Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:06:36 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμή έκδοσης Εκατοντετηρίδα Βόλλεϋ  (Αναγνώστηκε 6411 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2020, 11:03:29 μμ »

Σχετικά όλα αυτά, σχετικά. Τα δυο ΤΟΠ χρυσά δραχμικά αναμνηστικά, το χρυσό ΟΧΙ και το βολλευ έχουν πάρει την κατηφόρα, για το ΟΧΙ, πρώτη φορα μετά 40 συναπτά έτη, όπου το είδα να φτάνει από 100 χιλιάδες, στις 200 χιλιάδες σε πάγκο στο Μοναστηράκι και στις 300 χιλιάδες δραχμες σε μαγαζιά πριν το ευρώ και μετά να σκαρφαλώνει στα €2000.

Δεν το ΕΙΔΑ με τα ματάκια μου έως το 1992-1993, δεν είμαι και 123 χρόνων!  Σαρκασμός

Από πέρυσι στην ουσία το βλέπω να κατρακυλάει και σε χρόνο dt πιστεύω ότι θα φτάσει στο πατωμα του, προσωρινό η μόνιμο, τα €1000. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με το βολλευ που είναι και χάλια σχέδιο κατά την άποψη μου. Σειρά πήραν οΑριστοτελης, οιΠερσικοι κι έχουμε να λέμε (ο Δίας από τα μίνι γκολντ πλας) , ενώ Διογένης, Θουκυδιδης, Ιπποκρατης και λοιποί, πολύ γρήγορα θα φτάσουν σε τιμή χρυσού ασχέτως με το ποσο τα έδινε η τράπεζα τουλάχιστον σε πώληση σε μαγαζιά για να βγάλουν κι αυτοί κάτι. Αφού οι Γερμανοί τα παίρνουν χωριςΦΠΑ, δλδ μείον 24%! πολύ κοντά στην τιμή μετάλλου τους και τα μεταπωλουν σε εμάς πάλι με €10-€20 πιο κάτω;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2020, 11:06:14 μμ από digo » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 03:19:26 μμ »

Θέλω να ξέρω για να κρίνω ως παράλογες ή όχι τιμές που βλέπω, για μένα η αρχική τιμή έκδοσης έχει σημασία.
π.χ. τιμές για τα χρυσά φιλοσόφων που βλέπω 1,500 και 2,000€ είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

κατα τη γνωμη μου δεν εχει καμια σημασια η τιμη διαθεσης
η αξια του μεταλλου, ναι, βαζει ενα φρενο προς τα κατω και αναπροσαρμοζει καπως την τιμη
το λεω γτ υπαρχουν και αναμνηστικα που δεν εχουν καποια υπεραξια και πουλιουνται σχεδον μεταλλο

και επειδη με μπερδευει γι αυτο ζητησα να μου εξηγησεις πως το σκεφτεσαι
γτ αμα πας με τιμη διαθεσης τοτε θα σου πει και ο αλλος (ή ο ιδιος την επομενη φορα) που πουλαει ενα αναμνηστικο χωρις υπεραξια συλλεκτικη : "να παμε με την τιμη διαθεσης"
κι εσυ αμα του πεις "τσου, δε θελω τωρα", δε νομιζω να ενδιαφερθει να συνεργαστει ξανα μαζι σου
επισης αμα το νομισμα βγηκε το 90 και θες να παρεις την τιμη διαθεσης ως πυξιδα, τοτε δεν πρεπει να την προσαυξησεις για να την φερεις να εχει την ιδια αγοραστικη δυναμη ?
και μετα ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να βαλεις συλλεκτικη υπεραξια πανω απ αυτο ?
μ ενδιαφερει πραγματικα να δω τι τυπο υπολογισμου εχεις στο μυαλο σου

ΥΓ: το οτι λες οτι καποια ειναι υπερεκτιμημενα, χα, εγω θα ειμαι ο τελευταιος που θα διαφωνησει μαζι σου. γι αυτο και ειμαι ελευθερος σκοπευτης στις αγορες μου και περιμενω ποτε θα εμφανιστει κατι στην τιμη που θεωρω σωστη. αλλα η τιμη που θεωρω σωστη ειναι μια ψαλιδα μεσα στην οποια θα αγορασω και στην οποια επισης θα πουλησω. αυτο δεν το επιτρεπει ομως η λογικη του να βασιστω στην τιμη διαθεσης. με αυτο διαφωνω λοιπον. γτ μετα τι θα κανω ? θα αγοραζω αναμνηστικα των ολυμπιακων κατα συρροην με αναπροσαρμοσμενη τιμη διαθεσης ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2020, 03:39:55 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 05:01:19 μμ »

Εγώ πάντως δίνω προσφορά δημόσια για το βόλεϊ χρυσό και το ασημένιο 1400 ευρώ  Φυσικά μιλάμε για λουξ με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Για το χρυσό ΌΧΙ 1300 ευρώ πάλι με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Αντε να δούμε προσφορές;
Καταγράφηκε
ΓΙΑΝΝΗΣΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 06:24:04 μμ »

Εγώ πάντως δίνω προσφορά δημόσια για το βόλεϊ χρυσό και το ασημένιο 1400 ευρώ  Φυσικά μιλάμε για λουξ με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Για το χρυσό ΌΧΙ 1300 ευρώ πάλι με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Αντε να δούμε προσφορές;


Φίλε συμφωνώ απόλυτα και με την τοποθέτησή σου και με την ακριβέστατη εκτίμησή σου και για τα δύο, τα οποία θέλω κάποτε να αγοράσω ακριβώς μέχρι εκεί. Μάλιστα για το βόλλευ έχω τοποθετήσει οροφή στα 1,500.

Για μένα η τιμή έκδοσης έχει βαρύνουσα σημασία σε κάθε περίπτωση, π.χ. προσπαθώ να καταλάβω γιατί το ασημένιο Περσικοί πόλεμοι έχει φτάσει μέσα σε λίγους μήνες τα 200 και 300€.
Ακόμη και το σχέδιο του είναι κατώτερο των Πυθαγόρα, Ιπποκράτη.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 06:42:38 μμ »

Εγώ πάντως δίνω προσφορά δημόσια για το βόλεϊ χρυσό και το ασημένιο 1400 ευρώ  Φυσικά μιλάμε για λουξ με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Για το χρυσό ΌΧΙ 1300 ευρώ πάλι με κουτιά και τα ποιστοποιιτικα. Αντε να δούμε προσφορές;
[/quote
Καλη τυχη φιλε μου κυριε Δημητρη, εαν εχεις παραπανω απο μια προσφορα στειλε και σε εμενα π.μ,
2 χρονια ψαχνω το οχι και η καλυτερη τιμη ηταν 1500 χωρις κουτι και πιστοποιτικα μπορει και ms65
ενω το βολλευ το αγορασα το χρυσο το 2018 στα 1400 χωρις κουτι και πιστοποιτικο και το θεωρησα καλη αγορα.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 08:53:10 μμ »

Έβαλες και τη δικη σου απάντηση στην παράθεση και μας βγήκε η ψυχή για να τη διαβάσουμε. Εάν πήρες το βολλευ όσο λες το 2018, το πήρες εξαιρετικη τιμή κι ας μην είχε κουτί, (και τι κουτί κουτί; :-)

Όσο για το ΟΧΙ περίμενε και λίγο κύριε dulakis, γαμπρό θέλω, τώρα τόνε θέλω..... Σου εγγυώμαι ότι θα φτάσει στα €1000 κι όσο για τα αναμνηστικά που δεν τράβηξαν, Διογένης Θουκυδιδης κλπ, ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα με τον dsp, τι σημασία έχει ποσο τα έδωσε η ΤΤΕ: Που τα έδωσε και €450 κι όχι €500 όπως τους Περσικους και τα προ του Διογενη. Αυτά πολύ σύντομα θα πάνε για χρυσό, και σήμερα έπεσε στα $1900 η ουγγιά αν δεν κάνω λάθος, κρατήστε τα όσοι τα πήρατε και περιμένετε να φτάσει ο χρυσός στα €550 η €600 που τα ζητάτε, γιατί αλλιώς για χρυσό θα πάνε, όπως και το δελφινάκια και πολλά αλλά δραχμικά αναμνηστικά. Με κουτί η χωρίς.

Τέλος, τι πάει να πει γιατί ανέβηκαν οι ασημένιοι Περσικοι; Γιατί κλ..ει το γατί!

Οι χρυσοί δεν έχεις πάρει χαμπάρι φίλε GASS ποσο ιλιγγιωδώς ανεβαίνουν, σαν ασανσέρ ουρανοξύστη στη ΝΥ που δε σταματάει στους πρώτους 60 ορόφους....έτσι είναι Η ΑΓΟΡΑ και δεν κρίνει με τα δικά σου κριτήρια. Οι χρυσοί Περσικοι σε 6 μήνες θάχουν ξεπεράσει το ενάμιση χιλιάρικο έτσι πως πάνε, ακούς; Θα θέλεις 3 Διογενηδες η Θουκυδιδηδες για ένα χρυσό των Περσικών. Κάτι ξέρουν κι αυτοί που τους καβατζωνουν αντί να έχουν 25 Θουκυδιδηδες και 35 Διογενηδες. Δώστε όσο ακόμη μπορείτε με υπεραξία με την εσωτερική τους αξία γιατί πολύ γρήγορα θα πάψει να ισχύει, είτε ανεβεί είτε κατέβει ο χρυσός.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 10:55:27 μμ »

Divo Να κοιτάζεις πιο καλά σε ποιον αναφέρεσαι. Εγώ δεν ανέφερα ούτε για χρυσούς Περσικων ούτε για Διογένη κτλ. Διμοσια προσφορά έκανα
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 10:56:22 μμ »

Έβαλες και τη δικη σου απάντηση στην παράθεση και μας βγήκε η ψυχή για να τη διαβάσουμε. Εάν πήρες το βολλευ όσο λες το 2018, το πήρες εξαιρετικη τιμή κι ας μην είχε κουτί, (και τι κουτί κουτί; :-)

Όσο για το ΟΧΙ περίμενε και λίγο κύριε dulakis, γαμπρό θέλω, τώρα τόνε θέλω..... Σου εγγυώμαι ότι θα φτάσει στα €1000 κι όσο για τα αναμνηστικά που δεν τράβηξαν, Διογένης Θουκυδιδης κλπ, ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα με τον dsp, τι σημασία έχει ποσο τα έδωσε η ΤΤΕ: Που τα έδωσε και €450 κι όχι €500 όπως τους Περσικους και τα προ του Διογενη. Αυτά πολύ σύντομα θα πάνε για χρυσό, και σήμερα έπεσε στα $1900 η ουγγιά αν δεν κάνω λάθος, κρατήστε τα όσοι τα πήρατε και περιμένετε να φτάσει ο χρυσός στα €550 η €600 που τα ζητάτε, γιατί αλλιώς για χρυσό θα πάνε, όπως και το δελφινάκια και πολλά αλλά δραχμικά αναμνηστικά. Με κουτί η χωρίς.

Τέλος, τι πάει να πει γιατί ανέβηκαν οι ασημένιοι Περσικοι; Γιατί κλ..ει το γατί!

Οι χρυσοί δεν έχεις πάρει χαμπάρι φίλε GASS ποσο ιλιγγιωδώς ανεβαίνουν, σαν ασανσέρ ουρανοξύστη στη ΝΥ που δε σταματάει στους πρώτους 60 ορόφους....έτσι είναι Η ΑΓΟΡΑ και δεν κρίνει με τα δικά σου κριτήρια. Οι χρυσοί Περσικοι σε 6 μήνες θάχουν ξεπεράσει το ενάμιση χιλιάρικο έτσι πως πάνε, ακούς; Θα θέλεις 3 Διογενηδες η Θουκυδιδηδες για ένα χρυσό των Περσικών. Κάτι ξέρουν κι αυτοί που τους καβατζωνουν αντί να έχουν 25 Θουκυδιδηδες και 35 Διογενηδες. Δώστε όσο ακόμη μπορείτε με υπεραξία με την εσωτερική τους αξία γιατί πολύ γρήγορα θα πάψει να ισχύει, είτε ανεβεί είτε κατέβει ο χρυσός.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 10:57:19 μμ »

Divo ήθελα να γρεψω
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 11:01:54 μμ »

digo λάθος πάλι.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 12:12:30 πμ »

Σ'υγνώμη φίλε GASS, σε μπέρδεψα με τον ΓΙΑΝΝΗΣΚ κι είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβες.

Τόσην ώρα στο τηλέφωνο με τον κύριο dulakis, με έψηνε ότι είχες πάρει φωτιά για το λάθος, για να δεις τι αρχι ψεύτης είναι   Κλείσιμο ματιού, τον ικέτεψα να διορθώσει το λάθος εκ μέρους μου διότι έχω έγερση καθημερινή 7:10 πμ,  αλλά αυτός με έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του κι επειδή το προέβλεψα κι αυτό, γνωρίζοντας τον όλο και καλύτερα, μπηκα να κάνω τη δουλειά μου μόνος.

Το φαινόμενο είχε επαναληφθεί με τον exmim και τον xmac, λόγω φωτογραφιών που ο Μιμης είχε δανείσει αφειδως στον Μπαμπη, με τον όποιον Μιμη γνωριστήκαμε πολύ καλυτερα διότι γνωριζόμαστε ήδη, και σε χρόνο dt βρήκαμε χιλιάδες κοινά, και είπε κι αυτός ότι αυτά έχει το απρόσωπο Ίντερνετ. Εδώ φταίει η δικη μου απροσεξία βέβαια, ελπίζω να μην σε πείραξε πολύ άλλωστε ούτε εμένα με πείραξε το ότι έκανες 3 φορές να γράψεις σωστά ένα username με 4 γράμματα όπως και το δικό σου άλλωστε.  Χαμόγελο Και για του λογου το αληθές, αντί ο κύριος dulakis να διορθώνει το λάθος μου εκ μέρους μου όπως μου υποσχέθηκε , αυτός το χαβά του, μου στέλνει βιντεάκια με τον αυγολέμονο και αλλά τέτοια ωραία. Καλή σου νύχτα.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 12:25:57 πμ »

Σ'υγνώμη φίλε GASS, σε μπέρδεψα με τον ΓΙΑΝΝΗΣΚ κι είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβες.

Τόσην ώρα στο τηλέφωνο με τον κύριο dulakis, με έψηνε ότι είχες πάρει φωτιά για το λάθος, για να δεις τι αρχι ψεύτης είναι   Κλείσιμο ματιού, τον ικέτεψα να διορθώσει το λάθος εκ μέρους μου διότι έχω έγερση καθημερινή 7:10 πμ,  αλλά αυτός με έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του κι επειδή το προέβλεψα κι αυτό, γνωρίζοντας τον όλο και καλύτερα, μπηκα να κάνω τη δουλειά μου μόνος.οκ δεκτή η συγνώμη

Το φαινόμενο είχε επαναληφθεί με τον exmim και τον xmac, λόγω φωτογραφιών που ο Μιμης είχε δανείσει αφειδως στον Μπαμπη, με τον όποιον Μιμη γνωριστήκαμε πολύ καλυτερα διότι γνωριζόμαστε ήδη, και σε χρόνο dt βρήκαμε χιλιάδες κοινά, και είπε κι αυτός ότι αυτά έχει το απρόσωπο Ίντερνετ. Εδώ φταίει η δικη μου απροσεξία βέβαια, ελπίζω να μην σε πείραξε πολύ άλλωστε ούτε εμένα με πείραξε το ότι έκανες 3 φορές να γράψεις σωστά ένα username με 4 γράμματα όπως και το δικό σου άλλωστε.  Χαμόγελο Και για του λογου το αληθές, αντί ο κύριος dulakis να διορθώνει το λάθος μου εκ μέρους μου όπως μου υποσχέθηκε , αυτός το χαβά του, μου στέλνει βιντεάκια με τον αυγολέμονο και αλλά τέτοια ωραία. Καλή σου νύχτα.
οκ δεκτή η συγνώμη.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 02:31:15 πμ »

χρυσό ασημένιο στο διπλό κουτί  το αγόρασα τότε από τον ΓΥΡΑ στις 50,000 δρχ με προεγγραφή με διαφιμιστικο έντυπο που έστελνε στους πελάτες του και το είχα πλήρωση τότε με κάρτα  η δε παράδοση τον νομισμάτων έγινε μετά από 10 μήνες. Τότε εκείνος το διέθετε και όχι η τράπεζα της Ελλάδος.   
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 02:34:24 πμ »

Ευχαριστώ για την ερώτηση, αλλά απ’οσο θυμάμαι, το βολλευ ήλθε δια της πλαγιας οδού στην Ελλάδα, δηλαδή δεν κυκλοφόρησε και δόθηκε απ’ευθειας σε συλλεκτες όπως αυτό της προηγούμενης χρονιάς του 1993, της Δημοκρατίας, αλλά μέσω μιας τρίτης χώρας, της Γερμανίας; Δεν γνωρίζω, δεν το αγόρασα ποτε. Νομίζω ο κύριος ΝΜS είναι ο ΠΛΕΟΝ ειδικός και σε αυτά και σχεδόν στα πάντα. Μια κινούμενη Britannica νομισματολογιας. Χαμόγελο

Ο ΓΥΡΑΣ και του 1993 ασημένιο, χρυσό,proof set και BU
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:47:12 πμ »

χρυσό ασημένιο στο διπλό κουτί  το αγόρασα τότε από τον ΓΥΡΑ στις 50,000 δρχ με προεγγραφή με διαφιμιστικο έντυπο που έστελνε στους πελάτες του και το είχα πλήρωση τότε με κάρτα  η δε παράδοση τον νομισμάτων έγινε μετά από 10 μήνες. Τότε εκείνος το διέθετε και όχι η τράπεζα της Ελλάδος.    


Απίστευτο! Και σε αυτό μέσα ο Γύρας; (Πανευρωπαϊκοί 1981-2 και πολλά πολλά αλλα )  με τελευταία τα πιο ελεεινά, κάτι σετ ρέπλικες είτε νεοΕλληνικων, διαφόρων μετάλλων, χάλκινα, ασημένια, χρυσά, αυτός όλα σε καθαρό ΑΣΗΜΙ, η Τρις χειρότερα, απομιμήσεις Αρχαίων αριστουργημάτων, κομμένα σήμερα, με το restrike, η copy επάνω βέβαια, αλλιώς θα τον είχαν πάει σηκωτό στη Γαδα κι είναι και γέρος άνθρωπος αν ζει, η αν απλά οι γιοί του συνεχίζουν την επικερδή επιχείρηση, που χτυπάει ηλικιωμένους και άσχετους με το χομπυ, με διαφημίσεις σε trash Ελληνική tv, γιατί δεν τον παίρνει και σε ακριβά κανάλια, και κόσμος και κοσμάκης έχει δώσει τοοοσα λεφτά, για να πάρει, «ΣΙΓΟΥΡΗ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ» που θα ανεβαίνει με διψήφιους αριθμούς κάθε χρόνο (από κάτω περνάει σε χρόνο dt λωριδιτσα , «οι προηγούμενες επιδόσεις του πολύτιμου μετάλλου δεν εγγυώνται τις μελλοντικές» , τόσο γρήγορα που και 20/20 όραση να έχεις δεν το βλέπεις, φυσει αδύνατον!

Τέλος πάντων, οι Πανευρωπαϊκοί που πάνε ένα τσικ ΚΑΤΩ από το μέταλλο γιατί δεν είναι και λίρες, και τώρα το βολλευ που ακούω, είναι ίσως πι νομιμότερες του εκδόσεις.Δεν θα με παραξενέψεις αν είναι και πίσω από το καινούριο αναμνηστικό μετάλλιο για τα 200 χρόνια του 1821,που ενώ χορηγος είναι η ΤΤΕ, το πουλάει η ΕΤΕ.

Βαλε Θεέ μου το χεράκι σου, οι εκδόσεις χρυσών, ασημένιων της ΤΤΕ το 2021 να περιέχουν και καναν ήρωα του 21, γιατί με μετάλλια Εθνικής εγώ δεν τα πάω καλά, να μην τα ξαναλέμε, βλέπε τιριτομπες 2004 , Ολυμπιακοί, πάλι η Γιαννα Αγιάννα, τα μόνα νομίσματα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟ ΤΗΣ ΤΤΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ και άντε γεια, κι αυτές ένα τσικ κάτω από χρυσό σήμερα, έπεσε κιόλας στα €1621 η ουγγιά καθώς το γραφω αυτό, δεν πιστεύω να τις ξαναδώ πια κάτω  από την τότε τιμή διάθεσης τους όπως μέχρι τέλη του 2019, €440 εκαστο χρυσό το 2004 παρακαλώ (αλλά €330 στους εμπόρους), 10 γραμμάρια καθαρός χρυσός, χρειάστηκε 15-15 μιςη χρόνια για να φτάσει η εσωτερική αξία την τιμή διάθεσης, και βέβαια εδώ και 6 μήνες την έχει ξεπεράσει, αλλά ποσα έμειναν; Ποσα σκότωσαν οι Έλληνες συλλεκτες κατά τη διάρκεια της κρίσης 2009-2019 και πήραν το δρόμο για το χυτήριο; Εγώ έβλεπα περίπου 5-10 την εβδομάδα μια συγκεκριμένη εποχή σε συγκεκριμένο εμπορο, (υπήρχε μέρα που είχε πάρει 3!), φουλ κασετίνες με τα 6 χρυσά και τα 12 ασημένια και τα 18 πιστοποιητικά , τα οποία μαζί με την ωραία ομολογουμένως ξύλινη κασετίνα, τα έκανε δώρο ο έμπορος αν τα μεταπωλουσε σε συλλέκτη η επενδυτή σε τιμή χρυσού, αλλιώς βουρ για το χυτήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2020, 10:51:07 πμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences