Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:35:21 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι μου προτεινετε να κανω;  (Αναγνώστηκε 7254 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 28, 2020, 11:03:17 μμ »

Παιδια το συμβόλαιο είτε ειναι 2 μήνες είτε 2 χρονια ισχύει για 3 χρονια σύνολο,εχω την εντύπωση .
Δεν εχει σημασία ποσο χρόνο το ορίζεις εσυ.
Βαλε καλό ενοικιαστή μέσα ,οσο μπορεις ,απο κόψιμο φάτσας  και πληροφορίες .
Τα αλλα ειναι ζαριά ούτως η άλλως .
Να θυμασαι οτι ο νομος υποστηρίζει περισσότερο του ενοικιαστές ,αρα , αν δεν σε πληρώνει η σου κανει ζημιά τρέχα γύρευε χασούρα μετα .
 Εγω θα έπαιρνα όσα μπορούσα μπροστα αφου εχεις τη δυνατότητα και οσο τρέχει ο καιρος παρακολουθείς την συνέπειά του κλπ για να ξέρεις πως θα πράξεις ...
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 29, 2020, 08:24:01 πμ »

μακρια απο μκο κ λαθρες..ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 29, 2020, 01:08:03 μμ »

Να  βάλουμε τα πραγματάκια σε μια σειρά
Ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι τα τρία έτη που σημαίνει το “δυο μήνες  ανανέωση” είναι παράτυπο και το αποδεχόσαστε σιωπηρά με ότι αυτό σημαίνει δηλ ένας από τους δύο να μην το αναγνωρίσει και να ζητήσει την ισχύ της  συμβατικής  διάρκειας του συμβολαίου δηλ τα 3 χρόνια.
Στην Β’ περίπτωση μάλλον θα κάνεις απ’οτι κατάλαβα συμβόλαιο με κάποιον που δεν τον ξέρεις αλλά με ενδιάμεσο έναν  μεσίτη που θα σου φέρει όποιον  γουστάρει  θα πάρεις το τυράκι των 6 μηνών και  τελευταίων και εσύ να τρέχεις και να μην φτάνεις για εξώδικα, εξώσεις, Δικαστικούς επιμελητές, αποβολές κλπ μίνιμουμ 6-8 μήνες...Μακράν η χειρότερη λύση και δεν στο συνιστώ ΜΕ ΤΊΠΟΤΕ !
Την  περιοχή την ξέρω πολύ καλά, είχα τρία διαμερίσματα που τα ενοικίαζα για τριάντα και χρόνια και τα πούλησα πέρυσι, και καταλαβαίνω ότι δύσκολα θα βρεις καλόν ενοικιαστή  από μεσίτη μιας και αυτοί αξίζουν σαν το χρυσάφι και πάνε μιλημένοι από γνωστό σε γνωστό. Το πιθανότερο είναι να σου φέρει κάνα μαυρουλάκο και να γίνει το σπίτι σου κέντρο διερχομένων Αφρικανών και λοιπών  φυλών.
Πάντως σε συμβουλεύω να χρησιμοποιήσεις δικηγόρο για το συμβόλαιο που θα είναι από τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ δικηγόρο και ΜΟΝΟ.
Ένας δικηγόρος θα κάνει και έναν έλεγχο για την ΜΚΟ και τι ρόλο βαράει στο πρωτοδικείο και αν έχει αγωγές και λοιπά δυσμενή.
Δύο ΜΚΟ που ενοικίαζαν στην πολυκατοικία που είχα τα δικά μου, ήταν τύπος και υπογραμμός στις πληρωμές των ενοικίων στους ιδιοκτήτες, αλλα και των κοινόχρηστων στην διαχείριση. Είχαν βάλει οικογένειες από την Συρία  με αίτημα προς άσυλο και δεν ήταν λαθροκυνήγα τους.
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 29, 2020, 02:51:10 μμ »

Εγώ έμενα Νικοπόλεως 56.
Τωρα βλέπω στο google οτι δίπλα έχει ένα Bangla(desh) & Greek "Education Center".
Τα ρολά είναι τα ίδια απο τότε.
Μαλιστα.
Δύο τετράγωνα πιο πάνω προς την Πατησίων ήταν το δημοτικό μου.23ο.
Αν πιάνει μια "καλή" τιμή ίσως θα ήταν καλή σκέψη να το πουλήσεις.
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2020, 07:06:00 πμ »

Εγώ στη θέση σου δεν θα βιαζόμουν, να κάνω γρηγορη επιλογή .Θα το εβαζα αγγελία σε ηλεκτρονικές πλατφόρμες και θα απεκλεια τους μεσίτες ώστε να γνωρίσω ο ίδιος και να κρινω ποιος είναι καλύτερη περίπτωση για να μείνει μέσα στο σπιτι μου.οταν λοιπόν βρώ τον κατάλληλο για να μείνει μέσα, πάω και σε ένα δικηγόρο για τα συμβόλαια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences