Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 01:45:39 μμ
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 103198 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 26, 2021, 12:32:46 πμ »

Παιδιά εγώ πήρα τον Κολοκοτρώνη κ είναι πανέμορφο νόμισμα..δεν το πήρα ούτε για μεταπώληση ούτε για να έχουμε να λέμε..τρέφω μεγάλη αγάπη στα παλικάρια κ νιώθω περήφανος που είμαι Έλληνας ..δεν με νοιάζουν τα 200 εύρο χανάλι μόνο αυτό πήρα ...ζήτω το έθνος..ζήτω η Ελλάδα αιώνια η μνήμη στα παλικάρια δέος κ συγκίνηση κ μόνο που μιλάω για τους ελευθερωτές μας ..χρόνια πολλά Ελλάδα χρόνια πολλά αδέρφια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2021, 12:34:19 πμ από Giwrgos.v kal » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #406 στις: Μάρτιος 26, 2021, 12:45:31 πμ »

Παιδιά εγώ πήρα τον Κολοκοτρώνη κ είναι πανέμορφο νόμισμα..δεν το πήρα ούτε για μεταπώληση ούτε για να έχουμε να λέμε..τρέφω μεγάλη αγάπη στα παλικάρια κ νιώθω περήφανος που είμαι Έλληνας ..δεν με νοιάζουν τα 200 εύρο χανάλι μόνο αυτό πήρα ...ζήτω το έθνος..ζήτω η Ελλάδα αιώνια η μνήμη στα παλικάρια δέος κ συγκίνηση κ μόνο που μιλάω για τους ελευθερωτές μας ..χρόνια πολλά Ελλάδα χρόνια πολλά αδέρφια!!!

+1

Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4376


Προφίλ
« Απάντηση #407 στις: Μάρτιος 26, 2021, 02:56:19 μμ »

ειδα που καποιοι φιλοι εγραψαν οτι ο κολοκοτρωνης τελειωσε και απο καποδιστρια εχουν μεινει 29 τεμαχια...

τι ακριβως παει να πει τελειωσε;;; δηλαδη... αν τωρα μου ερθει και παρω την σειρα με ολα τα ασημενια... ή την ολοκληρωμενη συλλογη... θα λειπει ο κολοκοτρωνης;;; οχι φυσικα!

λογικα εχουν δεσμευσει τα αναλογα νομισματα για τις συλλογες. συμφωνα με τα γραφομενα τους, ειναι 2600 συλλογες με ολα τα ασημενια... και 1000 ολοκληρωμενες συλλογες με ολα τα κερματα!

δεδομενου οτι η κοπη του καθε ασημενιου ειναι 4000 τεμαχια, αν αφαιρεσεις τα 3600 κερματα των συλλογων, μενουν μολις 400! αυτα εφυγαν απο κολοκοτρωνη και απο καποδιστρια 371 εχουν πουληθει.

δεν ξερω απο τα αλλα.. και απο συλλογες... μιλαω για τα μεμονομενα!



Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #408 στις: Μάρτιος 26, 2021, 03:19:20 μμ »

Παιδιά εγώ πήρα τον Κολοκοτρώνη κ είναι πανέμορφο νόμισμα..δεν το πήρα ούτε για μεταπώληση ούτε για να έχουμε να λέμε..τρέφω μεγάλη αγάπη στα παλικάρια κ νιώθω περήφανος που είμαι Έλληνας ..δεν με νοιάζουν τα 200 εύρο χανάλι μόνο αυτό πήρα ...ζήτω το έθνος..ζήτω η Ελλάδα αιώνια η μνήμη στα παλικάρια δέος κ συγκίνηση κ μόνο που μιλάω για τους ελευθερωτές μας ..χρόνια πολλά Ελλάδα χρόνια πολλά αδέρφια!!!

ζητω το εθνος......................................

                                                                                200 ευρω
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #409 στις: Μάρτιος 26, 2021, 05:17:11 μμ »

ειδα που καποιοι φιλοι εγραψαν οτι ο κολοκοτρωνης τελειωσε και απο καποδιστρια εχουν μεινει 29 τεμαχια...

τι ακριβως παει να πει τελειωσε;;; δηλαδη... αν τωρα μου ερθει και παρω την σειρα με ολα τα ασημενια... ή την ολοκληρωμενη συλλογη... θα λειπει ο κολοκοτρωνης;;; οχι φυσικα!

λογικα εχουν δεσμευσει τα αναλογα νομισματα για τις συλλογες. συμφωνα με τα γραφομενα τους, ειναι 2600 συλλογες με ολα τα ασημενια... και 1000 ολοκληρωμενες συλλογες με ολα τα κερματα!

δεδομενου οτι η κοπη του καθε ασημενιου ειναι 4000 τεμαχια, αν αφαιρεσεις τα 3600 κερματα των συλλογων, μενουν μολις 400! αυτα εφυγαν απο κολοκοτρωνη και απο καποδιστρια 371 εχουν πουληθει.

δεν ξερω απο τα αλλα.. και απο συλλογες... μιλαω για τα μεμονομενα!






Πολυ σωστα.
Καταγράφηκε

thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #410 στις: Μάρτιος 26, 2021, 05:41:52 μμ »

ειδα που καποιοι φιλοι εγραψαν οτι ο κολοκοτρωνης τελειωσε και απο καποδιστρια εχουν μεινει 29 τεμαχια...

τι ακριβως παει να πει τελειωσε;;; δηλαδη... αν τωρα μου ερθει και παρω την σειρα με ολα τα ασημενια... ή την ολοκληρωμενη συλλογη... θα λειπει ο κολοκοτρωνης;;; οχι φυσικα!

λογικα εχουν δεσμευσει τα αναλογα νομισματα για τις συλλογες. συμφωνα με τα γραφομενα τους, ειναι 2600 συλλογες με ολα τα ασημενια... και 1000 ολοκληρωμενες συλλογες με ολα τα κερματα!

δεδομενου οτι η κοπη του καθε ασημενιου ειναι 4000 τεμαχια, αν αφαιρεσεις τα 3600 κερματα των συλλογων, μενουν μολις 400! αυτα εφυγαν απο κολοκοτρωνη και απο καποδιστρια 371 εχουν πουληθει.

δεν ξερω απο τα αλλα.. και απο συλλογες... μιλαω για τα μεμονομενα!





Πολύ σωστός, απλώς τα άλλα είναι απλησίαστα
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #411 στις: Μάρτιος 26, 2021, 06:29:12 μμ »

Αν υπαρχει πολυ μεγαλη ζητηση για τα μεμονωμενα και ελαχιστη για τις κασετινες δεν βγαζει νοημα να "σπασουν" τις κασετινες ;
Ετσι και αλλιως δεν ειναι οτι υπαρχει εστω και ελαχιστη εκπτωση στις κασετινες.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4376


Προφίλ
« Απάντηση #412 στις: Μάρτιος 27, 2021, 12:01:18 πμ »

αυτο θα το κανουν αν το κανουν... προς το τελος... οχι τωρα! οταν πια ολα εχουν περασει... δηλαδη προς τελος του χρονου...

το θεμα ειναι οτι ετσι θα αλλαξει ο αριθμος των ολοκληρωμενων συλλογων ή της συλλογης μονο των αργυρων... δεν θα ειναι πια 1000 και 2600 αλλα μικροτερος... ομως μιας και αυτοι πανε για το χρημα.. μπορει να το κανουν... και να βρεθουν προς το τελος κολοκοτρωνηδες και καποδιστριες...

μπορει παλι και να μην το κανουν... και να "αγορασει" το κρατος τις εναπομειναντες σειρες για δωρα σε ξενους επισημους κτλ...
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #413 στις: Μάρτιος 27, 2021, 08:48:36 πμ »

Η ζήτηση είναι ελάχιστη σε σχέση με το μέγεθος του ιστορικού γεγονότος.Ο λόγος είναι φυσικά οι εξωφρενικές τιμές που ξεπερνάνε τα όρια της αισχροκέρδειας με θράσος κιόλας βομβαρδίζουν καθημερινά για το νομισματικό πρόγραμμα.Βεβαια στα Μ.μ.ε δεν βρίσκεται κανείς να αναδείξει το θέμα που με τις ευλογίες του υπουργείου οικονομικών και της επιτροπής προσπαθούν να αρμεξουν το κόσμο πατώντας πάνω στο πατριωτικό φιλότιμο.Μαλλον το παθημα των Ολυμπιακών αγώνων δεν μας έγινε μάθημα...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #414 στις: Απρίλιος 03, 2021, 08:27:15 μμ »



ζητω το εθνος......................................

                                                                                200 ευρω

απο κει βγαινει και το γνωστον " ουτε για ζητω δεν εχουμε μαγκες "
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #415 στις: Απρίλιος 14, 2021, 02:19:20 πμ »

Παιδια αν παρατηρήσατε ειναιι πλέον διαθέσιμος ξανα ο Κολοκοτρώνης ...πράγμα που σημαινει ότι σπάσανε τις συλλογές τις ξύλινες με τα ασημένια για να πουλήσουν μεμονωμένα όσα έστω έχουν απήχηση..και ρωτάω..είναι νόμιμο αυτό;επιτρέπετε να το κάνει η επιτροπή..και εκτός αυτού είναι μια απελπισμένη κίνηση αυτή για μένα..χάλια μαύρα χάλια ενώ είμαι από αυτούς που δεν ήθελα να περάσουν αυτά τα νομίσματα και να μην έχω έστω δύο κ αγόρασα τώρα που το σκέφτομαι θέλω να δηλώσω ντροπή και αισχος  στην αισχροκέρδεια που ήθελε να βγάλει η επιτροπή από τους ταλεπορημενους συνεληνες συλλέκτες μέσα στην κρίση κ σε διπλή κρίση λόγο κ του Κορονα..σίχαματα είναι Μ###### που αγόρασα να τα βάλουν στο #### τους γυρίστε τους την πλάτη στις σκατορατσες ..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 11:02:06 μμ από dsp » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #416 στις: Απρίλιος 14, 2021, 06:36:07 πμ »

Παιδια αν παρατηρήσατε ειναιι πλέον διαθέσιμος ξανα ο Κολοκοτρώνης ...πράγμα που σημαινει ότι σπάσανε τις συλλογές τις ξύλινες με τα ασημένια για να πουλήσουν μεμονωμένα όσα έστω έχουν απήχηση..


Η αυτό, η κόψαν αλλά, ποιος τους εμποδίζει;
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #417 στις: Απρίλιος 14, 2021, 11:31:33 πμ »

Εδώ και ώρα ξαναδιαβάζω το θέμα μήπως και έχει αναφερθεί κάπου αλλά δεν το βλέπω. Έχω μια ερώτηση από περιέργεια αν κανείς ξέρει. Η αναγραφόμενη ονομαστική αξία δεν αποτελεί μέρος των χρημάτων του ελληνικού δημοσίου; Αυτά τα χρήματα τα επιστρέφει η επιτροπή στο κράτος ή είναι έμμεση χρηματοδότηση;
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1054



Προφίλ
« Απάντηση #418 στις: Απρίλιος 14, 2021, 12:00:18 μμ »

Έμμεση.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1054



Προφίλ
« Απάντηση #419 στις: Απρίλιος 14, 2021, 12:09:00 μμ »

Η επιτροπή είχε ανακοινώσει ότι τα νομίσματα της θα διατίθενται τμηματικά. Άρα εφ’οσον ένα έκανε sold out στην Αθήνα και δεν ξέρω που άλλου, έκοψαν και κάποια ακόμα από το σύνολο που υποτιθεται θα κόψουν από αυτό το κομματι.

Στην ουσία,μην μπορώντας να είναι σίγουροι για το τι θα πουλήσουν και τι όχι, (με πειρα από τους Ολυμπιακούς 2004), κάνουν τμηματικές κοπες μέχρι του συνόλου του αριθμού του κάθε νομίσματος, δεν νομίζω ότι «σπάνε» κασετίνες. Μπορεί απλά κάποια νομίσματα, να μην κοπούν καθόλου κοντά στις αρχικές ποσότητες που δήλωσαν, διότι ανέλαβαν και το κόστος κατασκευής τους μαζί με την αξία του μετάλλου,  όποτε υπάρχει μια φειδω νομίζω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29 30 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo