Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:18:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ευρώ 2002  (Αναγνώστηκε 2959 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vasia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:53:11 μμ »

Καλησπέρα σας.Χθες έπεσε στα χέρια μου αυτό το χαρτονόμισμα που έχω βάλει παρακάτω. Στην αρχή δεν το παρατήρησα όταν γύρισα σπίτι είδα ότι είναι διαφορετικο από τα υπόλοιπα έτσι μπήκα λίγο και έψαξα και είδα ότι κάποια χαρτονόμισματα του 2002 έχουν κάποια αξία γνωρίζει κάποιος αν το συγκεκριμένο είναι συλλεκτικό?
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 11:23:31 μμ »

Κατ’αρχην δεν είναι του 2002. Έτσι γράφει επάνω, αλλά η υπογραφή είναι του Jean Claude Trichet, του δεύτερου προέδρου της ΕΚΤ μετά τον Duisenberg με θητεία από το 2003 έως και αρχές 13 νομίζω όταν ανέλαβε ο Draghi. Δεν είμαι σίγουρος για την ακριβή ημερομηνία μεταξύ 2003 και 2013 που κυκλοφόρησε αλλά βαλε κάπου στη μέση κι είσαι μέσα.

Πέραν αυτού, τι το διαφορετικό έχει, πέραν του ότι είναι Ελληνικό και χρησιμοποιημένο;
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 11:24:18 μμ »

Τι μικρό κωδικό έχει; Το βλέπει κάποιος στην μπροστινή πλευρά στο δεύτερο αστέρι κάτω από την αρχή της υπογραφής.
Καταγράφηκε

Vasia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 12:10:51 πμ »

Digo δεν είμαι γνώστης του θέματος γιαυτό ρώτησα στην αρχή νόμιζα ότι είναι πλαστό  και άρχισα να ψάχνω μην βρεθώ και μπλεγμένη στο τέλος αλλά είδα ότι υπάρχουν κάποια χαρτονόμισμα που είναι συλλεκτικα.

Malef 13 ο κωδικός είναι Ν006Ε1
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 03:49:54 πμ »

Vasia το φαντάστηκα,συγνώμη για την αυστηρή δασκαλίστικη διόρθωση. Με τον συγκεκριμένο κωδικό δεν νομίζω να έχει τίποτε το συλλεκτικο λόγω κατάστασης. Είναι πολύ λίγα τα συλλεκτικά ευρωχαρτονομισματα, σε 80% του Duisenberg και όλα αυστηρά ακυκλοφορητα, εκτός ίσως από μια ποικιλία κωδικού στο πρώτο από τα δυο €50 που έβγαλε η Ελλάδα, (Duisenberg), του οποίου τέτοια ώρα ο κωδικός μου διαφεύγει, και το οποίο πιάνει υψηλές αξιες ακόμη και ψιλό χρεπι.

 Εγώ  μόνο στην τουαλέτα σηκώθηκα να πάω, κι αρπάζω κάθε βράδυ και το iPad μαζί. 😅🙂😇
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 08:21:37 πμ »

Digo δεν είμαι γνώστης του θέματος γιαυτό ρώτησα στην αρχή νόμιζα ότι είναι πλαστό  και άρχισα να ψάχνω μην βρεθώ και μπλεγμένη στο τέλος αλλά είδα ότι υπάρχουν κάποια χαρτονόμισμα που είναι συλλεκτικα.

Malef 13 ο κωδικός είναι Ν006Ε1

Ξόδεψέ το άφοβα στα ψώνια σου αγαπητή μου δεν είναι σπανιότητα. Να ήταν πχ. Ν002Ε1 τότε θα μιλούσαμε...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 08:23:49 πμ »

Vasia το φαντάστηκα,συγνώμη για την αυστηρή δασκαλίστικη διόρθωση. Με τον συγκεκριμένο κωδικό δεν νομίζω να έχει τίποτε το συλλεκτικο λόγω κατάστασης. Είναι πολύ λίγα τα συλλεκτικά ευρωχαρτονομισματα, σε 80% του Duisenberg και όλα αυστηρά ακυκλοφορητα, εκτός ίσως από μια ποικιλία κωδικού στο πρώτο από τα δυο €50 που έβγαλε η Ελλάδα, (Duisenberg), του οποίου τέτοια ώρα ο κωδικός μου διαφεύγει, και το οποίο πιάνει υψηλές αξιες ακόμη και ψιλό χρεπι.

 Εγώ  μόνο στην τουαλέτα σηκώθηκα να πάω, κι αρπάζω κάθε βράδυ και το iPad μαζί. 😅🙂😇

Χα χα χα!!! όντως είσαι χιουμορίστας, μου αρέσεις!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο δίνεις χρώμα στο στέκι, όχι σαν κάτι άλλους που νομίζουν ότι αγορεύουν σε δικαστήριο!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 10:03:54 πμ »

Σ’ευχαριστω πολύ. 😊
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 02:19:33 μμ »

Μήπως πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο μέρος του forum?
Εννοώ στα χαρτονομίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2020, 02:20:15 μμ από teutates » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences