Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:34:25 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2021  (Αναγνώστηκε 107141 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 21, 2021, 03:07:19 μμ »

Αν δεν κοπεί 10ευρω με τον ΟΜΗΡΟ ΔΕΝ τελειώνει η σειρά με τους φιλοσόφους. Το περιμένω χρόνια τώρα.. Απορώ γιατί έχει καθυστερήσει τόσο πολύ

Ο Όμηρος δεν ηταν φιλόσοφος.. Ήταν ποιητής-ραψωδός.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 21, 2021, 06:09:09 μμ »

Εδώ τμήσαμε την Σαπφώ και καλά κάναμε μην παρεξηγηθώ στον Όμηρο θα κολλήσουμε νομίζω δεν πρέπει.
Αλήθεια ο Πλάτων που είναι, λέω εγώ τώρα επειδή μιλάμε για φιλόσοφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 06:11:32 μμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 21, 2021, 08:18:16 μμ »

Εδώ τμήσαμε την Σαπφώ και καλά κάναμε μην παρεξηγηθώ στον Όμηρο θα κολλήσουμε νομίζω δεν πρέπει.
Αλήθεια ο Πλάτων που είναι, λέω εγώ τώρα επειδή μιλάμε για φιλόσοφους.

Δεν την πολύ τιμήσαμε  την Σαπφώ οι συλλέκτες ,ακόμα απούλητη είναι Χαμόγελο
Καταγράφηκε

djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 22, 2021, 08:48:56 πμ »

πήγε κανείς σήμερα; είχε κόσμο;  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 22, 2021, 10:16:19 πμ »

πήγε κανείς σήμερα; είχε κόσμο;  Χαμόγελο

Αθήνα πριν λίγα λεπτά ψόφια τα πράγματα, δηλ. μηδέν... με άνεση παίρνεις το φυσίγγιό σου και πας στην ευχή της Παναγίας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 22, 2021, 11:37:44 πμ »

Και Πάτρα ακριβώς το ίδιο...
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 22, 2021, 12:29:58 μμ »

θεσσαλονίκη που είναι με ραντεβού απόλυτη ηρεμία...
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 22, 2021, 05:38:05 μμ »

Θα ήθελα να παραθέσω έναν προβληματισμό μου με την έκδοση των αναμνηστικών 2ε.Σκοπός των νομισμάτων αυτών είναι η κυκλοφορία τους και ξερω πάνω από 2 περιπτώσεις ανθρώπων που έγιναν συλλέκτες "εξ'αιτίας" αυτών. Παρ'ολα αυτά βλέπω οτι η κυκλοφορία τους είναι πολύ περιορισμένη(πχ 2ε του 19 είδα το 21,για του 20 ούτε λόγος) Θεωρείτε οτι το γεγονός οτι τα αναμνηστικά 2ε που κοντεύουν να γίνουν συλλεκτικά λόγω της πρακτικής αγοράς και διάθεσης απο συλλέκτες δεν ζημειώνει το χόμπι μας και την εισαγωγή νέων ανθρώπων σε αυτό;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 22, 2021, 06:51:42 μμ »

αυτο μονο κυκλοφορησε μεχρι στιγμης; να δουμε ποτε θα κυκλοφορησουν τα αλλα...

για το 2021 τι θα βγει στην κυκλοφορια; ξερει κανεις;

Του 2020 έχουν βγει σε μασούρια όλα όσα είχαν πει. 1λ,2λ,5λ,10λ,20λ,50λ τα έχω στην κατοχή μου με την βοήθεια φίλου που τα πήρε από Αθήνα.

Για το 2021 θα βγουν 1λ,2λ,5λ,20λ,50λ

και εδώ η απόφαση.
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%97-4%CE%A4%CE%9E?inline=true
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 22, 2021, 07:26:41 μμ »

δεν θα εχει 10λεπτο φετος!! τα 2 ευρα λογικα ειναι τα αναμνηστικα...
να σε καλα, χιλια ευχαριστω!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 23, 2021, 10:36:43 πμ »

Όσοι μαζεύετε μασούρια όλων των αξιών , ποια ήταν η τελευταία χρόνια που η Ελλάδα έκοψε όλες τις αξιες; Από 1 eurocent μέχρι €2 αλλά με την Ευρώπη, όχι τα αναμνηστικά....

Γι αυτό θεωρώ κάπως υποτιμημένα τα blisters (αν και στην τελευταία δημοπρασία Καραμητσου ανέβηκαν κι αυτά αρκετά), γιατί είναι τα μόνα που περιέχουν όλες τις αξιες κάθε χρόνο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 23, 2021, 10:49:58 πμ »

Όσοι μαζεύετε μασούρια όλων των αξιών , ποια ήταν η τελευταία χρόνια που η Ελλάδα έκοψε όλες τις αξιες; Από 1 eurocent μέχρι €2 αλλά με την Ευρώπη, όχι τα αναμνηστικά....

Γι αυτό θεωρώ κάπως υποτιμημένα τα blisters (αν και στην τελευταία δημοπρασία Καραμητσου ανέβηκαν κι αυτά αρκετά), γιατί είναι τα μόνα που περιέχουν όλες τις αξιες κάθε χρόνο.

Πολύ σωστά ομιλείς Δημήτρη όσον αφορά τα μπλίστερ δηλ. τα αεροστεγώς σφραγισμένα σετ που περιέχουν όλες τις αξίες. Επειδή λοιπόν δεν βγαίνουν όλες οι αξίες (νομίζω από το 2011;) πολλοί συλλέκτες αγοράζουν πρόσθετα σετ-μπλίστερ, τα σπάζουν, βγάζουν όλες τις αξίες από αυτό και τα χώνουν στο άλμπουμ τους. Είναι σίγουρο ότι από το μιντάζ των σετ κάθε έτους, δεν υπάρχει στη πραγματικότητα ο επίσημος αριθμός έκδοσής τους. Όποιος έχει διαφορετικά στοιχεία ή γνώμη ας μας αναφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2021, 10:51:56 πμ από xmac » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 23, 2021, 11:06:22 πμ »

Όσοι μαζεύετε μασούρια όλων των αξιών , ποια ήταν η τελευταία χρόνια που η Ελλάδα έκοψε όλες τις αξιες; Από 1 eurocent μέχρι €2 αλλά με την Ευρώπη, όχι τα αναμνηστικά....

Γι αυτό θεωρώ κάπως υποτιμημένα τα blisters (αν και στην τελευταία δημοπρασία Καραμητσου ανέβηκαν κι αυτά αρκετά), γιατί είναι τα μόνα που περιέχουν όλες τις αξιες κάθε χρόνο.

Πολύ σωστά ομιλείς Δημήτρη όσον αφορά τα μπλίστερ δηλ. τα αεροστεγώς σφραγισμένα σετ που περιέχουν όλες τις αξίες. Επειδή λοιπόν δεν βγαίνουν όλες οι αξίες (νομίζω από το 2011;) πολλοί συλλέκτες αγοράζουν πρόσθετα σετ-μπλίστερ, τα σπάζουν, βγάζουν όλες τις αξίες από αυτό και τα χώνουν στο άλμπουμ τους. Είναι σίγουρο ότι από το μιντάζ των σετ κάθε έτους, δεν υπάρχει στη πραγματικότητα ο επίσημος αριθμός έκδοσής τους. Όποιος έχει διαφορετικά στοιχεία ή γνώμη ας μας αναφέρει.

Συμφωνώ και με τους δυό σας. Τα μπλίστερ που έχουν δίευρα και μονόευρα που δεν βγήκαν
σε μασούρια (κανονικά όχι αναμνηστικά) θα έχουν καλή ζήτηση σε βάθος χρόνου.
Και αν θυμάμαι καλά το περσινό 2020 είχε και το μικρότερο τιράζ απο όλα τα μπλίστερ που έχουν βγεί!!
Απο την αρχή του ευρώ το 2002.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 23, 2021, 12:25:04 μμ »

Και αν θυμάμαι καλά το περσινό 2020 είχε και το μικρότερο τιράζ απο όλα τα μπλίστερ που έχουν βγεί!!
Απο την αρχή του ευρώ το 2002.

Την άποψή μου την ξέρεις Μιχάλη και στην έχω πει πολλές φορές: Τα blister έχουν εγκαταλειφθεί από τους συλλέκτες και άρα δεν υπάρχει ζήτηση εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ακόμη και το Βατικανό ή ο Άγιος Μαρίνος μειώνουν συνεχώς την ποσότητα εξαιτίας της αναιμικής ζήτησης. Το Μονακό πέρυσι μείωσε κι άλλο, σαφώς κάτω από την Ελλάδα που εκδίδει 10.000 και δεν βγάζει ορισμένες αξίες καθόλου σε κυκλοφορία.

Η μόδα σήμερα είναι proof 2 ευρώ αναμνηστικά με τις τιμές να εκτοξεύονται σε δυσθεώρητα ανεξήγητα ύψη. Αν θέλεις την ακολουθείς. Αύριο δεν ξέρω ποια θα είναι η μόδα αλλά bister δύσκολα το βλέπω. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε χιλιάδες blister πουλιούνται στα 4 και 5 ευρώ και proof σειρές στα 7 και 8 ευρώ. Είναι ντροπή αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Και κάτι τελευταίο με ευχές και λόγια δεν ανεβαίνουν οι τιμές. Μόνο η προσφορά και η ζήτηση ρυθμίζει τις τιμές.
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 23, 2021, 01:00:07 μμ »

Συμφωνω. Παλια πριν αρκετα χρονια, σε γαλλικο μπλοκ (mikoyan) εβγαιναν καθε μηνα οι τιμες κλεισιματος των δημοπρασιων ολων των μπλιστερ που κυκλοφορούσαν εκεινη την περιοδο, λογω οτι υπηρχαν πολλες αγοραπωλησιες στο ebay και μεγαλη ζητηση για αυτα. Tα τελευταια χρονια ομως το ενδιαφερον (ζήτηση) για μπλιστερ εχει χαθεί και οντως πολλα πουλιούνται σε πολυ χαμηλες τιμες. Για την ωρα δεν φαινεται να αλλαζει αυτο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences