Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:33:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ερωτήσεις για της 10 δραχμές 1940  (Αναγνώστηκε 2226 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:42:27 μμ »

έχω σημειώσει πάνω στο χαρτονόμισμα και θέλω να ρωτήσω για να μαθαίνω. πρώτον: υπήρχαν και τότε απατεώνες και κάνανε πλαστογραφία και δεύτερον στο πίσω μέρος γράφει:  ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΤΗ 6Η ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1940 και εκεί που έχω σημειώσει γράφει: ΝΟΜΟΣ 2153 ΤΗΣ 12ΗΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1939 αυτή η ημερομηνία τι σημαίνει. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 10:34:42 μμ »

Βασιλη μου... παντα υπηρχαν παραχαρακτες! σε ξενα πολυ παλια χαρτονομισματα... νομιζω αναφεραν οτι η πλαστογραφια τιμωρουνταν με θανατο...

στα ελληνικα χαρτονομισματα του 1841 αναφερει οτι η παραποιησης των χαρτονομισματων τιμωρειτε με δεσμα δια βιου.... ισοβια δηλαδη... τωρα παραποιηση... δεν ειναι μονο η πλαστογραφια....

αυτο που γραφει ειναι λογικα ο νομος που βγηκε για την κυκλοφορια του χαρτονομισματος αυτου και του 20 δραχμου... μιας και τα εβγαλαν γιατι απεσυραν τα ασημενια του 1930... που ειχαν ασημι.. και το ασημι ειχε γινει πιο ακριβο απο την αξια την ονομαστικη...

θα δεις ετσι πολλα χαρτονομισματα... ειτε ελληνικα ειτε περισσοτερο ξενα!
 στα ελληνικα στα παλια... του 1897 αν θυμαμαι καλα... θα δεις να αναφερεται ο νομος ΒΥΞΑ που απαγορευε την κοπη των χαρτονομισματων... δεν μιλαω για τα κομμενα του 1922 ή του 1926.... αλλα για παλιοτερα! τοτε.. ειχαν πχ τις 10 δραχμες... το εκοβαν στην μεση και ειχαν 2 ταλιρα! χαχαχαχα ε... αυτο το σταματησε ο νομος ΒΥΞΑ...

στα ξενα θα δεις αντι ημερομηνιας να αναφερετε ο νομος..... πχ.. στα τουρκικα ειχαν τον νομο του 1970... ενω τα χαρτονομισματα ηταν πχ... του 1990
αυτα του 1970 ηταν με τον νομο του 1930.... χαμος! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:26:11 μμ »

Γεια σου Νίκο μου τι να πω ότι δεν περίμενα από σένα να απάντησής? θα σου πω ψέματα, σου έχω πει πολύ καιρό και πολλές φορές τι γνώμη έχω σχηματίσει για σένα,για άλλη μια φορά υποκλίνομαι και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences