Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:35:05 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό Νόμισμα Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 10451 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 15, 2020, 07:54:12 πμ »

dzerv αν σου χτυπάνε τα κουδούνια σε καμία ώρα να ξέρεις δε θα ναι ο ντελιβερας


η αρση απορρητου δεν γινεται σε μια ωρα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 15, 2020, 07:59:32 πμ »

λεμε ολοι,ξανα λεμε,αλλοι μας σωστα αλλοι μπαρουφες {κ εγω βεβαια μπαρουφιαζω καποιες φορες} αλλα αν δεν κανω λαθος κανενας δεν εκανε την σωστη ερωτηση κ ας ηταν ψεμα η απαντηση..που ΒΡΕΘΗΚΕ κ πως εφτασε στα χερια του κατοχου..προφανως κ δεν δοθηκε σε τιμη μεταλλου ισως να ηθελε κ το κατιτις παραπανω ο φιλος..φιλικα το λεω αλλα μην βαζουμε ολες τις περιπτωσεις στο ιδιο σακι..κ τετοια κομματια δεν χανοντε ευκολα σε μετακομησεις..αν κατι δεν καταλαβα σωστα να με συγχωρειτε κ να με διαφωτησετε παρακαλω..στην γυρα το ειχε ο φιλος και του λετε κ μπραβο χαχαχαχαχ..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 08:02:00 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 15, 2020, 08:32:11 πμ »

Μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λες ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ (αν και προσωπικά δεν το πιστεύω). Στη ζωή μου προτιμώ να "αθωώνω" έναν ένοχο χίλιες φορές από το να καταδικάζω έναν "αθώο" μία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 08:33:01 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2020, 08:43:48 πμ »

σεβαστη η αποψη σας..αλλα κατι δεν μου αρεσει ετσι οπως τα λεει ο φιλος..δεν γινεται να μην ξερει οτι ειναι αρχαιο..και που το πηγε δεν το εδινε μεταλλο αρα κατι παραπανω ηθελε..σαν μεταλλο ολοι θα το επερναν..δεν το πηραν διοτι ηθελε κ αλλα ο φιλος..δεν ειναι κ απολυτα αθωος ο φιλος..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2020, 09:33:44 πμ »

Το νόμισμα αν είναι αυθεντικό είναι κομμάτι ιστορίας.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2020, 10:29:11 πμ »

διαβασε εδω για το οτι πρεπει και πως να πας να το δηλωσεις
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0

ΥΓ: καπως "περιεργο" μου φαινεται. αυτο το νομισματοσημο ποιο ειναι ?

βαβυλώνα
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2020, 10:45:57 πμ »

Το θεωρώ σχεδον αδύνατο γιατί ο χρυσός στατηρας του Μ. Αλεξάνδρου από όσα έχω διαβάσει είναι ένα αρκετά σπάνιο νόμισμα. Εχουν βρεθεί λιγοστά νομίσματα σε ανασκαφές όπως στην Αμφίπολη και στο Λεσκοβατς της Σερβιας.
Προσωπική άποψη λοιπόν, αν καταφέρει και αποδείξει ότι έχει περάσει στα χέρια του όχι με δόλιο τροπο, λόγω της σπανιότητας θα τον αποζημιώσουν και θα του το κρατήσουν.
Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάποια στιγμή πριν λίγο καιρό είχαν βγάλει σε δημοπρασία στην Γερμανία καποια αρχαία μακεδονικά νομίσματα, μέσα στα οποία υπήρχαν χρυσοί στατηρες Αλεξάνδρου και Φιλίππου και είχε γίνει ντόρος.


Δεν είναι σίγουρο πως πρόκειται για στατήρα του Αλεξάνδρου. Χρήζει διερεύνησης..
Ενδεχομένως να είναι στατήρας των επιγόνων του. Το σίγουρο είναι πως ανήκει στην νομισματοκοπία των Μακεδόνων βασιλέων.

Όσο αφορά την πληροφορία σας περί της «μεγάλης σπανιότητάς» του, θα συνιστούσα αγαπητέ να διασταυρώνετε προσεκτικότερα τις πηγές σας, καθότι οι χρυσοί μακεδονικοί στατήρες εν γένει, διασώζονται σε πληθώρα αντιτύπων και διακινούνται νομίμως σε πλείστες νομισματικές δημοπρασίες της αλλοδσπής και σημειωτέον, με ιδιαίτερα μεγάλη συχνότητα.

Προς γνώση σας, παραθέτω δύο σχετικές περιπτώσεις, από δημοπρασία έγκριτου οίκου, σε εξέλιξη:

https://auctions.cngcoins.com/lots/view/4-EO5BE/kings-of-macedon-philip-iii-arrhidaios-323-317-bc-av-stater-185mm-856-g-6h-in-the-name-and-types-of-alexander-iii-abydos-mint-struck-under-leonnatos-arrhidaios-or-antigonos-i-monophthalmos

https://auctions.cngcoins.com/lots/view/4-EO5BK/kings-of-macedon-antigonos-i-monophthalmos-as-strategos-of-asia-320-3065-bc-av-stater-18mm-855-g-10h-in-the-name-and-types-of-alexander-iii-babylon-mint-struck-under-peithon-circa-315-311-bc

Επίσης, αξιοσημείωτη ποσότητα χρυσών στατήρων και σωρείας έτερων αρχαίων κλασικών, δημοπρατεί σε σταθερή βάση, η διακεκριμένη heritage auctions:

https://coins.ha.com/itm/greek/ancient-coins/ancients-macedonian-kingdom-philip-iii-arrhidaeus-323-317-bc-av-stater-17mm-850-gm-7h-ngc-vf-5-5-3-5-edge-filing/a/232021-63019.s?ic4=ListView-ShortDescription-071515


Θα το επαναλάβω για πολλοστή φορά:

Δυστυχώς, η σχετική εγχώρια νομοθεσία, παρωχημένη και υπέρμετρα αυστηρή, στερεί από τον διαμένοντα εντός της ελληνικής επικράτειας συλλέκτη, την χαρά της συλλογής αυτών των πανέμορφων νομισμάτων, ορόσημων της παγκόσμιας νομισματοκοπίας.

Στην καλυτέρα των περιπτώσεων, τον δυσκολεύει αφάνταστα, φέροντάς τον αντιμέτωπο με γραφειοκρατία και πάντα μετά φόβου κυρώσεων..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2020, 10:55:28 πμ »

Νομίζω ότι κατά τη διάρκεια της βασιλείας του Αλέξανδρου,δεν κόπηκαν νομίσματα με το πορτρέτο του,άρα έχει δίκιο ο gemuncey23 ,ότι είναι πιθανόν τον επιγόνων του...
Καταγράφηκε
dzerv
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2020, 11:19:36 πμ »

Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να απολογουμε για κατι το οποιο δεν γνωριζα .

Αν γνωριζα του τι ειναι δεν θα ρωτουσα σε ενα δημοσιο φορουμ και φυσικα θα ειχα φροντισει να το φυλαξω καλυτερα.
Το συγκεκριμενο μου δοθηκε μαζι με καποια αλλα χρυσαφικα λιγο πριν το θανατο συγγενικου μου προσωπου που και εκεινης της το ειχαν δωσει οι δικοί της.
Στη διαδικασια να εκτιμήσω αν ειχαν αυτα αξια απευθύνθηκα τοτε σε καποια ενεχυροδανειστηρια χωρις να εχω σκοπο να δωσω κατι γιατι δεν ειχα αναγκη. (οι διαφορες στην κοστολογηση μεταξυ τους αρκετα μεγαλη και στα καρατια και στα χρηματα )
Το συγκεκριμενο νομισμα στα ματια μου φανηκε λιγο περιεργο και με σκοπο να το ψαξω το αφησα στο γραφειο μου , χρονος δεν βρεθηκε και τελικα αγνοειται η τυχη του εδω και 2 χρόνια.

Οι περισσοτεροι εδω ειστε γνώστες, εμπειροι αρα και λιγο πονηρεμένοι ως προς τις διαδικασιες πραγμα που συμπεριφορές αφελής ισως όπως η δικη μου να σας φενονται υποπτες ενω δεν είναι.

Θα παρακαλουσα το θεμα να συνεχιστει μονο προς την εκτιμηση του κοσμηματος και οχι προς το ατομο μου.

Καλημέρα

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2020, 11:38:39 πμ »

καλα οταν το ειδες κ το εκανες βολτα δεν καταλαβες οτι ειναι αρχαιο κ δεν ειναι νομιμο αυτο ακομα κ τιμη μεταλλου να το εδινες?ο τροπος που γραφεις δειχνει οτι εισαι μορφωμενος κ οχι κανενας χαζος αρα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να μας λες οτι ειχες αγνοια..και οτι αγνοειται κ αυτο δεν το πιστευω,ειναι μια καλη δικαιολογια στο οτι ρωτας να μαθεις την αξια ενος νομισματος διχως να το εχεις ενω το κατεχεις παρανομα{και αυτο το λεω διοτι πηγες να μαθεις τιμη} και μετα να το "παιξεις" αθωος αφου δεν υπαρχει..τελος παντων δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολο αυτο το δεχονται οι αλλοι οταν σε περιπτωσεις απλης κατοχης διχως γυρα σε χρυσαφαδικα  ακουνε τα ΜΥΡΙΑ..δεν εχω τιποτα με εσενα διοτι δεν μπορω να θιξω το ατομο σου απο την στιγμη που κανενας δεν σε ξερει ..απλα θιγω ενα νικ νεημ που κινειται υποπτα κ πλαγιως σαν καβουρι για να μαθει τιμη σε κατι που δεν κατεχει ..και αν ζητηθουν τα ρεστα απο ολο αυτο να το παιξουμε κινεζοι,διοτι απλως δεν υπαρχει..δεν γινοντε εκτιμησεις σε πραγματα που δεν υπαρχουν..διοτι πιστευω οτι αν εκτιμηθει σωστα κ πεσουν κανα δυο π.μ ισως να βρεθει σε κανενα συρταρι..αυτα απο μενα κ πατρε θεσεις αυτοι που πρεπει..ειμαι συμφωνος με τους σωστους κανονες κ την κατοχη αρχαιων νομισματων αλλα οχι ετσι..μετα απο γυρα..επρεπε πρωτα να πας αρχαιολογια κ το ηξερες..ολοι το ξερουν αυτο,τουλαχιστων στο επιπεδο το δικο σου που ξερεις να γουγλαρεις κ να εγραφεσαι σε φορουμ κ να γραφεις σωστα οντας κατα μεγαλη πιθανοτητα μορφωμενος..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2020, 11:41:54 πμ »

Νομίζω ότι θυμίζει αυτό:

https://www.govmint.com/ancient-greek-alexander-gold-stater-babylon-ngc-au
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2020, 12:57:59 μμ »

διαβασε εδω για το οτι πρεπει και πως να πας να το δηλωσεις
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0

ΥΓ: καπως "περιεργο" μου φαινεται. αυτο το νομισματοσημο ποιο ειναι ?

βαβυλώνα

αντιγονος συμπληρωνω, απ οτι καταλαβαινω δλδ
συνεχιζει να μου φαινεται καπως "περιεργο"

@ολους: για καποιο λογο επιτρεπουμε τις αναρτησεις και για καποιο λογο δινουμε τις συμβουλες μας για τη σωστη διαδικασια
περαν αυτων των συμβουλων, δεν εχει νοημα να μιλαμε για αξιες και τετοια
οχι απλα δεν εχει νοημα, δεν ειναι και σωστο, μπορει αθελα να βοηθαμε σε ασχημες καταστασεις
δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μελος, οποιος και να ηταν δεν θα το κανα

υπαρχει ο σωστος δρομος απο τον οποιο θα μαθει και αξια και τα παντα (γι αυτο και εβαλα το σωστο λινκ) και μετα θα μπει να μας ενημερωσει και ολα μια χαρα και θα χαρουμε και μεις να ακουσουμε την ιστορια του και θα χαρουμε μαζι του
ουτε εχει νοημα να το αποπαιρνουμε, ουτε εχει νοημα να τον πιστευουμε ομως, τον καθε εναν, οσο ωραια ιστορια και αν εχει να πει.
τοσο απλο ειναι μεσα στον κεφαλι μου

το ιδιο σου απαντησα και στο μνμα που μου εστειλες, drev, ετσι δεν ειναι ? "δεν μπορω να σου πω". δεν εχει να κανει με σενα προσωπικα. εχει να κανει με το τι θεωρω σωστο. αν δεν το χετε πια στα χερια σας, δεν τρεχει και τπτ, απλα δεν θα μαθετε. αν το ξαναβρειτε, πηγαιντε να κανετε τη σωστη διαδικασια και θα μαθετε και ποσο κανει. τοσο απλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 01:06:53 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2020, 01:20:14 μμ »

+1
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 15, 2020, 01:47:49 μμ »

Προσωπικά θα ήθελα να συγχαρώ το νέο μέλος Dzerv για την υποδειγματική συμπεριφορά του παρά το γεγονός οτι αδικήθηκε στις απαντήσεις από πολλούς παλιούς. Ας αποτελέσει αυτή η συμπεριφορά παράδειγμα για ολους μας και να μην βιαζόμαστε στις κρίσεις μας ιδίως πίσω από οθονες υπολογιστών.
Δεν ασκώ κριτική σε κανέναν αν τον αδίκησε ίσως και εγώ να το είχα κάνει αν το είχα δει το θέμα νωρίτερα.

Εύγε λοιπόν Dzerv, καλώς ήρθες και ευχομαι να βρεις άκρη με το υπέροχο νόμισμα σου.

Εύγε και σε σένα.
Διότι κι εγώ θεωρώ ότι αντί της  προκλητικής και εκνευριστικης <καραμελας> μπορούμε απλά να είμαστε ευγενείς και μόνο ενημερωτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 01:48:30 μμ από coll » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2020, 03:07:11 μμ »

εχετε δικιο φιλοι, δεν πεφτει σε καμια περιπτωση η υπολειψη που εχω για καποιους αν εχουν γινει λιγο κυνικοι
το ειπα σε μνμα και στον φιλο μας να μην παρεξηγει κανεναν

οι εμπειρια μας μάς εχει κανει ολους λιγο πολυ κυνικους, ειναι απολυτα κατανοητο

ο ιδιος ανθρωπος κιολας, μπορει τη μια μερα να ριξει και μια σοφιστεια, ποσο μαλλον οταν ειναι μεταξυ σοβαρου και αστειου, και την αλλη μερα οχι. αναλογα και με το πως εισαι εκεινη τη στιγμη μπορει να πεις και κατι παραπανω

τους το θυμιζουμε και δεν τους κρινουμε σε καμια περιπτωση για κατι τοσο ασημαντο γτ και μεις αυριο μπορει να βρεθουμε στην ιδια φαση και να βλεπουμε τα πραγματα αρνητικα

να μην ξεχναμε τελος οτι καποιες "αρνητικες" φαινομενικα δηλωσεις, σε αυτο το θεμα για παραδειγμα, δεν εγιναν μονο απο κυνισμο, αλλα ειχαν στο μυαλο τους και το συμφερον του ιδιου του μελους που ρωτουσε. τον προειδοποιουσαν -πρακτικα- για την ευθυνη και την σοβαροτητα που πρεπει να επιδεικνυει σε τετοια θεματα, και υπο αυτο το πρισμα το εκαναν με προκλητικο και ταυτοχρονα αστειο τροπο για καλο σκοπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 03:08:06 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences