Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:32:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματική έκθεση 2020 Αθήνα  (Αναγνώστηκε 26910 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2020, 08:57:44 μμ »

Επανέρχομαι επικοινώνησα με τον ίδιο μου είπε θα γίνει.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2020, 09:18:45 μμ »

Γεια σου Γιωργο

Κανονικα θα γινει. Υπαρχει προβλημα με εναν εμπορο , δεν γνωριζω λεπτομερειες,
Καταγράφηκε

Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2020, 02:00:24 μμ »

Καλησπέρα.Πως πάει η έκθεση; Ας μας ενηνερώσει καποίος που παρευρέθηκε.

 
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 27, 2020, 02:18:22 μμ »

Μολις επεστρεψα απο την εκθεση ,ελειπε ο καραμητσος και ο βασιλακοπουλος,ολοι οι υπολοιποι ηταν εκει ,δεν ειχε πολυ κοσμο,το εισητηριο 5 ευρω δεν ειναι τιποτα σε σχεση με την γνωριμια και  το τι μαθαινει ενας νεος συλεκτης( π.χ βασιλακης γιαννης high grade numismatics) μονο στον κυριο gkounto δεν πηγα να μιλησω γιατι επρεπε να φυγω και θα ξαναπαω αυριο(θα παρω και το βιβλιο να το υπογραψει Χαμόγελο),αξιζει να πατε μια βολτα.
Καταγράφηκε

rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2020, 02:30:47 μμ »

Τα εκθέματα τι κυρίως προσανατολισμό έχουν? Υπάρχουν ξένα νομίσματα, πλην λιρών?
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2020, 02:35:56 μμ »

αν καιο δεν με ενδιαφερεουν καθολου τα ξενα ολοι ειχαν ξενα νομισματα μονο στον gkounto δεν ειδα γιατι δεν προλαβα ηταν και καποιος βλασοπουλος με πολλα ξενα
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2020, 04:23:00 μμ »

Ελάτε αύριο θα χαρώ να σας γνωρίσω. Ναι έχω 7 δίσκους και οι  πέντε είναι ξένα. Και τώρα που γνώρισα τον χώρο (εκπληκτικός high standards) θα φέρω και slabs.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2020, 04:25:03 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 27, 2020, 06:36:11 μμ »

Λυπάμαι που το αναφέρω αλλά απογοητεύθηκα γιατί στις 18.55 που έφτασα στο ξενοδοχείο (μετά βασάνων και κόπων) με ενημέρωσαν στην υποδοχή ότι η έκθεση έκλεισε νωρίτερα από τις 20.00 που ήταν αρχικά προγραμματισμένη. Μου είπαν να περάσω αύριο Κυριακή 10.00 με 20.00. Καλά κρασιά!!!!!! Εξαιρετική οργάνωση!!!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 27, 2020, 07:00:36 μμ »

Σε αυτό έχετε δίκιο. Σήμερα ήρθαν 12 άτομα. Εγώ και άλλοι 4 (από τους 7 εμπόρους) έφυγα στις 3. Και αύριο στις 3 θα φύγω. Το γιατί επιλέχθηκε η λήξη στις 8 δεν το ξέρω. Ίσως από υπερβολικό ζήλο δεν ξέρω πάντως είναι ένα θέμα που πρέπει να απασχολήσει τις μελλοντικές προσπάθειες. Κάτι που εξαγγέλλεται πρέπει να τηρείται ευλαβικά.
Σε ο,τι με αφορά ζητώ συγγνώμη που δεν το ανήγγειλα νωρίτερα. Το κάνω έστω και τώρα. Εγώ θα είμαι μέχρι 3.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2020, 07:03:08 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2020, 10:30:32 μμ »

Κρίμα, έλεγα να περάσω αύριο μετά τις ~4:30μμ λόγω δουλειάς, αλλά από ότι φαίνεται θα είναι μάταιο.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2020, 10:58:49 μμ »

Καλησπερα στην παρεα. Ημουν και εγω απο αυτους που εφυγα στις 3. Ο λογος ειναι οτι δεν γινεται μια εκθεση να κραταει τοσες ωρες οπως ειναι φυσικο. Οι μεγαλυτερες εκθεσεις στον κοσμο οπως και πιο μικρες , κρατανε το πολυ μεχρι τις 4-5.

Ο διοργανωτης προφανως δεν το υπολογισε αυτο.

Αυριο ειναι μια καινουρια μερα, οι περισσοτεροι δεν δουλευουν , οποτε ειναι ευκαιρια να ερθετε.
Ο χωρος ειναι εντυπωσιακος. Εγω προσωπικα θα ειμαι 10 μεχρι το μεσημερι.

Τις εντυπωσεις μου καθως και τον απολογισμο θα σας τον γραψω αυριο.

Καληνυχτα σε ολους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2020, 10:59:55 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 28, 2020, 05:54:26 μμ »

Με την ευκαιρία της λήξης της έκθεσης θέλω να ευχαριστήσω όσους πέρασαν και γνωριστήκαμε αλλά και όσους  ήδη ήξερα.
Περιμένω τις δικές σας εντυπώσεις εσείς είστε οι τελικοί κριτές. Για την οργάνωση, την παρουσίαση, όλα, ο,τι νομίζει ο καθένας. Η γνώμη σας (feedback) θα μετρήσει για τις μελλοντικές προσπάθειες.

Θα σας πω την δική μου ύστερα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 28, 2020, 07:47:28 μμ »

Αφού η επισκεψιμότητα ήταν χαμηλή, μάλλον άδικα θα περιμένετε να γραφτούν εντυπώσεις.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 28, 2020, 08:31:04 μμ »

Ήταν μια προσπάθεια αξιόλογη, εμπειρία απο ανάλογες εκθέσεις του εξωτερικού δεν έχω βέβαια, αλλά, μακάρι να έχει και συνέχεια, απο οτι ακούω, υπήρξαν κάποια θέματα, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη. Υπήρχαν 7 εκθέτες, νομίσματα και χαρτονομισματα αρκετά, και για όλα τα γούστα, Ελληνικά, ξένα και σε όλα τα μέταλλα. Ευκαιρίες καλές είμαι σίγουρος οτι υπήρξαν, στην γύρα που έκανα οι τιμές που άκουσα ήταν αρκετά καλές!.  Όταν πήγα εγώ, είχε κόσμο, τόσο, όσο έπρεπε, ολα τα τραπέζια είχαν απο ενα δυο συλλέκτες. Πήγα μόνο και μόνο για χατίρι φίλου, και δεν το μετάνιωσα, απεναντίας που έκανα και τα ψώνια μου. Όσοι δεν πήγατε....χάσατε.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 28, 2020, 09:54:49 μμ »

Τελείωσε και αυτό  Χαμόγελο

Να γράψω και εγώ την άποψη μου.

Όταν ξεκίνησε το εγχείρημα αυτό από τον κύριο Κασσιώτη στην αρχη ήμουν πολύ διστακτικός και αρνητικός. Κύριοι λόγοι ήταν η αξιοπιστία κάποιου που δεν είχε καμία σχέση με το αντικείμενο και δεύτερον προβληματισμένος όσον αφορά την ασφάλεια και την οργάνωση.

Στην συνέχεια δήλωσα συμμετοχη για να στηρίξω αυτό το εγχείρημα και την γενικότερη προσπάθεια. Σαν επαγγελματίας ήμουν προετοιμασμένος όπως και οι περισσότεροι ,για την απήχηση που θα είχε. Σκέφτηκα ότι καλό θα είναι να μην σνομπάρουμε έτσι εύκολα κατι καλό που παει να ξεκινησει. Στο κάτω κάτω θα χάσω 200 ευρώ αν δεν πανε καλά τα πράγματα.


Αρχικά να ζητήσω συγνώμη για όσους ηρθαν το Σαββατο απογευματινές ώρες και δεν βρήκαν κανεναν.

Η έκθεση φιλοξενήθηκε στον 2ο όροφο του ξενοδοχείου Ελεκτρα palace στον συνεδρειακό χώρο Μανόλια.
Ένας πανέμορφος χώρος που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από αυτές του εξωτερικού. Η οργάνωση ήταν εξαιρετική , μεγαλος χώρος , ο κάθε έμπορος είχε ένα μεγάλο τραπέζι με 2 καρέκλες , άριστη θερμοκρασία χώρου με κλιματισμό και εμφιαλωμένο νερό για τους παρευρισκόμενους. Το νερό θα σας φανεί αστείο , αλλα στο εξωτερικό το πληρωνεις.


Εκθέτες ήμασταν σύνολο 7 και τις 2 μέρες. Απότι ξερω ήταν να έρθουν αλλοι 3 έμποροι οι οποίοι για τους δικούς τους λόγους ακύρωσαν τελευταία στιγμή. Θα γράψω κάτι στο τέλος γιαυτό κρατήστε το.

Την πρωτη μέρα το Σαββατο δεν είχε καθόλου κόσμο πέρα από ελάχιστους φίλους και αυτό οφείλεται για μένα στην εργάσιμη μέρα. Αυτός είναι και ο λόγος που φύγαμε πολλοί από τις 3.

Την Κυριακή ο κόσμος ήταν περισσότερος γύρω στα 30-40 άτομα συνολο από επισκέπτες.

Συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε από αυτό είναι ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να διοργανωθεί μια μόνο μέρα και αυτή να είναι Κυριακή.

Από την μεριά μου θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον διοργανωτή για την πρωτοβουλία που πήρε , έστω και έτσι να διοργανώσει μια έκθεση στην Αθήνα χωρίς να εχει την τεχνογνωσία και την εμπειρία μια νομισματικής έκθεσης.

Όμως ένας άνθρωπος από το πουθενά μας έβαλε τα φώτα και μας έδειξε πόσο στενόμυαλοι είμαστε εμείς που ασχολούμαστε με αυτό είτε ως χόμπι είτε ως επαγγελματίας ,γιατί τόσα χρόνια στην Ελλάδα δεν εχει γίνει τίποτα απολύτως από κανεναν. Είτε λέγεται νομισματική λέσχη είτε Χρήστος Πουλόγλου.

Ένα ελαφρυντικό εμείς οι νέοι το έχουμε. Αλλά οι παλιοί που ειναι ? Πως θα προάγουμε την συλλογή νομισματων ?Πώς θα φέρουμε νέο κόσμο στον χώρο αυτό?

Μας ενδιαφέρει να το κάνουμε αυτό ή ας νοιάζει μόνο μην χάσουμε πελάτες και πώς θα είμαστε μονοπώλιο?

Κάποιοι σνόμπαραν τελευταία στιγμή και με ποστ μάλιστα στο FB πήγαν να ρίξουν και λάσπη και να την δυσφμημίσουν. Γιατί αυτή είναι η νοοτροπία του έλληνα δυστυχώς. Να σνομπάρει , να κρίνει κατεθυείαν τα αρνητικά. Λες και όλες οι εκθέσεις του εξωτερικού ξεκίνησαν κατευθείαν με 1000 ατομα επισκέπτες και άριστη οργάνωση.


Στόχος μας από εδω και πέρα είναι να καθιερωθεί μια έκθεση νομισμάτων στην Αθήνα 2-3 φορές τον χρόνο.


 Το κόστος είναι χαμηλό και επιβάλλεται η Ελλάδα μας να έχει έστω μια φορά τον χρόνο και πιστέψτε με δεν  έχουμε τίποτα να ζηλέψουμε από το εξωτερικό. Αυτό δεν μπορεί να γίνει από την μια μερα στην άλλη αλλά με την ενότητα των επαγγελματιών του χώρου ,χωρίς προσωπικά οφέλη και εγωισμούς, σιγά σιγά θα τα καταφέρουμε.

Πώς θα μάθει ενας νέος συλλέκτης που θέλει να μπει σε αυτό τον χώρο ,αν δεν έχει έναν χώρο καθε τρεις και λίγο να δεί μαζεμένα νομίσματα?

Αυτα είχα να γράψω και σίγουρα θα ξέχασα και άλλα πολλά όμως την προσπάθησα να αποτυπώσω την ουσία.

Καλό βραδυ σε όλους

Χ.Π





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2020, 09:57:58 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences