Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:37:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα φωτα σας!!! Καποδιστριας 1830  (Αναγνώστηκε 2982 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 18, 2020, 06:33:33 μμ »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του στεκιού!!! Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω νόμισμα απο έναν γνωστο . Μέχρι πόσα χρήματα να διαθέσω; Και επίσης θα ήθελα να μάθω πόσες κοπές έχει αυτό το νόμισμα . Είμαι καινουργιος στο χόμπι !!! σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:05:25 μμ »

Είσαι καινούριος στο hobby και μπουκάρεις με το καλημέρα στον Καποδίστρια, ζητώντας και κοπες; Είσαι πολύ γενναίος! Αλλά θα σου πρότεινα το «buy the book before the coin », εν προκειμενω το βιβλίο των ποικιλιών του Καποδίστρια ,του Peter Chase , που διατίθεται σε 3η έγχρωμη έκδοση από διαφορα μαγαζιά, και ΠΡΙΝ από αυτό, το Coin collecting Survival Manual του Scott Travers.  Χαμόγελο

Καλώς ήλθες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 08:05:48 μμ από digo » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:17:00 μμ »

Σ' ευχαριστώ πολύ digo για την απάντηση σου! από ότι καταλαβαίνω μάλλον τα νομισματα καποδιστριας εχουν δυσκολιες ως προς την εκτιμηση τους.... Καποια στιγμη ισως αγορασω το βιβλιο αυτό . Αν κάποιος έμπειρος μπορει να μου πει κάποια πραγματα απο τις φώτο θα του ήμουν ευγνωμων!!! αλλιώς δε θα μπω στον κοπο να το αγορασω αφου δεν ξερω τι μου γίνεται..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2020, 02:28:53 πμ »

η 233 είναι,μάλλον η a ,αν μπορείς πες τη διάμετρο κι αν είναι σχέδιο μεταλλίου η νομίσματος
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2020, 01:19:11 μμ »

Σ' ευχαριστώ πολύ p floyd1 για την απάντησή σου.... η διάμετρος του ειναι 2,5 εκ .Τώρα αν είναι σχέδιο μεταλλίου ή νομίσματος συγχώρεσε με αλλά δεν ξέρω τη διαφορά....
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2020, 01:51:30 μμ »

2,6 αν είναι,είναι η b (μακάρι γτ ειναι very rare),οι c kai d ειναι rare, κι a,common
για πλαγιά ανατροπή,δες εδώ  https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35195.0
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2020, 05:25:31 μμ »

... Καποια στιγμη ισως αγορασω το βιβλιο αυτό.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις πρώτα το βιβλίο και ίσως κάποια στιγμή να αγοράσεις και το νόμισμα.!  Σαρκασμός

Καλύτερα να εχεις μια μυρωδιά του τι πας να αγοράσεις κάθε φορα απο το να μην έχεις ιδεά. Τα καποδιστριακά έχουν τις δυσκολίες τους όπως και όλα τα κλασσικά νομίσματα. Η αγορά ενός βιβλίο θα σε γλυτώσει και απο έξοδα και απο πολύ κόπο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2020, 05:36:52 μμ »

p floyd 1  απο οτι μου χει πει αυτος που το πουλαει ειναι 2,5 εκτος κ αν εχει κανει λαθος τι να πω και ειναι 2,6!!! εσυ που εισαι σχετικος με το θεμα γιατι απο οτι καταλαβαινω τα νομισματα καποδιστριας θελουν αρκετη γνωση....αν ειναι 2,6 ποσες κοπες εχει; και μεχρι τι χρηματα αν αποφασισω να το αγορασω να διαθέσω; επίσης αν τελικα ειναι 2,5 ποσες κοπες έχει αυτο; και τι χρηματα αξιζει να δωσει κανεις;
σ ευχαριστω πολύ και πάλι και ελπιζω να μη σε κουρασα με το ιδιο θέμα...απλα εχω κόλλημα καποια στιγμη να αγορασω ενα του καποδιστρια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2020, 05:37:32 μμ από oriakos » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2020, 05:40:32 μμ »

... Καποια στιγμη ισως αγορασω το βιβλιο αυτό.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις πρώτα το βιβλίο και ίσως κάποια στιγμή να αγοράσεις και το νόμισμα.!  Σαρκασμός

Καλύτερα να εχεις μια μυρωδιά του τι πας να αγοράσεις κάθε φορα απο το να μην έχεις ιδεά. Τα καποδιστριακά έχουν τις δυσκολίες τους όπως και όλα τα κλασσικά νομίσματα. Η αγορά ενός βιβλίο θα σε γλυτώσει και απο έξοδα και απο πολύ κόπο.
  Σ ευχαριστω πολυ Valeroi!!! Μαλλον θα χρειαστω βιβλιο εχεις δικιο αν αποφασισω να ασχοληθω με Καποδιστρια βλεπω εχουν οντως δυσκολιες...
Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2020, 06:25:51 μμ »

Μιας και το εχει ο φιλος σου το νομισμα δε μας λες και ποσο το πουλαει??
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2020, 06:34:09 μμ »

Καλησπερα dtsartsanis το δινει 130 ευρω . θεωρεις ειναι καλη τιμη για κατι τετοιο; αν εχεις καποια αποψη επι του θεματος θα ηθελα να μου πεις μια γνωμη . Σ ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2020, 07:47:11 μμ »

Πάρτο !
Και μετά να πάρεις και τα βιβλία που σου πρότεινε ο digo...
Υδραυλικός χωρίς γκαζοτανάλια και κάβουρα δεν υπάρχει...

edit
Τα παλιά νομίσματα αξίζουν περίπου όσο εσύ θέλεις να τα κρατήσεις στο χέρι σου...
Αρκεί το χέρι  σου να καταλαβαίνει και να συνεργάζεται με το μυαλό (γνώσεις) σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2020, 07:53:08 μμ από Tornezios » Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2020, 08:03:22 μμ »

Καλησπερα dtsartsanis το δινει 130 ευρω . θεωρεις ειναι καλη τιμη για κατι τετοιο; αν εχεις καποια αποψη επι του θεματος θα ηθελα να μου πεις μια γνωμη . Σ ευχαριστω πολυ

Δεν γνωριζω να σου πω, ειμαι ασχετος στα ελληνικα, απλα για την ομαλη συνεχιση της συζητησης θεωρησα σωστο να ρωτησω την τιμη για να υπαρχει μπουσουλας. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2020, 08:20:19 μμ »

Ευχαριστω πολύ παιδια για ολο το ενδιαφερον σας!!! θα παρω τα βιβλια για περισσοτερη γνωση!!! απο οτι διαβασα κιολας στην κατηγορια καποδιστριας εδω μεσα στο στεκι...ειδα πως τα 5λεπτα του 1830 εχουν δυο τυπους αν καταλαβα σωστα .Αυτο το συγκεκριμενο ξερει κανεις τι τυπος ειναι τουλαχιστον για αρχη να γνωριζω κ κατι....
Ευχαριστω και παλι ολους σας!!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences