Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:10:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 δραχμές 1876. Εμφανιστηκε!  (Αναγνώστηκε 21021 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 08:46:31 πμ »

@digo. Ναι Δημήτρη αλλά αυτό είναι από εκκεντρική επιλογή ή από έλλειψη χρημάτων; Εκτός αν βάφτισε την ανάγκη φιλοτιμία δηλαδή λόγω έλλειψης χρημάτων έφτιαξε την χειρότερη συλλογή του κόσμου και την παρουσιάζει επίτευγμα;
Σε κάθε περίπτωση συλλογές με υψηλά ακυκλοφόρητα γίνονται μόνο από συλλέκτες με βαθειά τσέπη. Αυτό τους κάνει καλύτερους συλλέκτες; Ας το απαντήσει ο καθένας όπως θέλει.
Εγώ απαντώ: Όχι. Τους κάνει πλουσιότερους.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 09:57:22 πμ »

@digo. Ναι Δημήτρη αλλά αυτό είναι από εκκεντρική επιλογή ή από έλλειψη χρημάτων; Εκτός αν βάφτισε την ανάγκη φιλοτιμία δηλαδή λόγω έλλειψης χρημάτων έφτιαξε την χειρότερη συλλογή του κόσμου και την παρουσιάζει επίτευγμα;
Σε κάθε περίπτωση συλλογές με υψηλά ακυκλοφόρητα γίνονται μόνο από συλλέκτες με βαθειά τσέπη. Αυτό τους κάνει καλύτερους συλλέκτες; Ας το απαντήσει ο καθένας όπως θέλει.
Εγώ απαντώ: Όχι. Τους κάνει πλουσιότερους.


Α μπράβο Γιώργο! αυτό εννοούσα και εγώ, ίσως να μην το διατύπωσα καλά... πλουσιότερους συλλέκτες ναι, καλύτερους όχι απαραίτητα (διότι έχουμε και κάποια παραδείγματα που και πλουσιότεροι αλλά και καλύτεροι συλλέκτες είναι... να μην αναφέρουμε ονόματα τώρα...)
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 10:17:32 πμ »

Και εγω πιστεύω ότι η οικονομική επιφάνεια δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την ποιότητα ενός συλλέκτη,αλλά για την ποιότητα μιας συλλογής και εξηγώ..
Μια συλλογή από μόνη της είναι ένα άψυχο σύνολο αντικειμένων που έχουν μια συνάφεια μεταξύ τους, μπορεί να κριθεί δε με κάποια "αντικειμενικά" κριτήρια όπως η ποιότητα των αντικειμένων,η πληρότητα της και στο τέλος η αντικειμενική της αξία που μεταφράζεται σε έναν λογιστικό αριθμό....
Ένας συλλέκτης όμως είναι ένας άνθρωπος,και το πάθος του για το συλλεκτισμο ,το οποίο θα τον κάνει καλύτερο η' λιγότερο καλό συλλέκτη σε σύγκριση με κάποιον άλλο,δεν μπορεί να μετρηθεί από την οικονομική του δύναμη...ένας πλούσιος συλλέκτης μπορεί να διαθέσει για παράδειγμα ένα τεράστιο ποσό (το οποίο δεν θα του λείψει)για ένα νόμισμα και να το κάνει κυρίως για να καλύψει τον εγωισμό του , κερδίζοντας την δημοπρασία από έναν άλλο αντίζηλο και στη συνέχεια να "πετάξει" το νόμισμα μέσα σε μια θυρίδα και να το θάψει εκεί...από την άλλη ένας φτωχός συλλέκτης,μπορεί να στερηθεί από την καθημερινότητα του απλά πράγματα ,για να μπορέσει να μαζέψει χρήματα να αγοράσει ένα απλό νομισματακι μέτριας η' κακής κατάστασης...ένα νομισματακι που για τους άλλους είναι ασήμαντο,αλλά που θα τον πλημμυρίζει χαρά και ικανοποίηση κάθε φορά που θα το κοιτάζει μέσα στο ντοσιέ που θα το έχει φυλαγμένο στο σπιτάκι του....αν συγκρίνουμε αυτές τις δύο περιπτώσεις,θεωρώ ότι ο άνθρωπος που προκειμένου να προχωρήσει τη συλλογή του στερήθηκε πράγματα από την καθημερινότητα είναι κατά πολύ ανώτερος συλλέκτης,γιατί έκανε μια θυσία για τη συλλογή του σε αντίθεση με τον άλλο που απλά απέκτησε ένα αντικείμενο ακόμα....προς θεού να μην παρεξηγηθω,δεν υπονοω ότι όλοι οι οικονομικά ισχυροί είναι έτσι,αλλά θέτω δύο παραδείγματα για να φανεί η διαφορά στι μέτρο σύγκρισης ενός συλλέκτη...
Για μένα προσωπικά ο καλύτερος συλλέκτης που έχω γνωρίσει είναι ένας γνωστός μου,ο οποίος είναι μεροκαματιάρης και δουλεύει μόνος του για να θρέψει τον εαυτό του ,τη γυναίκα του και τα τέσσερα παιδιά του..ένας αγωνιστής της ζωής λοιπόν, που πραγματικά στερείται πολλές φορές τον καθημερινό καφέ του (στο χέρι),που δεν θα φάει κολλατσιο στη δουλειά,προκειμένου να μαζέψει χρήματα να πάρει ένα ταπεινό νομισματακι,χαρτονομισματακι η' γραμματοσηματακι (είναι κ πολυσυλλεκτης) και να το εντάξει στη συλλογή του.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 11:21:31 πμ »

συμφωνω με την διηνεκη.

απλα βαλτε ενα πιο δόκιμο επίθετο πισω απο το συλλεκτης. Δεν υπαρχει καλος συλλεκτης. Είναι λανθασμενη η χρηση του επιθετου 'καλος'. Βάλτε μεγαλος συλλεκτης, αγνος συλλεκτης...κατι αλλο!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 11:23:47 πμ »

Πολύ ωραία τα λες Γιώργο, δεν χρειάζεται να κάνω παραθέσεις γιατί συμφωνώ γενικα με όλα όσα ειπες.

@gkounto Γιώργο, δεν νομίζω να βάφτισε την ανάγκη φιλοτιμία, στην ουσία το να καταφέρεις να βρεις τόσο φθαρμένα νομίσματα είναι πολύ δυσκολότερο απ’οσο φαντάζεται κανεις. Επίσης δεν είναι όλα τα νομίσματα του φτηνά, ακόμη δεν άρχισε η live δημοπρασία, και ένα δολλαριο του 1799 σε Poor 1 , βρίσκεται στα $700 συν τις προμήθειες φυσικά, η ένα quarter eagle ($2.5) του 1836, επίσης στον ίδιο βαθμό, βρίσκεται ήδη στην τριπλάσια αξία του πολύτιμου μετάλλου που περιέχει, κι έχουμε δρόμο ακόμη.

Απλά το παρουσίασα ως μια εναλλακτική , που ίσως αργότερα και οι Αμερικανοί αλλά και οι ξένοι συλλεκτες να στρέψουν μερικώς το ενδιαφέρον τους προς αυτά.

@dulakis Χρήστο, εγώ είμαι κάθετα αντίθετος στην πιστοποιηση bullion η αναμνηστικων νομισματων, δεν βλέπω το νόημα, προσωπικά ότι νόμισμα έχω στείλει για πιστοποιηση είναι νόμισμα κυκλοφορίας και στην σχεδόν καθολική τους πλειοψηφία προπολεμικά. Όλα αυτά τα 69-70 εμένα με αφήνουν αδιάφορο, κι ακόμη κι αν ήθελα κάποιο τέτοιο νόμισμα το προτιμώ σαφώς στο κουτί της αρχικής του συσκευασίας. Αυτοι που ξοδεύουν λεφτά για την πιστοποιηση νομισματων που δεν έχει αγγίξει ανθρώπινο χέρι ξέρουν ίσως καλύτερα γιατί το κάνουν.

Το βίντεο που μου παρουσίασες αλλά και αλλα αντίστοιχα παραδείγματα που έχω δει, μου είναι εντελώς ακατανόητα, μιλάμε για μια ουγκια ασημι όπως χτυπήθηκε από το νομισματοκοπείο, και το ίδιο ισχύει και για τα δικά μας αναμνηστικά, τι νόημα έχει να πιστοποιείται ένας χρυσός Θουκυδιδης και αντίστοιχα κομμάτια, δυσκολευομαι πολύ να το καταλάβω και δεν θα τον αγόραζα και ποτε πιστοποιημένο, η κατηγορία αυτών των συλλεκτών δεν έχει τίποτε το κοινό με την δικη μου φιλοσοφία και άποψη. Χομπυ είναι βέβαια, κι ο καθένας μαζεύει και κάνει ο,τι θέλει με τα νομίσματα του.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 11:40:38 πμ »

συμφωνω με την διηνεκη.

απλα βαλτε ενα πιο δόκιμο επίθετο πισω απο το συλλεκτης. Δεν υπαρχει καλος συλλεκτης. Είναι λανθασμενη η χρηση του επιθετου 'καλος'. Βάλτε μεγαλος συλλεκτης, αγνος συλλεκτης...κατι αλλο!!!!

Ναι ακριβώς. Μεγάλοι συλλέκτες όπως είναι οι γνωστοί μας εδώ και αλλού. Μελετητές, ερευνητές και λάτρεις της ιστορίας. Αυτό τους κάνει μεγάλους.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 12:27:06 μμ »

Πάντως εγώ θα ήθελα να είχα την καλύτερη συλλογή και ας με κατηγορούσαν ότι είμαι κακός συλλέκτης επειδή έχω χρήματα.

Βέβαια ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που δεν έχει καμμιά συλλογή, είναι πάμπτωχος (ο πλούσιος που δεν έχει συλλογή δεν είναι απλά συλλέκτης) και τον λένε Ξανθόπουλο.

Πως το είπαμε αυτό με την αλεπού και τα κρεμαστάρια;

μπάι δε γουέι δεν είμαι πλούσιος (αλλά ποιος πλούσιος λέει ότι είναι πλούσιος...).

Ας σοβαρευτούμε. Αγαπάμε το νόμισμα όλοι μας. Εάν είχαμε αμέτρητα χρήματα, τα ελληνικά θα ήταν για πλάκα και θα παίζαμε με νομίσματα άλλης κατηγορίας. ΚΑΙ γνώσεις περισσότερες θα αποκτούσαμε ΚΑΙ μελετητές θα γινόμασταν. Θα αναγκαζόμαστε εκ των πραγμάτων.

Κατά τα λοιπά μπορούμε να φιλοσοφούμε για τους λεφτάδες που έχουν φανταστικές συλλογές αλλά δεν είναι καλύτεροι συλλέκτες από εμάς.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 12:38:14 μμ »

Δεκτή και σεβαστή η άποψη σου φίλε μου...σεβασου κ εσύ όμως την αντίθετη αποψη και μην μιλάς υποτιμητικά για αλεπού και κρεμασταρια , κατηγορώντας μας ως ζηλοφθονους....καθώς επίσης και για έλλειψη σοβαρότητας καλώντας μας να σοβαρευτούμε.....
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 01:51:13 μμ »

Παρατηρω οτι μιλαμε στο στενο πλαισιο του νομισματος. Εχω πολυ καλο φιλο που συλλεγει χρονια τωρα μεταλικα κουτια. Εχει προβληματα με την οικογενεια γιατι εχει καταλαβει ολο το σπιτι. Τα μεταλικα του κουτακια δεν κοστιζουν ακριβα. Ειναι συλλεκτης? Ναι χωρις αμφιβολια. Ειναι φραγκατος? Σιγουρα οχι. Ειναι καλος συλλεκτης γιατι οντως ψαχνει την ιστορια πισω απο καθε κουτακι,γιατι χαιρεται κ καμαρωνει την συλλογη του,γιατι παιρνει ευχαριστηση απο αυτην, γιατι υπερασπιζεται την συλλογη του? Σιγουρα ειναι καλος συλλεκτης.
Η ανωτερη τιμη που εχει δωσει ειναι 35e για ενα κουτακι
Τωρα ολα τα υπολοιπα περι χρηματων κ αλλων ιστοριων κατα την αποψη μου ειναι αναξια λογου καθως δεν εχουν να κανουν με τον συλλεκτισμο αλλα με τα εσωτερικα προβληματα που εχει ο καθενας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 03:24:18 μμ »


Πάντως εγώ θα ήθελα να είχα την καλύτερη συλλογή και ας με κατηγορούσαν ότι είμαι κακός συλλέκτης επειδή έχω χρήματα.

Βέβαια ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που δεν έχει καμμιά συλλογή, είναι πάμπτωχος (ο πλούσιος που δεν έχει συλλογή δεν είναι απλά συλλέκτης) και τον λένε Ξανθόπουλο.

Πως το είπαμε αυτό με την αλεπού και τα κρεμαστάρια;

μπάι δε γουέι δεν είμαι πλούσιος (αλλά ποιος πλούσιος λέει ότι είναι πλούσιος...).

Ας σοβαρευτούμε. Αγαπάμε το νόμισμα όλοι μας. Εάν είχαμε αμέτρητα χρήματα, τα ελληνικά θα ήταν για πλάκα και θα παίζαμε με νομίσματα άλλης κατηγορίας. ΚΑΙ γνώσεις περισσότερες θα αποκτούσαμε ΚΑΙ μελετητές θα γινόμασταν. Θα αναγκαζόμαστε εκ των πραγμάτων.

Κατά τα λοιπά μπορούμε να φιλοσοφούμε για τους λεφτάδες που έχουν φανταστικές συλλογές αλλά δεν είναι καλύτεροι συλλέκτες από εμάς.

Συγνώμη, σε εμένα αναφέρεσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2020, 03:27:02 μμ από exmim » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 03:57:21 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
για τον Νικο λεει βρε Μιμη.
https://www.youtube.com/watch?v=8fFWfykzPc0
Καταγράφηκε

soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 06:56:04 μμ »

Δεκτή και σεβαστή η άποψη σου φίλε μου...σεβασου κ εσύ όμως την αντίθετη αποψη και μην μιλάς υποτιμητικά για αλεπού και κρεμασταρια , κατηγορώντας μας ως ζηλοφθονους....καθώς επίσης και για έλλειψη σοβαρότητας καλώντας μας να σοβαρευτούμε.....

Εγώ είμαι ζηλιάρης και το δήλωσα σχεδόν άμεσα. Ζήλεια + φθόνος είναι κάτι άλλο και αφορά την ελληνική γλώσσα.

Εννοείται ότι το πως αισθάνονται οι υπόλοιποι είναι δικαίωμα του καθενός και προσωπικά δεν με αφορά. (Υπάρχουν και τα προσωπικά δεδομένα).

Εγώ πάντως θα ήθελα να έχω την καλύτερη συλλογή άρα να ήμουν πλούσιος.
Καταγράφηκε
soumies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 06:57:46 μμ »


Συγνώμη, σε εμένα αναφέρεσαι;

Γιατί βρε Μίμη μου, Ξανθόπουλο σε λένε; τον ηθοποιό εννοούσα.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 07:09:01 μμ »

Ααααααα, καλα, δεν τρέχει και τίποτα, απλα αναρωτιόμουν αν τον ξέρεις αυτόν τον Ξανθόπουλο, αλλά αν αναφέρεσαι στον ηθοποιο....οκ , αυτόν τον ξέρει ολη η Ελλάδα!!


Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 10:40:31 πμ »

Εμενα μου ειπανε οτι ακριβοτερο ετσι κι αλλιως ειναι το 10 GAZZETE του 1801 της κερκυρας σε ms 62- 63 pl .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences