Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:47:51 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 δραχμές 1876. Εμφανιστηκε!  (Αναγνώστηκε 20686 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 01:44:56 μμ »

Ναι Δημήτρη και εδώ μου δίνεις βήμα να πω και μια ατάκα του τόσο αγαπητού μου Δημήτρη είμαι σίγουρος είναι δική του πάντα την έλεγε ο συγχωρεμένος.
Λοιπόν έλεγε: « μπορεί ένα νόμισμα να είναι σπάνιο αλλά οι συλλέκτες του σπανιότεροι». Πόσο δίκιο είχε άργησα να το καταλάβω αλλά η ζωή μου το έφερε μπροστά μου.

Απόλυτα σωστό. Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα και τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν. Η σπανιότητα ενός νομίσματος δεν καθορίζεται από το αν είναι δημοφιλές ή την τρέχουσα αξία του. Τα σπάνια νομίσματα άλλοτε είναι πανάκριβα και κάποιες φορές όχι και τόσο. Επίσης κάποια είναι σπάνια μόνο σε υψηλές καταστάσεις ενώ άλλα είναι σπάνια σε οποιαδήποτε κατάσταση. Οι τιμές; Ένας θεός ξέρει! Για παράδειγμα τι είναι πιο σπάνιο, το τάλιρο των Αθηνών του 33 με την κουκουβάγια ή το πενηντάρικο του 76; Εγώ θα πω το τάλιρο του 33 σε οποιαδήποτε κατάσταση (14-15 κομμάτια γνωστά), αλλά σε τιμές το πενηντάρικο είναι πιο ακριβό γιατί είναι πιο δημοφιλές και συλλέγεται και από τους ξένους, ενώ η κουκουβάγια μόνο από Έλληνες συλλέκτες. Άρα ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Επίσης για κάθε συλλέκτη η σπανιότητα έχει σχέση και με το τι έχει στη συλλογή του. Για μένα το ταπεινό χαλκονικέλινο 20λεπτο του 93 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι σπανιότερο του χρυσού πενηντάρικου, όπως και ο Βασιλακόπουλος έγραψε ίσως όχι με τον σωστό τρόπο. Πενηντάρικα έχω δει πολλά, 20λεπτο μιά φορά χτύπησα σε δημοπρασία το πήρε άλλος, μεταπουλήθηκε και κατέληξε ως MS63 σε μεγάλο συλλέκτη στην Αθήνα. Δεν ξαναείδα (ότι κυκλοφορεί είναι details και χαμηλόβαθμο) και ίσως μου μείνει τρύπα, τι να κάνουμε δεν θα μας φύγει και ο βραδυνός ύπνος.......Αλλά ότι και να πω τα χρυσά πενηντάρικα και κατοστάρικα του 76 θα συνεχίσουν να τραβούν τα βλέμματα. 
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 03:04:32 μμ »

Ναι Δημήτρη και εδώ μου δίνεις βήμα να πω και μια ατάκα του τόσο αγαπητού μου Δημήτρη είμαι σίγουρος είναι δική του πάντα την έλεγε ο συγχωρεμένος.
Λοιπόν έλεγε: « μπορεί ένα νόμισμα να είναι σπάνιο αλλά οι συλλέκτες του σπανιότεροι». Πόσο δίκιο είχε άργησα να το καταλάβω αλλά η ζωή μου το έφερε μπροστά μου.

Απόλυτα σωστό. Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα και τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν. Η σπανιότητα ενός νομίσματος δεν καθορίζεται από το αν είναι δημοφιλές ή την τρέχουσα αξία του. Τα σπάνια νομίσματα άλλοτε είναι πανάκριβα και κάποιες φορές όχι και τόσο. Επίσης κάποια είναι σπάνια μόνο σε υψηλές καταστάσεις ενώ άλλα είναι σπάνια σε οποιαδήποτε κατάσταση. Οι τιμές; Ένας θεός ξέρει! Για παράδειγμα τι είναι πιο σπάνιο, το τάλιρο των Αθηνών του 33 με την κουκουβάγια ή το πενηντάρικο του 76; Εγώ θα πω το τάλιρο του 33 σε οποιαδήποτε κατάσταση (14-15 κομμάτια γνωστά), αλλά σε τιμές το πενηντάρικο είναι πιο ακριβό γιατί είναι πιο δημοφιλές και συλλέγεται και από τους ξένους, ενώ η κουκουβάγια μόνο από Έλληνες συλλέκτες. Άρα ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Επίσης για κάθε συλλέκτη η σπανιότητα έχει σχέση και με το τι έχει στη συλλογή του. Για μένα το ταπεινό χαλκονικέλινο 20λεπτο του 93 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι σπανιότερο του χρυσού πενηντάρικου, όπως και ο Βασιλακόπουλος έγραψε ίσως όχι με τον σωστό τρόπο. Πενηντάρικα έχω δει πολλά, 20λεπτο μιά φορά χτύπησα σε δημοπρασία το πήρε άλλος, μεταπουλήθηκε και κατέληξε ως MS63 σε μεγάλο συλλέκτη στην Αθήνα. Δεν ξαναείδα (ότι κυκλοφορεί είναι details και χαμηλόβαθμο) και ίσως μου μείνει τρύπα, τι να κάνουμε δεν θα μας φύγει και ο βραδυνός ύπνος.......Αλλά ότι και να πω τα χρυσά πενηντάρικα και κατοστάρικα του 76 θα συνεχίσουν να τραβούν τα βλέμματα. 

Ακριβός έτσι είναι, αυτά έλεγε και ο Βασιλακόπουλος αλλά,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 03:43:03 μμ »

Ναι Δημήτρη και εδώ μου δίνεις βήμα να πω και μια ατάκα του τόσο αγαπητού μου Δημήτρη είμαι σίγουρος είναι δική του πάντα την έλεγε ο συγχωρεμένος.
Λοιπόν έλεγε: « μπορεί ένα νόμισμα να είναι σπάνιο αλλά οι συλλέκτες του σπανιότεροι». Πόσο δίκιο είχε άργησα να το καταλάβω αλλά η ζωή μου το έφερε μπροστά μου.

Απόλυτα σωστό. Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα και τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν. Η σπανιότητα ενός νομίσματος δεν καθορίζεται από το αν είναι δημοφιλές ή την τρέχουσα αξία του. Τα σπάνια νομίσματα άλλοτε είναι πανάκριβα και κάποιες φορές όχι και τόσο. Επίσης κάποια είναι σπάνια μόνο σε υψηλές καταστάσεις ενώ άλλα είναι σπάνια σε οποιαδήποτε κατάσταση. Οι τιμές; Ένας θεός ξέρει! Για παράδειγμα τι είναι πιο σπάνιο, το τάλιρο των Αθηνών του 33 με την κουκουβάγια ή το πενηντάρικο του 76; Εγώ θα πω το τάλιρο του 33 σε οποιαδήποτε κατάσταση (14-15 κομμάτια γνωστά), αλλά σε τιμές το πενηντάρικο είναι πιο ακριβό γιατί είναι πιο δημοφιλές και συλλέγεται και από τους ξένους, ενώ η κουκουβάγια μόνο από Έλληνες συλλέκτες. Άρα ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Επίσης για κάθε συλλέκτη η σπανιότητα έχει σχέση και με το τι έχει στη συλλογή του. Για μένα το ταπεινό χαλκονικέλινο 20λεπτο του 93 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι σπανιότερο του χρυσού πενηντάρικου, όπως και ο Βασιλακόπουλος έγραψε ίσως όχι με τον σωστό τρόπο. Πενηντάρικα έχω δει πολλά, 20λεπτο μιά φορά χτύπησα σε δημοπρασία το πήρε άλλος, μεταπουλήθηκε και κατέληξε ως MS63 σε μεγάλο συλλέκτη στην Αθήνα. Δεν ξαναείδα (ότι κυκλοφορεί είναι details και χαμηλόβαθμο) και ίσως μου μείνει τρύπα, τι να κάνουμε δεν θα μας φύγει και ο βραδυνός ύπνος.......Αλλά ότι και να πω τα χρυσά πενηντάρικα και κατοστάρικα του 76 θα συνεχίσουν να τραβούν τα βλέμματα. 

Ακριβός έτσι είναι, αυτά έλεγε και ο Βασιλακόπουλος αλλά,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

+1   Ετσι ακριβος..
Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 08:44:45 μμ »

Ακρειβώς
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 09:21:48 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο
ακριβως
Καταγράφηκε

YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 09:24:01 μμ »

Ναι Δημήτρη και εδώ μου δίνεις βήμα να πω και μια ατάκα του τόσο αγαπητού μου Δημήτρη είμαι σίγουρος είναι δική του πάντα την έλεγε ο συγχωρεμένος.
Λοιπόν έλεγε: « μπορεί ένα νόμισμα να είναι σπάνιο αλλά οι συλλέκτες του σπανιότεροι». Πόσο δίκιο είχε άργησα να το καταλάβω αλλά η ζωή μου το έφερε μπροστά μου.

Απόλυτα σωστό. Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα και τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν. Η σπανιότητα ενός νομίσματος δεν καθορίζεται από το αν είναι δημοφιλές ή την τρέχουσα αξία του. Τα σπάνια νομίσματα άλλοτε είναι πανάκριβα και κάποιες φορές όχι και τόσο. Επίσης κάποια είναι σπάνια μόνο σε υψηλές καταστάσεις ενώ άλλα είναι σπάνια σε οποιαδήποτε κατάσταση. Οι τιμές; Ένας θεός ξέρει! Για παράδειγμα τι είναι πιο σπάνιο, το τάλιρο των Αθηνών του 33 με την κουκουβάγια ή το πενηντάρικο του 76; Εγώ θα πω το τάλιρο του 33 σε οποιαδήποτε κατάσταση (14-15 κομμάτια γνωστά), αλλά σε τιμές το πενηντάρικο είναι πιο ακριβό γιατί είναι πιο δημοφιλές και συλλέγεται και από τους ξένους, ενώ η κουκουβάγια μόνο από Έλληνες συλλέκτες. Άρα ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Επίσης για κάθε συλλέκτη η σπανιότητα έχει σχέση και με το τι έχει στη συλλογή του. Για μένα το ταπεινό χαλκονικέλινο 20λεπτο του 93 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι σπανιότερο του χρυσού πενηντάρικου, όπως και ο Βασιλακόπουλος έγραψε ίσως όχι με τον σωστό τρόπο. Πενηντάρικα έχω δει πολλά, 20λεπτο μιά φορά χτύπησα σε δημοπρασία το πήρε άλλος, μεταπουλήθηκε και κατέληξε ως MS63 σε μεγάλο συλλέκτη στην Αθήνα. Δεν ξαναείδα (ότι κυκλοφορεί είναι details και χαμηλόβαθμο) και ίσως μου μείνει τρύπα, τι να κάνουμε δεν θα μας φύγει και ο βραδυνός ύπνος.......Αλλά ότι και να πω τα χρυσά πενηντάρικα και κατοστάρικα του 76 θα συνεχίσουν να τραβούν τα βλέμματα. 

Ευτυχώς ο συγχωρεμένος ο Πιτιδης μου πούλησε  την εικοσάρα του 93 ..και είναι φωτο στο βιβλίο.
Το κακό με αυτά τα νομίσματα είναι ότι σε au58 έχει αξία 2 χιλ ενώ το 50 δρχ 20 χιλ ,δηλάδη 20 φορές πάνω .

Σε ακυκλοφόρητα νομίσματα τα ποιο σπάνια είναι του Καποδίστρια ,ούτε του Όθωνα ούτε του Γεωργίου.

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 08:50:17 μμ »

Παιδια η γνώμη μου είναι η εξής :

Μη συγχέουμε το σπάνιο με το ακριβό. Και ειδικα οταν κάποιος δε ξέρει μπορεί να ξεγελαστεί πανεύκολα.

Οταν κάποιος είναι νέος μπορει να υποθέσει οτι σπανιο = ακριβό και να πληρωσει ενα σκασμό λεφτα στο κουβά.

Παράγοντες που απο το σπάνιο φτάνουμε στο ακριβό είναι οι εξής :
- mintage
- Χώρα προελευσης. Αλλο Κίνα, αλλο Ελλαδα και αλλο Μοβαμβίκη.
- ποσους ενδιαφέρει το Νόμισμα εκεινη τη στιγμή.
- αν ειναι one year type
-τι μεταλο είναι
και πολλοι άλλοι.....

για το τιραζ δε θα πω τπτ.  Η χώρα προελευσης επισης παιζει ρόλο. Αλλο morgan dollar, αλλο δραχμη Οθωνα και άλλο γαζέτα. μοργακν συλλεγουν χιλιάδες, Οθωνα συλλεγουν ολοι οι μεγαλοι συλλεκτες της Ελλαδας και γαζέτες 2 άνθρωποι.
Αν ειναι one year type, και ψιλο ευκολο ναναι κρατει τιμή γτ ολοι θελουν να εχουν τον μοναδικό αυτο τύπο. Παράδειγμα το ρουβλι 1796 albertus. Δεν ειναι τόσο δυσκλο αλλα λόγω του οne year το θελουν ολοι οι συλλεκτες σε αντίθεση με αλλες περιοδους οπου βολευονται μια ημερομηνία μονο
ΜΕταλο.... τα χρυσα κατα βάση ειναι πιο ακριβα απο τα ασημενια και επονται τα χαλκινα...ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ μη μου πειτε για τη 5αρα36 που ειναι η εξαίρεση.μιλαμε παντα για τον κανόνα.

ο βοσκας στο αρχικό του μήνυμα προσπάθησε εντέχνως να συγκρίνει το 50ρικό (σε οποιαδήποτε κατάσταση) με 2δρχ83 ή πενταρα 79 ή 20αρα93 σε ακυκλοφόρητα και κατεληξε οτι το 50ρικο δεν ειναι σπάνιο ενω τα άλλα είναι.
1ο λαθος : Καταλήγει στο τι είναι σπάνιο (αρα και για αυτόν ακριβό αγνοωντας ολους τους αλλους παράγοντες γιατί απλά έτσι......Δε μας ενδιαφερει τι είναι σπανιο. Ο ανθρωπος στο ποστ ρωτησε για τιμες!!!! το σπάνιο δεν σημαινει και ακριβό. Ο λόγος ειναι οι παράμετροι πιο πάνω. Μια 20αρα 93 σε μσ64 ρεαλιστικά ενδιαφερει 5 ατόμα μονο. και η τιμη μπορει να εχει σκαμπανεβασματα τρομερα αν οι 3 απο τους 5 βρουν.
2ο λαθος:καταλήγει στο οτι τα κλειδια για να κλεισεις τον γεωργιο ειναι η πενταροδεκαρες 79 το διφραγκο 83 και η εικοσαρα 93 σε ακυκλοφόρητα..
Δηλαδη βαζει τα νομίσματα που το συμφερουν σε ακυκλοφορητα αλλα το 50ρικο με τα οποια τα συγκρίνει δε το βάζει σε ακυκλόφορητο .γιατί άραγε...
Οποτε ρωταω ο αδαής , πόσοι έχετε 50ρικο ακυκλοφόρητο ? Να σας πω.ΚΑνενας. 1 υπάρχει μσ64 και ξερουμε ποιου είναι.


Τελος στο ποστ του Γ.Β. γράφει στο τελος οτι 'το κακό με τα νομισματα αυτα είναι οτι κανουν 2000 σε 58 ..κλπ'  . Λογικό είναι να κάνουν τόσο διοτι το κοινό είναι άκρως περιορισμένο και κανείς δεν εξασφαλίζει οτι δε θα βρεθουν στο μελλον. Κατι που εξασφαλίζει το 50ρικο. Βα θυμήσω τις 5αρες 95, οπου παλια ειχε πουληθει μια 3000δολαρια στον στακς και τωρα κανει 300ευρω μια 66αρα.

και για να μη κουράζουμες για τιμές θα πω τουτο:

2011 morton and eden raw pentara 1879 μετεπειτα μσ64ρβ sold 4400 + fees
2011 sincona 50drx1876 raw unc 55000+ fees.

2017 πενταρα 79 παλι καραμητσος μσ64ρβ 12500
2018 50δρχ1876 μσ63+ heritage 90000(me fees)

παντα το 50ρικο θαναι 6 με 7 ακριβότερο απο αυτά που ανέφερε ο κ.βασιλακόπουλος.

τώρα ποιος εχει προσφορες το διπλασιο απο το 50ρικο (οπως ειπώθηκε) ή ο άλλος που είπε οτι δε σκοτωνει τη γαζετα για μονο 80000.... παιδια εχει δημοπρασίες αν πιστεύευτε πωλούνται τόσο ιδου η Ρόδος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 09:02:37 μμ »

Παράθεση
Οποτε ρωταω ο αδαής , πόσοι έχετε 50ρικο ακυκλοφόρητο ? Να σας πω.ΚΑνενας. 1 υπάρχει μσ64 και ξερουμε ποιου είναι.

Συγνώμη που δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι στο ποια είναι ακυκλοφορητα και ποια όχι. Για ένα νόμισμα τόσο σπάνιο όσο το χρυσό 50ρικο, που ζήτημα τα μισα νομίσματα από όσα κόπηκαν να επιζούν ακόμη , κι από αυτά, Κύριος οιδεν ποσα υπάρχουν τρύπια (έχω δει με τα ματάκια μου), περασμένα σε κρίκο (έχω δει με τα ματάκια μου, και η τιμή πέφτει σε τετραψήφια νούμερα, και κατά τη δικη μου άποψη χαμηλά τετραψήφια), η μισό-κατεστραμμένα με διάφορους τρόπους.

Με αυτό το σκεπτικό, εγώ γνωρίζω πολύ περισσότερα από ένα uncirculated, υπάρχουν και 62 και 63 και 64 και δεν υπολογίζουμε καν εντελώς ακυκλοφορητα απιστοποιητα 50δραχμα σε συλλογές μεγάλων παλαιών συλλεκτών, κινουμένων Νumismatica, που δεν σκοπεύουν να τα πιστοποιήσουν ούτε τώρα ούτε στο μέλλον.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 09:23:06 μμ »

Και για του λογου το αληθές, πέρα από την συλλογή της κινούμενης Numismatica, ιδού άλλο ένα (κατ’εμε) σαφώς ακυκλοφόρητο χρυσό 50δραχμο, που δεν έχει πιστοποιηθεί και δυστυχώς δεν έχει φωτογραφηθεί αλλά σκαναριστεί προ αμνημονεύτων ετών. Για μένα δείχνει τουλάχιστον 62+, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα διακινδυνευα να κάνω πρόβλεψη με τόσο πτωχή απεικόνιση, χωρίς να φαίνονται τα λουστρα του, η χωρίς να καταλαβαίνω τι συμβαίνει στα πεδία. Άρα αυτα του τύπου «ένα 64 υπάρχει, κι όλοι ξέρουμε ποιος το έχει», από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαινουν. (βλέπε συνημμένα scan!)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 09:25:41 μμ από digo » Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 10:01:40 μμ »

Και για του λογου το αληθές, πέρα από την συλλογή της κινούμενης Numismatica, ιδού άλλο ένα (κατ’εμε) σαφώς ακυκλοφόρητο χρυσό 50δραχμο, που δεν έχει πιστοποιηθεί και δυστυχώς δεν έχει φωτογραφηθεί αλλά σκαναριστεί προ αμνημονεύτων ετών. Για μένα δείχνει τουλάχιστον 62+, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα διακινδυνευα να κάνω πρόβλεψη με τόσο πτωχή απεικόνιση, χωρίς να φαίνονται τα λουστρα του, η χωρίς να καταλαβαίνω τι συμβαίνει στα πεδία. Άρα αυτα του τύπου «ένα 64 υπάρχει, κι όλοι ξέρουμε ποιος το έχει», από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαινουν. (βλέπε συνημμένα scan!)

Νομισματάρα .Πανέμορφο 50 δρχ Δημήτρη
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 10:22:28 μμ »

Έτσι νομίζω κι εγώ Γιάννη.

Ανήκει σε συλλέκτη πολύ μερακλή που δεν μου επιτρέπεται να αποκαλύψω ποιος είναι, αλλά που ολόκληρη η συλλογή του έχει μια απίστευτη συνέπεια στις υψηλότερες ποιότητες και με φανταστική πληρότητα σε ημερομηνίες και αξιες όλων των ειδών, από χαλκονικελινα και χάλκινα, μέχρι και τα πιο δύσκολα ασημένια του Οθωνα, και αντίστοιχα του Γεωργίου, και τα χρυσά, αλλα και τα σαφώς ευκολότερα νομίσματα που ακολουθούν, χωρίς να ξεχνάμε και την υπέροχη Κρητική συλλογή του. Ένας πραγματικός αληθινός , σκεπτόμενος και από τους σοβαρότερους συλλεκτες που έχει τύχει να γνωρίσω έστω και διαδικτυακά!

Κάθε νόμισμα που παρουσιάζει, μου φτιάχνει και τη μέρα!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:13:07 μμ »

Τα χρυσά μας είναι πανέμορφα νομίσματα , με πολυ μικρο τιραζ.

50 ρικο και 100ρικο με τα χρόνια θα εχουν μόνο ανοδική πορεία.

Βγήκε επίσης ενα πανέμορφο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα  προχθες στο Heritage , με μόνο δυο γνωστά και έκλεισε ένα σκασμό λεφτά.

Άραγε πόσα 40 δραχμα έχουν σωθεί ?  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 06:24:58 πμ »

Παράθεση
Οποτε ρωταω ο αδαής , πόσοι έχετε 50ρικο ακυκλοφόρητο ? Να σας πω.ΚΑνενας. 1 υπάρχει μσ64 και ξερουμε ποιου είναι.

Συγνώμη που δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι στο ποια είναι ακυκλοφορητα και ποια όχι. Για ένα νόμισμα τόσο σπάνιο όσο το χρυσό 50ρικο, που ζήτημα τα μισα νομίσματα από όσα κόπηκαν να επιζούν ακόμη , κι από αυτά, Κύριος οιδεν ποσα υπάρχουν τρύπια (έχω δει με τα ματάκια μου), περασμένα σε κρίκο (έχω δει με τα ματάκια μου, και η τιμή πέφτει σε τετραψήφια νούμερα, και κατά τη δικη μου άποψη χαμηλά τετραψήφια), η μισό-κατεστραμμένα με διάφορους τρόπους.

Με αυτό το σκεπτικό, εγώ γνωρίζω πολύ περισσότερα από ένα uncirculated, υπάρχουν και 62 και 63 και 64 και δεν υπολογίζουμε καν εντελώς ακυκλοφορητα απιστοποιητα 50δραχμα σε συλλογές μεγάλων παλαιών συλλεκτών, κινουμένων Νumismatica, που δεν σκοπεύουν να τα πιστοποιήσουν ούτε τώρα ούτε στο μέλλον.
Καταλαβαίνεις τώρα Δημήτρη, γιατί δεν συμφωνησα με ποστ στην σελίδα 4, ότι ακυκλοφόρητα θεωρούνται από 65 και πάνω τα χρυσά;. Γιατί δεν υπάρχει κανένα πενηνταρικο πάνω από 64 πιστοποιημένο..... γι'αυτό είπα ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι,
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 06:27:23 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:50:30 πμ »


Συγνώμη που δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι στο ποια είναι ακυκλοφορητα και ποια όχι.


Αυτό ξαναπέστο!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 04:10:05 μμ »

Τα χρυσά μας είναι πανέμορφα νομίσματα , με πολυ μικρο τιραζ.

50 ρικο και 100ρικο με τα χρόνια θα εχουν μόνο ανοδική πορεία.

Βγήκε επίσης ενα πανέμορφο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα  προχθες στο Heritage , με μόνο δυο γνωστά και έκλεισε ένα σκασμό λεφτά.

Άραγε πόσα 40 δραχμα έχουν σωθεί ?  Στριφογύρισμα ματιών

Συν πόσα 40 δραχμα ασημένια uniface υπάρχουν ??
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences