Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:29:26 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 26
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2021  (Αναγνώστηκε 106029 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:58:24 μμ »

Το 2016 δεν ήταν παιδιά που άλλαξε απο ολοκαύτωμα της Μονής Αρκαδίου σε πυρπόληση;
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 02:22:52 μμ »

ναι το εχουν καπαρωσει οι γερμανοι για αυτα που καναν..


το θεμα bonobo της κουβεντας δεν ηταν μου την ειπες σου την ειπα αλλα αυτο που εγραψες στο τελος
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 309


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 02:29:55 μμ »


Σε κάθε περίπτωση, το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι απαιτήσεις της επιτροπής για το 2021 υποβίβασαν την ποιότητα και των δύο φετινών νομισματικών προγραμμάτων. Σκασίλα μας για τα νομίσματα της Γιάννας (τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς), αλλά υπάρχει αντίκτυπος και σε αυτά που μας ενδιαφέρουν.

+1000
Καταγράφηκε

Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 03:12:40 μμ »

το θεμα bonobo της κουβεντας δεν ηταν μου την ειπες σου την ειπα αλλα αυτο που εγραψες στο τελος

Ε όχι και "τη λέμε" ο ένας στον άλλο!
Κουβέντα κάνουμε, απόψεις εκφράζουμε.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 03:56:28 μμ »

το θεμα bonobo της κουβεντας δεν ηταν μου την ειπες σου την ειπα αλλα αυτο που εγραψες στο τελος

Ε όχι και "τη λέμε" ο ένας στον άλλο!
Κουβέντα κάνουμε, απόψεις εκφράζουμε.

τουρκοι -ελληνες εννοουσα  "τη λέμε" ο ένας στον άλλο!οχι για μενα και σενα
-και σιγουρα δεν μου την μεγαλωνει ενα ιστορικο νομισμα αλλα για την ελευθερια να βγαζουμε οτι θελουμε και την οργανωση του νομισματικου προγραμματος

 τα ιονια οχι παντως

-Τα Επτάνησα περιήλθαν υπό Νορμανδική και Ενετική κυριαρχία τον 12ο - 13ο αιώνα και αργότερα γνώρισαν σύντομη Τουρκική κατοχή στα τέλη του 15ου αιώνα. Ο στρατός του Ναπολέοντα και η Βρετανική Αυτοκρατορία άφησαν τα σημάδια τους στα νησιά σε συνδυασμό με την μακροχρόνια Ιταλική κατοχή πριν από την προσάρτηση τους από την Ελλάδα, το 1863, σαν δώρο από την Βασίλισσα Βικτωρία προς το νέο μονάρχη της χώρας, Δανό Πρίγκιπα Γεώργιο Α΄.

και δεν εγραψα παραπανω για ουρουκ χαι αλλα για κανα μουστακλη με φουστανελα....εστω ενα τσαρουχι

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 04:21:37 μμ »

Τότε με αυτήν την ατυχή συλλογιστική, από συγκεκριμένη θεματική του περσινού νομισματικού προγράμματος, δικαιούνται ενστάσεως περί προσβολής, οι Ιρανοί, ως απόγονοι των Περσών..

Και ομοίως οι Τούρκοι, με την θεματική της ασημένιας Γιαννοσειράς, όπου απεικονίζονται.. αποσχίσεις εδαφών της Οθωμανικής αυτοκρατορίας!

Όχι αποσχίσεις
Απελευθερώσεις λέγονται.
Και στην πρώτη περίπτωση ας καθόντουσαν στα αβγά τους.

«Αποσχίσεις» ή «απελευθερώσεις», αναλόγως της πλευράς που εξιστορεί το γεγονός. Όλα τα ιστορικά  γεγονότα, υπόκεινται σε διαφορετικές θεωρήσεις και ερμηνείες.

Από την πλευρά των γειτόνων θεωρούνται αποσχίσεις και το εθνικό μας αφήγημα τους αφήνει παντελώς αδιάφορους.  Συνεπώς, η δεδομένη οπτική τους, δικαιολογεί ενστάσεις περί προπαγανδιστικής αναμόχλευσης. Διότι, επαναλαμβάνω, πολλές και διάφορες οι «ιστορικές αλήθειες» και όπως βολεύουν τον καθένα.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 04:47:59 μμ »

γιατι της γιαννας ειναι κυκλοφοριας;;; τα περσινα ηταν κυκλοφοριας;;;; το περσινο 2 ευρω που ηταν αναμνηστικο κυκλοφοριας, ειχε απλα ενα κρανος... δεν ειχε κανενα περση να πεθαινει απο ελληνα! ειχε συμβατικο σχεδιο και μαλιστα πολυ ομορφο!

σε αυτα που ειναι για κανονικη κυκλοφορια  κι εκτος του κρατους κοπης υπαρχει αν θυμαμαι καλα ο περιορισμος! γι αυτο απεφυγαν και να βαλουν καποιο σχεδιο πραγματικο ακομα και στα χαρτονομισματα!

στα νομισματα που ειναι πολυτιμου μεταλλου και δεν προοριζονται για κυκλοφορια αλλα ειναι μονο για συλλεκτες, δεν υπαρχει περιορισμος! το βατερλο αν δεν κανω λαθος το εβγαλαν σε αλλο συλλεκτικο κερμα.... αντι του 2 ευρου!!! αυτο γιατι δεν θα το βρεις να κυκλοφοραει στα πορτοφολια ωστε να φερει περιεργα συναισθηματα στον κοσμο!

Ασχέτως σε ποιες κοπές ακριβώς, επιβάλλεται ο περιορισμός (κανονικής κυκλοφορίας), αυτό δεν σημαίνει ότι στα μη κανονικώς κυκλοφορούντα, όπου μνημονεύονται εθνικοί θρίαμβοι, δεν εγείρονται ενστάσεις επί έθνο/προπαγανδιστικού περιεχομένου, όπου ενδεχομένως, συντηρούν και υποδαυλίζουν ιστορικά πάθη και αντιπαλότητες.

Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 04:53:36 μμ »

Μπερδευτήκαμε νομίζω.
Η προτελευταία ανάρτησή μου δεν έγινε με αφορμή δικό σας σχόλιο. Δηλαδή θα παρέμενε η ίδια αν δεν είχατε αναρτήσει κανένα σχολιο στο συγκεκριμένο θέμα.
Βασικά απάντησα στο σχόλιο του NMS για πιθανές ενστάσεις της Ευρώπης επί του προτεινόμενου σχεδίου, αν αυτό εθεωρείτο προσβλητικό από τους γείτονες.
Που έχει δίκιο εδώ που τα λέμε, γίνονται τέτοιες ενστάσεις, για αυτό και έγραψα "πιστεύω" ότι δε θα είχαμε πρόβλημα και ότι ίσως θα έπρεπε να αλλάξουμε λίγο το "περιτύλιγμα" για να το περάσουμε.
Και προφανώς οι Ουρούκ Χάι ήταν δικός μου συνειρμός που δεν προέκυψε από προηγούμενο σχόλιό σας (ούτε από άλλο σχόλιο).
Τώρα ξεμπερδευτήκαμε νομίζω.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 05:34:57 μμ »

και γω με αυτο που εγραψες τωρα    ''σας'' στον πληθυντικο(φενομαι διπλος) νιωθω οτι μου λες οτι τρωω συνεχεια.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


λοκνταουν τοσους μηνες εγινα κολλητος με το ψυγειο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2021, 05:42:38 μμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 06:12:56 μμ »

Τότε με αυτήν την ατυχή συλλογιστική, από συγκεκριμένη θεματική του περσινού νομισματικού προγράμματος, δικαιούνται ενστάσεως περί προσβολής, οι Ιρανοί, ως απόγονοι των Περσών..

Και ομοίως οι Τούρκοι, με την θεματική της ασημένιας Γιαννοσειράς, όπου απεικονίζονται.. αποσχίσεις εδαφών της Οθωμανικής αυτοκρατορίας!

Περαν του λογικου και χρονικου αλαματος αλλα και του οτι το σχεδιο δεν ηταν προσβλητικο καθως και οτι εχουν περασει και μερικες χιλιαδες! χρονια απο το γεγονος -εχει γινει ταινια κτλ κτλ ,το Ιραν δεν ειναι στην νομισματικη ενωση ουτε καν στην ευρωπαικη αλλωστε και αρα δεν εχει δικαιωμα βετο οπως εγινε με το Βατερλο λογου χαριν.Συνεπως μαλλον ο δικος σας συλλογισμος ειναι λαθος και οχι του ΝMS

Ποιό είναι ακριβώς το.. λογικό άλμα αγαπητέ; Όσο για το υποτιθέμενο χρονικό άλμα, σημειώνω πως ότι ισχύει για τους σύγχρονους Έλληνες, ισχύει και για τους σύγχρονους Ιρανούς. Τι κι αν έχουν παρέλθει δυόμισι χιλιετίες από τα συγκεκριμένα γεγονότα; Η ανάμνηση του συγκεκριμένου ιστορικού γεγονότος υπάρχει διαχρονικά εντυπωμένη και στους δύο λαούς και τα δύο έθνη.

Όσον αφορά την κινηματογραφική ταινία «300», καλό θα ήταν να λάβετε υπόψη σας, την έκδηλη προπαγανδιστική της σκοπιμότητα, αναλογιζόμενος την λυσσαλέα αντιπαλότητα που χαρακτηρίζει την σχέση ΗΠΑ-Ιράν.

Μια ταινία όπου όπως απροκάλυπτα δαιμονοποιούνται -κυριολεκτικώς- οι αρχαίοι Πέρσες, επίσης και κατ’ αναλογίαν, δαιμονοποιούνται στο υποσυνείδητο του παγκόσμιου φιλοθεάμονος κοινού και οι Ιρανοί ως σύγχρονοι απόγονοί τους.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 08:37:58 μμ »

παιδια δεν ειναι δικο μου σκεπτικο αλλα της ΕΕ... κι εγω μικρασιατης ειμαι! ακομα βλεπω τα σπιτια της οικογενειας μου στο goοgle map... απλα το εχω διαβασει και το αναφερω! δεν θελουν προστριβες αναμεσα στα κρατη μελη!

οταν δεν εισαι  μεσα...  καλο θα ηταν να καναμε καμια διαμαρτυρια για ορισμενα σχεδια αλλα...

τα τουρκικα της σμυρνης αλλα και αυτο της σαμψουντας ειναι απο αυτα που λεω εμετικα! δεν θα τα ηθελα στην συλλογη μου με τιποτα! στης σμυρνης ειναι χειροτερο το σχεδιο... δες για τον ποντο τι εκαναν... εβαλαν ενα πλοιο... ετσι σκεπαζουν το τι εγινε με ενα σχεδιο... χωρις να δειχνουν επακριβως την σφαγη!
ετσι περνανε το δικο τους πραγμα ευκολοτερα! αλλαζεις περιτυλιγμα...

αυτο ακριβως εκαναν για τον Α παγκοσμιο, για την αποβαση στην νορμανδια...
αναφερονταν σε απελευθερωση... εναντια σε ναζισμο... χωρις να πει ευθεως για γερμανια...

φυσικα και υπαρχουν διαμαρτυριες αν ενα σχεδιο ακομα και μη κυκλοφοριας ειναι προσβλητικο για καποιο αλλο λαο ή κρατος αλλα στην ευρωπαικη ενωση εστιασαν περισσοτερο στα κυκλοφοριας!
στα αλλα συλλεκτικα.... μονο αν ειναι κατι πολυ κακο πιθανον να κανουν θεμα!

ε δε θα βαλει κανεις σε νομισμα αυτο που ειχε ενα μπεϊλικι τουρκικο.... με εναν πολεμιστη να κραταει ενα κομμενο κεφαλι εχθρου...

φιλε εναντι.... σορρυ... εκανα λαθος ενα μηδενικο... 4 εκατομμυρια ειναι οι τουρκοι στην γερμανια! σορρυ...

οσο αφορα λεξεις κτλ... ρε παιδια... αναφερομαστε σε πολιτικους της ΕΕ! δουλεια τους ειναι να παιζουν με τις λεξεις! ετσι ειναι οι πολιτικοι και η πολιτικη! ναι.. μερικες φορες λενε βλακειες...αλλα....
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 11:26:45 μμ »



Είπαμε "λιτό", αλλά εδώ βγάζει μάτι η έλλειψη χρόνου προς δημιουργία.


Πιστεύεις δηλαδή ότι έχει γίνει βιαστική δουλειά;

Ξεπέτα λέγεται.

Κι εγώ δεν συμφωνώ. Είναι εύκολη η κριτική ,χωρίς κανεις να συνειδητοποιεί τις προκλήσεις που έχει: περιορισμένη επιφάνεια, ανάγκη να διαφέρει από τα νομίσματα της επιτροπής, ανάγκη να έχει ένα απλό και κατανοητό μήνυμα και πολλά αλλα.

Τέλος πάντων, περί ορέξεως.....Εγώ το βρίσκω πολύ καλό το διευρο μας.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 11:07:29 πμ »

παιδια δεν ειναι δικο μου σκεπτικο αλλα της ΕΕ... κι εγω μικρασιατης ειμαι! ακομα βλεπω τα σπιτια της οικογενειας μου στο goοgle map... απλα το εχω διαβασει και το αναφερω! δεν θελουν προστριβες αναμεσα στα κρατη μελη!

οταν δεν εισαι  μεσα...  καλο θα ηταν να καναμε καμια διαμαρτυρια για ορισμενα σχεδια αλλα...

τα τουρκικα της σμυρνης αλλα και αυτο της σαμψουντας ειναι απο αυτα που λεω εμετικα! δεν θα τα ηθελα στην συλλογη μου με τιποτα! στης σμυρνης ειναι χειροτερο το σχεδιο... δες για τον ποντο τι εκαναν... εβαλαν ενα πλοιο... ετσι σκεπαζουν το τι εγινε με ενα σχεδιο... χωρις να δειχνουν επακριβως την σφαγη!
ετσι περνανε το δικο τους πραγμα ευκολοτερα! αλλαζεις περιτυλιγμα...

αυτο ακριβως εκαναν για τον Α παγκοσμιο, για την αποβαση στην νορμανδια...
αναφερονταν σε απελευθερωση... εναντια σε ναζισμο... χωρις να πει ευθεως για γερμανια...

φυσικα και υπαρχουν διαμαρτυριες αν ενα σχεδιο ακομα και μη κυκλοφοριας ειναι προσβλητικο για καποιο αλλο λαο ή κρατος αλλα στην ευρωπαικη ενωση εστιασαν περισσοτερο στα κυκλοφοριας!
στα αλλα συλλεκτικα.... μονο αν ειναι κατι πολυ κακο πιθανον να κανουν θεμα!

ε δε θα βαλει κανεις σε νομισμα αυτο που ειχε ενα μπεϊλικι τουρκικο.... με εναν πολεμιστη να κραταει ενα κομμενο κεφαλι εχθρου...

φιλε εναντι.... σορρυ... εκανα λαθος ενα μηδενικο... 4 εκατομμυρια ειναι οι τουρκοι στην γερμανια! σορρυ...

οσο αφορα λεξεις κτλ... ρε παιδια... αναφερομαστε σε πολιτικους της ΕΕ! δουλεια τους ειναι να παιζουν με τις λεξεις! ετσι ειναι οι πολιτικοι και η πολιτικη! ναι.. μερικες φορες λενε βλακειες...αλλα....


Έτσι Νικόλα μπράβο σου.                                                                                                                         Να πω από ότι μου έλεγαν οι γονείς μου, από την ΑΜΙΣΟ (Σαμψούντα) κανείς ενήλικας σχεδόν δεν ήρθε στην Ελλάδα μόνο μικρά παιδιά και Γυναίκες, τους άνδρες τους εξόντωσαν στις πορείες και σφαγές
Ο παππούς μου ο ΘΕΟΦΑΝΗΣ έτσι χάθηκε στις πορείες θανάτου

Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 12:33:15 μμ »

το χωριο μου ειναι αυτο :            νεα σαμψουντα ή αμισος πρεβεζης

και οι παλιοι ειπαν οτι απο σαμψουντα ειναι ελαχιστοι...αφου πρωτα εκει μπηκαν οι νεοτουρκοι..τι να προλαβεις..

αμισος λεγονταν απο παλια https://en.numista.com/catalogue/pieces235184.html

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2021, 12:34:42 μμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 03:39:55 πμ »

τι εχει περασει ο ελληνισμος.... αλλα οσο και να προσπαθουν... παντα εδω θα ειμαστε!

για να επανελθω σε αυτο που ειχα γραψει... παραθετω 2 παραδειγματα να δειτε...τι γινεται στην ΕΕ..
το ενα ειναι με ενα αναμνηστικο βελγικο 2ευρω που θα εβγαινε το 2018 για το βατερλο, και εδειχνε το μνημειο εκει! εκανε διαμαρτυρια η γαλλια οτι κατι τετοιο ηταν προσβλητικο για τους γαλλους και δεν βγηκε τελικα! το βελγιο τι εκανε; το σχεδιο το εβαλε σε 2 συλλεκτικα κερματα... 2.5 και 10 ευρω! εκει δεν μπορουσε κανεις να κανει κατι! γιατι;;; γιατι οπως αναφερει... τα αναμνηστικα κερματα που ειναι για ευρεια κυκλοφορια σε ολη την ΕΕ, πρωτα εξεταζονται απο την ευρωπαικη επιτροπη κι αν παρουν το οκ τοτε κοβονται! τα συλλεκτικα ομως που ειναι μονο για το κρατος που τα βγαζει, δεν ειναι στα θεματα εξετασης της ευρωπαικης επιτροπης!

στο δευτερο λινκ θα δειτε 2 ευρω της σλοβακιας του 2013 με τον κυριλλο και τον μεθωδιο! σε αυτο ζητηθηκε απο την σλοβακια να αφαιρεσει λεει τα φωτοστεφανα των αγιων!!!! μεσα γραφει οτι στα κρατη μελη της ΕΕ, επιτρεπετε να εκδιδουν αναμνηστικα νομισματα καθε χρονο υπο τους ευρωπαικους κανονες. το σχεδιο ομως θα πρεπει να γινει αποδεκτο απο τα υπολοιπα κρατη μελη τηε ευρωζωνης και την ευρωπαικη επιτροπη!

επισης αναφερει μεσα οτι η Επιτροπη με δηλωση της αναφερε τα εξης: Σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ, κατά τον σχεδιασμό της εθνικής πλευράς ενός νομίσματος ευρώ, τα κράτη μέλη πρέπει να λάβουν υπόψη ότι τα κέρματα θα κυκλοφορούν σε ολόκληρη την ευρωζώνη, και στο πλαίσιο αυτό, τα προτεινόμενα σχέδια κοινοποιούνται εκ των προτέρων με άλλα κράτη μέλη, ώστε μπορεί να παράσχει τυχόν σχόλια που θεωρούν κατάλληλα.

βρηκα οτι τελικα οτι η επιτροπη της εθνικης τραπεζας της σλοβακιας, παρολο που ειχε συμφωνησει μετα τις συστασης της ευρωπαικης επιτροπης να κανει τις μετατροπες και να αφαιρεσει τα φωτοστεφανα, αλλαξε γνωμη 2-3 μηνες μετα και αποφασισε να παρει το ρισκο να αφησει το νομισμα οπως ειναι! αυτο μπορουσε να ξεσηκωσει νεες διαμαρτυριες.. αλλα μεσα ο τυπος που εγραφε το συγκεκριμενο, αναφερε οτι μονο 2 χωρες ηταν αντιθετες με το σχεδιο... η γαλλια και... η ΕΛΛΑΔΑ!!!

https://www.coincollectionmarket.com/en/blog/post/the-2-euro-commemorative-coin-that-generated-a-conflict-france-vs-belgium

https://www.euractiv.com/section/languages-culture/news/slovakia-removes-saints-halos-on-new-euro-coin/

αν πατε στο τελος της σελιδας... που γραφουν τα σχολια... στο τελευταιο σχολιο αναφερει κι εχει και λινκ για το τι εκανε η τραπεζα τελικα.. και θα δειτε και οτι οι 2 χωρες που ηταν αντιθετες ηταν η γαλλια και η ελλαδα!

ετσι λοιπον εχουμε..... οτι τα αναμνηστικα κερματα που ειναι να κυκλοφορησουν κανονικα στην αγορα... πρεπει πρωτα να παρουν το οκ απο τα υπολοιπα κρατη μελη και την ευρωπαικη επιτροπη, ενω τα κερματα που ειναι συλλεκτικα και ειναι μη κυκλοφοριας, δεν εχει λογο κανεις, (ουτε η Ε. Επιτροπη), παρα μονο το κρατος που τα εκδιδει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 26
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences