Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:31:42 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δρχ  (Αναγνώστηκε 7054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:20:42 πμ »


Να ένα 20ρικο του 84 που πωλήθηκε στο Heritage για 340 δολάρια, γράφει ms62. Συμπεράσματα δικά σας.....

Και η άλλη πλευρά.


Το συμπέρασμα μου είναι ότι δυστυχως τα Ελληνικά συλλεκτικά πάνε πατο και παλεύουν να πουληθούν στο μεταλο τους.
Όσο για τους μαιάνδρους , κοιτοντας αυτόν τον οπισθότυπο βρίσκω το παράδειγμα ατυχες
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 12:24:11 πμ από coll » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 23, 2020, 07:53:56 πμ »

οντως τα ελληνικα πιασανε πατο..οταν ηταν μεταλλο 190-200 ευρα τοτε εδω μεσα πουλιοταν απο 250 κ πανω κ χρεπια μαλιστα..φαννη ειναι αυτο που ειχες κερδισει στην δημοπρασια?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 23, 2020, 09:17:33 πμ »

Να ένα 20ρικο του 84 που πωλήθηκε στο Heritage για 340 δολάρια, γράφει ms62. Συμπεράσματα δικά σας.....
Με ποια τιμή μεταλου πήγε 340? Πρόσφατα ?
Ακόμα ,δεν το  βλέπω και πολύ καλύτερο από το δικό μου,αλλά δεν έχω καλο μάτι στο grading ακόμα ίσως κάνω λάθος .

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα  βλέπω ...

Χρήστο ευχαριστώ που το έκανες λιανά με βοήθησες να καταλάβω.

Μανο όχι δεν είναι από δημοπρασία .

Μάλλον δεν θα το στείλω γιατί το έχω πάρει ψηλά και δεν αξίζει .
Απλα σε σχέση με αλλά πιο χαμηλής κατάστασης να ξέρω τι έχω, ευχαριστώ όλους !
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 23, 2020, 10:34:51 πμ »

Μπορει να πουληθηκε στα $340 αλλα ο αγοραστης θα υπολογησε και τα $40-50 που θα του στοιχησουν τα μεταφορικα αρα παμε στο $400αρι...
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 23, 2020, 10:46:29 πμ »

αυτο που ανεβασε ο nodas_p ειναι ενα 20ρικο που ο καθενας θα πληρωνε (πολυ σημαντικη) υπεραξια, αν και εχει ενα κοπανημα στο ριμ. Ενα 20ρικο παντως στο ms62 στοιχιζει κοντα στα 400-450 ευρω, μσ61 κοντα στα 350 ευρω. οποτε φαννη αν το πιστευεις, στειλτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 10:47:24 πμ από me.chris » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 23, 2020, 11:39:16 πμ »

Εγώ θα διαφωνήσω με την επισήμανση ότι τα ελληνικά έχουν πιάσει πάτο.....απλά το εικοσαρικο του 84 ήταν το πιο κοινό χρυσό Ελληνικό νόμισμα...."ελληνική λίρα" εξάλλου το λένε....πάντα πωλούνταν χαμηλά......δεν νομίζω ότι το ίδιο ισχύει για τη σειρά του 76....πόσο μάλλον για το 50αρικο κ το 100ρικο.....
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:46:16 μμ »

Παντα ειχε μια υπεραξια ακομα κ σε χρεπι..τουλαχιστων 25% στην τιμη μεταλλου ..ολα οσα ειχα παρει απο εδω μεσα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 23, 2020, 02:09:23 μμ »

Παντα ειχε μια υπεραξια ακομα κ σε χρεπι..τουλαχιστων 25% στην τιμη μεταλλου ..ολα οσα ειχα παρει απο εδω μεσα

Όπως το λες είναι.
Είναι ενα ακόμα παράδειγμα συλλεκτικού που Δυστυχώς δεν δείχνει να  ακολούθησε την πρόσφατη αύξηση του μεταλου .
Πολύ κρίμα γιατί είναι Ελληνικό.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 23, 2020, 05:48:27 μμ »

Παιδιά δεν είναι ακριβώς  έτσι. Το συγκεκριμένο είναι ασφαλώς κοινό αλλά έστω και έτσι είχε υπεραξία σε χαμηλές καταστάσεις περίπου 10-15% αλλά ποτέ ή πολύ σπάνια  25%.

Σήμερα με spot €1605 έχει μέταλλο €300. Είναι λίγο νωρίς  στην δική μου εμπειρία η άνοδος του μετάλλου να έχει παράλληλη γραμμική άνοδο της υπεραξίας. Πιθανόν να συμβεί αλλά εξαρτάται από το πόσο σταθερή και «μόνιμη» είναι η άνοδος. Αυτό συμβαίνει με όλα  τα νομίσματα πχ λίρες των οποίων η τιμή είναι συνδεδεμένη με το μέταλλο. Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι όταν η άνοδος είναι μεγάλη και κυρίως απότομη όπως περίπου συμβαίνει τώρα δεν προλαβαίνει η κοινή γνώμη ή αν θέλετε η κοινή αντίληψη να εμπεδώσει την νέα πραγματικότητα και γενικά μένει με την παλιά τιμή. Μέχρι να γίνει αντιληπτό και να σταθεροποιηθεί η νέα τιμή που θα δώσει εν ευθέτω χρόνο την νέα σχέση μετάλλου-υπεραξίας σε ένα συγκεκριμένο νόμισμα.
Με αλλά λόγια μια απότομη και μεγάλη άνοδος «τρώει» την οποία υπεραξία. Για κάποιο χρόνο.

Εν κατακλείδι. Στις σημερινές τιμές αυτό το 10% πιθανόν να έχει απορροφηθεί από την άνοδο του μετάλλου. Και σε 62 να παραμένει σε τιμές πχ €400 (που ήταν η τιμή του 62 όταν μέταλλο είχε 250)  μην νομίζετε ότι επειδή πήρε €50 στο μέταλλο το 62 πήγε €450.  Μπορεί να πάει αλλά θέλει χρόνο όπως τα είπα πάρα πάνω.
Αυτή ήταν πάντα η γνώμη μου σε όλα (των οποίων η τιμή σχετίζεται με το μέταλλο). Και μέχρι εκεί μέχρι το 62.
Μετά μπαίνουν άλλοι δαίμονες.

Αυτό περίπου συμβαίνει και εδώ νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 05:55:37 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 23, 2020, 06:38:07 μμ »

Πολύ ,πολυ ωραία αναλυση.

Ελπίζω να γίνει όπως το λες.
Διότι ενα 62 Άρι (που δεν είναι και άσχημος βαθμός στο φινάλε)είχε αρκετα χρόνια 150 ευρώ υπεραξία, και είναι άδικο  να <καταπίνει >50 ευρώ συλλεκτικής αξίας....
Γιατί έτσι πρέπει να το δούμε...δεν είναι ότι δεν ανέβασε αξία, επί της ουσίας έχασε από την Συλλεκτική.(αν δεν ανέβει,ενώ το μεγάλο δεν πέσει)
Ίσως φταίει που κι εμείς καταπιαμε τόσο ΦΠΑ και αυξήσεις όλα αυτά τα χρόνια... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 06:44:43 μμ από coll » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 24, 2020, 08:40:41 πμ »

ναι οντως η αναλυση ηταν εντυπωσιακη..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences