριξω και μια ματια παλι ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:27:30 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 11:27:32 μμ »

αν δεν κανω λαθος.. το ιδιο ειχε γινει και με τις καβαλινες της κρητης!  οταν γινοταν η ανταλλαγη αποσυρονταν και καταστρεφονταν... μαλλον γινονταν και παλι μεταλλο! στις καβαλινες εχουμε 2 διαφορετικες ημερομηνιες... 1571 και 1573 τα πρωτα ανταλλαχθηκαν και ειναι απιστευτα δυσκολο να βρεις κανενα... εδω ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις απο το αλλο...

για τα references... δυστυχως δεν μου τα ανοιγει! μου βγαζει κενες σελιδες και μετα με παει στο reference 65 αν θυμαμαι καλα....

νομιζω για τα κερματα ειναι απο το 38 μεχρι το 42.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 01:32:11 πμ »

πολυ ωραιες πληροφοριες
σε κανα αλλο θεμα καποια στιγμη να μας δειξεις τις φωτο που ειπες πιο πριν κιολας
θελουν και τα δυο απο αυτα που μας ειπες, και τα ιονικα και τα κρητικα, ολοκληρο αφιερωμα απο μονο του το καθενα

38 με 43 ειναι τα ref

νομιζα οτι τα διαβαζες ηδη αυτα, οτι θα ηταν ευκολο να βρεθουν απο κεινο το αρθρο δλδ και θα μας ελεγες τι βρηκες (γι αυτο γυρνοφερνα στα... τουρκικα)
οποτε θα τα βαλω στο προγραμμα να δουμε μηπως τα βρουμε αλλου αυτα τα references
καποια θα ναι απο βιβλιο παντως απ οτι τα κοβω οποτε παραγγελια σε καμια βουλγαρικη βιβλιοθηκη μας βλεπω

θα βαλω τη λιστα εδω (λιγο λιγο και οχι με σιγουρια απλα καθως βρισκω κατι) μηπως θελει να ψαξει και κανας αλλος:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2020, 01:20:04 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 11:35:57 πμ »

Παράθεση
δεν θυμαμαι σε ποιο βιβλιο ειναι... ειναι ξενο παντως... αλλα...εχω σε φωτο το κομματι που αναφερεται σε αυτο...

Φίλε Νίκο το βιβλίο που αναφέρεσαι είναι αυτό:
https://play.google.com/books/reader?id=FUsGAAAAQAAJ&hl=el&pg=GBS.PA605

Ίσως μας βοηθήσει.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences