Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:46:10 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΙΑ  (Αναγνώστηκε 25586 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:03:41 μμ »

δεν συμφωνω με τον gemuncey23 σε καμια περιπτωση..απο την στιγμη που με τα ξερα καιγονται κ τα χλωρα πιο καλα να μην υπαρξει τετοιο θεμα..και μαλιστα απο εδω κ περα οποιο αλεξιπτωτο σηκωνει αρχαια νομισματα για εκτιμηση θα κανω αμεσα καταγγελια γιατι περα απο τους νομιμους υπαρχουν πολλοι που θελουν να κανουν σκατοδουλειες..ακομα κ οι νομιμοι αμα βλεπουν ενα καλο κομματι δεν θα λενε οχι στην αγορα του κ μετα να το κανουν νομιμο

Να κάνετε ό,τι θέλετε αγαπητέ. Δεν πρόκειται θα σταθούμε εμπόδιο στις καταγγελτικές σας φαντασιώσεις ούτε και στις εισαγγελικές σας εμμονές.

Όμως αφήστε ήσυχο και ατάραχο από τις ανούσιες και ετεροχρονισμένες κραυγές σας το παρόν θέμα, ώστε να μπορέσει να αναδειχθεί η μεγαλειώδεις ελληνική νομισματοκοπία.

Έχει ωραία μέρα σήμερα! Κάντε έναν ωραίο περίπατο να πάρετε λίγο φρέσκο αέρα και κυνηγείστε αργότερα τους κακούς αρχαιοκάπηλους..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:05:41 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:37:23 μμ »

Χάριν σοι ἔχω  αγαπητε  gemuncey23..σπευδω δια περιπατο..Ἔχ' ἡρέμα παρακαλω
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:55:26 μμ »

Χαίρω ιδιαιτέρως αγαπητέ που η ενασχόληση σας μαζί μου, σας οδηγεί σε υψηλότερες πνευματικές ατραπούς. Αξιοθαύμαστη και η σπουδή σας στα αρχαία ελληνικά.

Εύχομαι εγκαρδίως να έχετε έναν ευχάριστο και αναζωογονητικό περίπατο.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 08:45:45 πμ »

 Χάριν σοι ἔχω gemuncey23..Ἔρρωσο & ὑγίαινε,εἰς αὖθις!..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:36:38 μμ »

Μια πολύ καλή μελέτη για το Αθηναϊκό δεκάδραχμο:
http://numismatics.org/digitallibrary/ark:/53695/nnan146798


Τελικά ψόφησε η κατσίκα του γείτονα ή ακόμη... Θυμός
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:23:23 πμ »

Στην ιστοσελίδα του Βυζαντινου Μουσειου Θεσσαλονικης υπάρχουν οδηγίες και έγγραφα σχετικα με τη χορηγηση αδειας κατοχης κινητων μνημειων. Θα ειχε ενδιαφερον να μας πει οποιος εχει κανει την παραπανω διαδικασια να μας πει το ποσο ευκολη ή χρονοβορα ειναι, μιας και μιλαμε για γραφειοκρατικες διαδικασιες του δημοσιου.

Πέρσι το καλοκαίρι έκανα τη διαδικασία για βυζαντινό νόμισμα. Οι αρχαιολόγοι ήταν εξυπηρετικοί και με βοήθησαν δίνοντας μου πληροφορίες και συμβουλές για να γίνει η διαδικασία πιο εύκολα και γρήγορα. Δόθηκε ραντεβού, ανοίχτηκε ο φάκελος και το νόμισμα αποδόθηκε. Απλά ακόμη δε στάλθηκαν τα έγγραφα.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 08:34:03 πμ »

Εγω οχι απλα θα συμφωνησω με τον gemuncey θα επαυξανω κιολας λεγοντας οτι πρεπει να προτειναμε με καποιο νομιμο τροπο (με αποδειξη)  κατοχη''ελληνικου μόνο'' νομισματος μετα απο αγορα απτο εξωτερικο στο πλαισιο του επαναπατρισμου χωρις να εχω το δικαιωμα να το πουλησω ή χαρισω στο εξωτερικο..ας παραμεινει νομος που δεν επιτρεπει να φυγει οτιδηποτε αρχαιο απτην χωρα μας..
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 05:22:14 μμ »

Εγώ θα τα πω λίγο ‘’σκληρά’’ και ας μου το συγχωρέσουν οι φίλοι και συνάδελφοι συλλέκτες αρχαίων και νεότερων νομισμάτων.
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ…
Οι πολιτειακές κεφαλές , η πνευματική και οικονομική ελίτ της χώρας μας  ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ οι    Έλληνες και τα παιδιά τους να αγαπήσουν και να ασχοληθούν με την αρχαία Ελληνική ιστορία , φιλοσοφία γιατί αναπόφευκτα η σύγκριση του παρελθόντος με το παρόν θα είναι αδυσώπητα σκληρή εναντίον τους. Ασε που θα αποκτήσουν και κριτική σκέψη …
Προτιμούν και έχουν πετύχει να στρέφουν την ‘’μάζα’’  σε άλλες πιο ισοπεδωτικές ασχολίες που είναι και ιδιαίτερα κερδοφόρες για την οικονομική ελίτ που άλλωστε αλληλοϋποστηρίζονται (πχ ποδόσφαιρο, σκουπιδοτηλεόραση, σκυλάδικα- πνευματικά κέντρα κ.α.)
Έτσι λοιπόν και κατ’ επέκταση δεν θα μπορούσε παρα και το Υπουργείο Πολιτισμού (?) να  είναι χειραγωγούμενο και υποχείριο τους. Ο κάθε (βλάξ ?) υπουργός, υφυπουργός και Γεν. Γραμματέας απλά συνεχίζει την χωρίς όραμα αναχρονιστική πολιτική (σωστή κατ’ αυτούς) στο θέμα των ιδιωτικών συλλογών αρχαίων αντικειμένων και νομισμάτων και μένει ήσυχος εν ηρεμία (τρικυμία…) πως έχει βάλει τους τυμβωρύχους τους αρχαιοκάπηλους και τους συλλέκτες στο ίδιο τσουβάλι.
Εν κατακλείδι και για να μην μακρηγορώ (που απεχθάνομαι  Σαρκασμός   ) , θα μπορούσε ο/η κάθε υπουργός να μας απαντήσει πως διάολο βρίσκονται αυτήν την στιγμή προς πώληση σε καταστήματα του εξωτερικού (διαδικτυακά και φυσικά) πάνω από μισό εκατομμύριο αρχαία Ελληνικά νομίσματα ??
Μπορεί να μας πει πως αυτά βγήκαν έξω από την γενέθλια γη τους ??
Μήπως μπορεί  να απαντήσει ένα από τα 17 ξένα  Αρχαιολογικά Ινστιτούτα εν Ελλάδι ??
Μερικά από αυτά είναι πάνω από 150 χρόνια στην Ελλάδα , όλο και ‘’κάτι ‘’ θα ξέρουν… Κλείσιμο ματιού

Αφήστε ξέρω την απάντηση…οι Έλληνες συλλέκτες νομισμάτων φταίνε …
Αυτοί οι καταραμένοι που θα ξεπουλήσουν την αρχαία κληρονομιά μας αν τους αφήσουμε ελεύθερα να έχουν αυτή την συναρπαστική σχέση αγάπης με αντικείμενα του παρελθόντος…

ΥΓ 1  Θέλει 6 μήνες υποχρεωτική αναμονή για να γίνει η μεταβίβαση νομίσματος από Έλληνα συλλέκτη σε  συλλέκτη… ! Φέετααα… Μεγάλο χαμόγελο
Στην έξω από δω Ευρώπη - Αμερική  σε μερικά νανοδευτερόλεπτα, όσα χρειάζονται για ένα κλικ…

ΥΓ 2 Μαρτυρία εξομολόγηση φίλου μου συλλέκτη ιδιαίτερα ευκατάστατου επιχειρηματία:
<<Tornezie σιγά μην πηγαίνω κάθε εβδομάδα που όλο και κάτι αγοράζω από το εξωτερικό ΝΟΜΙΜΑ να χάνω δύο μέρες πήγαινε έλα στην Εφορεία Αρχ. -Μουσείο-Εφορεία. Το έκανα στην αρχή…Κρατάω τα τιμολόγια - αποδείξεις- εμβάσματα , κάνω και σκριν σοτ και περιμένω αν θα αλλάξει κάποτε ο νόμος στην Ελλάδα. Άσε που έχω νοικιάσει και μια θυρίδα στο Μόναχο και κάθε μήνα που πάω για δουλειά όλο και κάποια νομίσματα  θα αγοράσω από τα μαγαζιά μπουτίκ νομισμάτων και τα βάζω εκεί μέχρι νεωτέρας.
Αυτοί εκεί στο υπουργείο έχουν χρόνο για χάσιμο, εγώ δεν έχω…>>
 

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 05:25:42 μμ από Tornezios » Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 07:03:21 μμ »

Γιώργο τα λες πάρα πολύ ωραία. Συμφωνώ 100% μαζί σου. Είναι εξοργιστικό να βλέπεις σε δημοπρασίες εξαιρετικά αρχαία Ελληνικά νομίσματα και (πρακτικά) να σου απαγορεύει το κράτος να έχεις τη δική σου συλλογή ελεύθερα.
Αν καταργηθούν όλοι αυτοί οι περιορισμοί δεν ξέρω τι θα γίνει, θα φύγουν όλα τα αρχαία νομίσματα στο εξωτερικό ή θα έρθουν περισσότερα στην Ελλάδα? Νομίζω το δεύτερο.
Φίλος μου από Ρωσία ήθελε να μου στείλει δώρο δύο αρχαία Ελληνικά νομίσματα από την περιοχή της Χερσονήσου (Κριμαία) αλλά του αρνήθηκα και όταν του εξήγησα τους λόγους έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Αυτός πηγαίνει με ανιχνευτή μετάλλων, ελεύθερα, και ψάχνει σε διάφορες τοποθεσίες. Όλα νόμιμα.
Η προώθηση της ισοπέδωσης των πάντων και η κουλτούρα της αποβλάκωσης είναι πάγια πολιτική του Ελληνικού κράτους. Και, όπως πολύ σωστά είπες, οι περιορισμοί στη συλλογή αρχαίων νομισμάτων εντάσσεται σε αυτό το πλαίσιο. Σκέφτονται πόσο πιο πολλά εμπόδια να βάλουν και πόσο πιο πολύ γραφειοκρατία να φορτώσουν ώστε να αποθαρρύνουν τη συλλογή αρχαίων νομισμάτων. Κρίμα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 04:17:42 πμ »

Μπορεί να μας πει πως αυτά βγήκαν έξω από την γενέθλια γη τους ??

Ο τρόπος π το εκφραζεις αδικεί αυτό π λες.
Δεν βγήκαν όλα φυσικά από την γενέθλια γη τους. Κάποια μπορεί να βγήκαν από το Πακιστάν ή την Ισπανία.
Κάποια βγήκαν από την γενέθλια γη τους αλλά η γενέθλια γη τους δεν είναι μέσα στα όρια της μοντέρνας ελλαδας.
Όχι ότι δεν γίνεται αυτό π λες φυσικά. Το χω ξαναγράψει για το Ρυθμό π βλέπω συλλογές μουσείων να μεγαλώνουν με νομίσματα που αναγκαστικά πρέπει να βρέθηκαν στον γεωγραφικό χώρο της μοντέρνας ελλαδας.
Δε διαφωνώ δλδ με αυτό π λες.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 09:22:33 μμ »

Μπορεις να εχεις τη δικη σου συλλογη ελευθερα! Οσο ελευθερα εχεις ενα αυτοκινητο ή ενα σπιτι ή οτιδηποτε αλλο. Αρκει να δηλωνεις στην εφορία αυτο που εχεις!! Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι δυσκολο για καποιον να συλλέξει οταν ειναι σε καποιο πολυ μικρο νησι ή σε καποιο απομακρυσμένο μικρο χωριο. Για τους υπόλοιπους η διαδικασια ειναι ευκολη. Μπορει να βρειτε καποιες δυσκολιες την πρωτη φορα λογω άγνοιας. Οταν εισαι νομιμος δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα.
Συλλέγω αρχαια ποσα χρονια τωρα και δεν εχω αντιμετωπίσει προβλημα.
Ο νομος σου επιτρεπει να πουλησεις τα αρχαια σου νομισματα ή να τα χαρισεις. Με τον ορο οτι το κρατος εχει τον πρωτο λογω στην αγορα στην τιμη που δηλωνεις οτι θα πουλησεις και εχει διορία 1 μηνα απο την αιτηση. Πολυ σπανια (εως ποτε) θα σας πουν οτι θελουν νομισμα σας. Τα μουσεια ειναι πληρη απο αρχαια νομισματα. Εχουν τσουβαλια ολοκληρα στις αποθηκες τους και δεν ξερουν τι να τα κανουν!!
Και κατι τελευταιο γιατι το βλεπω συχνα και το εχω βαρεθει... τα νομισματα δεν ειναι μοναδικα εργα τεχνης για να σκαμε απο στεναχώρια που βρίσκονται στο εξωτερικο ενω τα εχουμε σε πληθώρα και εμεις, ας ειναι εκει να μας διαφημίζουν και να μαθαίνουν την ιστορια μας σε ολο τον κοσμο.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 10:07:33 μμ »

Εγώ θα τα πω λίγο ‘’σκληρά’’ και ας μου το συγχωρέσουν οι φίλοι και συνάδελφοι συλλέκτες αρχαίων και νεότερων νομισμάτων.
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ…
Οι πολιτειακές κεφαλές , η πνευματική και οικονομική ελίτ της χώρας μας  ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ οι    Έλληνες και τα παιδιά τους να αγαπήσουν και να ασχοληθούν με την αρχαία Ελληνική ιστορία , φιλοσοφία γιατί αναπόφευκτα η σύγκριση του παρελθόντος με το παρόν θα είναι αδυσώπητα σκληρή εναντίον τους. Ασε που θα αποκτήσουν και κριτική σκέψη …
Προτιμούν και έχουν πετύχει να στρέφουν την ‘’μάζα’’  σε άλλες πιο ισοπεδωτικές ασχολίες που είναι και ιδιαίτερα κερδοφόρες για την οικονομική ελίτ που άλλωστε αλληλοϋποστηρίζονται (πχ ποδόσφαιρο, σκουπιδοτηλεόραση, σκυλάδικα- πνευματικά κέντρα κ.α.)
Έτσι λοιπόν και κατ’ επέκταση δεν θα μπορούσε παρα και το Υπουργείο Πολιτισμού (?) να  είναι χειραγωγούμενο και υποχείριο τους. Ο κάθε (βλάξ ?) υπουργός, υφυπουργός και Γεν. Γραμματέας απλά συνεχίζει την χωρίς όραμα αναχρονιστική πολιτική (σωστή κατ’ αυτούς) στο θέμα των ιδιωτικών συλλογών αρχαίων αντικειμένων και νομισμάτων και μένει ήσυχος εν ηρεμία (τρικυμία…) πως έχει βάλει τους τυμβωρύχους τους αρχαιοκάπηλους και τους συλλέκτες στο ίδιο τσουβάλι.
Εν κατακλείδι και για να μην μακρηγορώ (που απεχθάνομαι  Σαρκασμός   ) , θα μπορούσε ο/η κάθε υπουργός να μας απαντήσει πως διάολο βρίσκονται αυτήν την στιγμή προς πώληση σε καταστήματα του εξωτερικού (διαδικτυακά και φυσικά) πάνω από μισό εκατομμύριο αρχαία Ελληνικά νομίσματα ??
Μπορεί να μας πει πως αυτά βγήκαν έξω από την γενέθλια γη τους ??
Μήπως μπορεί  να απαντήσει ένα από τα 17 ξένα  Αρχαιολογικά Ινστιτούτα εν Ελλάδι ??
Μερικά από αυτά είναι πάνω από 150 χρόνια στην Ελλάδα , όλο και ‘’κάτι ‘’ θα ξέρουν… Κλείσιμο ματιού

Αφήστε ξέρω την απάντηση…οι Έλληνες συλλέκτες νομισμάτων φταίνε …
Αυτοί οι καταραμένοι που θα ξεπουλήσουν την αρχαία κληρονομιά μας αν τους αφήσουμε ελεύθερα να έχουν αυτή την συναρπαστική σχέση αγάπης με αντικείμενα του παρελθόντος…

ΥΓ 1  Θέλει 6 μήνες υποχρεωτική αναμονή για να γίνει η μεταβίβαση νομίσματος από Έλληνα συλλέκτη σε  συλλέκτη… ! Φέετααα… Μεγάλο χαμόγελο
Στην έξω από δω Ευρώπη - Αμερική  σε μερικά νανοδευτερόλεπτα, όσα χρειάζονται για ένα κλικ…

ΥΓ 2 Μαρτυρία εξομολόγηση φίλου μου συλλέκτη ιδιαίτερα ευκατάστατου επιχειρηματία:
<<Tornezie σιγά μην πηγαίνω κάθε εβδομάδα που όλο και κάτι αγοράζω από το εξωτερικό ΝΟΜΙΜΑ να χάνω δύο μέρες πήγαινε έλα στην Εφορεία Αρχ. -Μουσείο-Εφορεία. Το έκανα στην αρχή…Κρατάω τα τιμολόγια - αποδείξεις- εμβάσματα , κάνω και σκριν σοτ και περιμένω αν θα αλλάξει κάποτε ο νόμος στην Ελλάδα. Άσε που έχω νοικιάσει και μια θυρίδα στο Μόναχο και κάθε μήνα που πάω για δουλειά όλο και κάποια νομίσματα  θα αγοράσω από τα μαγαζιά μπουτίκ νομισμάτων και τα βάζω εκεί μέχρι νεωτέρας.
Αυτοί εκεί στο υπουργείο έχουν χρόνο για χάσιμο, εγώ δεν έχω…>>
 

Έτσι ακριβώς είναι μπράβο+++++++++++++++++++++++++++++++++++

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2021, 10:33:04 πμ από athas » Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 10:47:45 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με το Διονύση. Στις 19/1/21 υπέβαλα ηλεκτρονικά τα απαιτούμενα έντυπα (παραστατικά αγοράς, ψηφιακές φωτογραφίες και την αίτηση - 15 λεπτά χρόνος). Στις 26/1/21 με κάλεσαν στο κινητό για να ορίσουμε το ραντεβού όποτε με βόλευε. Στις 2/2 (που επέλεξα εγώ) πήγα στην εφορεία αρχαιοτήτων και συμπλήρωσα το τριπλότυπο έντυπο και επέδειξα τα νομίσματα (5 λεπτά χρόνος). Η βεβαίωση ήρθε στο γραμματοκιβώτιό μου μία εβδομάδα αργότερα. Συνολικά αφιέρωσα 20 λεπτά από το χρόνο μου!!!! Για  εξαιρετικού ενδιαφέροντος βυζαντινά νομίσματα που απόκτησα από δημοπρασίες τον προηγούμενο χρόνο.

Ας ξεπεράσουμε λοιπόν το κλισέ των δυσχερειών που δήθεν θέτει ο αρχαιολογικός νόμος και του στενοκέφαλου κράτους που αποτρέπει τους Έλληνες να ασχοληθούν με τη συλλογή αρχαίων. Οι παράνομες ανασκαφές ορθά απαγορεύονται (ας αναλογιστεί καθένας το γιατί) αλλά αυτό αφορά και τα σύγχρονα νομίσματα (πχ λίρες). Οι αγοραπωλησίες αρχαίων επιτρέπονται για νομίμως κτηθέντα αρχαία  αντικείμενα - νομίσματα. Απαγορεύονται όταν αυτά αυτά αποτελούν προϊόν λαθρανασκαφής. Το ίδιο όμως ισχύει και για τα σύγχρονα νομίσματα. Η αγοροπωλησία πχ χρυσών λιρών ή άλλων σύγχρονων νομισμάτων που αποτελούν προϊόντα κλοπής ή άλλων έκνομων ενεργειών δεν είναι παράνομη;

Είμαι σίγουρος ότι η αμφιβολία που εκφράζεται από κάποιους στο στέκι οφείλεται σε άγνοια και μόνο. Και όπως ο Διονύσης και εγώ εκφράζουμε την προσωπική μας (θετική) εμπειρία, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε και κάποια άλλη θετική ή αρνητική (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ όμως) εμπειρία.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 11:08:12 πμ »

ok..η σειρα λοιπον ειναι να πας πρωτα στην εφ.αρχ. ..να συμπληρωσεις εντυπα οτι θες να χεις 5-6 νομισματα αρχαια ή αφου τα αγορασεις να τους τα δειξεις και να τα συμπληρωσεις μετα?.υπαρχει αντιτυπο των εντυπων που συμπληρωνεις?
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 07:17:52 πμ »

Πρωτα αγοραζεις οτι θες και μετα πας..
Οποιος δεν το εχει ξανακανει, ας παρει ενα τηλεφωνο στην εφορία και να ρωτησει ποια ειναι η διαδικασια για να μην εχει το άγχος οτι θα κανει κατι λαθος.
Μια συμβουλη. Να αγοράζετε απο οικους δημοπρασιών της Ευρωπαϊκής ένωσης ώστε να μην εχετε τελωνείο. Αν μπλεξετε με τελωνείο, θα παρετε το νομισμα μετα απο 1 χρονο  Σαρκασμός
Αν και 2 φορες που πηρα απο Ελβετια ηρθε με κουριερ και δεν περασε τελωνείο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences