Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:33:43 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 δραχμές 1876. Εμφανιστηκε!  (Αναγνώστηκε 20683 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 02:43:23 μμ »

Α την θες και σε 62-63 pl έτσι; 😂😂😂

Η γαζεττα είναι πολύ σκριβο νόμισμα, αλλά όχι ακριβότερο από κάποια αλλα, και σίγουρα το ενδιαφέρον γι αυτή είναι πιο πολύ Ρωσικό παρά Ελληνικό, κι αυτό για τη τα Ιονια νησιά εκείνη την εποχή πέρασαν απο βραχύβια Ρωσική κατοχή.(βλέπε συνημμένο, την καλύτερη που έχω υπ’οψιν μου και σίγουρα όχι δικη μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 02:45:18 μμ από digo » Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:02:00 μμ »

Α την θες και σε 62-63 pl έτσι; 😂😂😂

Η γαζεττα είναι πολύ σκριβο νόμισμα, αλλά όχι ακριβότερο από κάποια αλλα, και σίγουρα το ενδιαφέρον γι αυτή είναι πιο πολύ Ρωσικό παρά Ελληνικό, κι αυτό για τη τα Ιονια νησιά εκείνη την εποχή πέρασαν απο βραχύβια Ρωσική κατοχή.(βλέπε συνημμένο, την καλύτερη που έχω υπ’οψιν μου και σίγουρα όχι δικη μου)

Ναι μου το εδειξαν .
Ειναι εκει γυρω στο 62 -63 με gun blue πεδια .
Και σιγουρα δεν χαριζεται (οπως μου ειπε ο κατοχος) για 70-80 χιλιαρικα.
Αλλωστε αυτα δεν ειναι για εμας αλλα για τους πλουσιους. Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 03:03:42 μμ από apostolos40 » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:47:01 μμ »

Τι εννοείς δε χαρίζεται για 80000?

Εσένα δε θα σου πω τίποτα μόνο κ μόνο επειδή έκανες αναπαραγωγή τα λόγια αλλού ανθρώπου. Αν πιστεύει ο κάτοχος ότι κάνει αυτα τα λεφτά κάθε μήνα γίνονται διεθνείς δημοπρασίες πες του.
Μία φορά βάρεσε ένας Ρώσος ένα νόμισμα και νομίζετε ότι οι Ρώσοι μαζεύουν γαζετες. Ούτε γαζετες μαζεύουν ούτε κ τα κορεάτικα μισό γουν, 1 τσον κάτω από τη ρωσική διοικηση  που έχει στον εμπροσθοτυπο τον ρωσικό αετό.

Τι 80κ... Τι είπες?Απορία? Η γαζετα 80000?Απορία Που δεν ενδιαφέρει άνθρωπο... Τοτε η δραχμή 45 ακυκλοφόρητη κάνει 800.000.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:22:07 μμ »

Μου έλεγε ο Δημήτρης Λουλακάκης ο μοναδικός από τους παλιούς που ήταν φίλος (τώρα είναι και άλλοι ευτυχώς όλοι εν ζωή) τότε (παλιά πολύ παλιά δεν ξέρω πόσο πάντως παλιά καταλαβαινόμαστε νομίζω) λοιπόν τότε κανείς δεν ήξερε τις τιμές των νομισμάτων.
Αναρωτιέμαι αν σήμερα μετά από τόσα χρόνια επιτέλους τις ξέρει κάποιος. Εγώ πάντως όχι, τουλάχιστον όχι αυτές ιδιαίτερων νομισμάτων ή καταστάσεων.
Μου έλεγε ο Δημήτρης στις δημοπρασίες (στην Αγγλία) καθόντουσαν σε ένα περίπου στρογγυλό τραπέζι όλοι οι έμποροι και χτύπαγαν αυτά που είχαν χωρίσει από πριν τι θέλει ο καθένας. Ίντερνετ δεν υπήρχε, οι ιδιώτες δεν μπορούσαν ή δεν είθιστο να παρευρίσκονται, ο κραουσε όποιος τον είχε τρέχα γύρευε και γενικά μια εικόνα ο,τι ήθελες ζητούσες και όποιος είχε πλήρωνε.
Σήμερα; Ίντερνετ έχουμε, κραουσε έχουμε, όλοι ξέρουμε όλα και όλες τις δημοπρασίες την στιγμή που ανακοινώνονται, παλιά κλεισίματος τα έχουμε, βαθμούς  τους έχουμε. Τι άλλο ξέχασα;
Όλα τα έχουμε. Τις τιμές τις ξέρουμε;
Είναι περίεργο που προχωρήσαμε  τόσο αλλά στο πιο σημαντικό σε μια αγοροπωλησία ακόμη δεν τα καταφέραμε.
Και ίσως ποτέ; Μπορεί και μπορεί όχι. Πάντως σε γενικές γραμμές όταν ένα νόμισμα είναι μοναδικό ή είναι σε μοναδική κατάσταση κανείς δεν μπορεί να το κοστολογήσει με ακρίβεια.
Μπορεί αυτό να συμβαίνει με τις γαζετες; Μπορεί. Ή με άλλα εξίσου αν όχι σπανιότερα. Και δεν είναι τόσο  η σπανιότητα που προσδιορίζει καλύτερα μια τιμή από ο,τι ειναι η δημοφιλία.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:31:43 μμ »

Εξαιρετικη απάντηση Γιώργο. Και θα συνιστούσα να δώσουν βάση τα μέλη ότι την μεγαλύτερη σημασία την παίζει το ποσο δημοφιλές είναι το νόμισμα, κι όχι το πιο σπάνιο, (η ένα τόσο «esoteric » που το μαζεύουν 3-4 συλλεκτες παγκοσμίως..), τα hot items που λέμε.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:39:31 μμ »

Ναι Δημήτρη και εδώ μου δίνεις βήμα να πω και μια ατάκα του τόσο αγαπητού μου Δημήτρη είμαι σίγουρος είναι δική του πάντα την έλεγε ο συγχωρεμένος.
Λοιπόν έλεγε: « μπορεί ένα νόμισμα να είναι σπάνιο αλλά οι συλλέκτες του σπανιότεροι». Πόσο δίκιο είχε άργησα να το καταλάβω αλλά η ζωή μου το έφερε μπροστά μου.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 07:10:17 μμ »

πηγα να πω "γιου γκατ α πόιντ", αλλα τελικα θα πω "χι χαντ α πόιντ"
και η δημοφιλια δεν ειναι και στανταρ, ετσι ? οποτε τρεχα γυρευε ποσοι θα κυνηγανε κατι σε 10 χρονια και αυτο που περιμενες οτι θα το βρισκεις παντα φθηνα και το χες στα "οποτε θελω το παιρνω και καποια στιγμη θα το παρω" ξαφνικα παει στο διαστημα

και το αναποδο φυσικα, αλλα το αναποδο τσουζει λιγο ομως δεν ποναει πραγματικα τον συλλεκτη που θελει να το κρατησει για παντα. απλα τον κανει να σκεφτεται οτι με τα ιδια λεφτα θα μπορουσε να ειχε παρει κατι αλλο και να επαιρνε αυτο που επεσε σε δημοφιλια με χαμηλοτερη τιμη.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 07:39:33 μμ »

Η δημοφιλία σαν παράγων ή παράμετρος αξίας  θα είναι πάντα Στάνταρντ. Αυτό που δεν είναι Στάνταρντ είναι το αντικείμενο δηλαδή το νόμισμα που πράγματι μπορεί κάποιο σήμερα να είναι και αυριο όχι.
Τέλος πάντων μάλλον το ίδιο λέμε συνεννοηθήκαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 07:42:15 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 10:00:54 μμ »

Aβυσσος τελικα οι τιμες των νομισματων ...
Θυμαμαι πριν 15-20 χρονια που πωλουνταν κατι  μεγαλα χαλκινα χυτα κινεζικα στις δημοπρασιες οικων ή και στο e bay  για 40 και 50 ευρω , τωρα πλεον εχουν 2-3000 ευρω και βαλε...... πως αλλαζουν  οι εποχες.
Ετσι κι αλλιως ομως τα σπανια και σε υψηλες καταστασεις (οπως το προαναφερθεν 50δραχμο) θα εχουν διαχρονικα υψηλες τιμες.
Αλλωστε απευθυνονται σε αλλες τσεπες και το θεωρω φυσιολογικο. Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 10:04:40 μμ από apostolos40 » Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 07:55:21 πμ »

Α την θες και σε 62-63 pl έτσι; 😂😂😂

Η γαζεττα είναι πολύ σκριβο νόμισμα, αλλά όχι ακριβότερο από κάποια αλλα, και σίγουρα το ενδιαφέρον γι αυτή είναι πιο πολύ Ρωσικό παρά Ελληνικό, κι αυτό για τη τα Ιονια νησιά εκείνη την εποχή πέρασαν απο βραχύβια Ρωσική κατοχή.(βλέπε συνημμένο, την καλύτερη που έχω υπ’οψιν μου και σίγουρα όχι δικη μου)

H Γαζέττα αυτή Δημήτρη είχε αγοραστεί από τον Κ. Δέλλιο. Με είχε πάρει μετά τα μεσάνυχτα και με ρώτησε εάν ήταν καλή η τιμή να την αγοράσει. 700.000 δραχμές. Κάπου Ν.Α Ασία την είχε βρει.

Μου βγήκαν τα μάτια και φυσικά του είπαν "με κλειστά μάτια", και την αγόρασε περίπου το 2001.

Όταν πουλούσε την συλλογή του, την έδινε 23.000 ευρώ. Τότε ήταν υψηλή η ζήτηση στα Ιονικά. Οι προσφορές που του έδιναν ήταν 12-13 χιλιάρικα. Τελικά δεν ξέρω πόσο την πούλησε.

Πάντως ήταν και είναι μακρά η καλύτερη.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 08:39:19 πμ »

Ίσως βοηθά αυτό:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=488&lot=413676
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 09:44:08 πμ »

είπα και εγώ. Από  πού και ως που προέκυψε η γαζετα στην κουβέντα. Διαφήμιση. Πρέπει να είμαι περισσότερο υποψιασμένος. Μερικές φορές αφελώς πιστεύω σε προαγωγή του συλλεκτικού πνεύματος.  ΧΑ ΧΑ χα
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 09:55:20 πμ »

Καλημέρα. Πάντως παρατηρώ ότι αυτός που ξεκίνησε την κουβέντα αναφέρθηκε σε 10 γαζετες όχι 1. Η σπανιότητα της είναι σούπερ. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ μου και φυσικά μου  είναι αδύνατον να προσδιορίσω τη τιμή της .
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:12:21 πμ »

Καλημέρα. Πάντως παρατηρώ ότι αυτός που ξεκίνησε την κουβέντα αναφέρθηκε σε 10 γαζετες όχι 1. Η σπανιότητα της είναι σούπερ. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ μου και φυσικά μου  είναι αδύνατον να προσδιορίσω τη τιμή της .

Πολυ σωστά ! και ευχαριστώ που το επισημάνατε . Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:22:15 πμ »

Μήπως το θέμα με τις γαζέτες να διαχωριστεί και αν είναι δυνατόν να μεταφερθεί στα Ιονικά?

ΥΓ. Στη μία γαζέτα υπάρχουν ποικιλίες ή λόγο κόστους δεν μας ενδιαφέρει?
     Επίσης και στις δέκα γαζέτες?  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2020, 11:24:39 πμ από silahim » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences