Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:00:02 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ποιο θεωρειται το σπανιοτερο
2012 Θεσσαλονικη - 9 (19.1%)
2003 75 χρονια τραπεζα - 7 (14.9%)
2014 Αριστοτελης - 25 (53.2%)
2012 Αβερωφ - 6 (12.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: το σπανιοτερο ελληνικο χρυσο ευρω  (Αναγνώστηκε 24713 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kif
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 29, 2020, 04:06:50 μμ »

Ακούγεται συχνά ότι κάποιος αγόρασε ένα νόμισμα και πήγε για λιώσιμο κτλ, δεν ξέρω κατά ποσό ευσταθούν αφού ακόμη και όταν εξαντληθεί από την τράπεζα βλέπεις να Πουλιέται στο εξωτερικό στην τιμή έκδοσης η ακόμη και χαμηλότερα.
Με αυτή τη θεωρία έγινε το ίδιο με το Διογένης, Δημόκριτο, Ηροδοτο κτλ.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 29, 2020, 05:04:17 μμ »

Τα Ελληνικά ευρω δεν τα συλλέγουν μόνο στην Ελλάδα,  τα μαζεύει όλη η Ευρώπη, ακριβώς όπως πολλοί Ελληνες μαζεύουν απο άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Και δεν τα συλλέγουν μόνο συλλέκτες της Ευρωπης, άλλα και συλλεκτες απο όλο τον κόσμο. Παιδιά, τα Ελληνικά ευρώ δεν είναι όπως οι δραχμές, είναι ευρωπαϊκό νόμισμα. Υπάρχει διεθνές ενδιαφέρον. Να υπολογίζετε λοιπόν οτι εκτός απο το τιραζ (Αριστοτέλης,  600 τμχ.), παίζει ρόλο και το θέμα (Περσικοί Κλείσιμο ματιού ).... 


Υγ... Μια ταινία με τους 300 και τον Λεωνίδα να βγει ακόμα.............και θα σπάσουν συλλογές.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 29, 2020, 05:29:10 μμ »

ρωτησα στην π.ν.ε και μου δοθηκε απαντηση, 75χρονια λιγοτερα απο600(στο συγκεκριμενο εφυγαν ολα με συνεχομενα νουμερα και οχι οπως τα υπολοιπα,εαν εχει κανεις πιστοποιητικο μεγαλυτερο απο 600 ας το ανεβασει)

Εννοείτε 600 τμχ σύνολο. 400 οι επίσημοι και 200 απο την ΤτΕ. Σωστά?
Αν εννοείτε αυτό, τότε τα τμχ είναι πολύ λιγότερα απο τα 600 διότι γνωρίζω απο ανεπίσημη πηγή ότι τα τμχ
που δόθηκαν στους επισήμους είναι λιγότερα απο 300. Τώρα αν τα υπόλοιπα 100 δόθηκαν σε κάποιους ''άλλους''
δεν το γνωρίζω.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 29, 2020, 07:46:34 μμ »

Mου αρέσει που γίνεται σπέκουλα του στυλ ποιος πήρε πόσα και πόσο κάπου, κάπως, κάποτε.... Δεν ξέρω πόσοι συλλέγουν ευρώ, ξέρω όμως ότι όσοι δεν πήραν κάτι στην ώρα του μετά μάλλον θα το πληρώσουν αρκετά παραπάνω (πλην εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα). 
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 30, 2020, 08:20:30 πμ »

Μήπως τελικά κάποιους τους βολεύει αυτό το απαρχαιωμένο σύστημα της ττε και βγάζουν λεφτακια?? Ίσως για αυτό δεν φτιάχνουν ένα σοβαρό eshop??

Στάλθηκε από το 5059X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 30, 2020, 09:00:01 πμ »

προσωπικά με προβληματίζει ότι στους περσικούς πολέμους, αρκετοί αγόρασαν πολλά κομμάτια σαν επένδυση και όχι σαν συλλέκτες. Γνωρίζω τουλάχιστον 10 ιδιώτες που ο καθένας τους έχει 5 κομμάτια.
Δεν γνωρίζω αυτό να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν με άλλο νόμισμα.

αν ισχυει αυτο που λες (για το οποιο εχουμε ενδειξεις τλχστν, εσυ για να το λες κατι παραπανω θα εχεις δει ισως)
τοτε καταλαβαινετε που θα παει η δουλεια
αν πολλοι εχουν παρει ενα για τον εαυτο τους και 5 για πουλημα...
τοτε η τιμη πωλησης θα ειναι ολιγον τι ... π(ι)εσμενη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 30, 2020, 10:39:05 πμ »

Kαθίστε να γίνουν οι πρώτες δημοπρασίες για τους περσικούς και θα δούμε που θα πάει το πράγμα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 30, 2020, 11:39:06 πμ »

Kαθίστε να γίνουν οι πρώτες δημοπρασίες για τους περσικούς και θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

εμ... μιλαμε για πολυ συγκεκριμενη περιπτωση. δεν ξερεις αν η δημοπρασια θα ειναι αντιπροσωπευτικη.
αμα εχεις πονταρει σε εναν συγκεκριμενο τομεα της αγορας, δεν σου ειναι ευκολο να ξεκοψεις ουτε προς οφελος σου να τον αφησεις να κινηθει μονος του, οσο σε παιρνει, αν με πιανεις...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 30, 2020, 12:56:40 μμ »

Kαθίστε να γίνουν οι πρώτες δημοπρασίες για τους περσικούς και θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

εμ... μιλαμε για πολυ συγκεκριμενη περιπτωση. δεν ξερεις αν η δημοπρασια θα ειναι αντιπροσωπευτικη.
αμα εχεις πονταρει σε εναν συγκεκριμενο τομεα της αγορας, δεν σου ειναι ευκολο να ξεκοψεις ουτε προς οφελος σου να τον αφησεις να κινηθει μονος του, οσο σε παιρνει, αν με πιανεις...

Δηλαδή δεν είναι αντιπροσωπευτική μια δημοπρασία αλλά είναι αντιπροσωπευτικό το ''ξέρω 5 άτομα που έχουν από 10 τεμάχια'' για παράδειγμα?Απορία

Αμά τέτοιοι ισχυρισμοί είναι πιο εύκολα αποδεκτοί, να πώ και εγώ ότι προχθές πουλήθηκε μπροστά μου ένα κομμάτι περσικών στα 1300......
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 30, 2020, 01:02:18 μμ »

Δηλαδή δεν είναι αντιπροσωπευτική μια δημοπρασία αλλά είναι αντιπροσωπευτικό το ''ξέρω 5 άτομα που έχουν από 10 τεμάχια'' για παράδειγμα?Απορία

δεν ειπα αυτο
δεν δεχτηκα ποτε το "ξερω πεντε ατομα" οπως το λες, ειπα οτι εχουμε ενδειξεις και εβαλα το "αν"
αν ισχυει, τοτε η δημοπρασια δεν θα ειναι απαραιτητα αντιπροσωπευτικη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2020, 01:03:44 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 30, 2020, 01:53:19 μμ »

Kαθίστε να γίνουν οι πρώτες δημοπρασίες για τους περσικούς και θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

εμ... μιλαμε για πολυ συγκεκριμενη περιπτωση. δεν ξερεις αν η δημοπρασια θα ειναι αντιπροσωπευτικη.
αμα εχεις πονταρει σε εναν συγκεκριμενο τομεα της αγορας, δεν σου ειναι ευκολο να ξεκοψεις ουτε προς οφελος σου να τον αφησεις να κινηθει μονος του, οσο σε παιρνει, αν με πιανεις...

Δηλαδή δεν είναι αντιπροσωπευτική μια δημοπρασία αλλά είναι αντιπροσωπευτικό το ''ξέρω 5 άτομα που έχουν από 10 τεμάχια'' για παράδειγμα?Απορία

Αμά τέτοιοι ισχυρισμοί είναι πιο εύκολα αποδεκτοί, να πώ και εγώ ότι προχθές πουλήθηκε μπροστά μου ένα κομμάτι περσικών στα 1300......

Πιστεύω ότι είναι δύσκολο στην  σημερινή εποχή να διαθέσει κάποιος ιδιώτης 2.500 ή 5.000 ευρώ για να πάρει τον συγκεκριμένο αριθμό κομματιών με την προοπτική ΑΝ ανέβουν στο μέλλον να βγάλει μια σημαντική υπεράξια. Πιθανόν να το κάνουν έμποροι αλλά αυτοί ανήκουν ούτως η άλλως σε διαφορετική κατηγορία εξ ορισμού.
Το να πάρεις ένα παραπάνω για αυτόν τον σκοπό ακούγεται πιθανότερο αλλά και πάλι δύσκολο για τους περισσότερους λόγω τιμής διάθεσης.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 30, 2020, 02:15:54 μμ »

Πιστεύω ότι είναι δύσκολο στην  σημερινή εποχή να διαθέσει κάποιος ιδιώτης 2.500 ή 5.000 ευρώ για να πάρει τον συγκεκριμένο αριθμό κομματιών με την προοπτική ΑΝ ανέβουν στο μέλλον να βγάλει μια σημαντική υπεράξια. Πιθανόν να το κάνουν έμποροι αλλά αυτοί ανήκουν ούτως η άλλως σε διαφορετική κατηγορία εξ ορισμού.
Το να πάρεις ένα παραπάνω για αυτόν τον σκοπό ακούγεται πιθανότερο αλλά και πάλι δύσκολο για τους περισσότερους λόγω τιμής διάθεσης.


+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 30, 2020, 05:47:49 μμ »

Mου αρέσει που γίνεται σπέκουλα του στυλ ποιος πήρε πόσα και πόσο κάπου, κάπως, κάποτε.... Δεν ξέρω πόσοι συλλέγουν ευρώ, ξέρω όμως ότι όσοι δεν πήραν κάτι στην ώρα του μετά μάλλον θα το πληρώσουν αρκετά παραπάνω (πλην εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα). 

Φίλτατε Lary, χωρίς παρεξήγηση (να κάνουμε και λίγο πλάκα να περνάμε καλά θέλω να πώ) θα συνεχίσω
τη σπέκουλα  Μεγάλο χαμόγελο με το μεγάλο χρυσό του 2003 και το ονομάζω μεγάλο διότι είναι το μοναδικο
μέχρι στιγμής σε μέγεθος και σε βάρος χρυσό ευρώ που έχει βγεί.
Απο φύση του δλδ δεν υπάρχει δεύτερο στη συλλογή.
Και συμπληρώνω ότι απο τα 400 τμχ των επισήμων, κάποια δόθηκαν χωρίς κουτί και πιστοποιητικό.
Μόνο μέσα στη κάψουλα του. Πιστεύω ότι αυτά πιστοποιούν.  Κλείσιμο ματιού
Επίσης νομίζω, ότι έχει το μικρότερο αριθμό εναπομεινάντων τεμαχίων σε σχέση με όλα τα άλλα χρυσά και στο μέλλον
αν πολλοί απο εμάς βρούμε τα χρήματα και θελήσουμε να το βάλουμε στην συλλογή μας,
τα κομμάτια που υπάρχουν δεν θα φτάνουν για όλους μας. Τουλάχιστον για αυτούς που θέλουν να κλείσουν
την ''τρύπα''. Προσωπικά δεν έχω ούτε τον Αριστοτέλη οπότε περί ορέξεως.......κολοκυθόπιτα!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Ή αλλιώς, ''φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο''  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός 
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 01, 2020, 08:58:18 πμ »

Mου αρέσει που γίνεται σπέκουλα του στυλ ποιος πήρε πόσα και πόσο κάπου, κάπως, κάποτε.... Δεν ξέρω πόσοι συλλέγουν ευρώ, ξέρω όμως ότι όσοι δεν πήραν κάτι στην ώρα του μετά μάλλον θα το πληρώσουν αρκετά παραπάνω (πλην εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα). 

Φίλτατε Lary, χωρίς παρεξήγηση (να κάνουμε και λίγο πλάκα να περνάμε καλά θέλω να πώ) θα συνεχίσω
τη σπέκουλα  Μεγάλο χαμόγελο με το μεγάλο χρυσό του 2003 και το ονομάζω μεγάλο διότι είναι το μοναδικο
μέχρι στιγμής σε μέγεθος και σε βάρος χρυσό ευρώ που έχει βγεί.
Απο φύση του δλδ δεν υπάρχει δεύτερο στη συλλογή.
Και συμπληρώνω ότι απο τα 400 τμχ των επισήμων, κάποια δόθηκαν χωρίς κουτί και πιστοποιητικό.
Μόνο μέσα στη κάψουλα του. Πιστεύω ότι αυτά πιστοποιούν.  Κλείσιμο ματιού
Επίσης νομίζω, ότι έχει το μικρότερο αριθμό εναπομεινάντων τεμαχίων σε σχέση με όλα τα άλλα χρυσά και στο μέλλον
αν πολλοί απο εμάς βρούμε τα χρήματα και θελήσουμε να το βάλουμε στην συλλογή μας,
τα κομμάτια που υπάρχουν δεν θα φτάνουν για όλους μας. Τουλάχιστον για αυτούς που θέλουν να κλείσουν
την ''τρύπα''. Προσωπικά δεν έχω ούτε τον Αριστοτέλη οπότε περί ορέξεως.......κολοκυθόπιτα!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Ή αλλιώς, ''φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο''  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 03:11:08 μμ »

Ακούγεται συχνά ότι κάποιος αγόρασε ένα νόμισμα και πήγε για λιώσιμο κτλ, δεν ξέρω κατά ποσό ευσταθούν αφού ακόμη και όταν εξαντληθεί από την τράπεζα βλέπεις να Πουλιέται στο εξωτερικό στην τιμή έκδοσης η ακόμη και χαμηλότερα.
Με αυτή τη θεωρία έγινε το ίδιο με το Διογένης, Δημόκριτο, Ηροδοτο κτλ.

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=49081.msg543651#msg543651
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences