Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:44:44 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 δραχμές 1876. Εμφανιστηκε!  (Αναγνώστηκε 20691 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 03:09:48 μμ »

Δηλαδή οσα νομίσματα ειναι χαρακτηρισμένα ως MS64 και κάτω, δεν τα θεωρούμε ακυκλοφόρητα;


υγ.. οχι οτι διαφωνώ με το κείμενο του Γιαννη... απλα δεν ειμαι τοσο απολυτος.



Μην πάμε σε άλλο θέμα τι είναι ακυκλοφόρητο το 64 ή 65 .Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ. Όπως και να έχει ποιος έχει ανάποδη άγκυρα ms64 , 20 lepta 1893 ms64 ποιος έχει 100 δρχ 1876 ms64 ; Εγώ πάντως δεν έχω  .Στην συλλογή μου είναι Ανάποδη άγκυρα Ms62 , 20 lepta 1893 ms63 , 100 drx 1876 ms62 .



  

Να μην πάμε σε άλλο θέμα, εντάξει...... αλλά μένει τότε οτι τα ακυκλοφόρητα είναι απο MS65 και πάνω, όπως τα γράφεις, είναι σωστά αυτό;..... οκ, το δέχομαι..

"Με τους βαθμούς που βλέπω να μοιράζουν τελευταία ...Να υπενθυμίσω ότι χάλκινα ακυκλοφόρητα είναι BN 65+  και πανω , RB 64 και πάνω ,Νίκελ 65+ και πάνω ,Ασημένια και Χρυσά 65 *.
Δείτε λοιπόν πόσα ακυκλοφόρητα έχετε στην συλλογή σας και όχι MS και θα καταλάβετε πόσο εύκολος είναι ο Γεώργιος ."


 Και οπωσδήποτε ούτε και εγώ τα εχω ακυκλοφόρητα, κυκλοφορημένα τα εχω και εγώ.. Στην συλλογή μου η ανάποδη άγκυρα ειναι VF30, τα 20 λεπτά 1893 VF20 (στην pcgs πάντα..χμ, άσχετο!)...... και μου λείπει (ακόμα), το 100αρικο του 1876.....  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2020, 03:17:17 μμ από exmim » Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 06:52:40 μμ »

Δηλαδή οσα νομίσματα ειναι χαρακτηρισμένα ως MS64 και κάτω, δεν τα θεωρούμε ακυκλοφόρητα;


υγ.. οχι οτι διαφωνώ με το κείμενο του Γιαννη... απλα δεν ειμαι τοσο απολυτος.



Να σε πω...

Σίγουρα το 63άρι και κάτω ΔΕΝ είναι ακυκλοφόρητο.

Φαντάζομαι/εικάζω/νομίζω/θεωρώ/πιστεύω/αντιλαμβάνομαι ότι ο Γιάννης έρχεται να πει "εκ του ασφαλούς" ότι από 65 και βάλε είναι (για σιγουριά) "Ακυκλοφόρητο".

Προσωπικά λέω ότι έτσι είναι και συντάσσομαι μαζί του. Έχω δει 64άρια για τα μπάζα, ειδικά στους μαίανδρους... αλλά και 65άρια που δεν είναι ακυκλοφόρητα (κατεβασμένα φρύδια /τα έχουμε ονομάσει πρόβλημα μήτρας κλπ).

ΙΜΗΟ όπως λένε και οι αμερικανοεγγλέζοι.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 07:29:31 μμ »

Και εγώ έτσι λέω και έχω δει, αλλά να , μένει αυτό το 65 και πάνω, και μετά πας για ένα καφέ.....και ακούς τα τέρατα..

Αυτά τα γραπτά μένουν, και παρερμηνεύονται.... Όλα οκ πάντως, ε είπα να κάνω την παρέμβαση...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:41:00 πμ »


Να σε πω...

Σίγουρα το 63άρι και κάτω ΔΕΝ είναι ακυκλοφόρητο.



Ξέρεις τι είναι σίγουρο? Ότι δεν βλέπω τιμές κυκλοφορημένου νομίσματος στα MS 61-62-63....
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 10:36:58 πμ »


Να σε πω...

Σίγουρα το 63άρι και κάτω ΔΕΝ είναι ακυκλοφόρητο.



Ξέρεις τι είναι σίγουρο? Ότι δεν βλέπω τιμές κυκλοφορημένου νομίσματος στα MS 61-62-63....

και γω ειχα την ιδια απορια ως νιούφρης παλιά. Γιατι δλδ πληρωνουμε την υπεραξία απο το 58 στο 62 και οχι απο το 63 στο 64. Ποτε δε πήρα ικανοποιητικη απαντηση αλλα ετσι τσουλαει το πράγμα δυστυχώς σε παγκόμιο επίπεδο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 10:37:41 πμ »

Ωστόσο ισχύει οτι τα 62 και 63 δεν ειναι ακυκλοφόρητα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 11:32:59 πμ »

Ωστόσο ισχύει οτι τα 62 και 63 δεν ειναι ακυκλοφόρητα.

Διαφωνώ. Κάποια 62άρια μπορεί να μην είναι ακυκλοφόρητα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 11:44:02 πμ »

Ωστόσο ισχύει οτι τα 62 και 63 δεν ειναι ακυκλοφόρητα.

Διαφωνώ. Κάποια 62άρια μπορεί να μην είναι ακυκλοφόρητα.

σεβαστό!! Εγω απο αυτα που ξερουν να βαθμολογουν (δλδ ολα πλην χαλκινων οθωνα και πουλια) δεν εχω δει 62 ακυκλοφορητο. Ολα εχουν φθορες ειδικα τα χρυσά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 11:47:26 πμ »

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές χωρίς ποτέ να συμφωνήσουν όλοι... τρέχα γύρευε. Γενικά θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Πάντως όποιος θέλει όλα τα νομίσματα πάνω από MS-65 πρέπει να είναι εθεροβάμων ή να τρέχουν τα πακέτα από τα μπατζάκια του. Ακόμα να ξαναπώ αυτό που είπε και εννοούσε ο Γιάννης νομίζω... Δεν σημαίνει ότι όποιος δεν έχει πολλά λεφτά δεν είναι και καλύτερος ακόμα συλλέκτης από κάποιον που έχει...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 06:00:21 μμ »

και γω ειχα την ιδια απορια ως νιούφρης παλιά. Γιατι δλδ πληρωνουμε την υπεραξία απο το 58 στο 62 και οχι απο το 63 στο 64. Ποτε δε πήρα ικανοποιητικη απαντηση αλλα ετσι τσουλαει το πράγμα δυστυχώς σε παγκόμιο επίπεδο.

και σκεψου οτι οι βαθμοι ειχαν ξεκινησει ως πολλαπλασιαστες μια βασικης τιμης
θα μου πεις με αυτη τη λογικη, υπαρχει μεγαλυτερη διαφορα μεταξυ 58 και 62 απ οτι με το 63 - 64, οποτε με αυτην την εξηγηση κολλαει

το θεμα που συζητουσατε με τον βασκα εδω μου αρεσε παρα πολυ (αν και επρεπε να διαβαζεις αναμεσα στα... "στολισματα"), κριμα που λογω του "τροπου" σταματησε η κουβεντα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:18:22 μμ »

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές χωρίς ποτέ να συμφωνήσουν όλοι... τρέχα γύρευε. Γενικά θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Πάντως όποιος θέλει όλα τα νομίσματα πάνω από MS-65 πρέπει να είναι εθεροβάμων ή να τρέχουν τα πακέτα από τα μπατζάκια του. Ακόμα να ξαναπώ αυτό που είπε και εννοούσε ο Γιάννης νομίζω... Δεν σημαίνει ότι όποιος δεν έχει πολλά λεφτά δεν είναι και καλύτερος ακόμα συλλέκτης από κάποιον που έχει...

Δυστυχώς η πραγματικότητα διαψεύδει. Καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που έχει τα καλύτερα "κομμάτια". Καλύτερα κομμάτια έχει πάντα ο κος "Ματσός".

Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες για να δικαιολογήσουμε τη "άπονη ζωή".
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:22:25 μμ »

+1000 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 09:42:42 μμ »

Ας πάρουμε παράδειγμα την Κρητική Πολιτεία  12 νομίσματα κυκλοφορίας όλα και όλα .
Ποιος την έχει όλη  ακυκλοφόρητη ; Τα ασημένια από MS64 και πάνω .Τάληρο ; Δίδραχμο; δραχμή;
Και το 10 λεπτο medal strike ανύπαρκτο σε ms....
Πως να μην κρατήσουν τιμή .
Αφού δεν υπάρχουν ακυκλοφόρητα χαμηλά ms (καλά εξαιρετικά ) κρατάνε πολύ καλές τιμές .

Τα Ελληνικά νομίσματα μέχρι την Κρητική Πολιτεία σε αυστηρά ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι μεγάλης σπανιότητας  ... και αν τα δούμε κάποτε θα τρίβουμε τα μάτια μας από τις τιμές που θα πιάσουν .

Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 12:40:00 πμ »

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές χωρίς ποτέ να συμφωνήσουν όλοι... τρέχα γύρευε. Γενικά θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Πάντως όποιος θέλει όλα τα νομίσματα πάνω από MS-65 πρέπει να είναι εθεροβάμων ή να τρέχουν τα πακέτα από τα μπατζάκια του. Ακόμα να ξαναπώ αυτό που είπε και εννοούσε ο Γιάννης νομίζω... Δεν σημαίνει ότι όποιος δεν έχει πολλά λεφτά δεν είναι και καλύτερος ακόμα συλλέκτης από κάποιον που έχει...


Δυστυχώς η πραγματικότητα διαψεύδει. Καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που έχει τα καλύτερα "κομμάτια". Καλύτερα κομμάτια έχει πάντα ο κος "Ματσός".

Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες για να δικαιολογήσουμε τη "άπονη ζωή".



Όχι απαραίτητα. Μια νέα μόδα βραβεύει, το χειρότερο σε ποιότητα σετ που μπορεί να στήσει κανεις, στην Αμερική αυτά πάντα. Προσωπικά ήξερα συλλεκτες που μάζευαν τα πιο φθαρμένα νομίσματα που μπορούσαν, αλλά εδώ είναι σε άλλο επίπεδο.

Η συλλογή του Bill Fivaz έχει 99 νομίσματα, όλα πιστοποιημένα από Poor 1 έως και Fair 2, δεν θυμάμαι τι βαθμό παίρνει ένα που δεν διαβάζονται τα γράμματα η έχει τόση φθορά που μοιάζει με δίσκο πριν χτυπηθεί, αλλά να που πουλιεται από τον Stack’s and Bower’s και σαν highlight!

http://auctions.stacksbowers.com/auctions/3-OXEHM/the-november-2020-collectors-choice-online-auction-us-coins-featuring-bill-fivazs-worlds-worst-type-set-lots-92001-92453




– Bill Fivaz’s World’s Worst Type Set –

In an endeavor that spanned more than 25 years, noted numismatist and researcher Bill Fivaz put considerable efforts into obtaining and downgrading coins for his self-named “World’s Worst Type Set.” As those who know Bill fondly recall, he would show off these heavily worn and sometimes nearly unidentifiable coins at his local coin club and various shows. In recent years, PCGS has recognized this special area of collecting and has created “Low-Ball” Registry Sets, where the lowest grade (Poor-1) is the “best” obtainable specimen. The true rarity of these exceedingly low-grade, yet problem-free coins is not yet fully recognized by today’s collectors. However, recent landmark sales such as The D. Brent Pogue Collection Part VII, which saw prices realized into the thousands of dollars for Poor-1 certified “common” coins, have brought considerable attention to this fascinating and under-appreciated area of collecting. Bill’s set comprises 99 pieces across a wide range of types and time periods, almost exclusively certified as Poor-1 or Fair-2. Stack’s Bowers Galleries is honored to present this collection to lead their November Collectors Choice Online auction on November 4th, 2020.





« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2020, 12:41:15 πμ από digo » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 01:14:23 πμ »

οι Αμερικανοι σε καποια θεματα ειναι τελειως καμμενοι. παραδειγμα προς αποφυγη.
Δημητρη δες και εδω ακροτητες το ms69 80δολαρια και το ms70 4000και σε bulion Στριφογύρισμα ματιών
https://www.youtube.com/watch?v=0tGqe4A4xdI
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences