Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:11:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά χρυσού μόνο από Τράπεζα Ελλαδος;;;  (Αναγνώστηκε 6817 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 01, 2020, 01:59:47 μμ »

Καλησπέρα σας... ισχύει αυτό εδώ;;;

«Σύμφωνα με αυτό το νομοθετικό πλαίσιο, η αγορά και πώληση επενδυτικού χρυσού (χρυσών λιρών, χρυσών νομισμάτων και τυποποιημένων ράβδων ή πλακών διεθνών προδιαγραφών, του χρυσού δηλαδή που δεν χρησιμοποιείται για εμπορευματικούς ή βιομηχανικούς σκοπούς) διενεργείται νομίμως μόνον από την Τράπεζα της Ελλάδος και τα πιστωτικά ιδρύματα. Η κατ’ επάγγελμα άσκηση των εν λόγω δραστηριοτήτων από άλλα πρόσωπα, κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας, επισύρει κυρώσεις εις βάρος τους»

Το βρήκα από εδώ
https://www.euro2day.gr/news/market/article/2034767/se-neo-istoriko-ypshlo-h-timh-ths-hryshs-liras.html

Δηλαδή αν κάποιος αγοράσει από ιδιωτικό κατάστημα είναι παράνομο;;;;
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2020, 10:58:12 πμ »

εχουν αδειες οι νομιμοι σαραφηδες για αυτο κοβουν κ χαρτοσημο οταν αγοραζεις χρυση λιρα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:34:08 μμ »

εχουν αδειες οι νομιμοι σαραφηδες για αυτο κοβουν κ χαρτοσημο οταν αγοραζεις χρυση λιρα


τις προάλλες που αγόρασα μια λίρα απο κατάστημα στην Αθήνα ούτε αποδείξη μου έκοψε ούτε ότι ηταν κτυπημένη δεν με ενημερωσε...μονο την αγάπη του....

Έχεις υπόψιν σου να μου πεις μερικά νόμιμα καταστήματα για αγορά χρυσών λιρών;;;

Σε ευχαριστώ
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:40:35 μμ »

εχουν αδειες οι νομιμοι σαραφηδες για αυτο κοβουν κ χαρτοσημο οταν αγοραζεις χρυση λιρα


τις προάλλες που αγόρασα μια λίρα απο κατάστημα στην Αθήνα ούτε αποδείξη μου έκοψε ούτε ότι ηταν κτυπημένη δεν με ενημερωσε...μονο την αγάπη του....

Έχεις υπόψιν σου να μου πεις μερικά νόμιμα καταστήματα για αγορά χρυσών λιρών;;;

Σε ευχαριστώ

εαν ψαξεις λιγο στο διαδικτυο θα βρεις αρκετα (δεν θα κανουμε διαφημιση εδω περα) αν και νομιζω πως καλυτερα να προμηθευτης απο την τρ. ελλαδος σιγουρα και εγγυημενα   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:46:32 μμ »

Πάντως σε περίπου 7 αγορές μιας λίρας εχεις πάρει μια επιπλέον λιρα ΑΝ δεν αγοράζεις από τους "επίσημους τοκογλύφους" με τέτοιες τιμές που πουλάνε...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2020, 06:04:15 μμ »

οι σαράφηδες έχουν άδεια αγοράς γιαυτό και όταν  αγοράζουν κόβουν απόδειξη
Όταν πουλάνε είναι παράνομο γιαυτό και δεν μπορούν να κόψουν απόδειξη, πουλάνε στην μαύρη αγορά.
Στην Ελλάδα μόνο η ΤΤΕ και οι εμπορικές τράπεζες έχουν δικαίωμα να πουλάνε
Αν κάποιος πχ αγοράσει πολλές μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο μέλλον αν τις βρούν στην κατοχή του
Αν όμως τις  έχει αγοράσει απο  ΤΤΕ θα έχει το παραστατικό του  και δεν θα έχει πρόβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2020, 06:04:54 μμ από miou » Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 03, 2020, 06:10:18 μμ »

Αν κάποιος πχ αγοράσει πολλές μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο μέλλον αν τις βρούν στην κατοχή του
Αν όμως τις  έχει αγοράσει απο  ΤΤΕ θα έχει το παραστατικό του  και δεν θα έχει πρόβλημα

Τι εννοεις με το παραπανω. Αν εχω αγορασει 100 λιρες απο το εξωτερικο νομιμα μεσω ιντερνετ τι προβλημα να εχω??
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2020, 06:20:17 μμ »

Αν κάποιος πχ αγοράσει πολλές μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο μέλλον αν τις βρούν στην κατοχή του
Αν όμως τις  έχει αγοράσει απο  ΤΤΕ θα έχει το παραστατικό του  και δεν θα έχει πρόβλημα

Τι εννοεις με το παραπανω. Αν εχω αγορασει 100 λιρες απο το εξωτερικο νομιμα μεσω ιντερνετ τι προβλημα να εχω??

το μονο προβλημα που θα εχεις φιλε μου ειναι οτι θα σε βαραινουν αρκετα ενω θα προσπαθεις να ξεφυγεις απο καποιο τουρκικο ασκερι που θα σε εχει παρει στο κατοπι καταμεσημερο στην ομονοια ή στο παγκρατι ή στο περιστερι ή στον αλιμο κτλ κτλ
εχεις δοκιμασει ποτε να της ζωστης στην μεση σου τα 100 αυτα τεμαχια και να κανεις τρεχοντας 1 χλμ ? τωρα με τον μεγαλο περιπατο-αποπατο ειναι μια ευκαιρια.......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2020, 06:26:08 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2020, 08:22:39 μμ »

Αν κάποιος πχ αγοράσει πολλές μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο μέλλον αν τις βρούν στην κατοχή του
Αν όμως τις  έχει αγοράσει απο  ΤΤΕ θα έχει το παραστατικό του  και δεν θα έχει πρόβλημα

Τι εννοεις με το παραπανω. Αν εχω αγορασει 100 λιρες απο το εξωτερικο νομιμα μεσω ιντερνετ τι προβλημα να εχω??

φίλε εγώ δεν είπα για αγορά από το εξωτερικό αλλά για αγορές από καταστήματα χρυσού στην Ελλάδα
Γιαυτο και όταν κανεις παράθεση καλό είναι να παραθέτεις ολόκληρο το άρθρο που εχω γράψει όχι παράθεση τμηματικά
Στο εξωτερικό δίνουν παραστατικό για την αγορά όπως στην ΤΤΕ και στις Ελληνικές τράπεζες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2020, 08:26:05 μμ από miou » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2020, 05:44:26 μμ »

Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση καθότι άσχετος με τον χρυσό;
Δλδ κάποιος αγοράζει λίρες του 1952 κ είναι γεννηθείς το 1970 δεν μπορεί να πει ότι του τις άφησε η γιαγιά του;
Τι θα του πουν;
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2020, 11:00:55 μμ »

Δημήτρη θα του πουν '' για πέρνα απο το ταμείο για φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς αν στις έδωσε εν ζωή'' Σαρκασμός...
Και αν η Γιαγιά είχε και άλλους κληρονόμους  Έκπληξη και οι λίρες είναι πολλές, μπορεί να ''ζητήσουν'' και το ''μερίδιο '' τους Κλάμα !!!
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2020, 09:48:09 πμ »

Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση καθότι άσχετος με τον χρυσό;
Δλδ κάποιος αγοράζει λίρες του 1952 κ είναι γεννηθείς το 1970 δεν μπορεί να πει ότι του τις άφησε η γιαγιά του;
Τι θα του πουν;


Όχι. Γιατί δεν υπάρχουν λίρες του 1952  Σαρκασμός

Σοβαρά τώρα. Πωλήσεις χρυσών νομισμάτων και φυσικά λιρών επιτρέπεται από εμπορικά καταστήματα. Αλλά η νόμιμη διαδικασία είναι τόσο γραφειοκρατική και μάλλον περίπλοκη (ιδιαίτερα στο κομμάτι που αφορά την απόδοση ΦΠΑ) που όλοι ανεξαιρέτως το παρακάμπτουν. Και καλά κάνουν η αγορά έχει ξεπεράσει την ανόητη αυτή διαδικασία. Αλλά παρακάμπτοντας την δεν μπορούν να εκδώσουν παραστατικά αυτό είναι αλήθεια.
Η διαδικασία επιβάλει την μηνιαία κατάθεση προς το Υπ.Οικονομικών λίστα με τα χρυσά νομίσματα που απαλλάσσονται από ΦΠΑ που πούλησε ο έμπορος μάλιστα με στοιχεία του αγοραστή και  με πλήρη περιγραφή μεχρι και γραμμαρίων κλπ.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η κάκιστη (κατά την γνώμη μου μάλλον εσκεμμένα) μετάφραση της εγκυκλίου της ΕΕ που αφορά τα χρυσά που απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ. Έτσι αν προσέξει κανείς ενώ το αγγλικό κείμενο ορίζει ότι οι λίρες απαλλάσσονται ανεξάρτητα από την τιμή πώλησης τους (πχ μπορείς να πουλήσεις λίρα €10.000 χωρίς ΦΠΑ) στο ελληνικό κείμενο δεν υπάρχει αυτό αλλά μόνο το 80% επι της τιμής μετάλλου που σημαίνει οποιαδήποτε λίρα πάνω από αυτό χρεώνει ΦΠΑ.

Αυτά με λίγα λόγια.  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 09:50:58 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2020, 10:18:02 πμ »

η αληθεια ειναι οτι λεγονται μεγαλες ανακριβειες απο πολλους για την κατοχη χρυσων λιρων εδω μεσα..α ρε νταγλας θα εκανες πολλους ανω κατω με τις γνωσεις σου αν τα διαβαζες ολα αυτα..ας το ξεπερασουμε αυτο βεβαια..το σωστο αυτην την χρονικη στιγμη για μενα ειναι οτι πουλαμε στην ΤΤΕ χρυσες λιρες κ δεν αγοαρζουμε απο αυτους..το πιο σωστο καταστημα απο το εξωτερικο ειναι αυτο https://www.coininvest.com/en/gold-coins/sovereign/
 και απο τους καλους του χωρου κ στο στεκι μας ειναι αυτος
 https://www.svcollector.com/en/we-buy/?pnum=1

αυτα που  θα σε ρωτησουν κ θα σου κανουν κ ολα τα διαφορα ειναι χαζομαρες..αν εχεις 100 λιρες κ δουλευεις 10 χρονια τις καλυπτεις..τωρα αν καποιος ρωταει για ξεπλημα χρηματων η για φοροδιαφυγη δεν ειναι το στεκι μας το σωστο μερος για αυτες τις πληροφοριες.. επισης ουτε αυτο με τους τουρκους το καταλαβα κ μαλιστα στην ομονοια..φιλικα δεν θελω φασαριες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 10:20:12 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences