Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:54:32 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ποιο θεωρειται το σπανιοτερο
2012 Θεσσαλονικη - 9 (19.1%)
2003 75 χρονια τραπεζα - 7 (14.9%)
2014 Αριστοτελης - 25 (53.2%)
2012 Αβερωφ - 6 (12.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: το σπανιοτερο ελληνικο χρυσο ευρω  (Αναγνώστηκε 24719 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 26, 2020, 02:26:54 μμ »

εγώ γενικά συμμερίζομαι την άποψη των Αμερικάνων ότι κάθε τι που φτιάχνεται και πλασάρεται ως συλλεκτικό,δεν συλλέγεται....

αυτην την αποψη εχω και γω απο... μικρο παιδι
(για την ακριβεια δεν ηξερα οτι κυκλοφορει απο τους αμερικανους
μας εχουν κλεψει τα παντα οι ατιμοι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )
τεσπα... ισχυει πιστευω, και δεν ειναι μονο η αξια, ειναι η ιστορια στο μυαλο μου που μετραει πολυ περισσοτερο

τι ειναι δλδ στην τελικη ενα χρυσο με τον james bond απο το royal mint σε 1000 κομματια σε σχεση με μια λιρα που βγηκε στην κυκλοφορια και απο ενα εκατομμυριο κομματια εχουν επιζησει 1000. στο πρωτο βγηκαν 1000 και μετα απο 100 χρονια σχεδον ολα εκει θα ειναι σε PR67+, το δευτερο πιαστηκε απο χερια και εκτος απο την δικη του κουβαλαει και την ιστορια ολων οσων δεν επεζησαν και ακομα και σε xf να το βρεις θα σαι χαρουμενος.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 26, 2020, 02:56:23 μμ »

μπερδευτηκα, αν εχουν μεγαλη ζητηση οι περσικοι, απ οτι εχω δει δω μεσα μαλλον εχουν ακομα μεγαλυτερη προσγφορα

Πέρα από τις αναζητήσει (εδώ μέσα ε;),, και τις........... ανεύρεσεις ("Περσικών")  Μεγάλο χαμόγελο , το φτηνότερο που έχω δει να πουλιέται σε Ελληνικό μαγαζί της πρωτεύουσας είναι στα 1100€. Και λέω να πουλιέται τώρα!, όχι κάτι που κάποτε κάπου σε κάποιον ...πουλήθηκε 150€  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2020, 03:07:15 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:01:26 μμ »

Πάντως τα μεγάλα Ελληνικά χρυσά (έχει δίκιο ο Χρήστος),  απορροφούνται από την ξένη αγορά, και για αυτό έχει την την σημασία του το θέμα.  Και ένα + και στον Μιχάλη για το ότι λίγοι μπορούν να μαζεύουν τα 200αρια στην Ελλάδα. Συμφωνώ και με τους δύο..


Εγώ είμαι σε αυτούς που μαζεύουν τα μίνι γκολτ...... γιατί δεν υπάρχουν μικρότερα Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2020, 03:10:57 μμ από exmim » Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:31:12 μμ »

μπερδευτηκα, αν εχουν μεγαλη ζητηση οι περσικοι, απ οτι εχω δει δω μεσα μαλλον εχουν ακομα μεγαλυτερη προσγφορα

Πέρα από τις αναζητήσει (εδώ μέσα ε;),, και τις........... ανεύρεσεις ("Περσικών")  Μεγάλο χαμόγελο , το φτηνότερο που έχω δει να πουλιέται σε Ελληνικό μαγαζί της πρωτεύουσας είναι στα 1100€. Και λέω να πουλιέται τώρα!, όχι κάτι που κάποτε κάπου σε κάποιον ...πουλήθηκε 150€  Μεγάλο χαμόγελο

αν ψαξεις καλυτερα στα καταστηματα της Αθηνας βρισκεις και με 780 λιανικη
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:36:04 μμ »

αν ψαξεις καλυτερα στα καταστηματα της Αθηνας βρισκεις και με 780 λιανικη


Δεν είναι και άσχημα 3 κατοστάρικα υπεραξία μόλις 3 μήνες μετά.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:52:32 μμ »

αν ψαξεις καλυτερα στα καταστηματα της Αθηνας βρισκεις και με 780 λιανικη


Δεν είναι και άσχημα 3 κατοστάρικα υπεραξία μόλις 3 μήνες μετά.

Δεν το είχα δει αυτό......
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2020, 12:51:41 πμ »

ρωτησα στην π.ν.ε και μου δοθηκε απαντηση θεσσαλονικη 200 τεμαχια περιπου αβερωφ πανω απο 400 και 75χρονια λιγοτερα απο600(στο συγκεκριμενο εφυγαν ολα με συνεχομενα νουμερα και οχι οπως τα υπολοιπα,εαν εχει κανεις πιστοποιητικο μεγαλυτερο απο 600 ας το ανεβασει)Αριστοτελης εξαντληθηκε.
πιστοποιημενα και στις 2 εταιρειες Αριστοτελης 5,Αβερωφ 10 ,θεσσαλονικη 9 και 75χρονια 2.
εκατσα εχθες και εψαξα λιγο,στο ebay υπαρχουν 3με4 Αριστοτελη,Αβερωφ και Θεσσαλονικη και 2 75 χρονια.
Στην π.ν.ε δημοπρασια 113 75 χρονια χωρις κουτι και χαρτια απο 3500 εφυγε στα 3850(τοτε δεν ηταν για το κοινο και γνωμη μου επειδη υπαρχουν στοιχεια για το ποιος πηρε τι απο το νουμερο  και στον καραμητσο πουληθηκαν χωρις πιστοποιητικο)καραμητσος 636 1150 εκλεισε 1400 χωρις προμηθειες.
Σε καμια αλλη δημοπρασια της π.ν.ε δεν βρηκα τα υπολοιπα 3 νομισματα.
Καραμητσος δημοπρασιες (τιμες κλεισηματος χωρις προμηθειες)
571 Θεσσαλονικη 520-550 απιστοποιητο
617 Θεσσαλονικη 700-772 πιστοποιημενο
       Αβερωφ      750-900 πιστοποιημενο
644 Αβερωφ       850-850πιστοποιημενο
649 Αριστοτελης 1200-1200πιστοποιημενο
655 Θεσσαλονικη 700-775πιστοποιημενο
      Αβερωφ        700-700πιστοποιημενο
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 27, 2020, 01:04:37 πμ »

Απο θεμα ομορφιας γνωμη μου με διαφορα πρωτο Αβερωφ ,Αριστοτελης,Θεσσαλονικη και πολυ πολυ πισω το 75 χρονια,μακαρι οι περσικοι  να γινουν το ακριβοτερο απο ολα(εχω τρεις Κλείσιμο ματιού ενω Αριστοτελη εναν)λογω τιραζ σπανιοτερο νομισμα απο τον Αριστοτελη δεν γινεται.
Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 27, 2020, 08:26:01 πμ »

ποτε δεν μου αρεσαν αυτα τα κομματια κ αυτου του ειδους τα συλλεκτικα..αν η τραπεζα μπορουσε να βγαζει καθε χρονο ενα μπουλιον με καποια λογικη υπεραξια με ενα τετοιο θεμα τυπου θερμοπυλες κ σε αρκετα κομματια σε στιλ λιρας τοτε κ 50 χιλιαδες κομματια θα γινοταν αναρπαστα πιστευω κ θα ηταν μπουλιο συλλεκτικα..να με συγχωρειται αν δεν καταλαβα καλα κατι κ σας διαλυσα το θεμα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Kif
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2020, 09:14:28 πμ »

Εκτός από τα 200 ευρώ μου φαίνεται παραλείψατε τα mini gold. Πχ δύσκολο να βρεθεί είναι και ο Δίας
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2020, 03:01:52 μμ »

Εκτός από τα 200 ευρώ μου φαίνεται παραλείψατε τα mini gold. Πχ δύσκολο να βρεθεί είναι και ο Δίας
αν ισχυει οτι πουληθηκαν 400 δημητρες και οι υπολοιπες καταληξαν για λιωσιμο απο  εναν  γερμανο που τα πηρε (απωλονας και δημητρα εκεινη την στιγμη που τα πηρε εκαναν 200 ευρω τιμη μεταλου χωρις φ.π.α
κριμα παντως να κανει 215 με φ.π.α να κοστιζει 200 μονο το μεταλο και να εμφανιζεται ενας γερμανος εμπορας και να τα αγοραζει 173 ,καθε μερα ελεγα να παω αλλα δεν ειχα χρηματα μεχρι που εξαφανιστηκαν ,νεκταριε ο διας βρησκετε ακομα 350 με 400, 1000κοματια εξαντλημενα ,σε 5 χρονια να δουμε τις τιμες και την συχνοτητα και θα μαθουμε τι εγινε πραγματικα, για αυτο τα παραλειψα αλιως θα εβαζα και την δημητρα οχι ομως τον δια.
Καταγράφηκε

pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2020, 03:26:53 μμ »

Η σειρά mini gold plus με τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου είναι η μοναδική που δείχνει να έχει αρχή μέση και τέλος (εκτός απροόπτου...). Έκδοση δώδεκα χρυσών νομισμάτων είδη έχουμε φτάσει στο έβδομο και αν συνεχιστεί με τον ίδιο τρόπο διαθεσης η σειρά θα ολοκληρωθεί το 2025.Δεν έχει γίνει ως τώρα κάποια ανάλογη έκδοση ελληνικών χρυσών νομισμάτων.Πιστευω με την πάροδο του χρόνου η συγκεκριμένη σειρά vομισματων και ειδικά το πρώτο νόμισμα της (Δίας) θα είναι απο τα πιο περιζήτητα.
Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 27, 2020, 04:24:39 μμ »

Μην είμαστε σίγουροι ότι η σειρά αυτή έχει ένα καλώς καθορισμένο τέλος, αφού μπορεί να επεκταθεί με τις ίδιες προδιαγραφές με ημίθεους και με άλλες μυθολογικές μορφές, που ναι μεν δεν είναι θεοί, εντάσσονται όμως στο γενικότερο θέμα "Ελληνική Μυθολογία".
Όπως και να έχει ωραία σειρά, πάντως από άποψη σημασίας (για τον Ελληνισμό και την ανθρωπότητα εν γένει), κύρους, τιράζ και, χωρίς συζήτηση, καλλιτεχνικής αξίας, η εν λόγω σειρά δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια μία "πλήρη" σειρά μεγάλων αρχαίων.
Το "πλήρη" σε εισαγωγικά καθώς είναι τόσο πολλοί, ώστε ίσως η σειρά να μην έχει (για εμένα δε χρειάζεται και να έχει) τέλος.
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 29, 2020, 02:43:38 μμ »

προσωπικά με προβληματίζει ότι στους περσικούς πολέμους, αρκετοί αγόρασαν πολλά κομμάτια σαν επένδυση και όχι σαν συλλέκτες. Γνωρίζω τουλάχιστον 10 ιδιώτες που ο καθένας τους έχει 5 κομμάτια.
Δεν γνωρίζω αυτό να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν με άλλο νόμισμα.
Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 29, 2020, 03:17:36 μμ »

προσωπικά με προβληματίζει ότι στους περσικούς πολέμους, αρκετοί αγόρασαν πολλά κομμάτια σαν επένδυση και όχι σαν συλλέκτες. Γνωρίζω τουλάχιστον 10 ιδιώτες που ο καθένας τους έχει 5 κομμάτια.
Δεν γνωρίζω αυτό να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν με άλλο νόμισμα.

Ούτε 200 συλλέκτες (του μεγάλου χρυσού) δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (και μάλλον θέτω ένα υπερβολικό άνω όριο). Οπότε... πώς εξαφανίστηκαν όλα τα κομμάτια; Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences