Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:11:45 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρουβλια 1883 κ 1898  (Αναγνώστηκε 7320 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 09:48:19 μμ »

Καλησπερα, θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει, ποσο μπορει να αξιζουν τα συγκεκριμενα νομισματα κι αν ειναι σε καλη κατασταση. Ειναι νομισματα του 1 ruble και ειναι του 1883 κ 1898.
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:01:48 μμ »

Σταυρο μου καλησπερα ,το ρουβλι του 98 το βλεπω πολυ κατεβασμενο φιλε ,οχι οτι το αλλο ειναι πολυ καλυτερο ,αλλα 19 γραμμαρια silver 90% μην περιμενεις πολυ μεγαλη υπεραξια απο το μεταλλο,εμενα μου εστειλε πριν 15 μερες 1 του 97 και 1 του 98 ενας φιλος απο την Καβαλα φιλικα μαΖι με καποια δολαρια τιμη μεταλλου ακριβως για να μη πανε για πλακες στην Γερμανια
Καταγράφηκε
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:12:25 μμ »

Αληθεια ειναι Βασιλη οτι του 1898 ειναι πιο κατεβασμενο απο οτι αντιστοιχα του 1883 και δεν περιμενω κατι πολυ καλυτερο απο τιμη μεταλλου. Αλλα για του 1883 εχω δει τιμες πολυ υψηλοτερες σε σχεση με το μεταλλο του και σε χειροτερες καταστασεις απο οτι το δικο μου. Αλλα επειδη η εκτιμηση μου δεν ειναι ακριβης μιας και δεν το ξερω το θεμα απλα ψαχνοντας στο internet ρωταω μηπως ξερει κατι καποιος παραπανω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:20:21 μμ »

Του 1883 ειναι σιγουρα ακριβωτερο ,δεν με βοηθα και πολυ η φωτογραφια να καθορισω κατασταση
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:22:29 μμ »

1883 ,ποσοτητα κοπης 279.000 ,χμ.... εχει ενδιαφερον
Καταγράφηκε
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 10:31:24 μμ »

ελπιζω να βοηθανε περισσοτερο αυτες οι φωτογραφιες..
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 11:03:40 μμ »

Σταυρο ειναι καλυτερες οι δευτερες φωτογραφιες ,εριξα εδω και ωρα μια ματια στο διαδυκτιο και ειδα τιμες ακριβουτσικες ,χριζει το θεμα περισσοτερης ερευνας και αυριο με το καλο θα αφιερωσω λιγο χρονο για το ρουβλι του 1883,σε πρωτη φαση το βρισκω αυθεντικο σε συγκριση με 2-3 αλλα αυθεντικα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 11:35:30 πμ »

του τσαρου αλεξανδορου του δευτερου,ολα τα νομισματα σχεδον εχουν σημαντικες διαφορες στην τιμη,σε σχεση με του νικολαου,που οντως ειναι κοινα εκτος ωρισμενων δυσκολων χρονολογιων!και ειδικωτερα πριν  πεσει το τσαρικο καθεστως που μερικα ειναι οντως πανακριβα!οσο για το συγκεγκριμενο του νικολαου ειναι κοινο και αρκετα ταλαιπωρημενο,του αλεξανδρου ομως ειναι αρκετα ενδιαφερον!και με ιδιαιτερη πισω οψη!μην ξεχναμε με την ισχυροποιηση της ρωσικης οικονομιας,τα ρωσικα νομισματα εχουν εκτιναχθει στα υψη!με εξαιρεση βεβαια τα κοινα του τελευταιου τσαρου του νικολαου(και ειδικα τα χρυσα)που βρισκονται ευκολα και σε υψηλες καταστασεις,ενω του αλεξανδρου αντιθετα ειναι σχεδον ολα εμπορικωτατα!κοταξτε τιμες κλεισιματος δημοπρασιων!και ξεχαστε μερικους παρωχυμενους καταλογους,με τιμες που πλεον δεν ισχυουν στην αγορα!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 11:37:50 πμ »

το ρουβλι του αλεξανδρου,αν φυσικα ειναι γνησιο?ειναι σε ομορφη κατασταση,και ενδιαφερον!στην ιστοσελιδα ευρωπαιων εμπορων ma-shops,αν επιλεξεις ρωσικα νομισματα!θα το βρεις!καθως και τιμες σε διαφορες καταστασεις!σε χαιρετω,γιαννηςτ.                                                                                               υγ.προς αποφυγη παρεξηγησεων η ιστοσελιδα που τυχαια ανεφερα!επειδη την συμβουλευομε για τρεχουσες τιμες νομισματων ειναι γενικη.δηλαδη διαφορων ευρωπαιων η και αλλων εμπορων,που φυσικα εγω δεν εχω καμμια σχεση η οφελος!σιγουρα πανω απο ολα το κερδος!αλλα καλη ειναι και η πληροφορηση,ασχετα αν δεν αποκομιζει κανεις κερδος!ισως παραβαινω μερικες φορες,την τελευταια γενικη αποψη της ιστοσελιδος!ελπιζω να με συνχωρεσετε!γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2012, 12:02:04 μμ από giannist » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 12:38:31 μμ »

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=10&cad=rja&sqi=2&ved=0CHEQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fen.numista.com%2Fcatalogue%2Fpieces16509.html&ei=DV3IUJ_7N6KF4gT1n4DQDg&usg=AFQjCNFQ1OfLpx0rv6_o_uLDjs7-N-N5HQ&sig2=2N3XYpVc-5PonpOWGZyFkw
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 12:47:12 μμ »

Σταυρο μου το ρουβλι του αλεξανδρου οντως τελικα παρουσιαζει ενδιαφερον ,προτεινω δε να το στειλεις για πιστοποιηση,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω ειναι γνησιο ,σε σχεση με τα μεταγενεστερα ρουβλια του Νικολαου υπαρχει μια διαφορα μικρη στην περιεκτικοτητα ασημιου και στο βαρος ,παραπανω δες το link οπου εχει πληρη στοιχεια ,στο διαδυκτιο σε καταστασεις εως au55 το βλεπω να ξεπερνα τα 500 δολλαρια σε δημοπρασιες και σε αλλες περιπτωσεις φτανει και πανω απο 850 χωρις αυτο να σημαινει οτι θα βρεθει αγοραστης να δωσει τοσα,αλλα ποτε δεν ξερεις,αν εχεις ζυγαρια ακριβειας ζυγισετο και αν εχεις παχυμετρο μετρησε διαμετρο και παχος,αν ειναι οντως αυθεντικο επιμενω στην πιστοποιηση.
Καταγράφηκε
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 04:43:28 πμ »

Το μετρησα και σε βαρος και σε διαμετρο και ειναι οκ. Οποτε αποφασισα να το στειλω για πιστοποιηση για να δουμε τι θα δουμε! Ευχαριστω για τις αμεσες και εγκυρες πληροφοριες σας! Θα επιστρεψω στο θεμα οταν εχω νεοτερα!
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 09:50:18 πμ »

Σταυρο περιμενω νεοτερα ,να δουμε και τι βαθμο θα βγαλει.
Καταγράφηκε
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2013, 01:53:00 μμ »

Μετα απο αρκετο καιρο, ηρθε το νομισμα που εστειλα για πιστοποιηση οπως ειχα πει στη PCGS. Η εταιρια εβγαλε οτι ειναι γνησιο με AU λεπτομερειες. Δεν εβγαλε ομως βαθμο λογω γρατζουνιων που ειχε. Κριμα γιατι σαν νομισμα μπορουσε να βγαλει απο οτι φανηκε πολυ υψηλο βαθμο και ειναι κ αρκετα σπανιο.
Καταγράφηκε
noblestavros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 13, 2013, 01:58:21 μμ »

και οι φωτογραφιες
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences