Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 01:05:32 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una Mama Mia  (Αναγνώστηκε 6363 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Μάιος 09, 2020, 03:54:44 μμ »

https://www.ngccoin.com/news/article/8294/una-and-the-lion-taisei-japan-may-2020-realizes-810000/

Παρά λίγο δικιά μου....τα ψιλά $10.000 μου λείπανε....ε όχι και $10.000 ε;

Πάντως απίστευτες τιμές
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 03:56:10 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2020, 04:22:37 μμ »

σκεφτομαστε συνηθως το αναποδο
αλλα μου δημιουργηθηκε τωρα η απορια: υπαρχει περιπτωση να ισχυει οτι και η κυκλοφορια του νεου κομματιου απο το royal mint και η διαφημιση που εχει προκυψει (και οι τιμες), να εχει μεγενθυνει (ακομα περισσοτερο) το ενδιαφερον για το κανονικο κομματι ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2020, 05:36:09 μμ »

Λες; Δεν ξέρω δεν νομιζω όμως. Δηλαδή τι να είπε ο Γιαπωνέζος « αχ ####το μου δεν πρόλαβα την ουνα την μοντέρνα για €20-25000  ε δεν χτυπάω την Βικτωρια για $810.000

Μάλλον έχει τους θαυμαστές της η κυρία ή αν θες και τους επενδυτές της ή όπως θέλεις πες τους.

Το συγκεκριμένο το είδα ζωντανό στα χέρια μου προ πιστοποίησης μάλιστα δεν σας κάνω πλάκα παραλίγο να μου φύγει από το χέρι. Το έσωσα σχεδόν εν τη γενεσει του αλλά έγινα το πρόσωπο της ημέρας  στον Baldwin’s. Όχι για τους σωστούς λόγους το ομολογώ.
Τέλος πάντων όλοι γέλασαν (εγώ πήγα απέναντι σε μια παμπ και κατέβασα μια γκινες παιντ για πλάκα).

Τρομερό το νόμισμα πρέπει κανεις να το δει από κοντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 05:40:33 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2020, 08:01:46 μμ »

καλα, δε λεω οτι υπαρχει μεγαλη επιδραση, λεω οτι ισως η νεα κυκλοφορια εκανε λιγο πιο τρεντυ και την κανονικη ουνα
πχ " ο χαν κενγκ γι μου κουνηθηκε στο διοικητικο οτι πηρε την ουνα την καινουρια, κατσε να παρω μια κανονικη να του την τριψω στην μουρη"
ή "ελεγα να επενδυσω σε νομισματα $600.000, σκεφτομουν κατι αμερικανικα, αλλα βλεπω τον τελευταιο καιρο να μιλανε πολυ για αυτην την ουνα"

κατι τετοιο μικρο που να μπηκε στο μυαλο περισσοτερων απ οτι πριν απο δυο χρονια
οχι οτι απο τα 810.000 δολλαρια τα περισσοτερα τα περισσοτερα οφειλονται στην"διαφημιση" που εγινε με την νεα κυκλοφορια, αλλα τα ... 30.000 ? τα 50.000 ισως ? το πολυ μεχρι εκει.

Το συγκεκριμένο το είδα ζωντανό στα χέρια μου προ πιστοποίησης μάλιστα δεν σας κάνω πλάκα παραλίγο να μου φύγει από το χέρι. Το έσωσα σχεδόν εν τη γενεσει του αλλά έγινα το πρόσωπο της ημέρας  στον Baldwin’s. Όχι για τους σωστούς λόγους το ομολογώ.

δαχτυλοδεικτουμενος δλδ...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
εγω για να το πιασω αυτο στα χερια μου θα θελα τραπεζι μπιλιαρδου το λιγοτερο, ιδανικοτερα ομως κατι σαν αυτο στο λινκ αλλα με μαλακο υλικο παντου μεσα https://www.terrauniversal.com/glove-boxes-isolators.php
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 08:05:53 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2020, 08:09:02 μμ »

Αστα να πάνε. Άλλαξα πουκάμισο για μην πω τίποτα άλλο....
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2020, 10:31:51 μμ »

Εξωφρενικο νουμερο...Θα φτασει και ενα εκατομμυριο καποια στιγμη.

Δεν συναδει ομως με την σπανιοτητα σιγουρα.

Αν ειχα αυτα τα χρηματα θα επαιρνα ενα ωραιο σπιτι μπροστα στην θαλασσα με πισινα

Βεβαια καποιος που τα εχει ολα αυτα και εχει εκατομμυρια σκεφτεται διαφορετικα.

Σιγουρα ειναι απο τα πιο διασημα νομισματα παγκοσμίως

Una and the lion
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 06:52:43 μμ »

£59.500 σήμερα για την una 2019 pf70ngc
Αυτό χρειάζεται λίγο ανάλυση. Να είναι το σχέδιο που δεν πρόλαβαν οι νέες γενιές; Να είναι ο μικρός αριθμός κοπής; Να είναι ο βαθμός; Ίσως ένας συνδυασμός των προηγούμενων; Να έχει να κάνει με το lockdown  της οικονομίας; Την αβεβαιότητα των χαμηλών επιτοκίων; Την Κίνα; Την Ιαπωνία;
Ποιος μπορεί να δώσει μια σαφή απάντηση ώστε να ξέρουμε πως κινείται σήμερα η νομισματική αγορά και να πάρουμε θέσεις;
Έρχεται και άλλο; Δεν ξέρω. Πάντως δεν μπορείς να αγοράσεις πλέον παρά μόνο σε δημοπρασίες επομένως ο ανταγωνισμός φουσκώνει τις τιμές.
Πρέπει όμως να μπαίνουν σιγά σιγά και νέοι.

Αυτό αισθάνομαι.


Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:23:27 μμ »

Το χρυσό είναι αυτό το restrike Γιώργο; Βάρος; Όπως η ορίτζιναλ;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:28:37 μμ »

Ναι το χρυσό Δημήτρη. Είναι 2 ουγγιες όχι σαν το original που ήταν 1,177 όπως όλα τα πεντόλιρα.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:30:20 μμ »

€65000 και πλέον για restrike bullion με μέταλλο €3200 μέσα; Not for me man!

Όσο για τα mintage, φτιαγμένες σπανιοτητες, collectors’ items only, θα επιζήσουν όλες επ’απειρον. Ντροπή του του Royal Mint, να μην πω για τα Bond, James Bond! 🤑
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:32:31 μμ από digo » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:43:44 μμ »

Η αποψη μου ειναι οτι μεσομακροπροθεσμα θα ξεφουσκωσει αυτο το απαραδεκτο πανηγυρι. Χωρις να μπορω λογικα να το στηριξω Γιωργο μεσα μου πιστευω πως σε μεγαλο βαθμο ειναι στημενη ιστορια.
Τα Bond Δημητρη ειναι ακομα χειροτερη περιπτωση
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 07:48:35 μμ »

Συμφωνούμε συνονόματε πρώην κύριε συντονιστή και συγνώμη αν το θέμα με το χαρτονόμισμα έγινε λόγος γι αυτό.

Εγώ είπα την ειλικρινή μου γνώμη στο παιδί που άνοιξε το θέμα, νομίζω κάποιοι θίγονται υπερβολικά και τους λείπει εντελώς το χιούμορ.
Καταγράφηκε
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 08:27:19 μμ »

Όλα τα νέα νομίσματα του royal mint είναι "τεχνητές" σπανιότες καθώς βγαίνουν επίτηδες με χαμηλά mintage για να κρατούν το ενδιαφέρον ψηλά και να δώσουν ένα boost στον συλλεκτισμό που ένας βασικός πυλώνας του είναι η σπανιότητα (με αντίκρυσμα σε χρήμα φυσικά).

Ορισμένα έχουν όμορφα σχέδια και θα γίνουν τα επόμενα κλασσικά συλλεκτικά νομίσματα , άλλα είναι εντελώς πατάτες και εκμεταλεύονται το χαμηλό mintage τους για να έχουν λόγο ύπαρξης.

Για εμένα η χρυσή Una και τα queens beasts (κυρίως τα proof χρυσά) ανήκουν στην πρώτη κατηγορία .

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την εξέλιξη του συλλεκτισμου και των τιμών στο μέλλον.
 
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 09:55:37 μμ »

Μια πρόχειρη ματιά στα αποτελέσματα του coin cabinet. H χρυσή una πήγε περίπου 13 φορές πάνω από την αρχική τιμή πώλησης του RM. Η αργυρή στον ίδιο βαθμό όμως πήγε σχεδόν 22 φορές πάνω (£5500)!
Όλα αυτά σε pr70dcam.
H αργυρή σε 69 πήγε σχεδόν 10 φορές πάνω από την τιμή έκδοσης (£2400). Απιστοποίητη  όμως μια μέρα πριν πήγε £1440 σχεδόν 5,5 φορές την έκδοση της (coins of the realm).
Μίλησε κανείς για βαθμούς;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 01:17:02 μμ »

παιδιά λογικό δεν είναι όταν βγάζουν τόσα νομίσματα κάθε χρόνο κάποια να μην είναι ωραία; Ή να μην μας ενδιαφέρουν, πχ τι με νοιάζει εμένα ο βρετανικός Ερυθρός Σταυρός ή πόσα χρόνια πέρασαν απ τότε που ήπιε  πρώτη φορά τσάι η Βασίλισσα; (πραγματικό το πρώτο προφανώς κάνω πλάκα για το δεύτερο).
Συνήθως τα νομίσματα που είναι για παιδιά έχουν τα χειρότερα σχέδια ή απλά δεν μας αρέσουν εμάς. Αλλά ποντάρουν σε νέους συλλέκτες, αν τους και κερδίσεις από μικρούς έχεις πολλά χρόνια πελάτες.
Σαν νέος στο χώρο προσωπικά προτιμάω ένα καινούργιο όμορφο proof νόμισμα, πάρα να αρχίσω να μαζεύω όλες τις λίρες που έχουν βγει εδώ και 200 χρόνια. Μήπως αυτό βλέπουν σαν τάση και συμφωνώ με τον Ηλία ότι επίτηδες βγάζουν τόσο λίγα κομμάτια για να μπεις στο τριπάκι να πάρεις περισσότερα από αυτά που θα έπαιρνες κανονικά.
Για το θέμα των βαθμών πραγματικά δεν το καταλαβαίνω γιατί τέτοιος ντόρος, αν η τιμή του είναι λίγο παραπάνω οκ αλλά όχι και να πληρώνεις 5 και 10 φορές επάνω για να έχεις ένα νούμερο απλά! Το νόμισμα έχει την όποια αξία όχι το πλαστικό επειδή γράφει ένα 70 επάνω. Δεν λέω ότι θα ξεφουσκώσει η τάση απλά εμένα δεν μου κάνει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πιστοποιούσα κάποιο νόμισμα αν θα μπορούσα να το πουλήσω με τόσο μεγάλο κέρδος, δεν είμαι χαζός  Σαρκασμός
Αν το πληρώνει ο άλλος με γεια του με χαρά του
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences