Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:00:41 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση 13 λιρών  (Αναγνώστηκε 2333 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
astral
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:37:03 μμ »

Γεια χαρά σε όλη την παρέα. Μέχρι πριν λίγες ώρες ήμουν παντελώς άσχετος από χρυσές λίρες (όχι πως τώρα έγινα ειδήμων). Διάβασα κάποια πράγματα στο φόρουμ και τουλάχιστον νομίζω πως έμαθα μερικά από τα βασικά. [σβήστηκε] Είναι 13 νομίσματα που δεχτήκαμε πριν 18 χρόνια από πολύ στενούς συγγενείς!
Πρόκειται για 2 λίρες του 1911, μία του 1912, τρεις του 1913 και δύο του 1914 του ΓΕΩΡΓΙΟΥ V, επίσης από μία του 1903, 1904 και 1910 ΕΔΟΥΑΡΔΟΥ VII και τέλος δύο της ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΙΙ του 1963 και 1976.

Επειδή συμβουλεύετε να παραμένουν ως έχουν και προκειμένου να μην αλλοιωθεί η εμφάνιση της παλαιότητας δεν τις καθάρισα, παρότι μερικές έχουν υπολείμματα χώματος (πιθανολογώ ότι ο παππούς μου τις ξέθαψε πριν μας τις δωρίσει Σαρκασμός). Στη μία μόνο (αυτή του 1904) υπάρχει η ένδειξη S πάνω από την ημερομηνία η οποία από όσα αναφέρετε στα σχόλια σημαίνει έκδοση Σίδνεϋ.

Ακολουθώντας τις οδηγίες του παρόντος νήματος και έχοντας μειώσει το μέγεθος (αναπόφευκτα όμως και την ανάλυση) των φωτογραφιών προκειμένου να μπορέσουν να αναρτηθούν στο θέμα, παραθέτω 7 φωτογραφίες και ζητώ την εκτίμηση των ειδικών του φόρουμ τόσο για την αυθεντικότητα όσο και για την τιμή που μπορούν να πιάσουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2020, 01:45:52 μμ από dsp » Καταγράφηκε
astral
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:38:58 μμ »

και οι υπόλοιπες δύο της Ελισάβετ, καθώς και μεγέθυνση αυτής με το S.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:44:55 μμ »

του 10 ειναι κοπια..οι αλλες καλες..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
astral
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2020, 08:58:10 πμ »

Καλημέρα
Λέτε για την μεσαία στις φωτος 3-4; Πάντως από διαστάσεις, βάρος και ήχο ίδια με τις υπόλοιπες είναι!
Σχετικά με τη τιμή υπάρχει καμία ιδιαιτερότητα που πρέπει να προσέξω πριν τις δώσω ή όλες έχουν την ίδια αξία; Φαντάζομαι ότι ισχύει η τιμή που δίνει η Τράπεζα Ελλάδος Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2020, 11:10:20 πμ »

λεω για αυτη του 1910..η τραπεζα της ελλαδας κατα πασα πιθανοτητα θα στις παρει τις λιρες ολες εκτος του 1910 κ τις ελλισαβετ σαν  ΛΙΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΨΗ    381,96..τις ελλισαβετ με 10 ευρω+παραπανω..του 1910 σαν ιταλικη αν εχει σωστες διαστασεις,βαρος κ περναει απο φιλερ..οταν τις δωσεις ενημερωσε μας για την ποιοτητα της συναλαγης σε παρακαλω παρα πολυ..ΜΗΝ ΜΑς ΞΕΧΑΣΕΙς..στην τραπεζα της ελλαδας συμφαιρει να δωθουν αυτη την στιγμη διχως σκεψη..αν σου βγαλουν καποια απο αυτες ιταλικη τοτε να πας σε σαραφη κ να τις δωσεις με 375 που θα τις παρει για κανονηκες που στην τελικη στο μεταλλο τους ειναι κανονηκες σχεδον
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2020, 11:49:15 πμ »

Αν είναι να τις πουλήσεις βάλτες εδώ μέσα σίγουρα θα πιάσεις την ανώτερη τιμή.
Στην ΤτΕ μάλλον έχει πέσει γραμμή να τις αγοράζουν όσο πιό χαμηλά γίνεται ακόμη και σαν Λιβανέζικης κοπής...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2020, 12:25:25 μμ »

Tornezios μπα δεν νομιζω να εχει πεσει τετοια γραμμη..αυτη την στιγμη συμφαιρει ακομα κ για εμπορους που εχουν πλεονασμα να τις πανε εκει..θελω να πω οτι σιγουρα πολλοι θα γνωριζουν τι εχουν κ θα γινει μεγαλη φασαρια αν γινει τιποτα τετοιο..εγω δεν πολυ πιστευω οτι εγινε κατι αναλογο  με την αλλη περιπτωση διοτι κ εκει ο φιλος μας τα γυρισε στο τελος
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences