Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:22:58 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 δραχμές 1876. Εμφανιστηκε!  (Αναγνώστηκε 20704 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 06:34:01 μμ »

Το ποσά νομίσματα έχουν κόπει, είναι ένας από τους παράγοντες που προσδιορίζει την τιμή και την εμπορευσιμότητα του. Πχ. Έχουμε νομίσματα που τα συναντάμε σε διαφορετικές ημερομηνίες. 50 λεπτό 1868, 1874 και 1883. Σε αυτό το νόμισμα την διαφορετική τιμή που έχουν τα Τρία νομίσματα θα την αποδεχτούν και θα την πληρώσουν ελάχιστοι συλλέκτες κάτω από 10 (κατά την γνώμη μου) την διαφορά της δεκάρας του 1869 με το 1870. Περισσότεροι, σχετικά με το προηγούμενο παράδειγμα. Τώρα έναν φοίνικα ένα δίδραχμο του 1911, έναν Ποσειδωνα θα θέλουν να τον αποκτήσουν χιλλιαδες συλλέκτες γιατί δεν έχουν εναλλακτική επιλογή, ακόμη περισσότερο όλα τα χρυσά ελληνικά τα οποία απευθύνονται και σε συλλέκτες που αδιαφορούν για τα ελληνικά αλλά ενδιαφέρονται για χρυσά μόνο. Αυτοί λοιπόν θα έχουν ελάχιστες ευκαιρίες να βρουνε χρυσά ελληνικά νομίσματα. Αυτό το 50 δρχ της δημοπρασίας και στον βαθμό του είναι μέσα και η φθορά του είναι ελάχιστη. Το περισσότερα 50 δρχ. Έχουν καθαριστεί ταλαιπωρηθεί και γενικά το “details” το βλέπουμε τακτικότατα. Τι είναι δύσκολο λοιπόν, θα το δείξει η αγορά εδώ το 5 δρχ σε 68 το ξεκινούν 30000 ελβετικά, πόσοι έχουν την παιδεία, την δυνατότητα, και την διάθεση να αποδεχτούν. Αυτή την τιμή και να την πληρώσουν, οι ανασφάλεια που αισθάνεται ο αγοραστής δίνοντας 30000 θα είναι μεγαλύτερη στο 5 δρχ. η στο au 50, 50 δρχ της ελβετικής δημοπρασίας (16000 ελβετικά σφυρί) η στου καραμητσου που είναι απολύτως ελκυστικό νόμισμα.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 06:49:47 μμ »

Εάν θυμάμαι καλά έχουν κοπεί γύρω στα 180 κομμάτια. Πόσα έχουν επιβιώσει;
Μάλλον πολύ σπάνιο θα το έλεγα. Εάν κάνω λάθος ως προς το μινταζ παρακαλώ διορθώστε με
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 06:50:20 μμ »

Για πες μας λοιπόν πρωτευουσιάνε συμφωνα με τη δικη σου λογικη, ποσα δίφραγκα 83 εχεις πουλήσει τα τελευταία 10 χρόνια , ποσα 50ακια 1868 και ποσες πενταροδεκαρες 70 κ 79 να συγκρίνουμε εμεις οι χωριάτες?

ΥΣ. ασφαλώς και ξερω τι εχεις στη συλλογή σου, κρατάω αρχείο να ξέρεις με pdf τα πάντα απο ότι εχεις γράψει απο το 2011. Για παν ενδεχόμενο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Ακόμα και τις διεγραμμενες συνομιλίες εχω. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Έχω πουλήσει δυο .
Ένα στον Νικολακι μς62 και ένα στον Σταύρο μς63 ex chase.

Πενηνταράκια 68 όπως είπα ένα .

Πενηντάρικα 5.

Αυτά όλα από το 2002.

Είσαι άρρωστος ,πήγαινε σε έναν καλό γιατρό ,αντί να κοιτάξεις να κανείς την συλλογή σου ,να βάλεις έστω μια δραχμή 1911 που δεν έχεις ,νομίζεις ότι ξέρεις το έχω στην δίκη μου και μου λες ότι έχεις συνομιλίες ;
Τι εννοείς και τι εκβιάζεις ;
Εάν έχω κάνει εγκλήματα να πας αυτήν την φορά στον εισαγγελέα και όχι στην πνε γιατί η συκοφαντία είναι για ******** και όχι για άντρες .

Έτυχε να έχω καταγωγή από Πειραιά ,βλάχος δεν είσαι κατά καταγωγή αλλά κατά συμπεριφορά .

Αντί να ζηλεύεις κοιτά να προχωρήσεις την συλλογή σου ,να αφήσεις στα παιδιά σου.

Τις προσβολές στις γυρίζω πίσω .

Βασίλη όχι βρισιές σε παρακαλώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2020, 09:14:55 μμ από athas » Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 06:54:43 μμ »

Εάν θυμάμαι καλά έχουν κοπεί γύρω στα 180 κομμάτια. Πόσα έχουν επιβιώσει;
Μάλλον πολύ σπάνιο θα το έλεγα. Εάν κάνω λάθος ως προς το μινταζ παρακαλώ διορθώστε με

Σωστός .
182.
Όμως σε σχέση με ορισμένα ασημένια η ακόμη και χάλκινα του Όθωνας δείχνει κοινό.
Όπως 5 λεπτά 1836 και μισή δραχμή 1843.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 07:12:01 μμ »

Το ταληράκι 1876 ms68 είναι ένα νόμισμα αμιγώς για την εσωτερική ελληνική αγορά. Ξέρω ότι οι μεγάλοι συλλέκτες το έχουν σε μεγάλες καταστάσεις δεν ξέρω ακριβώς βέβαια ποιος και τι δεν με απασχολεί φυσικά. Θα δώσει ομως κανείς τους τόσα λεφτά για να το αναβαθμίσει; Αν όχι ποιος θα το αγοράσει; Τέλος πάντων σκέψεις κάνω όχι πρόβλεψη.
Το 50δρχμο όμως έχει διεθνή αγορά. Και μεγάλοι συλλέκτες-επενδυτές χρυσών είναι πολύ πιθανό να ενδιαφερθούν όπως και Έλληνες βέβαια.
Για να δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2020, 07:13:51 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 07:33:44 μμ »

Το 50ρικο ειναι πραγματι πιο κοινο απο π.χ. το πενηνταρακι 1868 ή απο την 20αρα του 1893, εχει δικιο ο Βασιλης. ΑΛΛΑ φονικες - ταλιρα - μεγαλα χρυσα εχουν prestige και πεφτουν κορμια για να αποκτηθουν.. σε αντιθεση με τα αλλα..
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 08:17:52 μμ »

Το 50ρικο ειναι πραγματι πιο κοινο απο π.χ. το πενηνταράκι 1868 ή από την 20αρα του 1893 UNC, εχει δικιο ο Βασιλης. ΑΛΛΑ φοίνικες - τάλιρα - μεγάλα χρυσά έχουν prestige και πέφτουν κορμιά για να αποκτηθούν.. σε αντίθεση με τα άλλα..

Σωστός ο Κώστας έχει δίκιο! Αλλά δεν χρειάζονται εντάσεις λόγω διαφωνιών πάνω σε ένα θέμα, πιστέψτε με! δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία μπροστά στην καθημερινότητά μας. Ο κόσμος μας μικρός και εμείς μικροσκοπικοί κόκκοι μπροστά του, δεν αξίζει να χαλιόμαστε... Σήμερα το θέμα μας είναι η απώλεια ενός φίλου σπάνιου και καλόκαρδου του Γιάννη του Τσικούρη από την Κάλυμνο... Δεν έχω διάθεση να γράψω σε κανένα θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2020, 08:26:13 μμ από xmac » Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 08:45:08 μμ »

Βασίλη και Βασίλη... ήρ'μα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 09:08:14 μμ »

Να κι ένα NGC AU58 που βρίσκεται στη συλλογή μου 20 χρόνια ακριβώς.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 09:13:20 μμ »

 respect Χαμόγελο,
προβλεπω το ms61 να φυγει στα 33000
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 09:19:43 μμ »

respect Χαμόγελο,
προβλεπω το ms61 να φυγει στα 33000

Σ’ευχαριστω. Τοχα πάρει σε δολλαρια, πριν ακομη μπούμε στο ευρώ, με ένα δαιμονισμένο δολλαριο, η μια αμυνόμενη δραχμη από δυο κερδοσκοπικές επιθέσεις τότε πριν την είσοδο, με ισοτιμία γύρω στις 400 δραχμες ανα δολλαριο (με σημερινά λεφτά, το δολλαριο, αν κάναμε την ισοτιμία με δραχμες θα ήταν κάτω από τις 300)... τι να κάνουμε? 🤔
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 07:22:27 πμ »

Digo ωραίο πενηντάρικο !
Κάθε φορά που το ποστάρεις ,κάθε φορά θα το θαυμάζω !
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 07:58:18 πμ »

Αγαπητό μέλος ντιεσπι,ο φίλος μου ο Γιάννης ο βασιλακης ο οποίος μου έχει πουλήσει νομίσματα για την συλλογή μου και εγώ σε αυτόν για την δίκη του δεν έχει θέμα για το 50 δραχμές 1876 μς63 που του πούλησα γιατί το έχει βάλει με όλη του την συλλογή στο βιβλίο του ,Βίβλος νομισματικής !!
Επίσης ο Γιώργος στην καλιφορνια με εισόδημα προ φόρων ένα κατομυριο Ντάλαρ ούτε αυτός έχει πρόβλημα ,όποτε δεν βρίσκω το λόγο που έγινε κοπτοραπτική στο ποστ μου,όπως επίσης οι λέξεις ,άξεστος χωρικός δεν είναι βρισιά .

Δεν βγαίνει και νόημα μετά στο ποστ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 09:00:04 πμ »

Ο ανθρωπος που ρωτάει ίσως είναι νέος στο χόμπυ και ίσως δε γνωρίζει πράγματα και ηθελημενα καποιοι τον μπερδεύουν. Οπότε:

Το 50ρικο φίλε μου σε ακυκλοφόρητο ειναι σπανιώτατο και πανάκριβο. Και παντα θαναι πανακριβο λόγω χαμηλου τιράζ. Στον αντίποδα η 20αρα 1893 μιας που αναφέρθηκε ειναι και αυτή σπανιώτατη σε ακυκλόφορητη αλλα λογω τιράζ μπορει να βρεθουν ακυκλοφόρητες καποια στιγμή οπως με τις πενταρες 1895 και να πέσει η τιμή της. Τώρα, όσον αφορά τις τιμές πάντα το 50ρικο θαναι ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΤΑ πολλαπάσια ακριβότερο και απο 20ρες και απο διφραγκα και απο πενταροδεκαρες.
Επισης, να το επαναλάβω , όλος ο γεωργιος αν διαθετεις χρήματα βρίσκεται. Δεν υπαρχει Γεωργιος να μην υπάρχει ακυκλοφόρητος.

Τέλος, μιας και οι συλλεκτες στην ελλαδα είναι δεν ειναι 50 άνθρωποι, απο αυτους μονο οι 5 διαθετουν πολλά χρήματα και προσπαθουν να κλέισουν Γεώργιο. Αυτοι οι 5 έχουν και 20αρα, και δίφραγκα. Το κοινό για πενταρα 79 , δεκαρα 79 δεκαρα και πενταρα 70 είναι άκρως περιορισμένο και κανεις εξ αυτών δε θα πλήρωνε τα λεφτα που αναφερθηκαν. Αντιθετα το 50ρικο ειναι διεθνους εμβέλεια νόμισμα και παντα θα χεις τα λεφτα σου στη τσέπη σου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 10:43:41 πμ »

Και #### τις αναλύσεις από κάποιον που δεν έχει ούτε πενηνταράκι 1883.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences