Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 02:44:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 105905 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #255 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 01:28:35 μμ »

Ρεζίλι διεθνώς γίναμε. Άσε εμάς τους συλλέκτες, που προφανώς μας έχουν για μ@λ@κες και κορόιδα.
Θα συμφωνήσω και με τον Γιώργο (Διηνέκη) ότι τα περισσότερα θα πουληθούν σε Έλληνες του εξωτερικού, γιατί άλλον πελάτη δεν βλέπω.
Όμως από εξωτερικό ποιος έμπορος θα αγοράσει σε αυτές τις τιμές? Γιατί μην ξεχνάτε αρκετοί  ψωνιζαν από Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία κτλ. Τα τελευταία χρόνια είχαν γίνει τακτικοί πελάτες της ΤτΕ.
Φέτος θα δούνε ιδιώτη να βαφτίζει νομίσματα και να χρεώνει ότι να ναι.
Πάλι θα πουνε ότι οι Έλληνες πήγαν για αρπαχτη... και δίκιο θα εχουν
Καταγράφηκε

dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #256 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 01:45:19 μμ »

Φίλοι μου απορώ για τι τόσος ντόρος για μια ιδιωτική κοπή με της ευλογίες του υπουργείου... Ιδιώτες είναι τόσα ζητάνε... Την ευθύνη για τιμολόγηση την έχει η επιτροπή και μόνο. Σε όποιον αντέχει η τσέπη του το αγοράζει έστω και ένα. Εγώ προσωπικά έχω τα χρήματα να τα αγοράσω κομπλέ μια κασετίνα όμως επειδή αυτά τα χρήματα βγήκαν με κόπο και ιδρώτα τα σέβομαι.
Ιδιώτης είναι όσα θέλει ζητάει... Οι παλιότεροι θα θυμούνται ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ιδιώτης ανακατεύεται σε νομισματικό προϊόν....
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #257 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:22:18 μμ »

Η τράπεζα της Ελλάδος ορίζεται ως χρυσός χορηγός του φορέα που σημαίνει ότι τα νομίσματα διατέθηκαν σε αυτούς δωρεάν.Η επιτροπή έκρινε ότι θέλει να τα πουλήσει σε αυτό το ποσό.Ελευθερη αγορά έχουμε ότι θέλει πουλάει ο καθένας.Επιμενω ότι το θέμα πρέπει να κλείσει μιας και μιλάμε για πώληση από ιδιώτη.Μπορει ο καθένας από την επιτροπή να κάνει εγγραφή στο στέκι και να ανεβασει τα νομίσματα στις πωλήσεις...μάλλον θα χρειαστεί πολλά up...
Καταγράφηκε
Pezonaftis1974
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #258 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:24:33 μμ »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να κατεβάσουν τόσο τις τιμές όπως λένε κάποιοι φίλοι.
..
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #259 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:28:51 μμ »

Με ποιο ακριβώς σκεπτικό, θεωρούνται πιθανοί αγοραστές -της πανθομολογουμένως αποτυχημένης αυτής σειράς- οι Έλληνες της διασποράς; Διότι δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι αυτοί στερούνται κοινής λογικής. Το αντίθετο βεβαίως!

Το δε επιχείρημα περί αυξημένου πατριωτικού αισθήματος της συγκεκριμένης ομάδας, που θα την ωθήσει με μεγαλύτερη επιθυμία στην αγορά, μάλλον αβάσιμο, καθώς δεν θεωρώ πως η σκανδαλώδης τιμολόγηση θα περάσει αδιάφορη.

Διότι όση κι αν είναι η ιστορική αίγλη του ‘21, δεν δύναται να δικαιολογήσει την ξεδιάντροπη αισχροκέρδεια, ως και να μετατρέψει τα.. φύκια σε μεταξωτές κορδέλες.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #260 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:36:38 μμ »

Το γεγονός ότι τα εμπορεύονται ιδιώτες και έχουν το δικαίωμα να τιμολογούν την πραμάτεια τους όσο γουστάρουν, δεν σημαίνει πως θα πάνε κι ασχολίαστοι.

Ειδικά μάλιστα, όταν πρόκειται για σκάρτο εμπόρευμα σε σκανδαλώδη τιμή.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #261 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:42:06 μμ »

Μια διόρθωση παρακαλώ σε όλη την φάση δεν εμπλέκονται η τράπεζα της Ελλάδος ούτε το ΙΕΤΑ αλλά η επιτροπή και το υπουργείο οικονομικών. Το υπουργείο τα βάφτισε νομισματα και η επιτροπή τα εμπορεύεται...


Μιλάμε η γυναίκα ειναι απίστευτη! παίζει μπάλα με ολες τις κυβερνήσεις! τζάμπα προσωπικο, τζάμπα μηχανήματα , τζάμπα εγκαταστάσεις, και απο πάνω, προνόμιο να κόβει χρήμα, και να το πουλάει οσο θέλει! Και ολα αυτα κρυμμένα πισω απο το "χρυσος χορηγος"  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  

Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #262 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 02:51:28 μμ »

Έως χρυσός χορηγός εννοείτε ότι η τράπεζα της Ελλάδος μέσω του ΙΕΤΑ χορήγησε εντελώς δωρεάν την τεχνοδοσια τις καθώς και την εκτύπωση των Νομισμάτων. Το κόστος του μέταλλο κτλ βγήκε μάλλον από την κρατική χορηγία του υπουργείο οικονομικών. Για να μάθουμε τι και πως πρέπει να εντοπίσουμε το ανάλογο ΦΕΚ
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:02:36 μμ »

Τώρα βέβαια για αρχή, πέφτει μεγάλο κλάμα κύριοι. Στην συνέχεια θα έχει, ενδεχομένως, πολύ γέλιο με τις τιμές που θα ζητάνε οι επιτήδειοι της.. δευτερογενούς αγοράς. Διότι τα αρπακτικά του χώρου έχουν γνώση και καραδοκούν!

Αν δεν πουληθούν -που είναι και το πλέον πιθανό- τα σενάρια είναι όλα ανοικτά! Από το να απαξιωθούν τελείως έως και να εκτοξευτούν στη.. στρατόσφαιρα. Αυτή η σειρά φέρνει σίγουρα πονοκέφαλο και ανάβει φωτιές. Σαφέστατα επαναστατική, όπως άλλωστε και το τιμώμενο θέμα της!

Υ.Γ.
Και να μην ξεχνάμε να αποδίδουμε τα εύσημα στην γνωστή περσόνα, που όποτε καταπιάνεται με την νομισματική παραγωγή και διάθεση καταφέρνει να την κάνει σαν τα μούτρα της. Τραγέλαφο!!

«Πες μου ποιός μαγείρεψε για δω αν θα φάω..»
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2021, 03:09:01 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:11:36 μμ »

Οπότε!  Αν δεν πάρουμε κανένα νόμισμα απο το''Ελλάδα 2021'', μας μένει το δίευρω απο το κανονικό πρόγραμμα
με θέμα την Ελληνική επανάσταση. Να δείτε που θα τελειώσουν όλα ακόμα και τα μασούρια. Και στην αρχή φωνάζαμε για τα 10000 τμχ προύφ και τα 20000 τμχ μπλίστερ. Τώρα δεν θα φτάνουν!!!  Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:28:04 μμ »

Φίλοι μου απορώ για τι τόσος ντόρος για μια ιδιωτική κοπή με της ευλογίες του υπουργείου... Ιδιώτες είναι τόσα ζητάνε... Την ευθύνη για τιμολόγηση την έχει η επιτροπή και μόνο. Σε όποιον αντέχει η τσέπη του το αγοράζει έστω και ένα. Εγώ προσωπικά έχω τα χρήματα να τα αγοράσω κομπλέ μια κασετίνα όμως επειδή αυτά τα χρήματα βγήκαν με κόπο και ιδρώτα τα σέβομαι.
Ιδιώτης είναι όσα θέλει ζητάει... Οι παλιότεροι θα θυμούνται ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ιδιώτης ανακατεύεται σε νομισματικό προϊόν....
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι όμως με τους ιδιώτες που λες; Ότι δεν επέτρεψαν στην ΤτΕ να βγάλει τα δικά της συλλεκτικά νομίσματα για το 1821 και δεν είναι μόνο αυτό, μείωσε και τον αριθμό που έβγαζε ετησίως. Γιατί δεν έβγαλε χρυσο 200ευρω φέτος;; Έστω κ με άλλο θέμα;
Εκει λοιπόν παρουσιάζεται το πρόβλημα.
Ο κάθε ιδιώτης ας κάνει ότι γουστάρει κ ας τα πουλάει όσο θέλει. Το νταηλίκι αυτό δεν γουστάρω
Καταγράφηκε

dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #266 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:36:43 μμ »

Δεν έβγαλε 200αρι για να προμοταρη την ιδιωτική κοπή των 200 ευρών τις επιτροπής...
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:37:22 μμ »

Μόλις πήρα τηλέφωνο και μίλησα με τον υπεύθυνο για το πρόγραμμα.
Ο άνθρωπος μου είπε ξεκάθαρα ότι τα χρυσά απευθύνονται σε πλούσιους που έχουν την οικονομική δυνατότητα να στηρίξουν τις δράσεις της επιτροπής.
Τα ασημένια σε εταιρείες π.χ. που θέλουν να κάνουν κάποια δώρα και τα απλά για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να διαθέσουν χρήματα για τα παραπάνω.
Όπως έγραψα και πριν (στο facebook νομίζω το έγραψα), η Αγγελοπούλου θα βάλει το PR σε πλήρη ισχύ και θα προσεγγίσει επιχειρήσεις και υψηλόβαθμα στελέχη που βγάζουν 20-30-40 χιλιάρικα το μήνα για να ....βοηθήσουν στην προσπάθεια!
Συνεπώς θα πουλήσει εκεί τα χρυσά.
Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μειωθούν οι τιμές. Οπότε μένει να παρακολουθήσουμε τις εξελίξεις.
Πάντως θα πέσει διαφήμιση full. PR + μπλα μπλα + γνωριμίες = πωλήσεις.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:43:46 μμ »

😂 😂 😂 😂 Δηλαδή εγώ είμαι ένας από τους πλούσιους 😂 😂 😂 τιμή μου και καμάρι μου... Νανε καλά η γυναίκα 👩 😂 😂 😂
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:46:58 μμ »

Με ποιο ακριβώς σκεπτικό, θεωρούνται πιθανοί αγοραστές -της πανθομολογουμένως αποτυχημένης αυτής σειράς- οι Έλληνες της διασποράς; Διότι δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι αυτοί στερούνται κοινής λογικής. Το αντίθετο βεβαίως!

Το δε επιχείρημα περί αυξημένου πατριωτικού αισθήματος της συγκεκριμένης ομάδας, που θα την ωθήσει με μεγαλύτερη επιθυμία στην αγορά, μάλλον αβάσιμο, καθώς δεν θεωρώ πως η σκανδαλώδης τιμολόγηση θα περάσει αδιάφορη.

Διότι όση κι αν είναι η ιστορική αίγλη του ‘21, δεν δύναται να δικαιολογήσει την ξεδιάντροπη αισχροκέρδεια, ως και να μετατρέψει τα.. φύκια σε μεταξωτές κορδέλες.
Ναι Και όμως το πατριωτικό αίσθημα των Ελλήνων του εξωτερικού είναι αυξημένο και είναι αρκετοί οι οποίοι δεν θα καταλάβουν από τέτοιες τιμές προκειμένου να αποκτήσουν ένα τετοιο σετακι σαν αναμνηστικο(τώρα μην μου ζητήσετε απόδειξη για αυτό) Μην ξεχνάμε την διαφήμιση που έχει πέσει, ακόμα και στο εξωτερικό.
Δεν λέω ότι η επιτροπή θα ξεπουλήσει από τους ομογενείς στις ΗΠΑ αλλά σίγουρα τους έχουν υπολογίσει και αυτούς.
Τέλος πάντων δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό της η επιτροπή και τι σχεδιασμό ειχε κάνει, αλλά τέτοια αρπαχτή ούτε σε τριτοκοσμικη χωρα
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences