Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:09:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα νομισματα με πατινα  (Αναγνώστηκε 68514 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 04:54:52 μμ »

Ένα μεγάλο και ένα μικρούλι με ωραία χρώματα.

Κούκλες και τα δυο Γιάννη!

Είναι να μην πάρει φορα ο dulakis, μετά ποιος τον πιάνει! Ούτε με Τσιτσιπα ασχολείται αυτό το παιδί, ούτε με τίποτα, καλά τον λένε Κερματιδιο κάποιοι... 😂😂
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 04:55:40 μμ »

... καλύτερα να το καρφιτσώσουν κιόλας οι «συντονιστές».😊

υποθετω πρεπει

Εσείς αποφασίζετε τα «πρέπει». 😉
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 05:06:04 μμ »


Αυτός ο φωτογράφος στο Παρίσι της Pcgs είναι πραγματικά για τα μπάζα. Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα με την Pcgs Paris. Τα νομίσματα αξιολογούνται στην Αμερική (προσπάθησαν να βρουν graders εδώ αλλά εγκατέλειψαν την ιδέα τάχιστα), αλλά τόσο κακό φωτογράφο; Κι είναι καλοπληρωμένη δουλειά. Δλδ, όταν κάποιος στέλνει gold shield στο Παρίσι, οι βαθμοί βγαινουν στην Αμερική αλλά η φωτογραφία στο Παρίσι κι είναι για κλάματα! Ενώ αν το στείλεις απ’ευθειας Αμερική έχεις και Trueview δωρεαν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον κρατάνε ακόμη, αλήθεια τώρα.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 05:18:32 μμ »

Ένα μεγάλο και ένα μικρούλι με ωραία χρώματα.

Κούκλες και τα δυο Γιάννη!

Είναι να μην πάρει φορα ο dulakis, μετά ποιος τον πιάνει! Ούτε με Τσιτσιπα ασχολείται αυτό το παιδί, ούτε με τίποτα, καλά τον λένε Κερματιδιο κάποιοι... 😂😂
Χαμόγελο
Καταγράφηκε

thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 05:59:49 μμ »

Πω πω τι όμορφα νομίσματα βλέπω!!! Συγχαρητήρια σε όλους που ανεβάζουν τόσο εντυπωσιακά κομμάτια! Καιρό είχα να δω τόσο ενδιαφέρον θέμα. Μπράβο σας.
Γιώργο (Lary) επειδή ανέβασες αρκετά, έχω να πω πως είναι όλα πανέμορφα. Την ψάχνεις πολύ τη δουλειά.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Johntsik
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 456


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 06:41:59 μμ »

Άλλα 3 κομμάτια με ωραία χρώματα που δεν μπορώ να πω ότι φαίνονται από αυτές τις φωτογραφίες.
Επειδή τα χρώματα αρέσουν σε όλους και στο φίλο μου το Δημήτρη. Είμαστε και συνάδελφοι.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 06:46:38 μμ »











Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 07:57:55 μμ »

Roussis no 3
https://images.pcgs.com/SecurePlus/30134974_max.jpg
https://www.ngccoin.com/certlookup/5775417-021/66/
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 08:06:40 μμ »

iceman με γεια το καινούριο άβαταρ, ένα Ποσειδωνα δεν είχες παλιοτερα;

Υπάρχει μια έκφραση στα Αγγλοαμερικανικά, TMI, δηλαδή Τoo Much Information, χρησιμοποιούμενη συνήθως ειρωνικά όταν κάποιος/α λέει ίσως παραπάνω πράγματα για τον εαυτό του συνήθως, πολλές φορές λίγο αηδιαστικά.

Έχω την εντύπωση ότι έχει και εφαρμογή σε κάποιες φωτογραφίες νομισματων. Όταν έχουμε ένα κέρμα πχ 18-19 χιλιοστά, και η φωτογραφία είναι σούπερ μεγενθυμενη, παύει να κολακεύει το νόμισμα (εκτός κι αν είναι άψογο, αλλά ποιος θέλει νόμισμα χωρίς την παραμικρή ατέλεια, εξαιρουμένων των αναμνηστικων;). Κι αυτό γιατί το παραμικρό χτυπηματακι η μικρό γρατζουνιά, τυχον αόρατη σε γυμνό μάτι, με τέτοια μεγέθυνση παίρνουν και τα μικρό ελαττώματα δυσανάλογη συμμετοχή.

Η όλη φάση μου θυμίζει ένα παλιό γραμματέα της ΠΝΕ, τον αείμνηστο Γιώργο Φρουδη, που όποτε με έβλεπε να βγάζω ένα διπλό φακό, 5x και 10x, που απλά μουχε κάτσει, δεν την είχα πολύ ψάξει, άρχιζε τις φωνές: « ΑΥΤΟΣ Ο ΦΑΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΚΑΛΟ Μ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ!»

Εκ των υστέρων που το σκέφτομαι είχε 100% δίκιο. Επειδή κάποτε είδα και επίδειξη grading σε βίντεο, οι graders κοιτάνε πάντα το νόμισμα χωρίς φακό, αλλά το έμπειρο μάτι τους θα δει αμέσως πράγματα που ένας μέσος συλλέκτης δεν θα δει, όποτε στις περισσότερες περιπτώσεις βγάζει και τον φακό του, αλλά για ένα συγκεκριμένο σημείο μόνο που για κάποιο λόγο του ξυνισε και θέλει να το ξεκαθαρίσει, η πάλι όταν κοιτάζει αναμνηστικά και πρέπει να πάρει την τόσο σοβαρή απόφαση αν θα βάλει 69 η 70......

Το πρώτο ένστικτο είναι πάντα και το σωστότερο, εγώ αυτό έμαθα στην πορεία. Και γι αυτό λέω τώρα ότι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ φωτογραφίες δεν κολακεύουν ένα κατά τ’αλλα πολύ μικρότερο και γλυκό νόμισμα, πάντα θα τονίζεται και η πιο μικρή ατέλεια, το 70-80% από τις οποίες περνάνε (σχεδόν η τελείως) απαρατήρητες στο γυμνό μάτι.


ΥΓ: κύριε dulakis, θα σας μάθει ο γιος σας να ανεβάζετε φωτογραφίες για να σταματήσετε επιτέλους αυτά τα λινκ; Απ’οτι καταλαβαίνω, δεν τα πάτε και πολύ καλά με την νέα τεχνολογία. 😅
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 08:08:23 μμ από digo » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 08:33:12 μμ »

Και τώρα που τα κοιτάζω, πάτε κόντρα στο ίδιο σας το θέμα.

Το ένα είναι μια δραχμη του Παύλου, και το άλλο, ένα από τα ασχημότερα Ελληνικά νομίσματα στον οπισθοτυπο, το 50αρικο του Σόλωνα με το μεγάλο 50 και την περισπωμένη από κάτω που δεν είμαι σίγουρος ότι απεικονίζει τη θάλασσα.

Που είναι η πατινα;

Ευτυχώς αυτό το 50ρικο, το προυφ λαικ στην φωτογραφία, κράτησε μόνο για τρεις χρονιές (80-82-84) και το 50ρικο που το αντικατέστησε μάλιστα κέρδισε το βραβείο COTY της χρονιάς εκείνης (1986). Είναι επίσης  το ΜΟΝΟ νόμισμα τύπος, που δεν υπάρχει σε καμία σειρά της ΤΤΕ, ούτε αυτήν του 78, ούτε αυτήν του 93 και ούτε αυτήν του 2000. ΟΛΑ τα αλλά σχέδια τύποι υπάρχουν σε μια η περισσότερες από τις 3 επίσημες αυτές σειρές.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 09:25:21 μμ »

Αγαπητέ iceman εμένα πολύ μου άρεσαν τα νομίσματα που ανέβασες, ιδίως του Γεωργίου Α'. Όντως δεν χρειάζεται τέτοια μεγέθυνση, είχα μεγάλο φακό Χ7 και τον έχω καταργήσει.....
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 10:02:23 μμ »

Αγαπητέ iceman εμένα πολύ μου άρεσαν τα νομίσματα που ανέβασες, ιδίως του Γεωργίου Α'. Όντως δεν χρειάζεται τέτοια μεγέθυνση, είχα μεγάλο φακό Χ7 και τον έχω καταργήσει.....

Μα κι εμένα μου άρεσαν, η πεντάρα του 1894, αν και πραγματικά δε χωνεύω τα κορωνακια, μπορεί να πιάσει πολύ ωραίες πατινες, κι αυτό το Pcgs (64;65;) δείχνει να είναι από τα λίγα τέτοια. Και το πενηνταρακι του 1883 πολύ ωραίο, μια σμίκρυνση και πολλές φορές ένα σωστότερο φόντο, θα το έκανε να δείχνει όσο υπέροχο πραγματικά είναι.

Το editing είναι μια τέχνη ίσως πιο δύσκολη από την ίδια τη φωτογράφηση, εκεί γίνονται όλα τα θαύματα, ακούστε και μένα που έχω δει τον κύριο Τρουβιου να δουλεύει..., άλλες φορές τσιμπάει το contrast, άλλες το brightness, άλλες το shadows , τις περισσότερες φορές όλα μαζί σε διαφορετικα levels κλπ κλπ. Νομίζετε ότι όταν φωτογραφίζει πχ έναν Ιονικο οβολό του 1819, σε εκείνα τα «glamour shots” όπως τα λέει κι ένας φίλος, που πιάνει τη μια από τις 360 θέσεις όπου το κέρμα δείχνει τον πιο σούπερ εαυτό του γίνεται τυχαία;

Ο Παναγιώτης κατάργησε το φακό, γιατί μια η μυωπία, μια η πρεσβυωπία, σου λέει,
« δε μας χεζεις; Αφού έχω τα ΠΑΝΤΑ και 3 κλάσεις πιο πάνω απ’ολους σε τελική» 😉👍
Καταγράφηκε
HKpreciouscollectibles
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ WWW
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 03:01:10 μμ »

Ένας πανέμορφος χρυσός Γεώργιος  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 06:40:17 μμ »

Πραγματι πανέμορφος.

Και μια μισή του 33 με τρελλα natural χρώματα, PCGS MS65



Και το τεταρτακι, αλλά όχι τόσο λουστρατο όσο η μισή

Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 06:46:31 μμ »

Δραχμη 1873



20λεπτακι του 1874 (αυτά κι αν είναι επιρρεπή στην πατινα.....)



Pcgs MS64 και τα δυο για τους βαθμό θήρες  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences