Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:55:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα ξεχασαμε στα στρώματα...  (Αναγνώστηκε 2281 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 05:54:15 μμ »

Συμφωνα με τα αρχεια της Τραπεζας της Ελλάδος τον Μαρτιο του 2012 οποτε και τα χαρτονομισματα σε δραχμες επαψαν να εχουν οποιαδηποτε ισχυ, δεν ειχαν επιστρεψει για ανταλλαγη με ευρω, χαρτονομισματα συνολικης αξιας 238.000.000 Ευρω δηλαδη περιπου 81 δις δραχμες. Δεν τα λες και λιγα
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 07:28:02 μμ »

Κάποια κρατήθηκαν για συναισθηματικούς και συλλεκτικούς λόγους. Αλλά 238 εκατομμύρια ευρώ είναι πολλά!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 08:21:24 μμ »

Δεν είναι ΤΙΠΟΤΕ μπροστά σε χαρτονομίσματα από δεσμίδες της δεκαετίας του 1950 και ολιγα του 1947-49 , σε δεσμίδες (η μερη αυτών) της Τραπεζης της Ελλάδας, σαν να τυπώθηκαν χτες ! Έτυχα αποδέκτης ενός τέτοιου κομπόδεματος, όπου με ονομαστική τα χαρτονομίσματα αυτά άξιζαν περίπου 36 ευρώ αν θυμάμαι (2002-2003), ενώ η τότε συλλεκτική τους αξία ξεπερνούσε τα €10000. Εσείς τι θα κάνατε;

Δεν λέω ότι είναι η πλειοψηφία, οπως ένα σωρό 5χιλιαρα και 10χιλιαρα, που έχουν μηδαμινή αξία σήμερα αν δεν είναι αυστηρώς ακυκλοφορητα , αλλά υπήρξαν και τέτοιες περιπτώσεις και πέρασαν κι απ’τα χεράκια μου μέσω ενός πολύ αδιάκριτου ταχυδρόμου, που του τα έδωσε μια γιαγιά κι αυτός τα έφερε σε εμένα για να τα αξιολογήσω αλλά και να τα πουλήσω (για λογαριασμό του; δεν νομίζω πάντως της γιαγιούλας που δεν γνώριζα προσωπικά).
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 08:30:56 μμ »

Δεν είναι ΤΙΠΟΤΕ μπροστά σε χαρτονομίσματα από δεσμίδες της δεκαετίας του 1950 και ολιγα του 1947-49 , σε δεσμίδες (η μερη αυτών) της Τραπεζης της Ελλάδας, σαν να τυπώθηκαν χτες ! Έτυχα αποδέκτης ενός τέτοιου κομπόδεματος, όπου με ονομαστική τα χαρτονομίσματα αυτά άξιζαν περίπου 36 ευρώ αν θυμάμαι (2002-2003), ενώ η τότε συλλεκτική τους αξία ξεπερνούσε τα €10000. Εσείς τι θα κάνατε;

Δεν λέω ότι είναι η πλειοψηφία, οπως ένα σωρό 5χιλιαρα και 10χιλιαρα, που έχουν μηδαμινή αξία σήμερα αν δεν είναι αυστηρώς ακυκλοφορητα , αλλά υπήρξαν και τέτοιες περιπτώσεις και πέρασαν κι απ’τα χεράκια μου μέσω ενός πολύ αδιάκριτου ταχυδρόμου, που του τα έδωσε μια γιαγιά κι αυτός τα έφερε σε εμένα για να τα αξιολογήσω αλλά και να τα πουλήσω (για λογαριασμό του; δεν νομίζω πάντως της γιαγιούλας που δεν γνώριζα προσωπικά).

Δημητρη, η ιστορια σου αυτη εχει πλεον περασει στη σφαιρα του αστικου μυθου
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences