Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:10:34 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 26
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2021  (Αναγνώστηκε 105975 φορές)
Γιάννης51 και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 23, 2021, 01:41:37 μμ »

Όσοι μαζεύετε μασούρια όλων των αξιών , ποια ήταν η τελευταία χρόνια που η Ελλάδα έκοψε όλες τις αξιες; Από 1 eurocent μέχρι €2 αλλά με την Ευρώπη, όχι τα αναμνηστικά....

Γι αυτό θεωρώ κάπως υποτιμημένα τα blisters (αν και στην τελευταία δημοπρασία Καραμητσου ανέβηκαν κι αυτά αρκετά), γιατί είναι τα μόνα που περιέχουν όλες τις αξιες κάθε χρόνο.

Τελευταία χρονιά που ήταν όλα ήταν το 2010. Το 2011 δεν υπήρχε 2€ και μετά μόνο συνήθως μόνο τα 1λ,2λ,5λ ή και 10λ.

Τα bu έχουν μεγάλα τιράζ και είναι ακόμα διαθέσιμα τα περισσότερα στην ΤΤΕ από το 2013 και μετά, οπότε τι τιμή να πάρουν.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 23, 2021, 02:23:03 μμ »

Με παρεξηγήσατε! Εγώ μιλώ σε βάθος χρόνου. Τώρα ναι! Είναι στα αζήτητα. Όσοι μαζεύουμε χρονιές απο όλες
τις αξίες, κάποια στιγμή θα πρέπει να μπουν στη συλλογή μας! Αλλιώς ΔΕΝ είναι ολοκληρωμένη συλλογή!
Με λίγα λόγια Διονύση θα σου λείπει το δίευρω, μονόευρω κλπ χρονιάς.
Οπότε τι θα κάνεις? Θα πρέπει να πάρεις τη σειρά. (Χρονιές που δεν βγήκαν τα proof αλλά και σαν φτηνή επιλογή)
Προσωπικά πιστεύω ότι θα έρθει η στιγμή της σειράς blister. Μπορεί σε 10 χρόνια μπορεί σε 40χρόνια.
Και τα 10000 τμχ δεν θα φτάνουν. Θα είναι λίγα.  Κλείσιμο ματιού
Και τότε, οι τότε συλλέκτες θα βρίζουν τους Γερμανούς που θα τις μοσχοπουλάνε! Που ξέρουν να στοκάρουν!
Διότι τώρα να δώσεις 18 ευρώ κάθε χρόνο, δεν είναι πολλά. Εγώ προσωπικά συμπληρώνω και τις proof
σειρές που μου λείπουν. Όταν τις βρίσκω φτηνά.( το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η αποθήκευση Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )
Μιλώ πάντα για τα Ελληνικά ευρώ. Ξένες σειρές δεν γνωρίζω τι γίνετε.
 
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 23, 2021, 02:31:36 μμ »

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα είναι ότι δεν μαζεύω νομίσματα κυκλοφορίας γιατί η παράσταση είναι ακριβώς ίδια και το μόνο που αλλάζει είναι ένας αριθμός που δηλώνει το έτος έκδοσης.
Στην ίδια λογική κινούνται και χιλιάδες άλλοι συλλέκτες που τα παράτησαν ή δεν ασχολούνται μαζί τους.
Αντίθετα τα αναμνηστικά των 2 ευρώ αν και πάρα πολλά παρουσιάζουν ένα ενδιαφέρον γιατί κάθε φορά έχουν διαφορετική παράσταση.
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 23, 2021, 06:20:15 μμ »

και να συμπληρωσω αρκετοι παρατησαν και τα 2 ευρα τα συλλεκτικα. Γιατι ενω το ετος 2007-2008 ήταν 13-14 συνολικα ανα ετος  φτασαμε στα 45 το 2018, και 40 το 2019 και οπως εγω βαρεθηκαν να ψαχνουν να τα βρουν
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 23, 2021, 06:46:56 μμ »

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα είναι ότι δεν μαζεύω νομίσματα κυκλοφορίας γιατί η παράσταση είναι ακριβώς ίδια και το μόνο που αλλάζει είναι ένας αριθμός που δηλώνει το έτος έκδοσης.
Στην ίδια λογική κινούνται και χιλιάδες άλλοι συλλέκτες που τα παράτησαν ή δεν ασχολούνται μαζί τους.
Αντίθετα τα αναμνηστικά των 2 ευρώ αν και πάρα πολλά παρουσιάζουν ένα ενδιαφέρον γιατί κάθε φορά έχουν διαφορετική παράσταση.


Μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λές. Αλλά εγώ πιστεύω ότι σε κάποια χρόνια, όλοι θα θέλουν να φτιάξουν ολοκληρωμένη συλλογή και κάποια στιγμή θα τα πάρουν. Βλέπε Όθωνα, Γεώργιο κλπ ίδιες παραστάσεις
έχουν αλλά αν δεν έχεις όλες τις χρονιές δεν είναι ολοκληρωμένη συλλογή.
Τουλάχιστον όσοι είναι συλλέκτες θερμοί, κανείς δεν τα παράτησε!  
Επίσης πιστεύω ότι η φούσκα αναμνηστικών ευρώ κάποια στιγμή θα σκάσει.
Μόνο Οι πραγματικοί συλλέκτες θα συνεχίζουν να μαζεύουν και χρονιές και αναμνηστικά.
Και ενώ τα αναμνηστικά θα τα βρίσκεις με το κιλό, τις χρονιές δεν θα τις βρίσκεις εύκολα.
Λόγο τιράζ και λόγο ότι πολλοί συλλέκτες αναμνηστικών θα τα δίνουν αφού δεν
είναι πραγματικοί συλλέκτες και θα θέλουν να τα διώξουν. Εννοώ τύπου συλλέκτες '' τα είδε ο γιός μου και του
αρέσαν πολύ''  '' τα κάνω δώρο στη γυναίκα μου που τα μαζεύει κλπ κλπ'' Και Διονύση πιστεψέμε υπάρχουν πολλοί
τέτοιοι συλλέκτες σε όλοι την Ευρώπη! Όλοι αυτοί κάποια στιγμή θα βαρεθούν, θα κουραστούν!
Άλλωστε το είπες και εσύ. Μπορεί να είναι και μόδα. Κανείς δεν ξέρει.
Κάποτε ήταν τα νιόβιο τώρα είναι τα αναμνηστικά. Να μην πω για τα χρωματιστά πόσο άπατα θα πάνε για
τους ίδιους λόγους που προανέφερα!!


ΥΓ Να και ο πρώτος που έχει βαρεθεί!!   margiriou  Τώρα είδα το γραπτό σου!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2021, 06:50:08 μμ από silahim » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 23, 2021, 06:55:45 μμ »

Ο Μιχάλης, Μιχάλη μου ( Κλείσιμο ματιού) είναι του χαρτιού και όχι του κέρματος. Εχει προχωρήσει εδώ και χρόνια μπροστά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:00:35 μμ »

Α*Υ*Τ*Ο*Σ  με κόλλησε με το χαρτί και μου άνοιξε πληγές ΜΕΓΑΛΕΣ!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Και τώρα προσπαθώ με τσιρότα και ασπιρίνες να γιάνω!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:03:22 μμ »

Να και άλλος που βαρέθηκε!!! Σαρκασμός Σαρκασμός  Αυτός και αν έχει ματώσει!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:06:14 μμ »

και να συμπληρωσω αρκετοι παρατησαν και τα 2 ευρα τα συλλεκτικα. Γιατι ενω το ετος 2007-2008 ήταν 13-14 συνολικα ανα ετος  φτασαμε στα 45 το 2018, και 40 το 2019 και οπως εγω βαρεθηκαν να ψαχνουν να τα βρουν

+1000 αλλά εγώ ευτυχώς έχω βρει τα κατάλληλα άτομα και τα βάζω στη συλλογή μου μια κι έξω, διαφορετικά θα είχαν πάρει το δρόμο τους.  
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:09:57 μμ »

και τωρα που βρεθηκαμε ολοι οι παρεα, να πω και κατι αλλο μια που λεμε για τα βλιστερ. το 2008 ειχα παει στην ιταλια, ο βαγγελης την ξερει περιπου την ιστορια, ειχα παει στο βατικανο γραφτηκα και μετα πηγα και στο καταστημα του νομισματοπειου της ιταλιας και πηρα τα βλιστερ τα ετησια απο εκει.
λοιπον τα ανοιξα πριν λιγο καιρο και απογοητευτικα , εχουν ξεκολησει σχεδον ολα απο την θηκη τους μου εμειναν στο χερι κυριολεκτικα και μονο bu δεν ειναι τωρα εχουν σορρο προβληματα μαυρα σποτ γραμμες και αλλα θεματα. και περασαν μονο 12 χρονια , που να παμε στα 40 που λει ο μιχαλης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2021, 07:11:36 μμ από margiriou » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:12:19 μμ »

Τώρα κάποιοι από εσάς μιλάνε για τα ξένα αναμνηστικά διευρα και ποσο πιο αυξημένος είναι ο αριθμός τους ετησίως σε σχέση με 12 χρόνια πριν, (κι αν αξίζει η συνέχεια της αγοράς όλων των ξένων αναμνηστικων €2) κι άλλοι μιλάτε για τις Ελληνικές σειρές. Η εμένα με μπλέξατε....

Πάντως, οι συλλογές €2 με αναμνηστικά όλης της Ευρωπαϊκής κοινότητας (σε ΒU) , είναι ίσως η πιο ασύμφορη συλλογή, ανάλογα και με την τιμή που πληρώνει ο καθένας για να τα αποκτησει βεβαίως. Πολύ φοβάμαι ότι τέτοιες συλλογές αν πάνε να πουληθούν, τα νομίσματα θα μετρηθούν στην ονομαστική τους αξία....
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 23, 2021, 07:53:34 μμ »

Μου φαίνεται καλά κάνει ο Χρήστος και τα πιστοποιεί όλα...
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 23, 2021, 08:29:20 μμ »

Μου φαίνεται καλά κάνει ο Χρήστος και τα πιστοποιεί όλα...


 Μεγάλο χαμόγελο
Δεν θα γλυτώσει ούτε το Ελληνικό 1 λεπτό του 2021 όλλα θα μπούνε στο κουτάκι θέλουν δεν θέλουν Σαρκασμός
Μιλάμε Ελληνικά πιστοποιούμε Ελληνικά..... Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2021, 08:31:17 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 24, 2021, 12:56:39 μμ »

Τώρα κάποιοι από εσάς μιλάνε για τα ξένα αναμνηστικά διευρα και ποσο πιο αυξημένος είναι ο αριθμός τους ετησίως σε σχέση με 12 χρόνια πριν, (κι αν αξίζει η συνέχεια της αγοράς όλων των ξένων αναμνηστικων €2) κι άλλοι μιλάτε για τις Ελληνικές σειρές. Η εμένα με μπλέξατε....

Εγώ πάντως Δημήτρη για τις Ελληνικές σειρές μιλάω.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 24, 2021, 01:54:29 μμ »

Θα διαφωνησω για τα αναμνηστικα 2 ευρα αν και εγω ειμαι απ αυτους που λενε πως πλεον εχει παραγινει το κακο και ολο και περισσοτερες τεχνητες υπεραξιες ζητανε ολο και πιο πολλες χωρες(βλεπε πολλαπλες εκδοσεις του ιδιου αναμνηστικου,μονο coincards,νομισματοσημα,μονο proof κτλ) παρ ολα αυτ παρατηρω ισχυρη ταση ανοδου των ευροσυλλεκτων και πλεον μερικοι δινουν και μικρες υπεραξιες για "δυσκολα" κυκλοφορημενα αναμνηστικα.Σε 10 -20 χρονια ποσο ευκολο θ ειναι να βρει καποιος σε unc ενα 2ευρω με 400κ mintage πχ με 5 ή 10 ευρω ; Οχι πολυ.Ηδη παλαιοτερων χρονιων αναμνηστικα ακομη και με μεγαλυτερα τιραζ εχουν τσιμπησει προς τ πανω. Για τα μπλιστερ σιγουρα ειναι πολυ μικροτερο το συλλεκτικο κοινο που ασχολειται με dateruns.Αλλα και αυτα μακροπροθεσμα κυριως τα 2 ευρα πιστευω μονο αυξητικα θα πανε απο τοσο κατω που βρισκονται τα τελευταια χρονια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 26
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences