Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:58:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φύλλο των 100.000 χρυσών δολαρίων !!!!  (Αναγνώστηκε 2941 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:30:37 πμ »

Χρησιμοποιήθηκε μόνο για τις επίσημες συναλλαγές μεταξύ των Ομοσπονδιακών Τραπεζών, και αντιστοιχούσε σε χρυσό 100,000 δολαρίων.
 
Δεν κοινοποιήθηκε μεταξύ του κοινού, τυπώθηκε το 1932 και φέρει το πορτρέτο του 28ο Προέδρου Woodrow Wilson (1856-1924)
 
Το συγκεκριμένο φύλλο φυλάσσετε στο μουσείο Smithsonian Institution και η αξία του υπολογίζετε στο 1,6 εκατομμύρια δολάρια σήμερα.

Περσότερες πληροφορίες εδώ

http://news.yahoo.com/s/ap/20100812/ap_on_re_us/us_money_expo_4
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2010, 12:49:33 μμ »

εχω την εντυπωση οτι αυτα ειναι του 1934! ειχε βγει ολοκληρη σειρα με διαφορες αξιες και ηταν σε χρυσο!

Συμφωνα με τον Κραους, δεν ειναι γνωστα σε ιδιωτικα χερια... (δηλαδη δεν υπαρχουν, και αναφερομαι σε κομματια και οχι σε φυλλο...), αλλα... γνωριζω Αμερικανο που εχει!!!  Κλείσιμο ματιού μαλιστα εχει ολοκληρη την σειρα, και μου εστειλε σκαναρισμενα να τα δω, πριν χρονια! δυστυχως δεν εχω τωρα πια την φωτογραφια! Κλάμα
Ειχε βγαλει ενα 500$ για πωληση και ειχαν παθει ολοι πλακα, και μου εστειλε εμενα μηνυμα να δω τι εχει...
το 500 ρικο το ειχε διπλο! Ααχχχ... μου εστειλε 2 φορες δωρο ενα χαρτονομισμα Confederate States of America γνησιο και οχι απο τις πολλες μουφες που υπαρχουν, αλλα και τα 2 γραμματα χαθηκαν!!! Θυμός

Ειχε ολοκληρη την σειρα, και γνησια!!! οχι τα ψευτικα που υπαρχουν εξω! μου ειχε ζητηση να μην αναφερω τιποτα σε αλλους αμερικανους για λογους ασφαλειας!

Δεν γνωριζω το πραγματικο του ονομα... αλλα το codename του! Εχω καιρο να του μιλησω, αλλα αναρωτιεμαι ποιος μπορει να εχει τετοια κομματια!!!! ποιος ειναι; μονο το μικρο του αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει...

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences