Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:13:43 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΑΡΝΙΕΡΑ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ??  (Αναγνώστηκε 7107 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 01:34:20 μμ »

Σαρνιέρα είναι ένα μικρό διαφανές χαρτάκι από ριζόχαρτο, το οποίο κολλούσανε πίσω από ένα ασφράγιστο γραμματόσημο, και εν συνεχεία το κολλούσαν σε άλβουμ που είχε σελίδες με την φωτογραφία του γραμματοσήμου. Αυτό δυστυχώς είχε σαν συνέπεια η αξία του γραμματοσήμου να πέσει στο μισό και κάτω, αυτή την βλακεία την κάνανε οι συλλέκτες μέχρι και το 1970 παγκοσμίως. Η γνώμη μου είναι ότι εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν άλβουμ με ποσέτες  και έτσι για να απολαμβάνουν την συλλογή τους προβαίνανε σε αυτή την ενέργεια. (Για όσους αναρωτηθούν τη είναι οι ποσετες Απορία? είναι δυο κομμάτια ζελατίνας ενωμένα στην μια πλευρά με πρέσα, ανάμεσα στα δυο κομμάτια μπαίνει το γραμματόσημο, η μπροστινή πλευρά της ζελατίνας είναι διαφανές και η πίσω που είναι σαν ζαρωμένη υπάρχει κόλλα αλείφουμε ελάχιστο νερό με το δάκτυλο και κολλάμε στο φύλο του άλβουμ.) Ποσέτες πωλούνται στα καταστήματα συλλεκτικών σε διάφορα μεγέθη, εμείς απλά κόβουμε με ένα ψαλίδι το μέγεθος που θέλουμε η χρησιμοποιούμε έναν εδικό κόφτη.   
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 02:11:30 μμ »

Πολυ ωραιο θεμα κυριε Νικο!! Χρειαζομαστε αρκετα τετοια θεματα ωστε να μαθαινουμε ορολογίες που υπαρχουν και πολλες φορες αναρωτιωμαστε (και εγω το εχω παθει) αυτο τωρα που εγραψαν ή που μου ειπαν τί σημαινει?? Ευχομε να συνεχισετε να ανεβαζετε τετοιες ορολογιες και να εξηγησετε την σημασια τους!! Απο ατομα σαν εσας και με την δικη σας πειρα θα οφεληθουν αρκετοι νεοι συλλεκτες αν σας πλησιασουν κοντα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences