Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:38:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ειναι φυσιολογικο αυτο?..ΜΠΑΡΑ ΑΣΗΜΙ 1 ΟUNCE  (Αναγνώστηκε 5691 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kinezos1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 06, 2020, 05:43:42 μμ »

ειναι φυσιολογικο η λετε οτι κατι δεν παει καλα!!...;
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2020, 05:51:15 μμ »

να σε φοβηζε αν ηταν κατω απο 31,1 γρ.
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
kinezos1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2020, 06:23:37 μμ »

να σε φοβηζε αν ηταν κατω απο 31,1 γρ.

βλεπω ομως στο σιτε στα ορυχεια οτι αναγραφει 31,105/31,107.!!..γιαυτο!!......εκτος αν πηγαινει κατι λαθος στην ζυγαρια μου θα παω να το επιβεβαιωσω σε εναν επαγγελματια!!..
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 06, 2020, 07:31:43 μμ »

να σε φοβηζε αν ηταν κατω απο 31,1 γρ.

βλεπω ομως στο σιτε στα ορυχεια οτι αναγραφει 31,105/31,107.!!..γιαυτο!!......εκτος αν πηγαινει κατι λαθος στην ζυγαρια μου θα παω να το επιβεβαιωσω σε εναν επαγγελματια!!..

31,1 ειναι η περιεκτικοτητα σε καθαρο ασημι η μικρη αυτη αποκλιση ισως να ειναι μια ελαχιστη προσμιξη με αλλο μεταλλο για δημιουργια κραματος πιο σκληρου
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 06, 2020, 07:34:43 μμ »

έλεγξε κατ αρχην τη ζυγαριά με κάποιο νόμισμα γνωστού βάρους (καλό θα ήταν να έχει και παρόμοιο βάρος, π.χ. 4 δίευρα σε όσο το δυνατό πιο καλή κατάσταση από 8.5 γρ το καθένα)
στη συνέχεια κάνε το τεστ με τον μαγνήτη νεοδυμίου, αν τυχόν έχεις ένα μικρό. Σε αυτόν τον έλεγχο βάζεις με κλίση το κέρμα/μπάρα και αν είναι ασήμι ο μαγνήτης θα δεις να σέρνεται με μειωμένη ταχύτητα, δεν πέφτει δηλαδή όσο γρήγορα θα περίμενες
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 06, 2020, 07:38:21 μμ »

να σε φοβηζε αν ηταν κατω απο 31,1 γρ.

βλεπω ομως στο σιτε στα ορυχεια οτι αναγραφει 31,105/31,107.!!..γιαυτο!!......εκτος αν πηγαινει κατι λαθος στην ζυγαρια μου θα παω να το επιβεβαιωσω σε εναν επαγγελματια!!..

31,1 ειναι η περιεκτικοτητα σε καθαρο ασημι η μικρη αυτη αποκλιση ισως να ειναι μια ελαχιστη προσμιξη με αλλο μεταλλο για δημιουργια κραματος πιο σκληρου



Αυτό δεν ισχύει. Μια ουγγιά είναι για το βάρος, το ποσοστό καθαρότητας λέει πόσο είναι το περιεχόμενο ασήμι. Δηλαδή σε οποιαδήποτε ουγγιά 0.999 το καθαρό ασήμι είναι 31.1x0.999=31.0689, το υπόλοιπο είναι τα άλλα μέταλλα
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2020, 08:12:47 μμ »

να σε φοβηζε αν ηταν κατω απο 31,1 γρ.

βλεπω ομως στο σιτε στα ορυχεια οτι αναγραφει 31,105/31,107.!!..γιαυτο!!......εκτος αν πηγαινει κατι λαθος στην ζυγαρια μου θα παω να το επιβεβαιωσω σε εναν επαγγελματια!!..

31,1 ειναι η περιεκτικοτητα σε καθαρο ασημι η μικρη αυτη αποκλιση ισως να ειναι μια ελαχιστη προσμιξη με αλλο μεταλλο για δημιουργια κραματος πιο σκληρου



Αυτό δεν ισχύει. Μια ουγγιά είναι για το βάρος, το ποσοστό καθαρότητας λέει πόσο είναι το περιεχόμενο ασήμι. Δηλαδή σε οποιαδήποτε ουγγιά 0.999 το καθαρό ασήμι είναι 31.1x0.999=31.0689, το υπόλοιπο είναι τα άλλα μέταλλα
τα αμερικανικα (αετοι)παντος εχουν ολα μια μικρη αποκλιση απο το ακριβες 31,1
ισως και να ειναι ετσι για τα 4 9999 το τεστ με τον μαγνητη ειναι και αυτο μια ενδειξη οπως και το ping test
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2020, 08:26:52 μμ »

Πολλά έχουν αποκλίσεις. Κατασκευαστικές είναι αυτές (αν όχι σφάλμα ζυγαριάς). Το ping test είναι αυτό με τον ήχο; Θέλει καλό αυτί... εμένα όλα ασημένια μου ακούγονται  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2020, 08:32:28 μμ »

Πολλά έχουν αποκλίσεις. Κατασκευαστικές είναι αυτές (αν όχι σφάλμα ζυγαριάς). Το ping test είναι αυτό με τον ήχο; Θέλει καλό αυτί... εμένα όλα ασημένια μου ακούγονται  Σαρκασμός Σαρκασμός

υπαρχουν app το οποια μπορουν να τσεκαρουν απο τον ηχο εαν ενα νομισμα ειναι ασημενιο  ή χρυσο

ακομα και καναδεζικα που ειναι ολα με 4 9999 εχουν αποκλιση παρομοια με αυτην της φωτο που παραθετει ο φιλος μας πιο πανω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
kinezos1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2020, 08:36:43 μμ »

Πολλά έχουν αποκλίσεις. Κατασκευαστικές είναι αυτές (αν όχι σφάλμα ζυγαριάς). Το ping test είναι αυτό με τον ήχο; Θέλει καλό αυτί... εμένα όλα ασημένια μου ακούγονται  Σαρκασμός Σαρκασμός
πηγα σε χρυσοχοειο και η ζυγαρια του εδειξε 31,65......οποτε και η δικια μου ειναι ενταξει!!... δοκιμασα με τον μαγνητη!!..τιποτα φυσιολογικο!!....και με τον ηχο!!..νομιζω βγαζει υψηλο τονο οπωσ πρεπει!!...ακομα μου φενεται περιεργο το 0,5 παραπανω!!..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2020, 08:38:26 μμ από kinezos1 » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 06, 2020, 08:39:00 μμ »

Πολλά έχουν αποκλίσεις. Κατασκευαστικές είναι αυτές (αν όχι σφάλμα ζυγαριάς). Το ping test είναι αυτό με τον ήχο; Θέλει καλό αυτί... εμένα όλα ασημένια μου ακούγονται  Σαρκασμός Σαρκασμός
πηγα σε χρυσοχοειο και η ζυγαρια του εδειξε 31,65......οποτε και η δικια μου ειναι ενταξει!!... δοκιμασα με τον μαγνητη!!..τιποτα φυσιολογικο!!....και με τον ηχο!!..νομιζω βγαζει υψηλο τονο οπωσ πρεπει!!...ακομα μου φενεται περιοργο το 0,5 παραπανω!!..


φιλε μου πιστευω οτι το νομισμα σου ειναι ενταξη
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 06, 2020, 11:41:41 μμ »

Η μπαριτσα σου είναι μια χαρά κ κούκλα. Μικρές αποκλίσεις πάντα υπάρχουν μην σε ανησυχεί. Είναι μια ωραία εμπορικοτατη μπάρα μακάρι να μαζέψεις πολλές από αυτές τις αποκλίσεις φίλε μου. Στο εύχομαι ολοψυχα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kinezos1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2020, 05:12:27 πμ »

Η μπαριτσα σου είναι μια χαρά κ κούκλα. Μικρές αποκλίσεις πάντα υπάρχουν μην σε ανησυχεί. Είναι μια ωραία εμπορικοτατη μπάρα μακάρι να μαζέψεις πολλές από αυτές τις αποκλίσεις φίλε μου. Στο εύχομαι ολοψυχα
.....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences