Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:18:18 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση εικόνας  (Αναγνώστηκε 5106 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 04:00:01 μμ »

Νομίζω ότι και για την εικόνα, πριν του 1830 ΕΧΩ άδεια κυριότητας.  ΕΙΜΑΙ στην δουλειά Όταν πάω σπιτι θα την ανεβάσω. Εκεί θέλω να μου λύσεις κάποιες απορίες. Για την εικόνα του 1920 γιατί πιστεύεις μου έβγαλαν άδεια κυριότητας?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 04:48:59 μμ »

εποχικος ειμαι.. οποτε μη νομιζεις οτι ειμαι και ο σουπερ ειδημων! Χαμόγελο

δες το αν οντως εχεις κυριοτητα στην προ 1830... υπαρχουν περιπτωσεις.. νομιζω αν την εφερες απο εξωτερικο και δεν εχεις βγει παρανομα απο την ελλαδα τα τελευταια 50 χρονια...... νομιζω.. δεν ειμαι σιγουρος.. αλλα..

οσο αφορα για του 1920... θα σε γελασω! μηπως τις ειχες παει ολες μαζι και απλα στο εκαναν για να ξερεις κι εσυ τι ειναι;
Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 07:58:58 μμ »

 Αδεια κυριοτητας, απλα επειδη φαινονται τα στοιχεια μου τα εκρυψα. Ολα ΜΝS ειναι οι νομοι που λες αλλα θυμαμαι οτι ολοι οι αρχαιολογοι μου ειχαν τονισει για τα 100 χρονια απο σημερα.
Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 08:09:48 μμ »

"ενα φυλλο τριπτυχου του 17ου-18ου αιωνα με την Θεοτοκο Γλυκοφιλουσα και μια φορητη εικονα με θεμα τον Αγιο Παντελεημονα του βμισου του 18ου/αρχες 19ου αιωνα, τα οποια συμφωνα με την δηλωση του περιηλθαν στην κυριοτητα του ως οικογενειακα κειμηλια."
Επειδη εκοψε την δεξια μερια, ενω εγω το εβαλα κανονικα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:13:29 μμ »

φαινεται ολο απλα πρεπει να πηγαινεις την μπαρα -που βγαινει κατω κατω- δεξια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:26:57 μμ »

τι να πω... μηπως αυτα πανε σε εφορεια νεωτερων κι εχουν αλλα αυτοι;; αλλα θεωρουνται μεταβυζαντινα.. λογικα σε ΕΒΑ πανε... ή σε ΕΦΑ που εχει δημιουργηθει με ενωση ΕΒΑ και ΕΠΚΑ.

μηπως το εκαναν γιατι τα θεωρησαν οικογενειακα κειμηλεια... ποιος ξερει...
περιεργο... ελπιζω να μπορεσω να βρω και να ρωτησω... φτανει να μην μας διωξουν λογο ιου πριν το τελος της συμβασης...

με οσα εχω δει κατα το παρελθον... παντα κραταω μια πισινη σε οτι αφορα τον νομο και το τι λενε οι αρχαιολογοι... κι αυτο γιατι ρωτουσα για νομισματα και το τι ισχυει πισω στο 2003 και η απαντηση που επαιρνα ειναι οτι θεωρουνται αρχαια ολα μεχρι και το 1830... πραγμα τελειως λαθος φυσικα αφου σε αυτα ειναι μεχρι το 1453.

παλια, πριν τον νομο 3028 σκεφτονταν να το κανουν ολα στα 100 χρονια αλλα υπηρχαν πολλες αντιδρασεις και λογικο ηταν! ετσι ποτε δεν εγινε κατι τετοιο...

τωρα χωρις αποφαση του υπουργου... τι να πω..
Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 02:50:18 μμ »

   NMS θα σου ανεβάσω την πρώτη άδεια κυριότητας και εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες!!! Εκεί θα δεις το τεράστιο  λάθος που έκανε η αρχαιολογική υπηρεσία με την αφέλεια την δική μου. Μέχρι τότε αν μπορείς τσε μου δύο απορίες. Στην δεύτερη ενότητα μεταβιβάζουν κάποιες αρμοδιότητες. ,τι είναι αυτό?Και η άλλη γιατί αναφέρουν για πώληση , δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι είναι σημαντική η εικόνα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 12:57:10 πμ »

Λεγε με Νικο! Χαμόγελο σορρυ δεν ξερω πως σε λενε για να σου μιλαω με το ονομα σου!

αυτα ειναι κοινα σε καθε χαρτι που δινουν... με σε προβληματιζουν!

αυτο με τις μεταβιβασεις νομιζω ειναι για την αποκεντρωση κτλ! αντι δηλαδη να τρεχουν απο τα κεντρικα..την γενικη διευθυνση... αλλα κι εσυ να τρεχεις εκει... μεταβιβαζονται οι αρμοδιοτητες και στους περιφεριακους διευθυντες κτλ...  ετσι μπορουν αυτοι να σου κανουν τον ελεγχο, ή αν συμβει κατι να πας σε αυτους... για πωληση κτλ! για σκεψου να εισαι σε ακριτικο μερος και να πρεπει καθε λιγο να πηγαινεις στην Αθηνα για καποιο αντικειμενο!! με αυτο.. μπορεις να πας στην εφορια αρχαιοτητων της περιφερειας σου και να εξυπηρετηθεις! με αυτο τον τροπο γινεται αποκεντρωση και καλητερη οργανωση σε τετοια θεματα.. αυτο πιστεω οτι θελει να πει.. αλλα σου λεω... σε οτι βγαινει πραπλησιο αυτο αναφερεται οπως και αυτο για την πωληση, μεταβιβαση κτλ!

και παμε σε αυτο που λεει για πωλησεις! δεν εχει σημασια η αξια του κινητου μνημειου.... ειναι η διαδικασια που ακολουθητε για να σε ενημερωσουν και μετα να μην μπορεις να πεις... δνε το ηξερα!
σου λενε λοιπον...τι πρεπει να κανεις αν θες να το μεταβιβασεις, να το πουλησεις κτλ! ποσο να περιμενεις, οτι πρεπει να ενημερωθουν... και οτι πρεπει να τους πεις την συμφωνηθεν τιμη.. κτλ...

αυτα γραφονται στο χαρτι σε ολα... ειτε ειναι αξιας τεραστιας ειτε ειναι μηδαμηνης! δηλαδη ακομα κι ενα νομισμα του 1 ευρω αξιας εχεις.... στην δηλωση του λογικα τα ιδια θα γραφει! Κλείσιμο ματιού

απο λαθακια... κανουν... ανθρωποι ειναι! θυμαμαι μια φορα που ενας φιλος ειχε βαλει φωτο των χαρτιων για κατι νομισματα που ειχε δηλωσει και σε ενα κερμα το εγραφαν 8 ρεαλ ενω ηταν 4 ρεαλ και ειχα φρικαρει! χαχαχα συμβαινουν αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2020, 12:58:49 πμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences