Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:56:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 32 33 [34] 35 36
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχολιασμος επικαιροτητας για χρυσο, πετρελαιο και οτι  (Αναγνώστηκε 76130 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 08, 2021, 12:01:20 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=JEGoOFmqYi8

Νεκρός ο Ολιβιέ Ντασό επτά μήνες μετά τη συνάντηση με τον Κ.Μητσοτάκη για τα Rafale

λαθος ανθρωπους βαζουμε σε lockdown.......
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 08, 2021, 01:39:49 πμ »

Το είχα προβλέψει και το ανέφερα ότι η παραπάνω άποψή μου, θα αποτελέσει λαβή για προσωπικές επιθέσεις και απρεπείς χαρακτηρισμούς, από -ανεξέλεγκτους πλέον- ιντριγκαδόρους και καθ’ έξιν προβοκάτορες.

Επιστρέφω λοιπόν ακέραιη την παραπάνω υβριστική διατύπωση του μέλους «digo», όπου απαντώντας στο σχόλιό μου, ορίζει ως.. «χυδαία καταρράκωση» την συλλογιστική μου, περί των απανταχού εθνικών -ή μη- αθλητικών πρωταθλητισμών και της περιρρέουσας νοσηρότητας η οποία τους χαρακτηρίζει. Άκου.. «χυδαία καταρράκωση»!

Θα μπορούσα κάλλιστα να δώσω συνέχεια στην προσβλητική πρόκλησή του, στο μοτίβο των αγενών αντεγκλήσεων -με το οποίο αποκλειστικώς επιλέγει να αρθρώνει τον αντίλογό του- αλλά θα το αποφύγω, σεβόμενος, αφενός μεν τις παρακλήσεις των διαχειριστών για αυτοσυγκράτηση και ηρεμία, αφετέρου δε την περιφρόνηση που τρέφω για άτομα του είδους του. Άλλωστε έχω ήδη ασχοληθεί με την περίπτωσή του στο πρόσφατο παρελθόν και δεν επιθυμώ νέο.. κύκλο εργασιών.

Παραμένω ανέκαθεν ανοικτός στον καλοπροαίρετο διάλογο και στην φίλια ανταλλαγή απόψεων με όλα τα ευγενή μέλη του φόρουμ, απαξιώνοντας παράλληλα όσους καλλιεργούν ή συντηρούν έριδες, εκφράζοντας με τον δήθεν αντίλογό τους προσωπικές εμμονές εναντίον μου.



Όπως φαίνεται δεν διάβασες τίποτε απ’οτι έγραψα και πιάστηκες από μια έκφραση που αφορούσε τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις τον αθλητισμό γενικότερα κι όχι μόνον τον Ελληνικό, λαϊκίζεις ασύστολα, συγκρίνοντας επι παραδείγματι τον αθλητισμό με τις ανάγκες της ανθρωπότητας, που είναι ακριβώς σαν να ρωτάς, «γιατί ξοδεύουμε τόσα δις για ένα Rafale όταν με το ίδιο ποσο χτίζουμε 5 Δημοτικά και 2 νοσοκομεία;» (γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή, γι αυτό)

 και κακό χαρακτηρίζεις ολόκληρο τον Ελληνικό αθλητισμό. Προφανώς, και παιδάκι να ησουνα, και ας πούμε ότι ο Τσιτσιπας κερδίζει ένα γκραν σλαμ σε ένα δυο χρόνια, σίγουρα δεν θα αποτελούσε λόγο για σένα να αρχίσεις να παίζεις τέννις, αυτό το έχω εμπεδώσει, όμως δεκάδες χιλιάδες αλλά παιδάκια αυτό ακριβώς κάνουν.

Εμπνέονται από τις επιτυχίες του Ελληνικού αθλητισμού και κατακλύζουν τα γήπεδα προπόνησης μικρών αθλητών.

Το τι είχες προβλέψει η όχι μου είναι εξ ίσου αδιάφορο με εσένα τον ίδιο και οι εκφράσεις μου είναι πολύ προσεκτικές. Διαφωνώ κάθετα με τις περισσότερες απόψεις σου κι ακόμη πιο πολύ με τον τρόπο που τις εκφράζεις, δηλαδή τις «αγορεύσεις» σου, αλλά κανεις δεν σου δίνει το δικαίωμα να ξεφτιλίζεις ολόκληρο τον Ελληνικό αθλητισμό επειδή εσένα δεν σου αρέσει και πιθανότατα δεν είσαι ο «σπορτίφ» τύπος. Άντε καληνύχτα.

Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 09, 2021, 12:06:37 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=eQ3jhLgfX7M

ΚΟΛΑΦΟΣ: ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 👑ΙΟ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ 79ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 10, 2021, 05:42:08 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=LEWME_RX6Wc

Οι Απαράδεκτοι - Το έργο της αστυνομίας (Φιλιππίδης)

τοσο επικαιρο οσο ποτε, και για τις καταστασεις που ζουμε οσο και για τον ηθοποιο που υποδυεται.......

για εμενα αυτο το σιριαλ (ισως και οι μεν και οι δεν αλλα για αλλο λογο) μακραν το καλυτερο κομματι της ελληνικης ιδιωτικης τηλεορασης  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 10, 2021, 07:14:28 μμ »

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF_%CE%9D%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%81 
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 11, 2021, 04:02:29 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=Kl5mwk6xFeg

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΝ ΓΙΑ 💉 ΚΑΙ 🦠 ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΙΜΩΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΒΑΛΙΩΤΗ
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 12, 2021, 12:28:40 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=ftmsR3VSFEA

Barclay’s: «Μη βιώσιμο το χρέος της Ελλάδας»! - Έρχονται δανεισμοί και παραχωρήσεις
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #502 στις: Μάρτιος 12, 2021, 11:29:27 πμ »


Όπως φαίνεται δεν διάβασες τίποτε απ’οτι έγραψα και πιάστηκες από μια έκφραση που αφορούσε τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις τον αθλητισμό γενικότερα κι όχι μόνον τον Ελληνικό, λαϊκίζεις ασύστολα, συγκρίνοντας επι παραδείγματι τον αθλητισμό με τις ανάγκες της ανθρωπότητας, που είναι ακριβώς σαν να ρωτάς, «γιατί ξοδεύουμε τόσα δις για ένα Rafale όταν με το ίδιο ποσο χτίζουμε 5 Δημοτικά και 2 νοσοκομεία;» (γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή, γι αυτό)

 και κακό χαρακτηρίζεις ολόκληρο τον Ελληνικό αθλητισμό. Προφανώς, και παιδάκι να ησουνα, και ας πούμε ότι ο Τσιτσιπας κερδίζει ένα γκραν σλαμ σε ένα δυο χρόνια, σίγουρα δεν θα αποτελούσε λόγο για σένα να αρχίσεις να παίζεις τέννις, αυτό το έχω εμπεδώσει, όμως δεκάδες χιλιάδες αλλά παιδάκια αυτό ακριβώς κάνουν.

Εμπνέονται από τις επιτυχίες του Ελληνικού αθλητισμού και κατακλύζουν τα γήπεδα προπόνησης μικρών αθλητών.

Το τι είχες προβλέψει η όχι μου είναι εξ ίσου αδιάφορο με εσένα τον ίδιο και οι εκφράσεις μου είναι πολύ προσεκτικές. Διαφωνώ κάθετα με τις περισσότερες απόψεις σου κι ακόμη πιο πολύ με τον τρόπο που τις εκφράζεις, δηλαδή τις «αγορεύσεις» σου, αλλά κανεις δεν σου δίνει το δικαίωμα να ξεφτιλίζεις ολόκληρο τον Ελληνικό αθλητισμό επειδή εσένα δεν σου αρέσει και πιθανότατα δεν είσαι ο «σπορτίφ» τύπος. Άντε καληνύχτα.


Βρίσκοντας τον απαραίτητο χρόνο, ιδού μια μακροσκελής, πλην εμπεριστατωμένη απάντηση, στις παραπάνω συστημικές αερολογίες σου, κατηχητικού τύπου. Σου επιτρέπω να την ξανά χαρακτηρίσεις ως «αγόρευση». Ποσώς με χαλάει ο χαρακτηρισμός, διότι όπως και να’χει, καλύτερες και ουσιαστικότερες οι επιβαλλόμενες «αγορεύσεις» μου, από τις τετριμμένες μπουρδολογίες σου.

Καταρχάς, δεν χρειάζομαι, ούτε και αιτούμαι την άδεια κανενός, ώστε να εκφράζω ελεύθερα τις απόψεις μου, για θέματα και γεγονότα, τα οποία εφόσον προβάλλονται δημοσίως, δικαίως υποβάλλονται στην ελεύθερη αξιολόγηση του καθενός.

Κατά δεύτερον, η παραπλανητική μομφή ότι τάχα «λαϊκίζω και ξεφτιλίζω ολόκληρο τον Ελληνικό αθλητισμό», είναι τουλάχιστον φαιδρή, καθότι τα πρόσωπα και τα γεγονότα τα οποία επί παραδείγματι ανάφερα,  έχουν από μόνα τους ξεφτιλιστεί και εν συνεχεία προκαλέσει -εκτός από την απαξία τους- την χλεύη της κοινής γνώμης. Εγώ απλώς υπενθύμισα αδιαμφισβήτητα γεγονότα, προς επίρρωση των λόγων μου.

Και για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, είμαι σαφώς υπέρ της άθλησης-άσκησης, όταν αυτή λογίζεται σαν ατομική υπόθεση βελτίωσης της ψυχοσωματικής ευρωστίας του ανθρώπου και για τον λόγο αυτό αθλούμαι κι εγώ συστηματικώς και κατά μόνας, για να περιαυτολογήσω. Όμως, έχω αλλεργία -όχι αδίκως και αδικαιολογήτως- στον λεγόμενο ανταγωνιστικό πρωταθλητισμό κάθε επιπέδου και θεσμού. Σε όλο αυτό το παρανοϊκό τσίρκο διαπλεκομμένων συμφερόντων και σκανδάλων κάθε είδους, που οικοδομείται πάνω στις προκλητικότατα χρυσοπληρωμένες πριμαντόνες του, τους σούπερ-σταρ πρωταθλητές!

Εσύ βέβαια -αφού μάλλον δεν τα αντιλαμβάνεσαι όλα αυτά- μπορείς ελεύθερα να θαυμάζεις όλες αυτές τις χρυσές μαριονέτες και ενίοτε, να φουσκώνεις σαν διάνος για τους "εθνικούς" άθλους των δικών μας, σαν να τους έκανες εσύ! Και να λες ανερυθρίαστα για τις εθνικές μας ντόπες: "αφού και οι άλλοι φαρμακώνονται, γιατί να μην πάρουν και οι δικοί μας". Παρεμπιπτόντως, όπως εσύ αυθαιρέτως πιθανολόγησες ότι δεν είμαι.. σπορτίφ τύπος, ανταποδίδω τοιουτοτρόπως, αμφιβάλλοντας ότι μπορείς να τρέξεις έστω και 400 μέτρα, άνευ λιποθυμίας από έλλειψη οξυγόνου.

Όσον αφορά στα παιδαριώδη διλήμματα, του τύπου «rafale ή νοσοκομεία» που θέτεις, θα απαντήσω εν τάχει και άνευ περιστροφών, ότι αυτά άπτονται της ψυχοπνευματικής καλλιέργειας του καθενός. Προσωπικώς, θα απαξίωνα οτιδήποτε μπορεί να επιφέρει καταστροφή και θάνατο, πριμοδοτώντας καθετί το οποίο, αποκλειστικώς προστατεύει, προάγει και σέβεται τη ζωή. Εσύ λοιπόν, εξοπλίσου με υλικό πολέμου και άσε τους άλλους που τον αποστρέφονται, να χτίζουν νοσοκομεία και σχολεία.

Κλείνοντας και αφού μου αναφέρεις το καινοφανές εθνικό κεφάλαιο "Τσιτσιπάς", εγώ με την δική μου ανάγνωση, διακρίνω πρωτίστως,  δύο γονείς που έχουν κάνει το τέκνο τους παγκόσμια ατραξιόν, σε μια γραφική αθλητική παραλλαγή του μύθου "η κότα με τα χρυσά αυγά".

Όσο για το μέγεθος του συγκεκριμένου ανδρός (πέραν του αδιαμφισβήτητου ταλέντου του, να.. στέλνει επιτυχώς πίσω ένα μπαλάκι και τις αγωνιώδεις προσπάθειές του, να γίνει..χαλίφης στη θέση του χαλίφη), θα σταθώ σε έναν προσφάτως διατυπωμένο προβληματισμό του, ο οποίος αφορούσε στην μνημονιακή Ελλάδα εν μέσω πανδημίας:
«Κάποιος πρέπει να χτίσει ένα κατάστημα Harrods στην Ελλάδα. Ήρθε η ώρα».

Τέλος της αγόρευσης, και καλά.. Grand Slam!
(Κι ένα.. Harrods παρακαλώ!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2021, 11:37:12 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #503 στις: Μάρτιος 12, 2021, 01:53:26 μμ »

Εσυ παιδί μου δεν παίζεσαι. Χρυσοπληρωμένη πριμαντόνα ο -ποιος;- Τεντογλου, ατραξιόν ο Τσιτσιπας. Άστο, όσο πάει και μεγαλώνει με δεκάδες μίλια η αντίληψη του κόσμου μας. Ούτε πολεμοχαρής είμαι, αλλά όταν ζω με πολεμοχαρείς γείτονες, δεν θα τους χαρίσουμε και τα εδάφη μας. Και μακάρι να υπήρχαν λεφτά για όλα, αλλά πουντα;

Χαίρομαι που αθλείσαι πάντως και το ίδιο κάνω κι εγώ ασταμάτητα από παιδί. Ο αθλητισμός είναι υγεία και εκεί στρέφω και την κόρη μου, όταν της έχω ήδη εξηγήσει ότι σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να μπλεχτεί σε πρωταθλητισμό σε οποιοδήποτε σπορ. Κι αυτό γιατί για την μεγάλη πλειοψηφία, έχει τιτάνια προσπάθεια, τα μαθήματα περνάνε σε δεύτερη μοίρα, υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα πιθανών  τραυματισμων κλπ, όπου μόνον οι απίστευτα ταλαντούχοι ίσως να αξίζει να θυσιάσουν όλη τους τη ζωή γι αυτό στο οποίο είναι φυσικά προικισμένοι και τοχουν καλλιεργήσει με απίστευτη επιμονή και αμέτρητες ώρες.

Αλλά αυτούς, τους ελάχιστους,  τους θαυμάζω όταν τους βλέπω να φέρνουν Ολυμπιακά μετάλλια η να κερδίζουν παγκόσμιου κύρους διοργανώσεις, ποσο μάλλον όταν έτσι, προβάλλουν το όνομα της Ελλάδας στα πέρατα της υφηλίου.
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #504 στις: Μάρτιος 14, 2021, 11:33:05 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=0txb1gWoFXE

ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ: ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #505 στις: Μάρτιος 14, 2021, 11:55:47 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=vPQ3sFPuB6c
Καταγράφηκε

golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #506 στις: Μάρτιος 15, 2021, 05:36:23 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=zfabABR8TbI

Φάνηκε από την αρχή! Αυτό που συνέβη έξω από την Βουλή ήταν...
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #507 στις: Μάρτιος 16, 2021, 04:15:16 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=DrKTrw2Kvwo

ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΛΟΓΩ ΑΡΝΗΣΗΣ 💉
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #508 στις: Μάρτιος 17, 2021, 08:16:48 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=2qczwQSWbY4

Ν. Χατζόπουλος: Σκληρή η πραγματικότητα που θα βιώσουν οι συνταξιούχοι
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #509 στις: Μάρτιος 18, 2021, 12:00:24 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=qB-HbmCnBgA

Γιάννης Μάζης: Να παραιτηθούν οι πολιτικές ελίτ, αν δεν είναι ικανές να ανταγωνιστούν την Τουρκία
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Σελίδες: 1 ... 32 33 [34] 35 36
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences