Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:32:35 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματική έκθεση 2020 Αθήνα  (Αναγνώστηκε 26761 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 29, 2020, 06:39:29 μμ »

Από εμπειρία που έχω από ανάλογες εκδηλώσεις σε άλλα hobbies, η μακρόχρονη οικονομική κρίση είχε αρνητική επίπτωση σε όλα. Ομως τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο.
Πρέπει να υπάρχει και μία κουλτούρα όλοι οι επισκέπτες να αγοράζουν έστω και κάτι χαμηλής αξίας ("για το καλό") ώστε να γίνεται παιχνίδι.
Κατάλληλοι χώροι υπάρχουν πολλοί, και η κρίση εξυπηρετεί τις επιλογές και μειώνει το σκόσος. Βέβαια υπάρχει ειδική περίπτωση, μιάς και τα εκθέματα είναι μεγάλης αξίας και δεν μπορεί να γίνει έκθεση όπου νά 'ναι.
Η διάρκεια πρέπει να είναι ανάλογη και της προσέλευσης.
Θεωρώ πάντως οτι κάθε αρχή και δύσκολη, και κάθε καλή προσπάθεια βάζει θεμέλια για κάτι καλύτερο. Ισως να μπορούσε από τώρα να τεθεί στόχος για μία χαμηλού προφίλ έκθεση πχ το Νοέμβριο, και να αρχίσουν οι συζητήσεις για τη διοργάνωση από τους επαγγελματίες και τους παλιούς συλλέκτες.
Πραγματικά λυπάμαι που δεν μπόρεσα να έρθω στην έκθεση λόγω δουλειάς το ΣΚ που δεν ταίριαξε με το μειωμένο ωράριο, αλλά σίγουρα θα τα καταφέρω την επόμενη φορά!
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 29, 2020, 09:35:17 μμ »

Eγώ θα κρατήσω μόνο τα θετικά από την συγκεκριμένη προσπάθεια. Και το μεγαλύτερο απ'ολα ήταν ότι....κάτι διαφορετικο έγινε νομισματικά το Σ/Κ πέρα από τις δημοπρασίες που όλοι γνωρίζουμε (ΠΝΕ, Καραμήτσος). Συμφωνώ βεβαίως και με όλα τα αρνητικά που ειπώθηκαν και πως πρέπει να διορθωθούν, αλλά είναι και στο χέρι μας να στηρίξουμε την επόμενη προσπάθεια μπας και αλλάξει προς το καλύτερο το συλλεκτικό τοπίο τη χώρα μας. 
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 30, 2020, 09:21:12 πμ »

Πρέπει να υπάρχει και μία κουλτούρα όλοι οι επισκέπτες να αγοράζουν έστω και κάτι χαμηλής αξίας ("για το καλό") ώστε να γίνεται παιχνίδι.

καλο !
παλια -και γω δυστυχως την εχω ακομα- την ειχαμε αυτην την λογικη.
οταν εμπαινες σε προσωπικη επιχειρηση επαιρνες και κατι για το καλο, για να κανει "σεφτε" ο αλλος
εδω και χρονια τα πραγματα ειναι πιεσμενα
αλλα... θα προτιμουσα να υπαρξει αυτο που λες
απτη στιγμη που δεν υπαρχει και πολυ κινηση στην αγορα μας, τλχστν να υπαρξει αυτο
και να σας πω και κατι : τα ακρα πουλανε τετοιες εποχες
ο αλλος θα μπει μεσα και θα παρει κατι φθηνο ή θα δει τη λιρα του sv και θα πει φιλε τη θελω ο,τι και να γινει, ποσα θες
τλχστν να πιασουμε τα "φθηνα" ομως
να μπει ο αλλος μεσα με την κορη του και να διαλεξει και η κορη κατι
και να μπορει και να της μαθει κατι
πχ "δες αυτα τα 20 ψιψιψονια και πες μου ποιο ειναι σε καλυτερη κατασταση και αμα το βρεις θα στο παρω"
ή ακομα πιο απλα "διαλεξε ποιο σου αρεσει και θα στο παρω, απλα πες μου γιατι"

και αμα "παιζεται μπαλιτσα" στα φθηνα, θα μαζευτει κοσμος και θα παιχτει και στα ακριβα.
και κακα τα ψεμματα, οι ωρες δεν μας φταινε, το οτι δεν μαζευτηκε κοσμος μας φταιει (φετος εχουμε και τους κορωνοϊους), αλλα αυτο δεν εχει να κανει μονο με την ωρα/μερα
αμα υπηρχε κινηση και ημουνα κατω καθε καθημερινη που θα τελειωνα νωρις εκει θα ημουνα (αμα εφευγα τα μεσανυχτα και παλι θα ηθελα να ερθω αλλα θα χατε φυγει)

εγω χαιρομαι παρα πολυ παντως που εγινε η αρχη. ελπιζω να συνεχιστει. αν του χρονου κινδυνεψει να μην επαναληφθει, οποιος εχει γνωση του θεματος ας το γραψει εδω και που αλλου πιστευει. στο χερι μας ειναι να το σωσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2020, 09:22:22 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 30, 2020, 12:23:02 μμ »

Και  γιατι να μην γινει αλλη μια εκθεση το φθινοπωρο ??.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 30, 2020, 12:49:08 μμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει

Φάνη τελευταία φορά έγινε το 2011. Έβγαλε κάποιος από τα ΕΛΤΑ και γραμματόσημο με βινιέτα.
Τότε είχαμε διοργανώσει από το στέκι και συνάντηση. Επισκεφθηκαμε την έκθεση και μετά όλοι στα Λαδάδικα ταβέρνα. Ήταν το στέκι ενός χρόνου και κάτι και όλοι θέλαμε να γνωριστούμε. Από ότι θυμάμαι ο Βασίλης και τότε είχε κλείσει τραπέζι και δεν ήρθε. Εγώ μάλιστα από ένα τραπέζι είχα πάρει πέντε ποσειδωνες με ένα κατοσταρικο. Οι δυο γράψανε ngc62 και ο ένας 63. Τους άλλους τους έχω ακόμα απιστοποιητους. Και κάτι δραχμές 10 που μου βγήκαν au 58. , Πάντα έχει ευκαιρίες σε τέτοιες εκδηλώσεις.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 30, 2020, 01:00:12 μμ »

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6228.0
Το 2013 ήταν τελικά η έκθεση. Και ήρθαν πολλά συνφορουμιτες από όλη την Ελλάδα. Γιάννης/milou από Σαλαμίνα, Διονύσης από Αθήνα, jimse/Δημήτρης από Λάρισα, Αντώνης- Θανάσης- Φάνης- Μπάμπης από Θεσσαλονίκη. Και άλλοι πολλοί που δεν τους θυμάμαι όλους.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 30, 2020, 05:28:26 μμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει


Γεια σου Φάνη μερακλή Χαμόγελο

Το 2013 είχε ξανα γίνει, δεν ξέρω αν ήταν η τελευταία.. Πάντως το θυμάμαι γιατί είχα έρθει. Φάγαμε και πολλοί συλλέκτες μαζί μετά.

και μόλις είδα ότι έχει γράψει και ο Ανάργυρος Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2020, 05:29:35 μμ από dionisisx » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 25, 2020, 10:37:56 πμ »

Πρέπει να έιταν το 2003 και το 2006 αν θυμάται κάποιος ας μας πει


Γεια σου Φάνη μερακλή Χαμόγελο

Το 2013 είχε ξανα γίνει, δεν ξέρω αν ήταν η τελευταία.. Πάντως το θυμάμαι γιατί είχα έρθει. Φάγαμε και πολλοί συλλέκτες μαζί μετά.

και μόλις είδα ότι έχει γράψει και ο Ανάργυρος Χαμόγελο


Και πότε θα ξαναγίνει να σε δούμε και πάλι ρε Διονύσιε μοναδικέ;και όχι μόνο εσένα αλλά και πολλά άλλα παιδιά!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences