Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:18:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έχρωμα Δίευρα  (Αναγνώστηκε 2060 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 12:16:05 μμ »

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σας παρακαλώ σχετικά με τα έχρωμα δίευρα...

1) είναι συλλεκτικά;;; υπάρχει αγορά για αυτά;;;
2) εκδίδονται από τράπεζες ή από κάπου αλλού
3) αξίζει γενικά η συλλογή έγχρωμων δίευρων
4) έχουν κάποια συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά;;;
5) Είδα κάποια στο Θησείο που πουλούσε ένας πωλητής... τον έχετε υπόψιν? είναι αξιόπιστος?...

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη.... Σας ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2020, 12:16:42 μμ από spinoza » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 05:01:20 μμ »

1,2,3,4 Μαπα το καρπουζι,ασχολησου με αυτα που βγαζει η τ.τ.ε οσο για το 5 δεν εχω ιδεα.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 05:49:01 μμ »

....

1) είναι συλλεκτικά;;; υπάρχει αγορά για αυτά;;;
2) εκδίδονται από τράπεζες ή από κάπου αλλού
3) αξίζει γενικά η συλλογή έγχρωμων δίευρων
4) έχουν κάποια συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά;;;
5) Είδα κάποια στο Θησείο που πουλούσε ένας πωλητής... τον έχετε υπόψιν? είναι αξιόπιστος?...

1. Οχι
2. Είναι ιδιωτική κοπή
3. Οχι. Δεν είναι νομίσματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αγοραπωλησία
4. Ολα έχουν τις διαστάσεις των 2€
5. Δεν τον γνωρίζω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 07:57:11 μμ »

Απλά να προσθέσω ότι τα περισσότερα από αυτά είναι κανονικά 2€ (από τράπεζα) χρωματισμένα από ιδιώτη.
Κάποιοι τα αγοράζουν γιατί τους αρέσουν και υπάρχουν διάφορες εκδόσεις από το κάθε ένα.
Έχω 2 το ίδιο νόμισμα διαφορετικά χρωματισμένα.
Για μένα δεν αξίζει να ασχοληθείς αν το σκέφτεσαι για το αν αξίζουν ή θα αξίζουν στο μέλλον.
Αν σου αρέσουν είναι άλλο θέμα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 08:59:40 πμ »

Ακούγεται αστείο βέβαια, ακόμα και σ' εμένα τον ίδιο που το λέω, αλλά τυπικά είναι παράνομο να προκαλεί κάποιος σκοπίμως αλλοίωση σε κυκλοφορούντα νομίσματα, με το σκεπτικό ότι αποτελεί φθορά εθνικής περιουσίας, με την ευρύτερη έννοια. Δεν πρόκειται βέβαια κανένας να ασχοληθεί με τέτοια ασήμαντα αδικήματα, όταν πρόκειται για νομίσματα ευτελούς αξίας, όμως θεωρητικά ένας ιδιώτης "ζωγράφος" κερμάτων τού δρόμου, θα μπορούσε να βρει μπελά γι' αυτό που κάνει. Λέμε τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2020, 09:01:36 πμ από chronos » Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:27:48 πμ »

Ακούγεται αστείο βέβαια, ακόμα και σ' εμένα τον ίδιο που το λέω, αλλά τυπικά είναι παράνομο να προκαλεί κάποιος σκοπίμως αλλοίωση σε κυκλοφορούντα νομίσματα, με το σκεπτικό ότι αποτελεί φθορά εθνικής περιουσίας, με την ευρύτερη έννοια. Δεν πρόκειται βέβαια κανένας να ασχοληθεί με τέτοια ασήμαντα αδικήματα, όταν πρόκειται για νομίσματα ευτελούς αξίας, όμως θεωρητικά ένας ιδιώτης "ζωγράφος" κερμάτων τού δρόμου, θα μπορούσε να βρει μπελά γι' αυτό που κάνει. Λέμε τώρα...

νομίζω το καθεστώς κερμάτων και τραπεζογραμματίων σε €€€ δεν  είναι πλέον ζήτημα εθνικό.  θέλω να πω
δεν καθορίζεται πλέον από  εθνική νομοθεσία αλλά από το δίκαιο της ΕΕ.

η  ευρωπαϊκή ενωση από το 2010  ενθαρρύνει τα κράτη μέλη τηs  να επιτρέψουν στους πολίτες τους να καταστρέψουν μετρητά αν θέλουν δίχως ποινές .όπως λες όλα  με  ... την ευρύτερη έννοια.

οι γερμανοί επιτρέπεται να κάνουν ότι θέλουν με τα €€ τους .
οι αυστριακοί μπορούν να καταστρέψουν μέχρι 15.000€€ δίχως ποινή .
στην ελβετία κάνεις με τα χρήματα σου ότι θέλεις .δίχως όριο .δίχως ποινές
αγριεύουν στο θέμα καταστροφής χρημάτων οι αμερικανοί και οι ταϊλανδέζοι .οι τελευταίοι επειδη τα χρήματα έχουν  απεικόνιση την μούρη του βασιλιά και τυχόν καταστροφή θεωρείται lèse-majesté.
Καταγράφηκε
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:44:51 πμ »

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... αυτά τα εγχρωμα διεύρα τα βρήκα και σε καταστηματα εδώ στην αθήνα και απο μαγαζιά που είναι πολύ γνωστά (δεν ξέρω αν πρπει να αναφέρω ονόματα)... και μου έκανε εντύπωση...

Κάτι τελευταίο... είδα στον ίδιο πάγκο κάτι 3ευρα νομίσματα τα οποία εκτυπώνονται στην MONO στην Σλοβενία όπως μου ανέφερε ο άνθρωπος... τα έχετε υπόψιν σας ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:46:45 πμ από spinoza » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 10:59:21 πμ »

... είδα στον ίδιο πάγκο κάτι 3ευρα νομίσματα τα οποία εκτυπώνονται στην MONO στην Σλοβενία όπως μου ανέφερε ο άνθρωπος... τα έχετε υπόψιν σας ;;;
Και βέβαια! Από το 2008 η Σλοβενία εκδίδει αναμνηστικά 3€ χαλκονικέλινα, 30€ ασημένια και 100€χρυσά με το ίδιο θέμα. Τα φετινά θα εκδοθούν τον Δεκέμβριο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 11:02:39 πμ »

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... αυτά τα εγχρωμα διεύρα τα βρήκα και σε καταστηματα εδώ στην αθήνα και απο μαγαζιά που είναι πολύ γνωστά (δεν ξέρω αν πρπει να αναφέρω ονόματα)... και μου έκανε εντύπωση...

Κάτι τελευταίο... είδα στον ίδιο πάγκο κάτι 3ευρα νομίσματα τα οποία εκτυπώνονται στην MONO στην Σλοβενία όπως μου ανέφερε ο άνθρωπος... τα έχετε υπόψιν σας ;;;

συμπλήρωμα σχετικά με τα 3€.
είναι αναμνηστικά.  οι εκδόσεις είναι σχετικά μικρές
και τα κέρματα εξαφανίζονται γρήγορα στα συλλεκτικά άλμπουμ.
τα νομίσματα των 3 ευρώ της σλοβενίας αποτελούν νόμιμο χρήμα μόνο στη σλοβενία ​​.
to 2008 η σλοβενία ​​εξέδωσε το πρώτο νόμισμα 3 ευρώ.
όλα τα αναμνηστικά κέρματα των 3 ευρώ σλοβενίας  έχουν αξία κάτω των 10€.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 11:12:34 πμ »

Δεν θα τις έλεγα μικρές τις εκδόσεις.
Για το 2008 και 2013 ήταν 200.000 τεμάχια και το 2009 - 2012 ήταν 300.000 τεμάχια.
Από το 2014 άρχισε να μειώνεται η ποσότητα για να φτάσει το 2019 στις 50.000 τεμάχια.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences