Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:14:04 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 104197 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:17:05 μμ »

Με 125000 τιραζ το καθενα θα βγουν πολλα σφαλματα, exmim λαμβανεις  ? Μεγάλο χαμόγελο

δεν το νομιζω.....

εχεις δει πολλα λαθη στα αναμμηστικα 2 ευρα που βγαινουν 750.000 τεμαχια το καθενα για ελλαδα; οχι!

απλα εχουν ολα την ποικιλια με την πλευρικη γραφη (ελληνικη δημοκρατια) αν ειναι ισια ή αναποδα...
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:51:25 μμ »

Με 125000 τιραζ το καθενα θα βγουν πολλα σφαλματα, exmim λαμβανεις  ? Μεγάλο χαμόγελο

δεν το νομιζω.....

εχεις δει πολλα λαθη στα αναμμηστικα 2 ευρα που βγαινουν 750.000 τεμαχια το καθενα για ελλαδα; οχι!

απλα εχουν ολα την ποικιλια με την πλευρικη γραφη (ελληνικη δημοκρατια) αν ειναι ισια ή αναποδα...

Δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση ομως υπαρχουν σφαλματα και ποικιλιες σε ολες τις μεγαλες ποσοτητες  κοπης νομισματων μεχρι σημερα,π.χ  στα αναμνηστικα των δραχμων υπαρχει το ασημενιο οχι με 2 τουλαχιστον ποικιλιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:53:49 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:58:30 πμ »

το οτι υπαρχει το ΟΧΙ με ποικιλιες..  δεν παει να πει οτι ολες οι μεγαλες κοπες εχουν ποικιλιες! κατ αρχην... το οχι δεν ειναι μεγαλη κοπη! το τι εγινε με την μητρα... ειναι αλλο θεμα...

φυσικα θα μπορουσες να πεις... εδω εχει ποικιλια το 5λεπτο του 1836..... που ειναι ελαχιστα τα τεμαχια...

οσο παμε πιο πισω... εχουμε και αλλες μεθοδους κοπης κι ελεγχου.. αλλα εκτος αυτου... δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι στο οτι σωνει και καλα υπαρχουν ποικιλιες σε ολες τις μεγαλες κοπες!

δηλαδη τι ποικιλιες εχουν τα ολυμπιακα νομισματα του 2004; τι ποικιλιες εχουν τα ασημενια των πανευρωπαικων αγωνων;; εκει εχουμε μεγαλες κοπες!
ποσες ποικιλιες εχει το 2 ευρω του 2004 των ολυμπιακων αγωνων με τοσα εκατομμυρια τεμαχια;;;

για σφαλμα ειναι αλλη κουβεντα! σφαλμα μπορει να εχει και μια κοπη εξαιρετικα μικρη!! αλλο το σφαλμα κι αλλο η ποικιλια.....

ακομα κι αν η ποικιλια ειναι ειδος σφαλματος... για να ονομαστει ποικιλια θα πρεπει να συναντατε συχνα! εκει παυει κατα καποιο τροπο να αποτελει σφαλμα και γινεται ποικιλια...

απλη κουβεντα κανουμε φιλικη... δεν υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης κτλ.. για το ονομα του Θεου! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 11:30:37 πμ »

αν ισχυουν αυτα... μπορειτε να με βοηθησετε σε μια απορια μου;;

τα 5 ευρα θα ειναι σε μασουρια;; δηλαδη δεν θα μπορω να παρω 1 τεμαχιο απο το καθε ενα;;; θα πρεπει να σκασω ενα σωρο χρηματα για τα μασουρια;;;; γιατι αν ειναι απο 25 τεμαχια το μασουρι... τοτε θα κανει 150 ευρω!!! αρα  επι 2 που ειναι τα 5ευρα... 300 ευρωπουλα! οκ;;

και τα υπολοιπα απο το μασουρι τι θα τα κανω;;; θα περνανε κανονικα;;; θα μπορω να αγορασω ή να πληρωσω με αυτα;;; μπορουν να διοχετευτουν στην αγορα;;;

ελπιζω να μπορουν να δωσουν στην τραπεζα απο ενα.... να σπασουν δηλαδη μασουρι... και να μην εχουν τα κερματα αυτα ποικιλιες... οπως τα 2 ευρα....


Λογικα Νικο θα μπορεις να παρεις ενα. Απλα η συσκευασια θα ειναι μασουρια. Και ν πω οτι
εφοσον κανουν 5 ευρω και σε μασουρια, μαλλον θα τελειωσουν συντομα!! Η τιμη τους αν τελικα ειναι αυτη, ειναι φτηνη. Στο παιχνιδι μαλλον θα ειναι και η αλφα βανκ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2020, 11:32:26 πμ από silahim » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 01:46:11 μμ »

το οτι υπαρχει το ΟΧΙ με ποικιλιες..  δεν παει να πει οτι ολες οι μεγαλες κοπες εχουν ποικιλιες! κατ αρχην... το οχι δεν ειναι μεγαλη κοπη! το τι εγινε με την μητρα... ειναι αλλο θεμα...

φυσικα θα μπορουσες να πεις... εδω εχει ποικιλια το 5λεπτο του 1836..... που ειναι ελαχιστα τα τεμαχια...

οσο παμε πιο πισω... εχουμε και αλλες μεθοδους κοπης κι ελεγχου.. αλλα εκτος αυτου... δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι στο οτι σωνει και καλα υπαρχουν ποικιλιες σε ολες τις μεγαλες κοπες!

δηλαδη τι ποικιλιες εχουν τα ολυμπιακα νομισματα του 2004; τι ποικιλιες εχουν τα ασημενια των πανευρωπαικων αγωνων;; εκει εχουμε μεγαλες κοπες!
ποσες ποικιλιες εχει το 2 ευρω του 2004 των ολυμπιακων αγωνων με τοσα εκατομμυρια τεμαχια;;;

για σφαλμα ειναι αλλη κουβεντα! σφαλμα μπορει να εχει και μια κοπη εξαιρετικα μικρη!! αλλο το σφαλμα κι αλλο η ποικιλια.....

ακομα κι αν η ποικιλια ειναι ειδος σφαλματος... για να ονομαστει ποικιλια θα πρεπει να συναντατε συχνα! εκει παυει κατα καποιο τροπο να αποτελει σφαλμα και γινεται ποικιλια...

απλη κουβεντα κανουμε φιλικη... δεν υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης κτλ.. για το ονομα του Θεου! Χαμόγελο

Συμφωνώ απόλυτα Νικόλα σε αυτά που λες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 01:56:03 μμ »

Με 125000 τιραζ το καθενα θα βγουν πολλα σφαλματα, exmim λαμβανεις  ? Μεγάλο χαμόγελο

δεν το νομιζω.....

εχεις δει πολλα λαθη στα αναμμηστικα 2 ευρα που βγαινουν 750.000 τεμαχια το καθενα για ελλαδα; οχι!

απλα εχουν ολα την ποικιλια με την πλευρικη γραφη (ελληνικη δημοκρατια) αν ειναι ισια ή αναποδα...

Δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση ομως υπαρχουν σφαλματα και ποικιλιες σε ολες τις μεγαλες ποσοτητες  κοπης νομισματων μεχρι σημερα,π.χ  στα αναμνηστικα των δραχμων υπαρχει το ασημενιο οχι με 2 τουλαχιστον ποικιλιες.

Χρόνια σου πολλά φίλε μου. Αυτά με του 1990 τα ασημένια του 'ΟΧΙ" ήταν μια εξαίρεση και υπάρχουν οι 2 ποικιλίες. Αν δεις ποικιλίες και σφάλματα σχεδόν δεν υπάρχουν σε νομίσματα που κόπηκαν σε μικρές ή τεράστιες ποσότητες τις τελευταίες δεκαετίες. Τα είπε ο φίλος Νίκος και έχει απόλυτο δίκιο.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 06:29:26 μμ »

τα ιδια...
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 06:49:08 μμ »

Δεν υπαρχουν σφαλματα στα ευρω νομισματα?Ειστε σιγουροι?Η ερωτηση ειναι προς τον Νικο NMS και προς τον Μπαμπη xmac.
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 07:59:01 μμ »

Κοίτα να δεις..... γενικά στα Ελληνικά ευρωνομισματα, υπάρχουν πολλές κακοτεχνίες "σφάλματα", σε ολες τισ αξίες, με τα περισσότερα στην κοπή του 2002, γεμάτο το ιντερνετ, εχω και εγώ 2-3... Ειδικα τώρα, στα αναμνηστικά- επετειακά, να σου πω δεν εχω υπόψιν μου κατι, φυσικά δεν εχω ψάξει κιόλας.  Υπάρχει βέβαια πάντα η ελπίδα στους σφαλματακιδες, εστω και στα "μικρα" (σε σχέση με αυτά του 2002) τιραζ του 1 εκατομμυριου..... να βγει καμιά παρτιδουλα στραβοχυμένα Σαρκασμός Άνεση ..

υγ.. περιμένω ενα βιβλίο (είναι στα ελτα με περιμένει), με ποικιλίες ευρω, αν εχει κατι θα ενημερώσω, εαν υπάρχει ενδιαφέρον βέβαια..
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:49:43 μμ »

Δεν υπαρχουν σφαλματα στα ευρω νομισματα?Ειστε σιγουροι?Η ερωτηση ειναι προς τον Νικο NMS και προς τον Μπαμπη xmac.

Φυσικά και υπάρχουν σε όλες τις αξίες κυκλοφορίας. Πχ. στο δίευρα του 2002 S (που έχω περίπου 12-13 σφάλματα διαφορετικά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα και 2 διπλά αν τα θέλεις...). Αλλά και σε όλα τα άλλα κυκλοφορίας, αξίες από 1 λεπτό έως και 1 ευρώ ελληνικά και ξένα. Όμως νομίζω ότι εδώ μιλάμε για συλλεκτικά νομίσματα. Στο μόνο που γνωρίζω να έγινε πατάτα αλλά σε όλη τη ποσότητα είναι το μικρό χρυσό 50ευρο που γράφτηκε με λάθος γραμματική. Δεν θυμάμαι τούτη την ώρα ποιας χρονιάς ήταν. Ας βοηθήσει κάποιος ή ας γράψει και για άλλα σφάλματα σε ελληνικά συλλεκτικά νομίσματα ευρώ. Επίσης δεν χρειάζεται παρεξήγηση, συζήτηση κάνουμε, έτσι;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:54:42 μμ »

Δεν υπαρχουν σφαλματα στα ευρω νομισματα?Ειστε σιγουροι?Η ερωτηση ειναι προς τον Νικο NMS και προς τον Μπαμπη xmac.

φιλε μου μην μπερδευεις τα απλης κυκλοφοριας με τα αναμνηστικα/συλλεκτικα!!!! τα κυκλοφοριας τα χτυπαει το μηχανημα και πεφτουν κατα δεκαδες σε ενα βαγονετο.... δεν τα πολυκοιτουν! τα αναμνηστικα απο την αλλη ειναι διαφορετικη και η κοπη και η αντιμετοπιση τους γιατι δινεις ενα καρο λεφτα γι αυτα!

επισης...μην μπερδευεις τις ποικιλιες με τα σφαλματα!!! αλλο το ενα κι αλλο το αλλο! σφαλμα μπορει να βρεις και σε νομισμα με πολυ μικρη κοπη!

αναφερομαι μονο σε ελληνικα κερματα!

κυκλοφοριας εχει και αρκετα σφαλματα... και αρκετες ποικιλιες! αλλα οπως ειπαμε... αλλο το σφαλμα κι αλλο η ποικιλια!!! αν ενα σφαλμα ειναι πολυ κοινο... τοτε ας πουμε... επεσε κατηγορια... και εγινε ποικιλια...

στα αναμνηστικα και συλλεκτικα ομως ποιες ειναι οι αναγνωρισμενες ποικιλιες;;;

αναφερες στο ποστ σου οτι ολες οι μεγαλες κοπες εχουν ποικιλιες... και σαν παραδειγμα αναφερες το ΟΧΙ που ειναι δραχμικο κι οχι σε ευρω που μιλουσαμε!
στο δικο μου ποστ εφερα 2 παραδειγματα ενα σε δραχμες κι ενα σε ευρω με τεραστιο μιντατζ!

ποιες ειναι οι ποικιλιες τους; μπορει να μην τις ξερουμε οποτε να τις μαθουμε κι εμεις!!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 08:59:02 μμ »

Όμως νομίζω ότι εδώ μιλάμε για συλλεκτικά νομίσματα. Στο μόνο που γνωρίζω να έγινε πατάτα αλλά σε όλη τη ποσότητα είναι το μικρό χρυσό 50ευρο που γράφτηκε με λάθος γραμματική. Δεν θυμάμαι τούτη την ώρα ποιας χρονιάς ήταν. Ας βοηθήσει κάποιος ή ας γράψει και για άλλα σφάλματα σε ελληνικά συλλεκτικά νομίσματα ευρώ.

50 ευρώ 2013 όταν η λέξη ΤΙΡΥΝΘΑ έγινε ΤΥΡΙΝΘΑ πάνω στο νόμισμα, αλλά σε όλη την κοπή, νομίζω 1.000 κομμάτια.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 09:02:09 μμ »

Όμως νομίζω ότι εδώ μιλάμε για συλλεκτικά νομίσματα. Στο μόνο που γνωρίζω να έγινε πατάτα αλλά σε όλη τη ποσότητα είναι το μικρό χρυσό 50ευρο που γράφτηκε με λάθος γραμματική. Δεν θυμάμαι τούτη την ώρα ποιας χρονιάς ήταν. Ας βοηθήσει κάποιος ή ας γράψει και για άλλα σφάλματα σε ελληνικά συλλεκτικά νομίσματα ευρώ.

50 ευρώ 2013 όταν η λέξη ΤΙΡΥΝΘΑ έγινε ΤΥΡΙΝΘΑ πάνω στο νόμισμα, αλλά σε όλη την κοπή, νομίζω 1.000 κομμάτια.

Α! ΜΠΡΆΒΟ Διονύση για αυτό έλεγα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 09:06:15 μμ »

Δεν υπαρχουν σφαλματα στα ευρω νομισματα?Ειστε σιγουροι?Η ερωτηση ειναι προς τον Νικο NMS και προς τον Μπαμπη xmac.

Φυσικά και υπάρχουν σε όλες τις αξίες κυκλοφορίας. Πχ. στο δίευρα του 2002 S (που έχω περίπου 12-13 σφάλματα διαφορετικά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα και 2 διπλά αν τα θέλεις...). Αλλά και σε όλα τα άλλα κυκλοφορίας, αξίες από 1 λεπτό έως και 1 ευρώ ελληνικά και ξένα. Όμως νομίζω ότι εδώ μιλάμε για συλλεκτικά νομίσματα. Στο μόνο που γνωρίζω να έγινε πατάτα αλλά σε όλη τη ποσότητα είναι το μικρό χρυσό 50ευρο που γράφτηκε με λάθος γραμματική. Δεν θυμάμαι τούτη την ώρα ποιας χρονιάς ήταν. Ας βοηθήσει κάποιος ή ας γράψει και για άλλα σφάλματα σε ελληνικά συλλεκτικά νομίσματα ευρώ. Επίσης δεν χρειάζεται παρεξήγηση, συζήτηση κάνουμε, έτσι;

τα μονα 2 λαθη που εχουν γινει γνωστα... ειναι το χρυσο της τιρυνθας που γραφτηκε σε ολα ομως... Τυρινθα... (μινι χρυσο 50 ευρω του 2013), και το 6ευρω της μαθηματικης εταιριας (6 ευρω ασημενιο, 2018), που ειχε ολη η κοπη λαθη μαθηματικα! αν θυμαμαι καλα σε μια συναρτηση πανω εβγαινε οτι το -1=1.... αν το ελυνες...

ετσι ομως κοπηκε ολη η παρτιδα!!!! οποτε δεν μιλαμε για σφαλμα με την εννοια που το θελουμε...

και ναι.. απλα κουβεντα κανουμε... δεν υπαρχιε θεμα παρεξηγησης κτλ... που ξερεις.. μπορει απο την κουβεντα αυτη να βγει κατι καλο! να μαθουμε καποιες ποικιλιες!!!

σε ξενα... μπορει να γινεται της κακομοιρας! ξερα καποια... με μικρα και μεγαλα αστερια.. σε αναμνηστικο 2 ευρω... κτλ... αλλα και σε κυκλοφοριας να γινεται χαμος σε χαρτες κτλ... αλλα εδω αναφερομαστε σε ελληνικα κερματα!

φιλε exmim οταν με το καλο σου ερθει το βιβλιο,  και δεις να εχει σε ελλαδα και κυπρο ποικιλιες, σφαλματα κτλ... κανε ενα ποστ να τα δουμε! παντα υπαρχει ενδιαφερον!!!

αν και πιστευω οτι σε σφαλματα ειναι δυσκολο... υπαρχουν περιπτωσεις που ενα σφαλμα μπορει να ειναι μοναδικο γιατι ειχε πχ προβλημα ο δισκος! εχω τετοια ελληνικα... και 2 ειναι.... καλα πιστευω... ειδικα αυτο που λειπει ολοκληρο κομματι απο το δισκο... (οχι κλιπαρισμα!)...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 09:10:48 μμ »

Σωστός! Μπράβο Νίκο που συμπλήρωσες.
Μίμη πες μας για το βιβλίο για να το πάρει όποιος θέλει.
Ορέ Κυριακάτικα 17-12-2020 τι μας έπιασε!!...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2020, 09:11:44 μμ από xmac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences