Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:16:42 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώς εκτιμούμε την τιμή ενός σλαμπαρισμένου νομίσματος  (Αναγνώστηκε 5340 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 08, 2020, 03:40:46 μμ »

o οποιος καταλογος -σε αντιθεση με αυτα για τα οποια συζητουσαμε πριν- γραφει τα disclaimers φορα παρτιδα στην πρωτη σελιδα

"Οι Τιμές του καταλόγου είναι σε Ευρώ. Ελήφθησαν την περίοδο 2012-2015 και είναι ενδεικτικές.   
    Υπολογισμοί : Ευρώ/Δολάριο : 1.00 / 1.30  -  Τιμή χρυσού : 30 Ευρώ / gr     "


Πολύ σωστή επισήμανση...ευχαριστώ (δεδομένου πως σήμερα έχουμε euro/usd στο 1,13 και χρυσό >51€/γραμμάριο...) Αλλά ακόμα και αν κάνουμε 1-2 πράξεις παραπάνω για να λάβουμε υπόψη σημερινή ισοτιμία κλπ, αυτό που κρατάω είναι πως σε κάθε περίπτωση, ο όποιος πίνακας θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο ως ένας πολύ γενικός μπούσουλας τιμών....μια τάξη μεγέθους ας πούμε κ μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2020, 03:51:28 μμ από skiron » Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 11:15:15 μμ »

Το αου53 της κλίμακας σελντον ειναι ευρωπαϊκό good very fine  και Οχι extremely fine.
Ως εκ τούτου το δυφραγκο 1883 ειναι σπάνιο μόνον ακυκλοφόρητο και βερυ φαιν παρά πολυ κοινό.

Η τιμή του ειναι απο 170 έως 250 ευρο.
Οτιδήποτε άλλο ειναι πεταμένα λεφτά .

www.vasilakopoulosnumismatics.com
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 11:48:09 μμ »

Μπίλη, έπεσες στην περίπτωση!

Όπως τα λες είναι, αλλά οι κανόνες δεν είναι γραμμένοι σε πέτρα.

Όταν ο Τσεης αγόραζε την φοβερή σου κουκουβάγια, εγώ τότε πήρα sight unseen ταλληρο Κρητικό PCGS AU53. Με είχε δε προειδοποιήσει ένας Ρώσος στον Στακς που ακόμη εκεί δουλεύει, Βικτωρ, Vicken η κάτι τέτοιο, μην το πάρεις νου λέει. Τίποτε εγώ, τάληρο υ πα βρήκαμε λέω, και μας την έλεγαν και δύσκολη, AU53 = about unc 53, σχεδόν ακυκλοφόρητο δλδ, ούτε που θα το καταλάβω (τρομάρα νου).

Αυτό που παρέλαβα ήταν ένα. about VF, η αν θες και VF πάντως όχι good VF με τα δικά μου στάνταρ, κι επειδή με ξέρεις, ενώ η βιασύνη δεν είναι καλός σύμβουλος σε αυτά, και εάν περίμενα, όλο και θα ρίσκα να το δώσω, πιστοποιημένο κιόλας, το σωτήριον έτος 2000, ας μην ξεχνάμε ότι είναι και χομπυ! Προκειμένου να με χαλάει, ούτε να το βλέπω μπροστά μου δεν ήθελα, έκανα τράμπα με το συγχωρεμένο το Θοδωρη τον ζ Πιτιδη με ένα χρωματιστό ομορφουλι XF Κυπριακό 1901 18πιαστρο. Κατά πολύ φτηνότερο βέβαια, αλλά τουλάχιστον αυτό μου άρεσε πολύ κι ας μην ήξερα καν τι πήρα! Το χάζευα για 2 βδομαδες τόσο ωραία χρώματα είχε!

Ενέγραψα λοιπόν την οικονομική ζημια, και ΑΕΙ σιχτιρ, ξέρεις εμείς σε αυτά μοιάζουμε πολύ, έφυγε από μπροστά μου και δεν το ξαναείδα. Δεν το ξέχασα, μετά από 20 χρόνια διηγούμαι ίσως το μεγαλύτερο συλλεκτικο μου λάθος και το ακριβότερο (με δεύτερο ένα δίλεπτακι του 1869 PCGS ms64rb κατακόκκινο που μπερδεύτηκα και το έδωσα αντί για ένα μονολεπτακι καφέ των 80-100 ευρώ :-) , αλλά εξαφανίστηκε από μπροστά μου!

Τι έγινε, ξανά γράφτηκες;  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 07:16:31 πμ »

Σε καταλαβαίνω στο 1000/100.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences