Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:28:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με εκτίμηση νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 2083 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
neotatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 03:22:31 μμ »

Γεια χαρά παιδιά και ευχαριστώ για τη φιλοξενία! Έχω αυτά τα νομίσματα εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να μου πείτε αν έχουν κάποια συλλεκτική αξία, και αν αξίζει να μπω στον κόπο να τα πουλήσω. Ψάχνοντας εδώ, είδα ότι το ένα είναι Φοίνικας (10 λεπτά, του 1831 αν βλέπω καλά) που όμως έχει αρκετή φθορά. Οπότε διαφωτίστε με παρακαλώ:

https://prnt.sc/uatzbm
https://prnt.sc/uatyfi
https://prnt.sc/uatz04

(Οι φωτογραφίες είναι οι μπροστά και οι πίσω όψεις των νομισμάτων)
Καταγράφηκε
neotatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 04:10:00 μμ »

Συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά βρήκα και άλλα δύο κομμάτια που ίσως έχουν ενδιαφέρον. Ρίξτε μια ματιά και σε αυτά τα δύο σας παρακαλώ:
https://prnt.sc/uax0xp

Το δεξί είναι εμφανές, το αριστερό δεν είμαι καν σίγουρος ότι είναι νόμισμα. Μοιάζει σαν κάποιο είδους διακοσμητικό "φλουρί". Κάποιος προφανώς έχει ανοίξει και μια τρύπα για να το φορά ή να το περνά κάπου.

Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 05:19:05 μμ »

Εμφανές δεν ξέρω ποιο εννοεις. Εγώ ΔΥΟ «δεκάρες του κατάδικου» βλέπω, ασχέτως ημερομηνίας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
neotatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 05:24:09 μμ »

Εμφανές δεν ξέρω ποιο εννοεις. Εγώ ΔΥΟ «δεκάρες του κατάδικου» βλέπω, ασχέτως ημερομηνίας.  Κλείσιμο ματιού

Ναι έχουν φάει πολύ "ξύλο" τα νομισματάκια μου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 05:27:10 μμ »

Καλωσήρθες φίλε στην παρέα μας ... Τα νομίσματα που έχεις ανεβάσει δυστυχώς δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη οικονομική αξία..ουσιαστικά το μόνο που θα μπορούσες να πουλήσεις είναι το 30αρι σε τιμή μετάλλου,δλδ όσο αξίζει το ασήμι που έχει....παρόλα αυτά είναι ένα καλό έναυσμα να αρχίσεις να συλλέγεις νομίσματα και να μελετάς την ιστορία τους.....για να σου φύγει και η περιέργεια το χάλκινο με την τρύπα είναι ένα χάλκινο βυζαντινό νόμισμα εποχής περίπου 1050-1200 μΧ......από τη μια πλευρά η φιγούρα που αχνοφαινεται είναι ο Ιησούς Χριστός!!! Εύχομαι να αποφασίσεις να γίνεις συνοδοιπόρος μας!!!
Καταγράφηκε
neotatos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 05:36:11 μμ »

Καλωσήρθες φίλε στην παρέα μας ... Τα νομίσματα που έχεις ανεβάσει δυστυχώς δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη οικονομική αξία..ουσιαστικά το μόνο που θα μπορούσες να πουλήσεις είναι το 30αρι σε τιμή μετάλλου,δλδ όσο αξίζει το ασήμι που έχει....παρόλα αυτά είναι ένα καλό έναυσμα να αρχίσεις να συλλέγεις νομίσματα και να μελετάς την ιστορία τους.....για να σου φύγει και η περιέργεια το χάλκινο με την τρύπα είναι ένα χάλκινο βυζαντινό νόμισμα εποχής περίπου 1050-1200 μΧ......από τη μια πλευρά η φιγούρα που αχνοφαινεται είναι ο Ιησούς Χριστός!!! Εύχομαι να αποφασίσεις να γίνεις συνοδοιπόρος μας!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε Σπαρτιάτη!

Ξέρουμε περισσότερα για το όνομα του βυζαντινού νομίσματος; Αν υπάρχει εικόνα για το πώς ήταν στην αρχική μορφή του, πριν γίνει φυλακτό, παρακαλώ ανάρτησε τη!

Είμαι πιο πολύ γραμματοσημάκιας, σε τελείως "ερασιτεχνικό" επίπεδο βέβαια, αλλά ναι θα τα λέμε!
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:22:29 μμ »

καλησπερα,το Peace Dollar του 1928, εχει αξια
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:40:46 μμ »

καλησπερα,το Peace Dollar του 1928,εχει αξια,δεν μπορω να δω αν εχει νομισματοσημο,μακαρι να μην εχει Χαμόγελο
https://www.coinstudy.com/1928-peace-silver-dollar-value.html
* ακυρο,ειναι του 23 αν βλεπω καλα Αναποφασιστικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2020, 07:44:05 μμ από p_floyd1 » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 11:14:10 μμ »

Του 28 πάντως και με και χωρίς S έχει αξία σε ακυκλοφόρητο.

Θυμάμαι μια εποχή που πουλούσε τέτοια ένας Κρητικός με μεγάλο μουστάκι, γωνία Νορμανου και Ερμού. Τρεις κι εξήντα τα έδινε, όλα BU ήταν, όλα 22-23. Έλα όμως που του πήρα δυο τρία και το λάθος είχε γίνει αντίστροφα και μουχε δώσει ένα του 1928! Το πιστοποίησα κιόλας, MS63 έγραψε.

Αχ τι μνήμες έχω από αυτόν τον κύριο....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences