Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:41:05 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 3 ερωτησεις...  (Αναγνώστηκε 3515 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 04, 2020, 10:44:22 μμ »

χαιρετω τους φιλους συλλεκτες!

εχω παιδια 3 αποριες....

1) σε εναν online καταλογο που ειδα... αναφερεται ενα χαρτονομισμα 50 ευρω ως R... δηλαδη σπανιο!
ποσο σπανιο ομως ειναι; δηλαδη για τι αξια μιλαμε; αναφερομαι στο 50 ευρω (σειρα ευρωπη),  με μικρο κωδικο R014B2 και ο αριθμος σειρας να ξεκιναει απο RC...

2) μεσα ο καταλογος αυτος αναφερει και καποια ξενα.. ως test notes. αυτα κυκλοφορησαν κανονικα;; παιζει να βρεθει κανενα στην κυκλοφορια;

3) γνωριζω οτι το ελληνικο παλιο 50ρικο με το G013 ειναι το σπανιο... αλλα σαν να θυμαμαι παλια να μου ειχαν πει οτι ηταν επειδη ειχε καποιο ελλατωμα ή σφαλμα... ισχυει ή ειναι απλα δυσκολος κωδικος που δεν βρισκεται ευκολα;
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2020, 11:29:05 μμ »

Αγαπητέ NMS,

1. Αν και ο Sohier το χαρακτηρίζει πράγματι ως R, το enotesprice το κοστολογεί στα 200 ευρώ ακυκλοφόρητο.
Δες εδώ: https://enotesprice.com/en/quotation?note=50RR014B2&note-value=&note-id=&note-serie=&note-signatory=#tableau-cote

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένας εύκολος κωδικός. Είναι νωρίς για να έχουμε ασφαλείς εκτιμήσεις στα 50ευρα της σειράς Europa.

2. Αν και δεν γνωρίζω την περίπτωση, αμφιβάλλω να κυκλοφόρησαν test notes κανονικά..

3. Το G013 είναι πολύ δύσκολος κωδικός, ιδιαίτερα δυσεύρετος έως σπάνιος σε υψηλές καταστάσεις, και θα τολμούσα να τον χαρακτηρίσω ως πολύ σπάνιο σε ακυκλοφόρητη.
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2020, 01:47:27 μμ »

Κ. Νίκο όσον αφορά την ερώτηση για το Ελληνικό G013 νομίζω ότι κυκλοφόρησαν λίγα τμχ λόγω σφάλματος στα χρώματα - δεν βγήκαν σωστά και σταμάτησε η κυκλοφορία του και στα 3 χρόνια που ψάχνω ευρωχαρτονομισματα το έχω βρει μια φορά κ στο στέκι έχω δει άλλο ένα αν δεν κάνω λαθος
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2020, 09:11:52 μμ »

αυτο ειχα ακουσει κι εγω... για σφαλμα στα χρωματα... αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα... περιεργο...
και το δικο μου ειναι.. σε πολυ καλη κατασταση!!!
Καταγράφηκε
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2020, 09:20:48 μμ »

Τότε είναι εξαιρετικό ευρημα!
Καλώς ήρθατε στο club ευρωχαρτονομισματων, αφού πλέον κολλήσατε το μικροβιο Μεγάλο χαμόγελο
Μια συλλεκτική κατηγορία όπου με νομίσματα ευρώ ' χαρτονομίσματα που περνούν από τα χέρια μας κ χωρίς κόστος πέραν της ονομαστικής συλλέγεις αντικείμενα συλλεκτικής αξιας
Καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2020, 10:21:32 μμ »

χαχαχαχα να σε καλα αν και στον χωρο αυτο... δεν ειμαι καινουργιος... με τα ευρω εχω ασχοληθει απο τοτε που βγηκαν! μου εχει πεσει στα χερια μου μεχρι και χαρτονομισμα ευρω... απο λουξεμβουργο!

τωρα ξερω... παραξενευεσαι... και λες μα δεν εβγαλε... αλλα εχει βγαλει και ειναι πολυ δυσκολα να τα εντοπισεις! λογο του νομου που εχει που λεει οτι πρεπει να ειναι παντου η φατσα του μεγαλου δουκα... δεν μπορουν να αλλαξουν το σχεδιο των χαρτονομισματων.. οποτε δεν τυπωνουν.... αλλα... εδιναν παραγγελια σε αλλα κρατη... και τυπωναν για το λουξεμβουργο.. αλλα με τα κωδικα γραμματα του κρατους που τα τυπωνε! γι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να τα εντοπισεις!

ηξερα για ενα... και μου ετυχε! ενα φιλανδικο μεν...20 ευρω αλλα τυπωμενο για το λουξεμβουργο!

απλα για την αναφορα... ειναι 20 ευρω με μικρο κωδικο Η006 και αριθμο σειρας που ξεκιναει απο  L260 ή L261
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2020, 10:24:27 μμ »

Σχετικά με το G013, έχει ένα στην επόμενη δημοπρασία του Καραμήτσου.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=998&lot=515188
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2020, 11:42:16 μμ »

χχμμμ το δικο μου ειναι κατα πολυ καλυτερο!!! και στο σιτε μου το εβγαλε οτι κανει 1480 ευρω αν θυμαμαι καλα... ειναι το G013G1

του καραμητσου ειναι το G013C5..... ισως το κοστολογει διαφορετικα; δεν μπορω να δω τωρα...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2020, 01:02:03 πμ »

χαχαχαχα να σε καλα αν και στον χωρο αυτο... δεν ειμαι καινουργιος... με τα ευρω εχω ασχοληθει απο τοτε που βγηκαν! μου εχει πεσει στα χερια μου μεχρι και χαρτονομισμα ευρω... απο λουξεμβουργο!

τωρα ξερω... παραξενευεσαι... και λες μα δεν εβγαλε... αλλα εχει βγαλει και ειναι πολυ δυσκολα να τα εντοπισεις! λογο του νομου που εχει που λεει οτι πρεπει να ειναι παντου η φατσα του μεγαλου δουκα... δεν μπορουν να αλλαξουν το σχεδιο των χαρτονομισματων.. οποτε δεν τυπωνουν.... αλλα... εδιναν παραγγελια σε αλλα κρατη... και τυπωναν για το λουξεμβουργο.. αλλα με τα κωδικα γραμματα του κρατους που τα τυπωνε! γι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να τα εντοπισεις!

ηξερα για ενα... και μου ετυχε! ενα φιλανδικο μεν...20 ευρω αλλα τυπωμενο για το λουξεμβουργο!

απλα για την αναφορα... ειναι 20 ευρω με μικρο κωδικο Η006 και αριθμο σειρας που ξεκιναει απο  L260 ή L261

ξεχασα... για του λουξεμβουργου που αναφερα... παντα μιλαω για την πρωτη σειρα ευρω... οκ;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences