Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:09:47 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1000 δρχ. σφραγισμένο Ραπότικας  (Αναγνώστηκε 8493 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 08:51:42 μμ »

Ό,τι και να λέμε, τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα είναι (επιπλέον του Krause) καταχωρημένα -και τιμολογημένα-  σε άπαντες τους εγχώριους καταλόγους χαρτονομισμάτων και αποτελούν, de facto, αντικείμενα συλλεκτικού ενδιαφέροντος.

Επιπλέον, το γεγονός της ανάδειξής τους από τον Πιτίδη, δεν είναι στοιχείο που δικαιολογεί την απαξίωσή τους.

Τέλος, το ότι έχουμε (την όποια) δημοκρατία, επειδή «..δεν τουκατσε του Ραποτίκα..», το αφήνω ασχολίαστο.

Συμφωνώ και πάλι μαζί σου, έτσι είναι (εξάλλου αυτά τα έχω πει και γράψει και προσωπικά χρόνια πριν).Όμως δεν μπορώ να πω στον φίλο Δημήτρη και σε οποιονδήποτε άλλον συλλέκτη, ότι πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε κι αυτό. Η συλλογή είναι προσωπική υπόθεση του καθενός για αυτό ενθυλακώνει μέσα της ότι θέλει ο ιδιοκτήτης της.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2020, 12:59:00 πμ »

Ό,τι και να λέμε, τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα είναι (επιπλέον του Krause) καταχωρημένα -και τιμολογημένα-  σε άπαντες τους εγχώριους καταλόγους χαρτονομισμάτων και αποτελούν, de facto, αντικείμενα συλλεκτικού ενδιαφέροντος.

Επιπλέον, το γεγονός της ανάδειξής τους από τον Πιτίδη, δεν είναι στοιχείο που δικαιολογεί την απαξίωσή τους.

Τέλος, το ότι έχουμε (την όποια) δημοκρατία, επειδή «..δεν τουκατσε του Ραποτίκα..», το αφήνω ασχολίαστο.

Άμα τα κερδίσεις βαλτα μας, πρώτος πρώτος εγώ θα σου πω καλοριζικα. Καλημέρα.

Υπεκφεύγετε της ουσίας αγαπητέ με πονηρούς ελιγμούς. Κοινώς, γλιστράτε σαν χέλι.

Διότι όχι μόνο αποφεύγετε να δεχτείτε τα αναμφισβήτητα συλλεκτικά δεδομένα που σας παραθέτω -ως αντίλογο στα θυμικού τύπου ασύνδετα που σχολιάζετε- αλλά, ελλείψει επιχειρημάτων, προβαίνετε και σε αυθαίρετους ακροβατισμούς τακτικής, θεωρώντας δεδομένη την συμμετοχή μου στην συγκεκριμένη δημοπρασία. Αναληθές και εκ του πονηρού.

Εν ολίγοις και ξεκάθαρα, διατείνεστε αυθαιρέτως και κατά φαντασίαν, πως η όλη επιχειρηματολογία μου στο θέμα μας, υπαγορεύεται από ιδιοτελές κίνητρο και εξυπηρετεί προσωπικό όφελος.

Αφού δεν έχετε να αντιτείνετε κάτι καλύτερο επί της ουσίας, καλύτερα να σιωπάτε. Οι πονηρές σας υπεκφυγές δεν αλλοιώνουν την πραγματικότητα.

Και μην εκτίθεστε περαιτέρω αγαπητέ, λέγοντας πως θα είστε ο πρώτος που θα συγχαρεί τον αγοραστή του εν λόγω χαρτονομίσματος. Διότι θα είναι τουλάχιστον υποκριτικό, μετά από όλα αυτά τα «όμορφα» που το.. στολίσατε.

Ας είμαστε τουλάχιστον ειλικρινείς..

Καληνύχτα.


Έχεις ξεφύγει τελείως, που μας τα λες και σε ψεύτο καθαρεύουσα λες κι εγώ δεν έμαθα αρχαία κλπ, κι ας ήμουνα Πρακτικό. Σου αντέτεινα ΗΔΗ τα πεπραγμενα των Αλβανών ληστών αρβανιτοβλαχων με φασιστικές απόψεις και αρχηγικές φιλοδοξίες (όσο για το παρελθόν του, ψιλά γράμματα, στα φασιστο κομ#####στικά καθεστώτα αυτά διαγράφονται κατά βουληση), κι ότι αυτό ανακηρύχτηκε αρχηγός σε μια περιοχή που νόμιζε κι ο ίδιος ο βλαξ, ότι ακόμη κι αν κέρδιζε ο Άξονας θα την δίνανε σε αυτόν, ναι θα ανανέωνε το Πριγκηπατο της Πινδου, ο μπουρτζοβλαχος. Γι αυτό η λέξη Βλαχος πήρε τόσο κακούς συνειρμούς, από κάτι φασιστες και ληστές σαν τον Ραποτικα.

Σου αντέτεινα, τι έχουν δημιουργήσει, η καλύτερα πως έχουν μεγαλουργήσει, οι βλάχοι Μακεδονικής καταγωγής. Ο Ραποτικας, ντε και καλά ήθελε να περάσει την «Ιταλική» φασιστο προπαγάνδα, έλα όμως που ακόμη κι οι δικοί του βλάχοι προτιμούσαν τη Ρουμανική πλευρά...

Πήγαινε ένα ταξίδι στο Νυμφαιον, δες το χωριό που όμοιο του δεν υπάρχει στην Ελλάδα και σε όλα τα Βαλκάνια, τον Αρκτούρο, ελεύθερο χώρο για τις αρκούδες χωρίς το φόβο να τις ντουφέκι δουν τίποτε  αρβανιτοβλαχοι, δες τονΜπουταρη το Γιάννη και το έργο ζωής του, πέρα από τη δημαρχία Θεσσαλονίκης που την ανέλαβε απλά γιατί την αγαπούσε με την καρδιά του, άλλο αν άργησε κάπως, το τι έδωσε (και την ψυχή του) στον Άρη κι έγινε η Ελλάδα μπασκετόφιλη, ψάξε και τον κύριο Μέρτζο που μάλλον δεν θα θυμάσαι, δες και καμία φωτογραφία από το Google street view του Νυμφαιου κι έλα μετά να μου πεις τι ακριβώς δεν αντέτεινα,

Και μην παραφράζεις αυτά που λέω. Με τον Θοδωρο τον Πιτιδη όλο πειράγματα ήμαστε κάθε Κυριακή αλλά και κατ’ιδιαν, μέχρι και Αμερική πήγαμε μαζί σε σόου, αυτό δεν σημαίνει ότι ενέκρινα κάθε ενεργεια του, και τα κ@λ@χαρτα του Ραποτικα δεν τα επαιρνα που να μου τα χάριζε... άσε που δε χάριζε ούτε τον πυρετό του, αλλά Θόδωρας ητανε, ο λόγος του μετρούσε, και μαγκιά του. Δεν το έκανε από καταγωγή, Χιωτης ητανε ο άνθρωπος, του κάτσανε και σου λέει, μανούλα είμαι να βρίσκω κορόιδα, κάτσε να τα σπρώξω για σπέσιαλ αυτά....

Αυτά. Τώρα εγώ δεν ειρωνεύτηκα τι θέλεις να συλλέξεις, κέρδισε τα και εγώ πρώτος πρώτος θα σου πω μπραβο, τι να κάνουμε τώρα, πρέπει ναχουμε όλοι τα ίδια γούστα; Δεν γίνεται αυτό, κι άντε με κούρασες με τις αερολογίες σου, αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις , ιστορικά βασισμένο, πέστο, αλλιώς μάζευε ότι γουστάρεις, στη δικη σου τσέπη θα κάνω κουμάντο; Και καλή τύχη στη μεταπώληση μετά..😂😂😂😂
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2020, 01:25:42 πμ »

Και για την «χούντα» , την επταετία των Συνταγματαρχών που εγώ έζησα έστω και πολύ μικρό παιδάκι, όλο κι όλο, βγάλανε 4 νομίσματα, με τον φοίνικα και το Στρατιώτη, ούτε ιδιόχειρες σφραγίδες ούτε τίποτα. Χορταστικότατα νομίσματα, και ποιος δε θέλει στην Ελλάδα ναχει μια ουγκια καθαρό χρυσάφι σουπερ νομίσματα, χωρια τα αλλα τρία....

Όσο για τα κυκλοφορίας, δυο χρονιές κόψανε το βασιλικό θυρεό, 1971 και 1973Α και μετά βγάλανε και μια από τις ωραιότερες σειρές της Μεταπολίτευσης, την 1973Β, ξεφεύγοντας μια και δια παντός απο πορτραιτα κλπ, κάτι που νομιμοποιήθηκε με επίσημο και κανονικό δημοψήφισμα επι Καραμανλή με 69/31 καθαρό αποτέλεσμα, άρα μάλλον καλό έκαναν στην Ελληνική νομισματοκοπία.

Τα δε κατοχικά χαρτονομίσματα, αυτά είναι, δεν τα αμφισβητεί κανεις, αλλά δεν τα πιστοποιούμε κιόλας, τουλάχιστον εγώ, όλη η σειρά σε unc lux ένα €150αρι μαξιμουμ και τα 23 κομμάτια, αλλά πολύ λουξ τώρα ε; Ψαγμένα ένα κι ένα.... Τι να κάνουμε, αφού τα πήραν όλα τα προϊόντα μας οι Γερμανοί; Κάποτε είχα μια δημοπρασία των 10 pfennig με την Ελληνική και Γερμανική σφραγίδα κι είχα υπολογίσει μόνος μου την ισοτιμία που δημιουργήσανε, ποιος; Ο λαός  του υπερπληθωρισμου, που τα χαρτονομίσματα τους ούτε για να σκουπίζεις τον πωπο σου δεν κάνανε γιατί ήταν και φτηνής ποιότητας... καλύτερα με φύλλα όπως στο survivor...

Τίποτε άλλο ιστορικό θέλεις να σου λύσω καμία απορία; Τις ποινές που φάγανε οι δοσίλογοι υποστηρικτές του μεγάλου αρχηγού ας πούμε, όταν ήρθε η ώρα και γι αυτό; Η το ότι την κοπανήσανε στο πίτς φυτίλι στον παράδεισο της Αλβανίας και Γιουγκοσλαβίας , μαζί με τους κομ#####στές, αλλιώς στη Γιαρο και στη Μακρόνησο ήταν οι επιλογές τους και πάλι καλά, αν δεις τι κάνανε σε άλλες χώρες όπως στη Γαλλία με τις κύριες ερωμένες των Γερμανών, η όπως στην Ιταλία με τον ίδιο τον Ντούτσε, που τραγουδάει κι η κόρη μου σε δικη της διασκευή;

🎵♾💲🎶 βάζει ο Ντούτσε τη στολή του
και μπερδεύει το πουλί του,
με το φερμουάρ... με το φερμουάρ....🎶🎵

🎵🎶Την Ελλάδα πάει να πάρει, βρε το φουκαρά..
Βρε το φουκαρά ...🎶😏🎶🎵🎶💲🎵

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2020, 01:27:24 πμ από digo » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 03:01:21 πμ »

Αντιπαρέρχομαι τις ακατάσχετες -συν αδιάφορες από συλλεκτικής απόψεως- ιστορικο/τουριστικές αναλύσεις, αν και ειλικρινώς, οφείλω να σας απευθύνω τα εύσημα, για τον ομολογουμένως πρωτότυπο και άκρως διασκεδαστικό.. μελοποιημένο σας επίλογο!

Και αποφεύγοντας αγαπητέ να τραγουδήσω κι εγώ μαζί σας -καθότι παράφωνος- θα αρκεστώ εν συνεχεία, στις ουσιώδεις -από συλλεκτικής απόψεως- επί του θέματος.. αερολογίες μου (όπως με περισσή αβρότητα χαρακτηρίζετε τον λόγο μου).

Υ.Γ.
Κι εγώ επίσης αγαπητέ το «πρακτικό» τελείωσα, πλην όμως έμαθα να ομιλώ ορθώς την Ελληνικήν, την οποία εσείς, ατυχώς, ονομάζετε.. ψευτοκαθαρεύουσα. Και δύναμαι να εκφραστώ με ποικίλους τρόπους, αναλόγως την περίπτωση.

Στην δική μας περίπτωση λοιπόν, εγώ θα συνεχίσω να «αερολογώ εις την ψευδοκαθαρεύουσα» και εσείς θα.. τραγουδάτε!


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 03:02:31 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 03:19:54 πμ »

Όντως έτσι είναι βρε Νικόλα όπως τα λες! Διότι
"Κατά παράδοξο τρόπο κυκλοφόρησε και εκτός Επτανήσων. Ορισμένα σπάνια κομμάτια φέρουν σφραγίδα με το σύμβολο ενός στέμματος και με τις λέξεις «ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΡΑΠΟΤΙΚΑΣ – ΑΡΧΗΓΟΣ» τοποθετημένες σε κυκλική διάταξη, μαζί με ιδιόχειρη υπογραφή".
Μαϊμού το πράγμα δηλ. τι μαϊμού! γορίλας είναι που κάνει μπαμ από χιλιόμετρα!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Και για να επανέλθουμε κύριοι, στα αμιγώς συλλεκτικά σχόλια, να παρέμβω σημειώνοντας, πως η απουσία της ιδιόχειρης επιγραφής, δεν καθιστά αυτομάτως πλαστό το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα, καθότι υπάρχει αληθώς και με την ανυπόγραφη εκδοχή του.

Σε κάθε περίπτωση, η μέτριας ποιότητας εικόνα, αποκλείει την ασφαλή εκτίμηση περί της γνησιότητάς του. Όποιος το χτυπάει, παίζει.. μαύρο-κόκκινο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 03:33:25 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 08:55:13 πμ »

Οπωσδήποτε λέω εγώ τώρα η σφραγίδα είναι πλαστή. Εκτός της ιδιόχειρης υπογραφής που λείπει (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν επισημασμένα τέτοια άνευ υπογραφής  Απορία) υπάρχει και ο λάθος αριθμός σειράς που εδώ είναι 0001 αλλά που πρέπει οπωσδήποτε αυστηρά να είναι 0003.  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ: αν θέλεις gemuncey23 για πες μας σα παρακαλώ που υπάρχει γραμμένο ότι χωρίς υπογραφή είναι γνήσια αυτά τα χαρτονομίσματα. Για να μάθουμε και εμείς, όχι για τίποτα άλλο, μην παρεξηγηθούμε.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:22:49 πμ »

Το θέμα δεν το ήξερα, αλλά ομολογώ ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον. Για το θέμα της ιδιόχειρης υπογραφής πάντως, βρήκα δημοπρασίες από μεγάλο κατάστημα που δεν φαίνεται να υπάρχει:

https://www.sillektiki.com/lot/1000-%CE%B4%CF%81%CF%87-isole-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83/

https://www.sillektiki.com/lot/500-%CE%B4%CF%81%CF%87-isole-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 10:27:47 πμ από bpikou » Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:24:48 πμ »



Και σε αυτό το άρθρο, το πρώτο χαρτονόμισμα των 500 δραχμών φαίνεται να στερείται ιδιόχειρης υπογραφής.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:33:27 πμ »

🎶🎵🎶💲🎵
...και μια νύχτα με Ferrari
τη γιαγιά του πάει να πάρει
απ’το σινεμαααα... απ’το σινεμαααα
🎶🎵🎶🎵♾
δρόμο παίρνει στο μπανάκι
και τραβάει το καζανάκι
ξέρει τη δουλειάααα....
ξέρει τη δουλειά...
🎵💲🎶🎶💲♾
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 10:34:45 πμ από digo » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 01:28:05 μμ »

Δημήτρη, είναι καλύτερο να πεις το εξαντλήσαμε το θέμα από το να το συνεχίζεις με αυτόν τον τρόπο.
Συγγνώμη, αλλά έτσι ρίχνεις το επίπεδο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 01:58:23 μμ »

Το θέμα δεν το ήξερα, αλλά ομολογώ ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον. Για το θέμα της ιδιόχειρης υπογραφής πάντως, βρήκα δημοπρασίες από μεγάλο κατάστημα που δεν φαίνεται να υπάρχει:

https://www.sillektiki.com/lot/1000-%CE%B4%CF%81%CF%87-isole-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83/

https://www.sillektiki.com/lot/500-%CE%B4%CF%81%CF%87-isole-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83/

Σωστά έτσι βλέπω ότι δεν υπάρχουν υπογραφές στα χαρτονομίσματα αλλά και ο αριθμός σειράς είναι είπαμε αυστηρά 0003! Άρα είναι γνήσιο και υπάρχουν και χωρίς την υπογραφή (του λησταντάρτη Ραπότικα). Όσον αφορά όμως το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα του ebay πρέπει να είναι πλαστό λοιπόν αφού έχει σειρά 0001... Είναι όμως έτσι σίγουρα; Κάποιος άλλος ρε παιδιά να βοηθήσει με καμμιά παραπάνω γνώση επί του θέματος;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 02:00:30 μμ από xmac » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 02:02:15 μμ »

Δημήτρη, είναι καλύτερο να πεις το εξαντλήσαμε το θέμα από το να το συνεχίζεις με αυτόν τον τρόπο.
Συγγνώμη, αλλά έτσι ρίχνεις το επίπεδο.

Θανασό σε ρώτησα κάτι και ούτε απάντησες ρε Αδερφέ!!! (επί άλλου θέματος βέβαια)...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 04:29:38 μμ »

Δημήτρη, είναι καλύτερο να πεις το εξαντλήσαμε το θέμα από το να το συνεχίζεις με αυτόν τον τρόπο.
Συγγνώμη, αλλά έτσι ρίχνεις το επίπεδο.

Εντάξει βρε Θανάση, συγνώμη, ένα τραγουδάκι παραφρασμένο ήταν, άσχετα με τα προηγούμενα, μου φάνηκε αρκετά αστείο για να είμαι ειλικρινής τώρα που πρόσεξα τα λόγια, γιατί το σιγομουρμουρίζει συχνα και το βελτιώνει συνεχώς.

Ο,τι πεις! 🤐
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 06:34:26 μμ »

Καλησπέρα σας. Στο καινούριο κατάλογο του Καραμήτσου τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα εμφανίζονται με και χωρίς υπογραφή. Σε αυτά με υπογραφή και σφραγίδα δεν έχει τιμή γεγονός που σημαίνει ότι υπάρχουν αλλά απ'οσο καταλαβαίνω είναι πολύ ακριβά. Μόνο με σφραγίδα η αξία των 1000 δραχμών σε κατάσταση AU 58 τιμάται στα 7000 ευρώ. Επίσης εάν βοηθάει σε τρεις φωτογραφίες που υπάρχουν στον κατάλογο (στις αξίες 500, 1000 και 5000 ) η υπογραφή φαίνεται ότι είναι με μπλε στυλό. Η αλήθεια είναι ότι η φωτογραφία στη συγκεκριμένη δημοπρασία δεν βοηθάει.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 10:04:39 μμ »

Αναφορικά με τις τιμές στον συγκεκριμένο κατάλογο: εάν κανεις ανατρέξει στις δημοπρασίες των τελευταίων 2-3 ετών, οι τιμές ρεκόρ που επιτεύχθηκαν και που δύσκολα θα επαναληφθούν, αφού ήταν κυρίως προϊόν ανταγωνισμού δυο η τριών το πολύ πλειοδοτών, κι εφόσον ένας η δυο «έκλεισαν» και δεν θα συμμετέχουν άλλο, παρ’ολ’αυτα μεταφέρθηκαν στον κατάλογο, προσθέτοντας και τις προμήθειες αλλά και ένα επιπλέον 10-20% , για να «καλύψουν» και την σχετική άνοδο που θα υπήρχε φυσιολογικά, όμως οι τιμές αυτές μόνον φυσιολογικές δεν ήταν.

Ο κατάλογος είναι υπέροχος αλλά οι τιμές δεν είναι για να λαμβάνονται στα σοβαρά, μια σύγκριση με οποιονδήποτε άλλο κατάλογο πολύ πρόσφατο σαν κι αυτόν, το αποδεικνύει αυτό, και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα αλλά για το σύνολο της ΤΤΕ καθώς και για αυτά που εξεδοθησαν κατά την διάρκεια του πολέμου.

Αντίθετα στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, κι ακόμη περισσότερο στην ΗπειροΘεσσαλιας, Κρήτης , Ιονικη κλπ, οι τιμές μπορεί να πάνε και πολύ ψηλότερα ακόμη, αλλά αυτό το «πάρτυ» που έγινε τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει πάρει οριστικά και αμετάκλητα τέλος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences